Skocz do zawartości
IGNORED

16bit/44khz w odtwarzaczach 24bit/96khz oraz 24bit/192khz


Jakew

Rekomendowane odpowiedzi

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Jakew nie ma jakiegos okreslonego typu odtwarzaczy CD. Sa dobre i zle. Bez wzgledu na jakosc zamontowanych przetwornikow. 18-bitowe Aydio Note CD 3 tez potrafi zachwycic. Z drugiej strony tanie CD z "gestymi" przetwornikami nie gra. Tak jak nie gra tani 16 18 czy 20-bitowiec.

Gość rochu

(Konto usunięte)

Jakew, 18 Mar 2010, 09:39

 

>W dyskusji brakuje mi kropki nad "i" w kwestii z jakiego typu

>odtwarzaczy cd optymalnie jest słuchać cds i będę czekać na ostateczne deklaracje Kolegów w tej

>kwestii.

 

I nie będziesz jej nigdy miał.

Wszystko zależy od tego czego oczekujesz od dźwięku i jaką koncepcje systemu wybrałeś.

Jeżeli lubisz dźwięk tzw "studyjny" i budujesz przejrzysty system, pewnie w końcu nie oprzesz się magii 192 kHz.

Jeżeli lubisz stare płyty, kochasz analogi i masz np tubowe Lowthery zasilane 300B to kanonicznym rozwiązaniem będzie TDA1541 lub nawet TDA1540.

Nie ma jednej, jedynej drogi.

Z resztą sam układ DAC-a to tylko początek, liczy się także aplikacja.

No i osobnicze preferencje.

Discomaniak - czyli tytułowe parametry odtwarzacza o niczym nie przesądzają?!, liczy się coś innego?! i jak rozumiem to coś może mieć (i może nie mieć!) odtwarzacz każdego z omawianych typów...

Rochu - to co napisałeś całkiem dobrze mieści się w mojej wizji ostatecznej konkluzji, ponieważ b.dobrze wskazujesz na uwarunkowania i kryteria optymalnego wyboru!

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Nie do konca jest tak jak pisze rochu. Znam odtwarzacze zbudowane na jednym przetworniku a jednak grajace zdecydowanie inaczej. Nie od przetwornika zalezy brzmienie a od jego aplikacji. Owe 24/192 to (jak wynika z moich obserwacji) postep zdecydowanie teoretyczny. Zeby nie byc goloslownym: Akai CD 79 i Rotel RCD 991 AE sa po dwoch stronach brzmieniowego bieguna. Akai gra jasno detalicznie chwilami do bolu przezroczyscie a Rotel jest mily dla ucha i bardzo muzykalny co nie znaczy ze traci na szczegolach. Oba maja zaimplemetowane PCM 63.

Ja się skłaniam bardziej w stronę zdania Molibdena i Discomaniaca.

Można się zdziwić ile jeszcze informacji da się wydobyć z poczciwej płyty CD i 16bitów. Gęste formaty to droga na skróty na podreperowanie jakości ze słabych CD/DVD czy DACów. Jest to jakieś kompromisowe rozwiązanie, ale mnie z założenia takie podejście się nie podoba.

 

Dopiero kiedy sprzęt jest w stanie wykorzystać to co jest zapisane w formacie 16bit/44.1kHz można oceniać realną przewagę gęstszych formatów. Sam dla eksperymentu przetestowałem budżetowy układ PCM1716 w koncepcyjnym DACu i ten poziom jakości jaki udało się osiągnąć zaskoczył mnie i to bardzo, ale szczególnie nowego właściciela.

 

Można sobie też zadać pytanie, czemu tak podoba się brzmienie zupełnie archaicznych przetworników 14bitowych jak TDA1540 ? Może dlatego, że grają bardziej syntezą niż analizą i czy to jest z miejsca gorsze?

Lepiej pokazać mniej,a lepiej niż więcej, a byle jak, moim zdaniem.

 

Dlatego nie fetyszyzowałbym tych gęstych formatów i ważniejszą sprawą od parametrów nowoczesnych kości DAC jest ich umiejętna aplikacja. Stąd DVD za 300zł na papierze ma grać tak samo jak Wadia czy co tam kto zestawi. Nie wszystko to marketing jak węszą spiskowcy.

