Jump to content
IGNORED

Zmiana wzmocnienia preampa.


piotr_37

Recommended Posts

Mam mały problem, mianowicie które elementy na załączonym schemacie preampa są odpowiedzialne za jego wzmocnienie ? Muszę je zmniejszyć a nie chcę tego robić poprzez zmianę dzielnika wejściowego R1/R2 lub wyjściowego R18/R17.

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

O.K czyli jednak będzie potrzeba więcej czasu ;) ale to nic tak jak radzisz podepnę pod generator prostokąta i przy zmianie R zobaczę jak i czy ulegną zmianie przebiegi na wyjściu pod oscyloskopem.Chciałem pójść na łatwiznę ale jednak trzeba będzie cały majdan odpalić ;)

Link to comment
Share on other sites

ponieważ zmieni się głębokość sprzężenia zwrotnego i wzmacniacz będzie za mało skompensowany, w skrajnych przypadkach może to doprowadzić do podwzbudzeń w rytm sygnału lub nawet się układ się wzbudzi. Trudno mi powiedzieć czy będzie trzeba zwiększac pojemność 5pF przy obniżeniu wzmocnienia o tylko 6dB bo kondensator może być trochę większy niż optymalny .

Projektanci często dają większą kompensację niż jest wymagana (czyli z zapasem ) aby mieć pewność że każdy egzemplarz układu będzie stabilny biorąc pod uwagę rozrzut parametrów części elektronicznych. Przez to taki wzmacniacz traci na szybkosci narastania, ma większe zniekształcenia dla wyższych częstotliwości, mniejszy współczynnik tłumienia itd Uważam że każdy wzmacniacz wysokiej klasy powinien być indywidualnie skompensowany dla danego wzmocnienia aby zapewnić jak najlepsze przetwarzanie szybkich przebiegów - dzięki temu otrzymujemy najlepszą możliwą jakość dźwięku w danej topologii. Mój przedwzmacniacz kompensowałem na prostokątnym przebiegu 1 i 4MHz ;)

Link to comment
Share on other sites

W oryginalnym schemacie tego pre nie było elementów C11, R15/C47, oraz R20 zostały one dodane jako opcja .W moim przypadku nie mam C11 ale tak jak piszecie po zmianie opornika R11 na 660Ohm i przedzwonieniu prostokątem może okazać się on niezbędny, no ale to dopiero wyjdzie w czasie pomiarów.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.