Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacze operacyjne OPA 2604


Zydelek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pytań.

1. Czy jest różnicz brzmieniowa przy OPA 2604 a pojedyńczych OPA 604 zmontowanych na stoliczku?

2. Czy ktoś zna jakieś opampy o brzmieniu lepszym od 2604, ale o takiej samej barwie i równowadze tonalnej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam, roznice sa na 100%, wymiana wzm. to trudna decyzja, zmieniaja mocno brzmienie CD'ka. Ja u siebie testowalem ich troche i musze przyznac, ze "niestety" OPA627 wypadaja najlepiej. Maja o wiele cieplejszy dzwiek niz cala reszta, np. AD825 sa chlodniejsze. Mowie "niestety", poniewaz OPA 627 sa drogie, ale jesli masz okazje posluchania przed zakupem to goraco polecam.

pozdro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zydelek, OPA 2604 nie mają startu do 627, gdyż 2604 poza efektowną, kapitalną przestrzenią, znakomitą średnicą i górą mają skompresowany, (przy)krótki bas. Nie słyszysz tego ? Czy inaczej: nie przeszkadza Ci to ?

 

SPRÓBUJ BB 627 AU, a usłyszysz różnice i nie wrócisz do 2604.

2604 do dobry/b. dobry scalak, 627 jest celujący i taka to różnica między nimi. (Ostatnio zakończyłem testy OPAMPów, wiem, co mówię.)

Różnica jakieś pół do 1 klasy.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od końca. Dziś w moim cd zdecydowałem się zmienić oryginalne wzmacniacze operacyjne RC 5532 DD L RAY 1151G na BB 627AU.

* * *

Z wyborem ostatecznego faworyta (z obecnej perspektywy ;-)) nie było większego problemu. AD 8066 też fajny, ale OPA 627 AU jest lepszy: czysty, klarowny, przestrzenny, urokliwy, a jednak ma bas, tylko lepiej kontrolowany. Jest kapitalnie muzykalny (8066 też ! ) i zdecydowanie najbliższy memu pojmowaniu dźwięku idealnego. Imponuje klarownością, czystością, szczegółowością i brakiem przybrudzeń czy oznak kompresji dolnego zakresu (co przydarzyło się np. OPA 2604). Słychać duuuużo. Po raz kolejny odkrywałem z zachwytem, zdumieniem i niekłamanymi przyjemnością oraz frajdą wszelkie możliwe niuanse na dobrze znanych (?) mi płytach. (Pyszna zabawa ;-))) Podkreślam, że niektóre z nich zaszczyciły obecnością wcale drogie zestawy przy okazji różnych okazjach.

Owa analityczność, co podkreślam, nie jest nachalna, a w naturalny sposób uzupełnia informacje makrodynamiczne. Tak lubię i tego mi było trzeba. Nasycenie w barwy określam jako właściwe (co mam nadzieję jeszcze bardziej dane mi będzie usłyszeć na następcach Tabletek).

 

Nocą, na Tabletkach, AD 8066 grał porówynywalnie efektownie z konkurentem, tyle, że z bardziej wszechobecnym - jak mi się wydawało - basem, co strasznie mi się podobało i odpowiadało (ta masa w dźwięku). Głośny odsłuch za dnia jednoznacznie ujawnił przewagę BB 627 AU w stosunku do AD 8066 gdyż w ostatnim słychać nakładanie się instrumentów na scenie i niezły bajzel już przy średnim natężeniu głośności. Przewaga klasy - dziecinie łatwo zauważalna. Słychać, że 8066 jest leko przybrudzony w całym paśmie i z " 627" nie wytrzymuje porównania, co z kolei dyskwalifikuje ten miły dla ucha (wieczorem...) scalak. Nie da się ukryć.

 

Przy głośnym słuchaniu, nie mogłem się nadziwić co się stało, bo nocą AD 8066 grał dobrze, wciągająco i niemal bez wad. (Klarowność w zakresie góry i średnicy oraz bogactwo mikrodetali wiedziałem, że 627 ma lepszą - po prostu nie do pobicia, JEDNOZNACZNIE). Różnice słychać po kilkunastu sekundach od zmiany, jednak noc to słuchanie na niskich poziomach głośności. Oryginalnie zamontowane OPA przy 8066 i 627 no cóż - wysiadają. W TME cena jednego scalaka BB 627 AU wynosi 104zł, tylko nie wiem z VAT'em czy bez.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że warto było porównać i teraz warto zmienić. Dźwięk ? Bez dwóch zdań - a krótko - półka wyżej :-))) ))

Podkreślam, że z moich RC 5532 DD byłem względnie zadowolony. Powiedzmy, że z dzisiejszej perspektywy muszę ocenić je na 4.

