Skocz do zawartości
IGNORED

Aplikacja GDN 18/60


Jendrek

Rekomendowane odpowiedzi

Jendrek - Chario to chyba co innego niż Opera. GDN 13/40/2 jest w Operach Duetto.

 

Co do polityki sprzedaży - Tonsil jest producentem OEM i gotowych kolumn na rynek krajowy pod swoja marką. Nie sprzedaje unitów i tacy klienci dla niego nie istnieją. A szkoda bo sami sobie robią tym "kuku". Ustępując pola takim firmą jak Beema, Hertz, Monacor czy TVM-Valmez.

 

Całkiem przyzwoite zespoły można zrobić na GDN 16/50/4 - podobno jest to już nieprodukowany niskośredniotonowiec od Tango 200. Mam takie dwa - jeden wygląda jak "fabryczny" a drugi to jakiś odpad - źle zmontowany terminal i zagięty róg kosza (rzucali nim w magazynie czy co?). Ale osiągi ma niezłe - małe Vas i dośc niskie Qts - ok. 0,42, wysokie BL i w 24-25 litrach ze strojeniem na 44 hz daje bardzo przyjemny basik a w dodatku dość wysoko ciągnie. Ale niestety - już się go nie kupi. A wystarczyłoby uruchomić produkcję krótkoseryjną na rynek DIY. Tonsilowi w niczym by to nie zaszkodziło, skoro głośnik już nie jest stosowany w gotowych konstrukcjach.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może. W każdym razie chodzi mi o ten "mały polipropylenowy głośnik z mocnym gumowym zawieszeniem który ładnie gral tylko szkoda, że każdy inaczej". Ta trzynastka o której piszesz. Co do tonsilu to sie zgadzam. Po prostu szkoda, że sami sobie robia źle. Choć teraz to juz chyba dla firmy nie ma znaczenia. Tak czy owak szkoda.

O szesnastce też słyszałem dobrze, choć bedę walczył z tymi głosnikami o których tak tu mędzę i mędzę (GDN 18/60). To troche nieligiczne, ale mam juz gotowe obudowy wiec wypadało by je skończyć. Na górę dam vifę Pl27TG35-6, wtedy mogę zrobić podzial niziutko i obciąć te niezgodnośći GDN. Może fajnie grać bo niskie rejestry kontroluja sie ładnie. Na ucho na razie.

Choć przyznam, że ciagnie mnie do jakiegoś pudła z normalnymi głośnikami (przpraszam tonsilowców), ciekawe są wasze wątki z głośnikami szerokopasmowymi. To chyba dobre rozwiazanie do muzyki jakiej słucham (kameralnie, jazzowo, klasycznie, rzadko rockowo). Nie miałem okazji posłuchać

pozdro i dzięki za info.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie jest źle, mocno wytłumiłem środek wszystkie ścianki 1cm maty tłumiacej. kontroluje sie ładnie, BR o śr 4,5cm/50Hz. podział 2,5kHz. Zwrotnica na razie prymitywna, drugi rząd, bez żadnych linearyzacji, pułapek i czego tam jeszcze. Eksperymentalnie na chwilę GDWK 10/80/19, ale sie jak zwykle różniły bardzo (no i f podziału nie dla nich). Z vifą jakos jest równo. Nawet ładnie bym rzekł. To znaczy nie jest wcale duzo gorzej od podobnych monitorów na serii Premium (tyle, że tam nie trzeba było wybierać głośników z kilku tylko dwa były od razu pasujace). Teraz droga przez mekę, zwaną zwrotnica i mierzenie. Dotychczas robiłem to na piechotę (źródło sinusa, mikrofon przedwzmacniacz miernik. To prymitywne, ale metody z definicji są dla mnie bardziej wiarygodne.

Jak wy zdejmujecie charakterystyki, na ile można ufać komputerowi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w procesie produkcji w Tonsilu na końcu każdej taśmy produkcyjnej jest urządzenie, o jakim każdy z nas może tylko pomarzyć. Co to jest ? To ustrojstwo nazywa się ortofon - mierzy parametry kazdego wyprodukowanego głośnika i potrafi odrzucić ewentualny brak zarówo na niezgodną chcrakterystykę ciśnienia akustycznego czy impedacji, jak i z uwagi na złą pracę układu drgającego. Dodatkowo jeszcze pracuje tam ludzkie "złote ucho".