Nie można tą samą miarą oceniać postępu w technologii komputerowej co w audio, bo tutaj można często obserwować drogę w bok, a nie do przodu. Nierzadko nawet do tyłu...

Pomijacie bardzo istotną kwestię. Na możliwą do uzyskania jakość dźwięku krytycznie wpływa przede wszystkim jakość nagrań, a nie parametry ich kodowania. Kiepsko brzmiący materiał pozostanie kiepski niezależnie czy się go zakoduje do LPCM 16/44,1 czy do 24/192. Tu jest wąskie gardło, a nie w parametrach przetworników. Co z tego że będzie można odtwarzać pliki 24/192 jeżeli będą zawierać kiepsko zmasterowany materiał i będą brzmieć jak zrobione z mp3?

> Molibden

>AndAudio

>>w studiach nagraniowych powstaje już obecnie materiał 24/384- takie przecież przetworniki ma tani

>odtwarzacz CA- z tego co pamiętam można go nawet używać jako DAC-a. Problem jest w tym że producenci

>płyt kastrują taki materiał kompresując go STRATNIE do 16 bitów, bo tyle się mieści na płycie CD.

>

>Hahah, nie ma takiego formatu zapisu. Hyba że... wirtualny.

 

Mylisz się Molibden jest taki format i nazywa się DXD. Z niego po prze konwertowaniu robi się DSD i płyty SACD.

josef, 17 Mar 2010, 01:04

>sama zdolność do przyjmowania 24/192 nic nie oznacza - nie da się powiedzieć, czy to będzie grało

>dobrze czy nie bez pomiarów i odsłuchów

 

Trafione zatopione! Słuchac trzeba, anie na cyferki 24/192 patrzeć:)))

Panowie. Kurde...

Oczywiście można filozofować, że ważne kolumny, ważna realizacja itd. Ale Jeśli rozmawiamy o plikach to raczej powinniśmy założyć, że reszta jest stała. Wiec kiepska realizacja pewnie odrobinę zyska jak i dobra realizacja zyska. Przy dobrych kolumnach gęsty plik może wnieść pewną poprawę jak i przy słabych. Po co mieszać różne tematy. Skoro już w zasadzie nie robi się prawdziwych wielbitowych kości to już lepiej zrobić użytek z tych Delta - sigma i wykorzystać jednak ich zdolność do odtwarzania gęstego materiału. Nie ma co się zacietrzewiać. To, że nie załatwia to wszystkich problemów to nie znaczy, że należy się temu bezwzględnie opierać.

Jakew

>A ten idealny sprzęt do odtwarzania płyt CD to który to?

 

Najlepszy na jaki nas stać - oczywiście nie chodzi mi o branie kredytu na 30 lat na 150 czy 300kzł bo to bez sensu. Ten, który jest w zasięgu ręki, roku, góra dwóch lat. Jest z czego wybrać. DAC jest ważny, ale jego aplikacja czasem ważniejsza i, moim zdaniem, co ciekawe - nierzadko celowo spartolona - vide CDki na PCM1732, często pogardzanym. Sądzę, że zupełnie niesłusznie, jak ktoś słuchał go w NAD C542 to tak może być (choć tu mam akutat informacje z drugie ręki, bo od pewnego forumowicza, ale w końcu dało się zrobić tak by "zagrał").

 

Jak ktoś ma rękę do luwotnicy to niech sam spróbuje coś zmodyfikaować, np lampucerę mini. Choć podobno w stanie fabrycznym gra to znakomicie. Koszt $89 z przesyłką.

 

Mogos

>Mylisz się Molibden jest taki format i nazywa się DXD. Z niego po prze konwertowaniu robi się DSD i płyty SACD.

 

Aha, jednobitowy zapis kompatybilny z samym sobą, przekleństwo realizatorów? To muszą być wybitne dzieła, skoro 96/24 nie wystarcza.

Rozumiem, że objawił nam się nowy Hendrix, The Doors i Pink Floyd czy może przekonwertowanie wszystkiego jak leci na DXD tak działa?

