Skocz do zawartości
IGNORED

No i stalo sie... (analog)


osiek

Rekomendowane odpowiedzi

...no jest kawałeczek:)

Na razie nie mam płyt po kilkaset złotych, ale ta świadomość...:))). Trzeba będzie wykombinować skądś taką wagę. Pozostaje pytanie jaka wkładka - ale tu chyba poeksperymentuję z różnymi - miałem kupować nowego Projecta 6.9, albo nawet Perspective więc zostało mi co nieco kasy po transakcji z Kennym. Tym czasem Marantz gra do kotlet, a Kenny wieczorkiem - dzisiaj będzie następnych kilku ciekawych analogu znajomków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta Studio - gramofonem bawiłem już kilkadziesiąt lat temu, tylko że mętnie tłumaczysz. Masz na myśli to że dla prawidłowego oddania skali przesunięcia masy na skali obrotowej stosuje sie przeciwwagi o róznej masie - w zalezności od masy wkładki (tak robi np. ProJect)? Na jednej skali - dla lekkiej wkładki niewyważenie 1g bedzie np odpowiadało jednemu obrotowi skali przeciwwagi a dla cięzkiej wkładki może odpowiadać 0,5 obrotu (a naniesione cyfry na przeciwwadze sie nie zmieniają). To masz na myśli?

 

Zakładałem, że Zegarmistrz będzie stosował wkładki o masach zalecanch przez producenta. Ale teraz widzę że ma headshell a więc może np. załozyć Ortofona bez główki. Aaaa - to wtedy masa może zmieniać sie dośc znacznie i rzeczywiście waga się przyda (no chyba że zna dokładnie masy wkładek i masę headshella i będzie pod tym względem odpowiednio dobierał nowe wkładki).

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bez wagi sie nie obejdzie (chyba że w jakiejś aptece zważysz oryginalną wkładkę i headshell).

 

A tak poza tym nie udało mi sie znaleźć wagi na stronie Vioce (ciekawe ile kosztuje). Tylko szczoteczke za 80zł. w promocji :))) Żarty. Taka szczoteczka Monacora kosztuje 21zł. - dlatego że zdrozała, bo jeszcze niedawno kosztowała 17zł. - być może za tyle jeszcze da się kupić w internecie.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie amba fatima było i nima. Mam zdjęcie tegoustrojstwa w prospekcie Projecta - ale też pewnie kosztowałoby jakieś kosmiczne pieniądze. Jest tu na forum jeden gość mający KD-990 używa tego właśnie ze shurem 97... Może on ma instrukcję - muszę go jakoś namierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalna wkładkę i headshell i tak radzę zważyć na jakiejś wadze laboratoryjnej. Nie chodzi tylko o to że przy wkładkach o innej masie skala przeciwwagi nie odwzorowuje rzeczywistego nacisk, ale też o to że jesli założysz zbyt cieżką wkładke to po prostu moze zabraknąc gwintu na przeciwwadze do jej zrównoważenia (chyba że masz do niego przeciwwagi o innej masie)

pozdr.

 

Ciekawe jak sie ma jakością ta Audiotechnica za 119zł. do tej Grado za ponad 400zł.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta Studio->

 

No to wczoraj zaliczyłem pierwszy vinylowy maratonik:) - Ekstra ten Śmietana i nawet nagranie nienajgorsze. Użyczona główka pasuje idealnie tak, że jak byś zamawiał coś to weź też ze dwie dla mnie - (mam nadzieję, że przychodzą z uchwytem i śrubeczkami). Co do dostępności płyt zaskakująco duzo znajomych ma stare kolekcje w niezłym stanie - niestety trudno tam o wydania zachodnie. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>> Zegarmistrz

 

Bardzo sie ciesze, ze smakowal Smietana na deser.

 

Glowke dla Ciebie zamowie, w komplecie sa srubki oraz uchwycik reczny.

 

Szcoteczki carbonowe marki Monacor - zaden problem, takze moge zamowic.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>> Zegarmistrz

 

Gdy uporzadkuje swoj zbiorek plytowy to przekonasz sie, ze jestem fanatycznym zbieraczem polskich winyli, wiec jezeli bedziesz mial ich zbyt duzo to nie wyrzucaj od razu - moze uda sie na cos pozamieniac z mojej rupieciarni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> Zegramistrz

 

Czuję się namierzony. Zresztą to nie problem bo mój e-mail jest w "o mnie"

Mam KD-990, instrukcję do niego a także wagę Shure.