 

Polecane przez darkula LM 6172, zagrały na pewno nie gorzej od moich: świeżo, z oddechem, okazały się być wyrównane w całym paśmie. Minimalnie brakowało mi w nich nasycenia i może jakby masy, ale polecam spróbować.Ocena formalna: 4+, może nawet 5. Tu uwaga: Darek z dużą konsekwencja, znawstwem, wiedzą lansuje pewną swoją szkołę brzmienia. Wg mnie wcale atrakcyjną. Mnie ona odpowiada -> patrz: wzmak "nic + trafo + radiator...darkula". Ci co byli u mnie na odsłuchach wiedzą, o co chodzi (pal55, pawelm, bodo, pan T. B. no i oczywiście darkul)

 

Wrzucone po LM 6172: AD 8066 zdeklasowały je o pół, maks. 1 klasę, czyli tutaj: 5+, 6.

A OPA 627AU okazały się jeszcze od lepsze od tych ostatnich. Bezkonkurencyjnie chyba. Dlatego muszę albo obniżyć oceny, albo... jakoś zaakcentować skalę ocen, by należycie podkreślić jakość (różnicę na korzyść) brzmienia tych ostatnich. Wybieram to drugie wyjście. Skalę przyjąłem: 2 - 5, THEN: 6! and THE TEST WINNER IS BB 627 AU.

* * *

Garmin dał mi do przetestowania niezłe scalaki i wiedział jakie. Za umożliwienie mi bezpośredniego porównania we własnym domu i systemie oraz zaufanie jestem mu wdzięczny.

Amen.

 

Pozdr.

PS. O jeszcze jednej parze testowanych scalaków ( a było o nich trochę na forum) nic nie napiszę. Szkoda miejsca. Za to jedno zdanie komentarza na ich temat znajdziecie w marcowym n-rze AV, gdzie mowa o mocnym wzmaku NAD'a...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie wole 604 od 627,pamietac trzeba ze 627 w glebokim NFB graja kiepsko i to one maja rozlazly bas co gorsza malo czytelny.Pamietajcie ze 604 sa lepsze od 2604.

>Andrea

Podkresl ze nierobiles dopasowania zewn.elementow.

Jak wiesz akustyka u Ciebie tez pozostawia duzo do zyczenia.

W seryjnych filtrach dobrze graja NE5534/2,LM833,OPA2604,NJM.Pamietajcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darkul, zapraszam Ciebie do sprawdzenia, czy z basem na 627 jest u mnie tak, jak mówisz (hehehe)

Mam świadka, niebawem będzie drugi.

Możemy się styknąć w dogodnym dla nas terminie (chętnie).

A krótko: zapewniam, że wszystko (oprócz kolumn) jest u mnie teraz ok. O Twojej propozycji kolumn - pamiętam i sprawdzę je prędzej czy później.

* * *

Chciałem, by ingerencja w mój cd była jak najmniejsza (ale najskuteczniejsza) i odwracalna (jakby co).

Otrzymałem, co chciałem i jestem zadowolony :-)))

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Nie robiłem zewnętrznego dopasowania elementów.

Najdziwniejsze jest to, że przestrzeń poprawiła się i jest duużo lepsza, mimo skórzanych mebli (duże odbijające płaszczyzny no i puste sciany - już niedługo ;-)

Darkul, jak chcesz (i masz) - przywieź 2 szt. 2604 (zostawiam dla wygody podstawki) to sam usłyszysz, czy są lepsze. Moje zdanie jak wyżej.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPS. Darkul, nie widzę potrzeby na obecnym poziomie grania cd, dopasowywania czy zmiany filtrów, no chyba, że nie mam racji jeśliby ingerencja w układ wykazałaby to ;-)

Dobrze jest !

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo to trudno przewidzieć ;-))

Po Świętach będzie lampka (do 25. 04?), a potem zacznę się rozglądać za jakimiś, chyba podłogowymi kolumnami. Jakimi - już pisałem z grubsza.

Jeśli kasy stanie to chciałbym przerobić nieco stolik, na wzór tego zmodyfikowanego wg pomysłu DarkaM (są fotki na forum, kto chce - znajdzie).

Dlaczego ? Ano c.d. walki z wszelkimi, możliwymi do zredukowania drganiami. Poza tym byłem niedawno u pawiowego, który na czas poważnych odsłuchów zdejmuje tv z górnej półki stolika Ostoi. Nawet dyletant zauważy, że zmienia się scena i lokalizacja pozornych źródeł na lepsze. sprzęt sie nie wyróżnia tak (u mnie w kwiatach). Myślę więc, że - oprócz niezbędnej adaptacji akustycznej pomieszczenia - szafka ze sprzętem powinna być nie za wysoka, z czego do tehj pory nie zdawałem sobie za bardzo sprawy. Tak z 60cm ze sprzętem licząc, myślę. Wątpię, by tym tematem zaprzątało sobie głowę wiele osób. Będę miał trochę mniejszy wtedy komfort obsługi urządzeń, ale co tam, ścierpię, skoro wiem, że warto.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Odświeżam wątek.