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem projekt, który kiedyś popełniłem na:

GDN 18/60

i

GDWk 10/80/19

[obrazekLUKASZ-89682_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ahfcjak Ty wcześnie wstajesz!!!

o stanowisku pomiarowym to ja wiem i zazdroszczę, ino myślę jak to robić w zaciszu domowych pieleszy, gdzie akustyka taka sobie (pozostaje balkon-a jest zima), na dodatek pomiary robione recami trwaja długo.

dlatego pytalem o kompa, no bo wtedy dochodzi kolejna wielka niewiadoma, czyli karta dzwiekowa i sam algorytm.

A ten projekt to wysoki ma podział, jak chcę nisko, jak pisałem, same zalety. no i wchodzisz na ten brzydki odcinek charakterystyki.

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vifa PL35 cięta zbyt nisko też może sobie nie poradzić. Ale praktycznie z filtrem 3 rzędu powinna dobrze pracować od 2,3-2,5Khz. Na oko z charakterystyki GDN 18/60 widać że wystarczy łagodne filtrowanie - może na skraju jego pasma jakiś układ RLC - coś takiego jak na stronie Akkusa jest pokazane w kartach katalogowych Alcone.

 

No widzisz Jendrek - tak jak przypuszczałem, to co trafia na rynek unitów to są te egzemplarze, które zostały odrzucone przez ten "ortofon"

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ra są filtry drugiego rzędu. mierzenie będzie w weekend. zresztą ta vifa z puszka tłumiacą z tyłu schodzi naprawdę nisko jak jej nie forsować. nie napisałeś co sądzisz o komputerowych charakterystykach. mozna temu wierzyć? (jeżeli używasz).no i czego używać. to wygodne, tylko te ale.....

a co do tonsila to "zabić ortofona"!. tak serio to po prostu przykre, bo w zasadzie cała ta sympatia i może nostalgia do rodzimego producenta pryska. TAK SIE NIE ROBi! przynajmniej firma która chce uchodzić za poważna tak nie robi.

następne skrzynki bedą na jakimś hajendzie - trochę na złość. a szkoda bo tak sobie myślałem pocudować z tymi głośnikami. może po monitorkach jakiś dwaipółdrożny zestaw stojący. cos innego niż typowe, nie jakieś tam klony tylko dużo satysfakcji i zabawy, no ale.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety aż tak daleko w tej technice nie jestem. Korzystałem z pomiarów robionych przez innych. Typowa karta 16bit - taki "cmi" albo stary "szum blaster 128" to nawet nie generuje sygnału do 20Khz. Na pomiarach impedancji pojawiały sie jakieś rezonanse (w trochę zbyt szerokim zakresie jak na pomieszczenie). Do symulacji ta "precyzja" wystarcza, ale przy strojeniu chodzi o weryfikacje symulacji - więc może być problem. Najlepiej poszukac jakiejś firmy, która dysponuje systemem CLIO (może ktoś od Car-Audio?). Przy prostych filtrach można sobie poradzić bez tego, bo tam prawie wszystko słychać.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano słychać, choć ja wolę poprawiać po pomierzeniu charakterystyki, dół to mierzę pkt po pktcie a resztę to porównuję szumem białym. dość to dokładnie wychodzi, ale pewnie nie jest to metoda idealna. Potem psuje wszystko, bo lubię taki dzwięk co nie męczy przy długim słuchaniu, a to z kolei nijak se nie ma do plaskiej całkowicie charakterystyki.

ale to juz zależy co kto lubi. Jak ktoś chce ideału to jest jeden, ani lampowy, ani ciepły, ani zimny, po prostu taki jak naturalny dzwiek instrumentu.

a może taka konkurencję na forum ogłosić " najwierniejsza kolumna głośnikowa na przetwornikach tonsilu" (serio mówię)

czy ja się komuś nie narażam?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ahfc ty siedzisz w tych tonsilach po uszy (tak jakoś czuję) to wytłumacz nam prostemu ludowi.

kupuję w sklepie głośniki GDN 13/coś tam poliprop, cztery, tak na zapas. nie da się za chiny znaleźć dwóch podobnych. Kupuję dawno temu, bo juz nie kupuję, kopułki z tonsilu, różnica jest taka, że biegnę sprawdzić czy mi jakis kondziorek w zwrotnicy nie odpadł. kupuję GDN 18/60, potem lecę do sklepu i z kilku, hyba sześć pozyczyłem, z biedą znajduję coś podobnego do siebie. sklepy różne w różnych miastach, przecież nie może być tak, że wszystko co na rynku to jakaś kontrabanda czy coś. te poprzednie zresztą pakowane w takie jakby firmowe pudełka.