Ja miałem na myśli raczej liniowy PCM niż z założenia błędny w działaniu DSD (niestabilny modulator z tendencją do wzbudzeń - jast taki "paper" AES).

 

To, że jakiś DAC przyjmuje na wejściu dane 24b z szybkością 192-384kHz

jescze nic nie mówi o jego jakości. To jest tylko potencjalna możliwość szybszej pracy. Smród może nas zastać zarówno w InterCity jak i osobwym, mówiąc obrazowo :]

>To, że jakiś DAC przyjmuje na wejściu dane 24b z szybkością 192-384kHz

>jescze nic nie mówi o jego jakości.

 

 

To tak oczywiste że chyba nie warto nawet o tym pisać ;)

Problem jest w tym że

>producenci

>>płyt kastrują taki materiał kompresując go STRATNIE do 16 bitów, bo tyle się mieści na płycie CD.

>>

>>Hahah, nie ma takiego formatu zapisu. Hyba że... wirtualny.

 

Jest słyszalna różnica między 16 bitami a 24 (z samych wyliczeń 1/3).

Ja cieszę się wirtualnym formatem zapisu FLAC i ściągam materiał studyjny z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

 

Częstotliwość samplowania również ma znaczenie i proszę nie mieszać tej częstotliwości z max częstotliwością słyszenia 20kHz mówiąc, że wyższa częstotliwość samplowania dodaje śmieci do nagrania, bzdury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam F.

Hm, no tak, ale mnie nie interesuje słuchanie muzyki tylko dlatego, że jest nagrana w większej rozdzielczości nich płyta CD. Taka muzyka zwyczajnie nie leży w moich zainteresowaniach.

Molibden - lecz spotkałem się z opinią że wyśmienity sprzęt (to a propos "najlepszy na jaki nas stać itd.") potrafi bezlitośnie obnażać słabości zawarte na nośniku (standardowa płyta cd). A w takich okolicznościach ten świetny sprzęt ujmowałoby a nie dodawał do sumy zadowolenia audiofila...(?)

Tak twierdzą zwolennicy DSACD i DSD pewnie.

A czemu nie miałby pokazywać doskonałości formatu CDDA i linear PCM oraz jego przewagi nad tymi marnymi modulatorami szumów?!

Jedyne co może obnażyć to ubóstwo umysłowe i mierność niektórych nagrań, którym DXD, DSD i SACD nie pomoże. No ale niektórzy się pałują... np cmokają nad "Kind of Blue" z SACD (o "Brothers in Arms" nie wspominając).

Jak ktoś che wykazać te ułomności to niech sobie kupi odtwarzacz CD za 500zł, tam to faktycznie można wykazać... że odtwarzacz jest słaby.

Nie do końca zrozumiałem ponieważ nie znam wielu z tych skrótów, ale nie o to chodzi - czy zrozumiałeś że mnie chodziło o odtwarzanie standardowego cd na b.zaawansowanym odtwarzaczu?

Rozumiem. Ale i tak będzie to wtedy lepiej grać, niż na słabym sprzęcie choć pewne fakty wyjdą na wierzch. Jakość nagrania to poprzeczka której żaden sprzęt nie przeskoczy, choć trochę może pomóc (z naciskiem na trochę).

Mogos, 18 Mar 2010, 13:06

 

>Mylisz się Molibden jest taki format i nazywa się DXD. Z niego po prze konwertowaniu robi się DSD i

>płyty SACD.

 

zgadza się, jest to jedna z możliwości masteringu płyt SACD, która pozwala na zachowanie bardzo dobrej odpowiedzi impulsowej, inną jest oczywiście mastering w 2,8MHz (Sonoma)

AndAudio, 17 Mar 2010, 10:08

 

>Problem jest w tym że producenci płyt

>kastrują taki materiał kompresując go STRATNIE do 16 bitów, bo tyle się mieści na płycie CD.

 

pozytywna informacja jest taka że dzisiaj większość wytwórni specjalistycznych (Analogue Productions, MoFi, Channel, Alia Vox, Opus3, PentaTone, BSO classics, etc) wydaje już płyty w wysokiej rozdzielczości.