 

Za sprawą Franka (dzięki !), miałem możliwość w pre darkula, miast 2604 podstawić 5 innych scalaków.

 

I jest jeden godny 2604, a mianowicie - przytaczam cały jego opis: 3600 FTM TLE 2062CP.

Znacie ?

 

Imponuje łatwym odrywaniem się dźwięku od kolumn (gra przestrzenie, a to lubię,) dużą dynamiką oraz klarownie ukazuje drugie plany. Ta cech jest dość charakterystyczna i wyróżnia go na tle pozostałych. Jak to możliwe (?) Jest też dość rozdzielczy muszę przyznać, choć tej cechy na dole, dla mnie - nigdy dość.

 

Słuchałem oczywiście jazzu - L. Armstronga. Najbardziej Podobały mi się oklaski. (Jakbym byl tam na żywo.)

I tyle.

 

PS. Na 2 miejscu spośród testowanej piątki postawiłem JR 32AB LM833N.

* * *

-> darkul: a jak Ty oceniasz LM833N kontra 2062CP ?

Czy miałeś może do czynienia z ostatnim scalakiem ?

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TLE 2062 testowałem w cd po rekomendacji na forum przez Darkula. Dżwięk b. ładny nasycony, dynamiczny z pięknym basem. Jednym słowem b. udany scalak. Spisywał się w moim cd o wiele lepiej od lm 833.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TLE2062 jest najwolniejszym z serii Excallibur f-my Texas Instruments.

Moim starym konikiem jest TLe 2082 a najlepszym TLE2142!

Sa one szybsze od OPA2604 dwu krotnie i maja znacznie wiekrze prady wyjsciowe..ale!Ano zniekrztalcenia maja znacznie wyzsze od OPA2604.... i ja wole BB.

Jezeli komus sprawdzaja sie w torze TLE 2062 to znaczy ze cos w systemie szfankuje.. ale to jak zwykle moje osobiste zdanie.

TLE2082 i 2142 sa niezle... i tyle,chodz to juz stare kostki..ale NE5532/4 tez maja troche lat.

Ale i tak wszystko zostalo w rodzinie w koncu BB wykupil TI.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesto sama wymiana kosci na tzw.swietna niemusi oznaczac ze bedzie miodziooooo....

aplikacja i jej zrozumienie.. i konfiguracja w systemie.. no i te zawsze ulomne glosniki..a i pokoik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> darkul: jako starszy audiofil, wiem, że "z czasem", prawie zawsze coś w systemie "szfankuje"... ;-)

 

U mnie można by zmienić kolumny (co zamierzam), potem, ciekawskim okiem spoglądam na cd zyzia, potem... itd. ;-)

 

A tak na poważniej to warto, bym spróbował tych TLE 2082, TLE2142 i NE 5532/4?

Czy rzeczywiście usłyszę róznicę Przecież piszę, co mi się podoba, a Ty masz wiedzę i doświadczenie - proszę odpowiedz. Co myślisz ?

Ile kosztują te scalaki /mniej więcej/ ?

 

-> Rambo: cieszę się, że nie jestem jedyny, które je docenił :-)))

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadzałem jeszcze 2142 i było jeszcze lepiej ale różnica była subtelna. Cały czas mam wrażenie, że działanie wo zależy w straszenie dużym stopniu od tego do jakiego układu je się wkłada (zakładam że nic nie grzebiemy w nim). Dlatego potencjalnie "gorsze" wo mogą grać lepiej w moim cd czy też wzmaku, dlatego taki 2142, który jest "jedynie" rozwinięciem TL082 pokazuje co potrafi w cd 63.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TLE maja zasadniczo lepsze parametry... praktycznie pare razy... sa nowsze i dosc tanie pon.12 ZL za np.TLE2082,2141/42...

>Andrea

Sprubowac mozesz NE5532..ale w wersji Amerykankiej..np.Motorolla,texas Instr....

Moje doswiadczenie ma sie czesto nijak do wiedzy lub poprostu gustow .

I jest prawda ze im wiecej wiem tym bardziej na starosc glupieje..lub bardziej zastanawiam sie nad zasadnoscia niektorych ruchow...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, dziękuję Wam za wszystkie wypowiedzi.