a chciałoby sie, bo jest kilka takich głośników na których kusi sie pobawić, cóś zrobić

pozdro :)

mam nadzieję, że bez urazy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc ja to robię z definicji. czyli mierzę moduł impedancji. mierniczkiem uniwersalnym nienajgorszym. tak mogę znaleźć np zestrojenie rezonansu otworu. głośnik (kolumnę) zasilam sinusem z kompaktu przez wzmacniacz. do impedancji wystarczy. zresztą inaczej nie mam jak.

ch-kę cisnienia akustycznego to mierzę tak samo wykorzystując mikrofon którego ch-ke znam i przedwzmacniacz do tegoż mikrofonu. To jest metoda wysoce niedoskonała i raczej pogladowa niż dająca jakiekolwiek wyobrażenie o liniowości. za dużo nieliniowości w samym torze pomiarowym. dobre słuchawki do porównania np szumem białym też dają nienajgorsze rezyltaty (zwrotnica). jednak trudno mówić tu o jakichś precyzyjnych pomiarach. na szczeście mam niezły słuch. to też pomaga.

mój filozoficzny kłopot polega na tym, że subiektywnie jeszcze wyraźnie słyszę niedoskonałości, kiedy moje metody pomiaru juz nie są skuteczne. Wtedy odbywają sie te czary pod tytulem tu dodać 1mikro tam ując 5 procent, czy jakaś pułapka itp.

zresztą czasami myślę, że to dobra metoda, bo przecież nie chodzi o to jak wyglada wykres fazy (rzeczywisty) np, tylko jak brzmi dzwiek. być może pomiary (bo nie symulacja) ostrzegłyby np przed jakimiś tragediami z imperancją. no ale to już zakres moich niemożliwości.

teraz myśle właśnie o zinformatyzowaniu sie. mam szybkiego kompa, tyle, ze bez jekiejś rewelacyjnej karty dzwiekowej. no i to pytanie czy warto. bo wartość pomiaru kiedy nie znam wielkości błędu jest nieszczególna.

wiem, ze mozna zmierzyć częstotliwośc rezonansu głośnika, czy pozostałe porametry, ale juz czy można zbadać lwiarygodnie liniowość?

jak mówisz każdy chciałby miec ortofona i pewnie jeszcze komorę bezechową do odsłuchu (choc to nie najlepszy pomysł). ja tam mówie, że jak sie nie ma co sie lubi.....

pozdro :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak się nie znam na technikach pomiarowych. Ale do pomiaru sinusem chyba niezbędzna jest komora bezechowa. W dodatku wynik zależy od szybkosci przestrajania generatora.

 

Szystemy pomiarowe nie wymagające komory bezechowej działaja na zasadzie pomiaru odpowiedzi impulsowej. Mimo, że czas pomiaru jest krórki z porównaniu z czasem wzbudzania rezonansów pomieszczenia, to i tak wymagana jest adaptacja akustyczna i chyba wyniki mogą się różnić w zależności od zmiany połozenia układu w pomieszczeniu lub innych warunków akustycznych.

Poniżej 200hz stosuje pomiar w polu bliskim. Oprogramowanie składa to razem do jednej charakterystyki (ale może są juz inne metody - zdaje się że tak działa CLIO i Speaker Workshop).

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z komorą to masz rację, ale balkon nie jest najgorszym miejscem do pomiarów bezechowych. wtedy mozna se pomalutku pkt po pkt-cie mierzyć. sprawę urtudnia troche, jak widzę za oknem, zima.

jakie wymagania maja te programiki o których piszesz, czy jakaś specjalna kartadzwiekowa i jaka.

 

z kompem zaczynam sie gubić. to pytanie na inny wątek, ale ciekawe.

czy ktoś wie jaki dzwięk odtwarza karta komputerowa z płyty DVD. słuchalem wczoraj (tzn oglądałem) koncertu z DVD (podkreslam komputer). po podłączeniu do zestawu audio zagrało to lepiej niż ten sam koncert z płyty CD.

Mam micromege minium - to suchy kompakt z większa srednicą raczej, ale to co usłyszałem z DVD to po prostu powala, piekny bas, ładnie kontrolowany, ciepły szybki, konturowy (wszystkie słowa których powszechnie sie używa w opisie takiego zjawiska). po prostu grało lepiej. CD odtwarzane ze stacji kompa już tak nie brzmi i przegrywa z compaktem.

co wy na to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dajcie spokój, sinusem to możecie mierzyć jedynie wszelakie rezonanse pomieszczenia. To by może i wyszło ale w warunkach idealnych, tzn nieskończonej odgrodzie, np 1000 metrów nad ziemią ;-)

 

Do pomiaru potrzebny jest komputer z sensowną kartą dźwiękową np SB live! lub lepszą.