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Cala ta dyskusja jest psu na bude. Zwolennicy "gestych" formatow w swoich "gestych" mozgach maja "gesta" papke marketingowa. A zycie idzie dalej. Nie interesuje mnie teoretyczne pieprzenie tylko to co wydobywa sie z glosnikow. Rzeczywistosc jest dla SACD bolesna. Nie dosc ze plyt dla prawdziwego milosnika muzyki jak na lekarstwo (poza klasyka) to jeszcze przewaga formatu w wielu przypadkach jest tylko na papierze. I nie pomoze agitacja audioholika AndAudio i wielu wielu innych.

jest też sporo jazzu, oto kilka z zapowiedzianych przez APO albumów na SACD..

 

Blue Note SACD:

 

* Art Blakey & The Jazz Messengers - Moanin' Product No: CBNJ 84003 SA stereo [released]

* Art Taylor - A.T.'s Delight Product No: CBNJ 84047 SA stereo [released]

* Cannonball Adderley - Somethin' Else Product No: CBNJ 81595 SA stereo

* Cliff Jordan and John Gilmore - Blowing In From Chicago Product No: CBNJ 81549 SA stereo

* Dexter Gordon - Dexter Calling Product No: CBNJ 84083 SA stereo [released]

* Dexter Gordon - Go Product No: CBNJ 84112 SA stereo

* Dizzy Reece - Soundin' Off Product No: CBNJ 84033 SA stereo

* Duke Jordan - Flight to Jordan Product No: CBNJ 84046 SA stereo

* Fred Jackson - Hootin' 'N Tootin' Product No: CBNJ 84094 SA stereo [released]

* Freddie Hubbard - Hub Cap Product No: CBNJ 84073 SA stereo

* Freddie Hubbard - Hub-Tones Product No: CBNJ 84115 SA stereo

* Grant Green - Grantstand Product No: CBNJ 84086 SA stereo

* Grant Green - Green Street Product No: CBNJ 84071 SA stereo

* Grant Green - Idle Moments Product No: CBNJ 84154 SA stereo

* Hank Mobley - A Caddy For Daddy Product No: CBNJ 84230 SA stereo [released]

* Hank Mobley - Dippin' Product No: CBNJ 84209 SA stereo

* Hank Mobley - No Room For Squares Product No: CBNJ 84149 SA stereo

* Hank Mobley - Peckin' Time Product No: CBNJ 81574 SA stereo

* Hank Mobley - Workout Product No: CBNJ 84080 SA stereo

* Herbie Hancock - Maiden Voyage Product No: CBNJ 84195 SA stereo

* Horace Parlan - Movin' & Groovin' Product No: CBNJ 84028 SA stereo

* Horace Silver - The Tokyo Blues Product No: CBNJ 84110 SA stereo

* Horace Silver Quintet & Trio - Blowin' The Blues Away Product No: CBNJ 84017 SA stereo

* Ike Quebec - Blue & Sentimental Product No: CBNJ 84098 SA stereo

* Ike Quebec - It Might As Well Be Spring Product No: CBNJ 84105 SA stereo

* Ike Quebec - Soul Samba Bossa Nova Product No: CBNJ 84114 SA stereo [released]

* Jackie McLean - Capuchin Swing Product No: CBNJ 84038 SA stereo [released]

* Jackie McLean - Jackie's Bag Product No: CBNJ 84051 SA stereo

* Jackie McLean - New Soil Product No: CBNJ 84013 SA stereo

* Jimmy Smith - Back At The Chicken Shack Product No: CBNJ 84117 SA stereo

* Jimmy Smith - Midnight Special Product No: CBNJ 84078 SA stereo

* Joe Henderson - Page One Product No: CBNJ 84140 SA stereo [released]

* John Coltrane - Blue Train Product No: CBNJ 81577 SA stereo [released]

* John Patton - Along Came John Product No: CBNJ 84130 SA stereo

* Johnny Griffin - Introducing Johnny Griffin Product No: CBNJ 81533 SA mono

* Kenny Burrell - Midnight Blue Product No: CBNJ 84123 SA stereo

* Kenny Burrell - On View at the Five Spot Cafe Product No: CBNJ 84021 SA stereo

* Kenny Dorham - Whistle Stop Product No: CBNJ 84063 SA stereo [released]

