Jump to content
IGNORED

Rezonans tweetera 850Hz a podział w okolicach 2kHz

Stradiwariusz

Recommended Posts

Dzięki za wpisy.

Niskotonowy to Excel W17E002 - ten ma rezonans między 3,5-5kHz, więc próbuję ściąć go trochę niżej i przy okazji poprawić stereofonię - podobno niższy podział ją poprawia (przy dobrej współpracy fazowej oczywiście).

Na razie filtr to pierwszy rząd na basie i trzeci na wysokotonowym. Współpraca fazowa z symulacji w Speaker Workshop wyszła bardzo dobra i rzeczywiście dźwięk jest bardzo przestrzenny - również scena wgłąb jest ok.

Przy zwiększeniu wartości pierwszego kondensatora w torze wysokotonowym z 4,7 na 9,4 poprawiła się liniowość wykresu, ale podział przesunął się z mniej więcej 2,5 na 2kH. W odwrotnej polaryzacji dołek jest mniejszy o około 10dB, więc może gra nie warta świeczki.

Tak czy inaczej pracuję jeszcze nad L-padem, to może powiększy reverse null.

Oczywiście

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-7117-100006340 1262470954_thumb.jpg

post-7117-100006341 1262470954_thumb.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

impedancja i faza

Hidden Content

Hidden Content

Przepraszam za słabą jakość obrazków, ale nie mam pojęcia jak je eksportować z SW.

Może ktoś mi jeszcze powiedzieć jak wziąć pod uwagę w tym programie odległość między centrami głośników w pionie (u mnie to 14cm)i jak dodać do wykresu symulację bass-reflex?

Patrze na wykres impedancji i zastanawia mnie jedna rzecz? ale pierw zapytam ty masz ten głośnik w bass-reflex obudowie i to jest wykres impedancji w b-r?

Co do wykresów to robię tak, print screen i wklej do photoshop, potem kadruje, dalej zmiejszaam na około 600 pikseli na ile wyjdzie, dalej ctrl+shift+alt+S czyli zapisz dla weba i zmniejszam jakość tak aby nie przekroczyć rozmiaru, które nie akceptuje forum.

Jak nie problem to wrzuć plik SW na jakiś darmowy serwer i daj linka.

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Guest cadam

(Konto usunięte)

Stradiwariusz

Zamiast męczyć się ze Speakerworkschop proponuję przesiąść się na ARTA do pomiarów elektroakustycznych a symulacje wykonywać w LspCAD - oba programy są intuicyjne czego nie można powiedzieć o SW.

Dzięki za propozycję cadam, ale póki co warunki domowe wykluczają jakiekolwiek pomiary - dwójka malutkich dzieci. SW powoli daje się okiełznać i dzięki niemu osiągnąłem już dużo lepsze dźwiękowe efekty niż z Passive Crossover Design Jeffa Bagby'ego, którego używałem do tej pory.

W każdym razie jest moim zamiarem nauczyć się używać rzeczywistych pomiarów, choć jeszcze nie teraz. Póki co mam frajdę z nauki teorii przez praktykę i obecny stan wiedzy jest niewspółmiernie większy niż w półtora roku temu, kiedy zacząłem się w to bawić nie wiedząc nic...

Programy, które mi zaproponowałeś pilnie zapisałem i sięgnę po nie we właściwym czasie.

Jeszcze raz dziękuję :)

Guest cadam

(Konto usunięte)

konankombo

Projektu nie zapiszesz ale charakterystykę częstotliwościowo fazową w postaci pliku tekstowego bez problemu wyeksportujesz.

Guest cadam

(Konto usunięte)

otwieram okno 'Smoothed frequency response' > File > Export.. > ASCII file

Jeśli faza ma też być zapisana w pliku to należy włączyć opcję M+P

Polecam!

Hidden Content

Speaker Workshop Video Tutorial by Michał Lewandowski

Mogę również podesłać linki do RapidShare (z trochę poprawioną ścieżką dźwiękową - głośniej)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.