 

Do tego mikrofon koniecznie pojemnościowy najlepiej Panasonic WM-61A w kawałku rurki.

 

Do tego jeszcze Preamp i darmowy program Speaker Workshop.

 

Pomiar niskich częstotliwości jak ktoś wspominał robimy w polu bliskim, 1cm od membrany.

 

Resztę w odległości 1 metra od kolumny. Nie będę się rozpisywał jak to działa, wszystko znajdziecie w helpie.

 

Wiarygodność wyników podobna jak w CLIO. Za darmo!

 

 

Mała reklama: sprzedaję sprzęt do pomiarów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I jeszcze sprzęt w akcji.

[obrazekLUKASZ-90628_1.jpg]

post-1349-100006188 1170254945_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dzięki za konkret, zaraz zainteresuje sie jaka mam kartę to po pierwsze. dlaczego mikrofon musi być pojemnościowy? i ta ryrka- to ma być niby mikrofon kierunkowy, czy jakis inny cel?

 

a zkompem zaczynam mieć podejżenia - kiedy wkładam płytke dwuwarstwową, lub DVD, pokazuje sie standard SACD, i to by mogło być na tyle. biedna micromega, tak ja lubiałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.akustyka.tk - na tej stronie widziałem elementy do systemu pomiarowego w częściach i w całosci (to chyba ta sama?). Są też dane głośników i sporo rzeczy dla konstruktorów.

Mikrofony Panasonica są również na www.akkus.com.pl (całść systemu kosztowałaby ponad 200zł.).

 

Objśnienia, jak dokonywać pomiarów Speaker Workshop można znaleźć tutaj -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

 

Co do karty dźwiekowej to mam pewne wątpliwości. Te SB mają układ CMI. U mnie taka karta nie chciała wygenerować sygnału powyżej 14-16Khz (ale może do pomiarów wystarczy - koszt jakieś 40zł. ;-)

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a stronka bardzo na miejscu, bardzo.

ps. balkon mam na jakieś 30m nad zimią to nie jest tak mało (mam lęk wyskości), no i balkon, nie loggia.

wiecej o pomierzeniu jak poczytam twoją stronkę.

pozdro :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

zacząłem temat to go zakończę. a tak na marginesie to dyskusja pomiędzy igodem i darkulem skutecznie zniechęca do zaglądania na strony forum.

zostało jeszcze pomierzyć i dostroić bas refleks optymalnie. tyle, że nie miałem żadnego rozsądnego wzmacniacza, żeby to zrobić - teraz mam to się za to wezmę.

[obrazekLUKASZ-114117_1.jpg] [obrazekLUKASZ-114117_2.jpg] [obrazekLUKASZ-114117_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1604-100005439 1170256000_thumb.jpg

post-1604-100005440 1170255999_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie to wyszło.

Dobrze, że zastosowałeś GDN 18/60, gdyż ma on niższy Qts.

W moim projekcie użyto GDN 18/50/1 - z buletem.

Zdjęcia niebawem zostaną zrobione, gdyż docelowy użytkownik wykończył paczki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noooo - coś takiego też mi ise kiedyś zdawało:)

Jak liczyłeś obudowę? Bo mnie wychodziła skrajnie mała (ze względu na niskie Qts głośnika a pry okazji niewielie zmiany objetości silnie wpływały na rozpiętośc pasma i dobranie strojenia) - w dodatku tego głosnika nigdy nie słyszałem.

I czy GDN 18/60 ma gumowe zawieszenie (czy mi się zdaje) - byłem przekonany że piankowe.

Gdzie zdobyłeś GDWK 10/80/19???

Sam "strugałeś" obudowy i te podfrezowania?

Jakiej jakości są elementy w zwrotnicy?

 

Ale maraton pytań mi wyszedł :)

A wogóle to kolumienki wyszły fajne. Ja bym zrobił trochę inne proporcje obudowy - no ale to kwestia gustu. Wydaje mi się że do tego głosnika wartoby się szarpnąć na jakiegoś Seasa KT27 albo Vifę D27 - oczywiście wtedy pozostaje otwarty problem zwrotnicy.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubric

obudowa ma 9l. sam radziłeś żeby nie wierzyć symulacjom bo tam wychodzi 6. ale bardzo niski Qts nie do końca pozwala na obiektywna ocenę symulacji. wystrugana samodzielnie. 20mm MDF oklejony naturalnym dębowym forniremi polakierowany pierwszą warstwą poliuretanu - malowanie spieprzyłem, co widać. wszystko klejone żywicą epoksydową. dobra metoda, o której nikt nie mówi. środek wybetonowałem lekko w poprzek - pierwotnie było 12l.- co dało ukośną ściankę. jest jeszcze druga, na zwrotnicę.