* Lee Morgan - Lee-way Product No: CBNJ 84034 SA stereo [released]

* Lee Morgan - The Sidewinder Product No: CBNJ 84157 SA stereo

* Lou Donaldson - Blues Walk Product No: CBNJ 81593 SA stereo

* Lou Donaldson - Here 'Tis Product No: CBNJ 84066 SA stereo

* Lou Donaldson - Sunny Side Up Product No: CBNJ 84036 SA stereo

* Lou Donaldson - The Time Is Right Product No: CBNJ 84025 SA stereo

* Paul Chambers - Whims of Chambers Product No: CBNJ 1534 SA mono

* Sonny Rollins - Vol. 2 Product No: CBNJ 1558 SA mono

* Stanley Turrentine - Up At Minton's Volume 1 Product No: CBNJ 84069 SA stereo

* The 3 Sounds - Bottom's Up Product No: CBNJ 84014 SA stereo

* The 3 Sounds - Introducing The 3 Sounds Product No: CBNJ 81600 SA stereo

* Walter Davis Jr. - Davis Cup Product No: CBNJ 84018 SA stereo

 

 

Impulse SACD:

 

* Art Blakey - !!Art Blakey!! Jazz Messengers!! Product No: CIPJ 7 SA stereo

* Ben Webster - See You at the Fair Product No: CIPJ 65 SA stereo

* Charles Mingus - Mingus, Mingus, Mingus, Mingus, Mingus Product No: CIPJ 54 SA stereo

* Charles Mingus - The Black Saint and The Sinner Lady Product No: CIPJ 35 SA stereo

* Coleman Hawkins - Today And Now Product No: CIPJ 34 SA stereo

* Coleman Hawkins - Wrapped Tight Product No: CIPJ 87 SA stereo

* Count Basie - Count Basie & The Kansas City 7 Product No: CIPJ 15 SA stereo

* Duke Ellington & John Coltrane - Duke Ellington & John Coltrane Product No: CIPJ 30 SA stereo

* Duke Ellington and Coleman Hawkins - Duke Ellington Meets Coleman Hawkins Product No: CIPJ 26 SA stereo

* Elvin Jones - Dear John C. Product No: CIPJ 88 SA stereo

* Freddie Hubbard - The Artistry Of Freddie Hubbard Product No: CIPJ 27 SA stereo

* Freddie Hubbard - The Body & The Soul Product No: CIPJ 38 SA stereo

* Gil Evans - Out Of The Cool Product No: CIPJ 4 SA stereo

* John Coltrane - A Love Supreme Product No: CIPJ 77 SA stereo

* John Coltrane - Coltrane Product No: CIPJ 21 SA stereo

* John Coltrane - John Coltrane Quartet Plays Product No: CIPJ 85 SA stereo

* John Lee Hooker - It Serve You Right To Suffer Product No: CIPJ 9103 SA stereo

* Johnny Hartman - The Voice That Is Product No: CIPJ 74 SA stereo

* McCoy Tyner - Inception Product No: CIPJ 18 SA stereo

* McCoy Tyner - Nights Of Ballads And Blues Product No: CIPJ 39 SA stereo

* Oliver Nelson - The Blues and the Abstract Truth Product No: CIPJ 5 SA stereo

* Roy Haynes Quartet - Out Of The Afternoon Product No: CIPJ 23 SA stereo

* Shelly Manne - 2, 3, 4 Product No: CIPJ 20 SA stereo

* Sonny Rollins - On Impulse Product No: CIPJ 91 SA stereo

* Sonny Stitt & Paul Gonsalves - Salt & Pepper Product No: CIPJ 52 SA stereo

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Daj spokoj audioholik. Nie chce kolejnej klotni. Masz prawo do swoich spostrzezen i pogladow. Ja pozostane przy swoim byc moze dlatego ze za duzo w zyciu slyszalem a byc moze dlatego ze na starosc stalem sie leniwy i nie chce mi sie.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.