Istotnie, cena scalaków zachęca do prób. (wielkich zmian się nie spodziewam, bo i punkt odniesienia mam niezły (chyba ;-)

Ja się nie obawiam sprawdzić, co można włożyć w podstawkę (byle bym nie uszkodził sprzętu, bo tego się boję najbardziej. Co by nie mówić - nadal lubię swój system ;-) Ufam własnym uszom i kieruję się swoim gustem/preferencjami.

 

* * *

-> darkul: ja też się przekonałem, że dany element wrzucony w inny system, potrafi nie potwierdzić wcześniejszych o nim spostrzeżeń. Stąd czasem tak różne opinie/spostrzeżenia nt. danego elementu.

To wszystko jednak - trzyma się kupy, jak ktoś umie się w tym połapać (ma wystarczająco duże doświadczenie).

 

Prywatnie wymieniłem uwagi z Frankiem ad. scalaków - potwierdza to w pełni powyższe spostrzeżenia. Mowa o tym, że np. w cd pionka, 627 (ją wybrałem !), spisuje się lepiej niż np. w cd Marantza. Tam pasuje lepiej ponoć AD 825 - twierdzi Frank.

Mam nadzieję, że Frank wybaczy mi wykorzystanie treści naszej prywatnej korespondencji.

Szanuję jego zdanie, bo wiem, jak gra jego system. Jeśli wprowadza zmiany na stałe - warto się temu bacznie przysłuchać ;-) / Żaden z nas, nie zrobi przecież kroku wstecz ;-) /

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym krokiem w tyl to jest pewien problemik...

W momencie jak ktos nieumie wytlumaczyc faktu ze np.przecietny scalak gra w danym systemie "lepiej"a ten o znacznie lepszych gra do bani?!To co z tego wynika i dlaczego???Moze byc tak ze w ktoryms momencie zaczniemy zjadac swoj ogon....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to znaczy "zjadać swój ogon" ;) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

A próbowaliście coś ze stajni Maxima ?

Moim zdaniem fajnie gra MAX 410 (ale jest na 5V), albo MAX437, niezły jest też MXL1007.

Moim ulubieńcem jest też Analog OP275.

Pozdrawiam, Bob

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od paru dni w swoim Forumowym wzmaku testuje OP275 i mam mieszane uczucia...nie umiem go za bardzo zdefiniowac..mam wrazenie ze zaczyna ładnie grac dopiero po godzinie..lekko cofa górne rejestry w tył za scene ..ale lekko- na systemie opartym o słuchawki taki rodzaj prezentacjii jest niezwylke sympatyczny..trudno okreslic jakby to wychodziło na typowym systemie opartym na kolumnach...dzis w nocy jak uspokojii sie u mnie na ulicy pod blokiem to troche posłucham basiorkow roznorakich....jak do tad nie zauwazyłem jakichs zmian na inne czy na gorsze w tym zakresie a to chyba dobrze wrózy...

Wszystkie moje wywody dotyczą porownania z wersją z OPA2604.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darkul, nie chodzi o napęd, ale przetworniki. Starsze Marantze chodziły na Philipsach wszelakich i miały sporo basu, nie całkiem dobrze kontrolowanego, a te na CDM12 mają już SM5872BS i przeważnie dźwięk nieco rozjaśniony a bas szczuplejszy, więc mnie pasuje dać tutaj OP275. Ale to mój gust, możesz się nie zgadzać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

12kzł za takie głośniki do KD to chyba przesada, tym bardziej KODA. Wygląda na to, że firma próbuje dodać sobie nieco klasy tym zestawem. Byc może w Media Marketcie to by schodziło... Wyglad ma tandetny, też od razu skojarzył mi się z Altusami. I po co od razu dublować głośniki nisko i średniotonowe? Paramteóró to za bardzo nie trzyma: Efektywność - front 88 dB, środek 86 dB, tył 82dB (!!). W dodatku 4omowe, a fuj, to też jest niepoważne. Zalecana impedancja wzmacniacza 4-8 ohm. To jest prawdziwa UTOPIA (raczej wtopia-utopia). Podstwaki pod fronty są niezbyt zachęcające... i w tej środkowej skrzyni pod tweeterem to co jest to srebrne?? Nie warte tej ceny. Głośniki rozstawione na 170cm w pionie napewno generują spójny dźwięk :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver mam akurat odmienne zdanie na temat SM 5872 mam tego daca w onkyo 7511 z opa 2134 i panasonicami FC na wyjsciu i mam odwrotny efekt od opisywanego przez ciebie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, Marantz to nie Onkyo, różnice w aplikacji pewnie wpływają na końcowy balans tonalny. Mam w tej chwili Onkyo 7511 do upgradu, więc sobie przy okazji potestuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.