frezownie otworów i podfrezowania zrobiłem frezem palcowym i frezarką górnowrzecionową za całe około 200-300zł - warto kupić i mieć, nawet deske przycinam tym właśnie.

wytłumienie wszystkich ścianek 1,5cm włókniny stosowanej do głuszenia kabin samochodowych.

zwrotnica i tunel, powstały na końcu, o zgrozo, i byle jak. z pewnych przyczyn przestałem być właścicielem wzmacniacza i poprzednich kolumn (w ogóle właścicielem czegokolwiek) i musiałem szybko sobie poradzić. powstał wzmacniacz darkula i zwrotnica na oko i ucho:

zwrotnica: drugi rząd, cewki powietrzne, kondziorki KEU i MKSE,

góra: 4,7uF/0,22mH, dzielnik 5,6/6,0 ohm

dół: 1,76mH/10uF

tunel: fi/L 5cm/18cm

zawieszenie głośnika na fotce, pianka, jak na razie to o dzwieku moge tylko powiedzieć tyle, że gra. trzeba to zestroić. jestem na etapie wykonania przedwzmacniacza do mikrofonu i wymiany karty dzwiekowej, wtedy będę walczył.

głośniki wysokotonowe z tonsilu. ponoc parowane, faktycznie graja równo, od tak zwanego pana władzia. wcześniej podłączyłem vifę, ale boje sie, że będzie za duża dysproporcja.

to tyle, co do kształtu, tak chciałem. co do koloru, tak nie chciałem. jakuda sie to zestroić to obudowy od nowa.

pozdrawiam:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu nie widać błędów w lakierowaniu :)

Tak - rzeczywiście 9-10 litrów i strojenie na 42-44Hz daje bardzo łagodny spadek co sugeruje dobrą odpowiedź impulsową, ale przy 50Hz jest wtedy -4-5db. To by skłaniało do zrobienia monitorka regałowego wentylowanego do przodu, zeby skorzystać z podbicia w poblizu sciany. Tu oczywiście gdybam bo wydaje mi sie że to wymaga odsunięcia kolumny od ściany o 60cm ale nie jestem pewien gdyż to jest zalecenie dla dipoli ;)

 

No i oczywiście wadą jest konieczność stosowania bardzo długiego tunelu BR

 

W większych obudowach nastepował spadek charakterystyki a nastepnie podbicie w okolicy rezonansu i po nim już ostro w dół - w symulacji, więc obawiałem się że w rzczywistości będzie "dziura" w spektrum częstotliwości i tzw. efekt subwooferowy - właczającego się co jakiś czas basu i grającego jakby osobno obok pasma. W sumie i tak niezbyt niskiego. A jaki bas udało Ci sie uzyskać? Sprawdzałeś w normalnym idsłuchu i izolowanych instrumentów - jak schodzi kontrabas, jak jest szczegółowy i motoryczny?

 

Szkoda, że nie zastosowałeś zwrotnicy pokazanej przez "ahfc". Robionej pod tę parę głosników.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. mam fioła na pk-cie osiagniecia faktury surowego drewna, z woskami to wychodzi ekstra, ale jest nietrwałe. lakiery są przy tym sztuczne - taki nieszkodliwy fioł. no i odcien też chciałem inny, ale to nie forum o estetyce chyba.

2. długi BR to dla ciebie ile?

3. z tą zwrotnicą gra w miarę wiernie (liniowo? niesmiało przypuszczam), wieczorkiem szybko sprawdzę i porównam ze zwrotnicą kolegi - ni ma problema. napiszę i opiszę.

4. bas jest - mówiąc inaczej głośnik potrafi - raczej sucho i krótko stopka i kontrabas takie ładne do jazziku może być i do rocka też. nie wiem czy nie wymagasz zbyt szczegółowego opisu jak dla głośnika za troche ponad sto złotych. może trzeba by było zabrać sie za to jednak naukowo bardziej. jakaś uniwersalna obudowa (zmiana objetości i popróbować. jak odbije mi w poniedziałek do zrobię taką. w tygodniu powinienem juz miec system pomiarowy, to będzie można wtedy coś narysować

pozdro:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi tunel BR to dl amnie juz taki którego nie można kupic :))) Np. o średnicy 4,7cm i długosci 22cm. Jakbym miał wykres impedancji tego głośnika i wartość indukcyjności cewki przy 1khz to bym coś sobie "posymulował" ;)

pozdr.

 

glośnik za 100zł. to wcale nie tak mało - zwłaszcza jak na Tonsil - to już powinno "zagrać"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.