Możesz być zupełnie spokojny o ustawienie nacisku w swoim gramofonie.

Producent zaleca stosowanie wkładek, które razem z głowicą ważą 14-24 g.

Firmowa głowica waży ok 12 g więc do wykorzystania masz wkładki od 2 do 12 g.

Większość waży 6-8 g zatem nie widzę problemu.

 

>> Delta Studio

Nie masz racji. Zależność siły nacisku jest liniowa i nie zależy od masy wkładki ale

od przesunięcia przeciwwagi a ta przy stałym skoku gwintu jest również liniowa.

Bardzo łatwo to wykazać rysując schemat i pisząc układ dwóch równań określających

równowagę.

Poniżej zamieszczam schemat do obliczeń. Oznaczenia.

P- sila wypadkowa wynikająca z masy ramienia i wkładki.

W- siła wywoływana przez przeciwagę

N- siła nacisku

x- odległość przeciwwagi od punktu podparcia

a - ramię działania siły wypadkowej układu ramię wkładka

dx - przyrost przesunięcia ciężarka

L - długość ramienia

 

Przy ustalonej równowadze gdzie nacisk N=0

P*a = W * x

Przy sile nacisku N różnej od zera równanie równowagi wygląda następująco.

P*a + N*L = W (x +dx)

 

Po przekształceniu

N*L = W*dx

 

Długość ramienia (odległość igły od punktu podparcia) jest zawsze stała dla danego gramofonu,

stały jest również przesuw ciężarka (dx) więc jego określony obrót powoduje zawsze taką

samą zmianę siły nacisku niezależnie w jakiej pozycji była ustawiona równowaga.

 

Dodam, że praktyka potwierdza teorię. Sprawdziłem to na dwóch wkładkach z różnymi głowicami

Jedna to Shure 97 druga Denon dL-103 różnica wagi ok 2 gramy. Ustawiłem na wadze 1 gram

i sprawdzałem dla 0,5 0,75 1,00 1,25 1,5 1,75 2,00 2,5 3,0 i sprawdziłem najpierw jedną wkładkę

Odczyty na skali ciężarka i wadze dość dokładnie pokrywały się.

Potem ustwiłem nacisk 1,00 g dla drugiej wkładki i powtórzyłem pomiary. Przy drugiej wkładce było

identycznie.

 

Pozdrawiam

Andrzej

[obrazekLUKASZ-108864_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta-> no to szczoteczkę też:)

Płytotekę moich rodziców zeżarł niestety grzyb ale ocalała płytka na której najbardziej mi zależało. Reszta jest wyporzyczona od znajomych. Dużo tam wydań polskich i czeski - wyraźnie lepiej grają dederony z klasyką i niektóre z bukwami. Ojciec kolegi strasznie go gonił o szanowanie płyt i są w większości w bardzo dobrym stanie.

anlu-> fajnie, że się odezwałeś. Jakie wrażenia masz ze słuchania na Twoim Shure 97 i Denonie może jakieś inne doświadczenia, lub sugestie. Mam też wielka prośbę dotyczącą instrukcji - gdybyś był tak łaskaw iwysłał mi jakoś kopię (xero lub scana). Namiary wyślę na priva - z góry wieeelkie dzięki:))) Wagę tak czy owak sobie sprawię, aby mieć spokojne sumienie;) I jeszcze jedno pytanie - ile te nasze ustrojstwa kosztowały jako nowe?

Pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>> anlu

 

Nie wziales pod uwage tego co napisalem. Zmienna jest waga wkladki, a to jej ciezar ma zrownowazyc przeciwwaga. Tak wiec dla dwoch wkladek o roznym ciezarze przekrecenie odciaznikiem o jeden obrot da na wadze inny wynik. Roznica nie jest tak istotna w zwyklych warunkach technicznych ale w skrajnych przypadkach - tak zaznaczylem w soich wczesniejszych wpisach - przy dwu lub nawet trzykrotnej roznicy ciezaru porownywanych wkladek, bedzie to jednak roznica nacisku. Szczegolnie jezeli zechcemy otrzymac wartosc nacisku na skraju dopuszczalnych widelek. Nie wziales pod uwage zmiany wagi wkladek i obliczenia musisz powtorzyc. Zrob rysunek oraz obliczenia dla dwoch konkretnych wartosci - dla wkladki o wadze 4 g oraz o wadze 16g. Pamietaj tylko, ze ciezar obciaznika jest staly, skok gwintu przy obrocie jest tez staly a nie zapomnij, ze ramie odciaznika jest zmienne w przeciwienstwie do ramienia sily nacisku igly (roznice wynikajace z geometrii wkladki pomin).

A poza tym, to jzaczyna wygladac jak sztuka dla sztuki.

Ten kto chce miec ustawiony nacisk w przyblizeniu (technicznie wystarczajacy) korzysta ze skali na obciazniku i w trakcie uzytkowania igly (1000 do 3000 godzin w zaleznosci od szlifu) z pewnoscia nie powstanie zatrwazajaca szkoda.

A Ci ktorzy pragna podejsc perfekcyjnie do swojego hobby - korzystaja z wagi i nie musza zastanawiac sie nad innymi problemami technicznymi obrotu obciaznika na ukochanym koncu ramienia gramofonu.

(a nalezy zaznaczyc w tym miejscu, ze wiele ramion z wysokiej polki nie ma skalowanych odciaznikow).

Sadze ze temat krecenia odciaznikiem jest wyczerpany.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>>>> Zegarmistrz

 

Szczoteczka karbonowa sluzy tylko do usuwania na bierzaco kurzu z plyt. Nie usunie starych zlogow w stopniu wystarczajacym. Dp codziennej eksploatacji winyli uwazam ja jednak za niezbedna.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osiek->

Zreanimowałem dzisiaj jedną taką płytę (Jacek Skubikowski :))) ciepła woda, mydełko, płukanko, ładnych parę razy na zmianę, potem watka i irha, potem Twój zestaw czyszczący - gra zaskakująco dobrze. Ale z innymi nie będę tego próbował, poza tym nie ma tam już nic ciekawego. Wyjeżdżam jutro koło 5.30 tak, że dziś co najwyżej kontrolnie - lajtowo;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zegarmistrz> przy poprzedniej probie reanimacji gramofonnu (technicsa z ortofonem) wlasnie tak czyscilem niektore plyty ale nie wiem czy to jednak to :) co do wieczorka why not.

P.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anlu - Delta Studio miał na mysli taki przypadek, że (bez równań - to tylko dla zilustrowania zasady - jesli się myle to będę musiał przeliczyć bo mogłem juz nieco zapomnieć :)

 

Mamy ustawione ramię w równowadze z przeciwwagą o stałym ciężarze i wkładka o masie 5g. Załóżmu że aby uzyskać nacisk igłu na płytę o wartości 1,5g musimu przesunąć przeciwwagę o 1cm w kierunku punktu podparcia.

Następnie zmieniamy wkładkę.

Wieszamy na na tym samym ramieniu wkładkę o masie np. 10g i wyważamu ramię ustawiając je w równowadze. Jeżeli zgodnie ze skalą przesuniemy przeciwwagę o 1cm w kierunku punktu podparcia (tak jak poprzednio) to uzyskamy większy nacisk powiedzmy 3g.

Żeby w tym przykładzie uzyskać nacisk 1,5g powinniśmy przesunąć przeciwwagę o 0,5cm (powtarzam że to tego nie liczyłem więc nie wiem jakie to będą liczby)

 

Problem nie w tym że skok gwintu sie nie zmienia, bo przecież nikt nam nie broni wykonać np. połowę obrotu zamiast całego. Tylko, że skala obrazująca zwiększenie nacisku przy pomocy przesunięcia (a dokładnie obrotu) pozostanie taka sama. Czyli po zwiekszeniu masy wkładki skala nie odpowiada już rzeczywistości. Chyba dla cieższej wkładki powinniśmy powiesic wiekszą przeciwwagę żeby skala przesuniecia odpowiadała znowu zwiekszaniu nacisku.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> Delta Studio

 

...

Nie wziales pod uwage zmiany wagi wkladek i obliczenia musisz powtorzyc. Zrob rysunek oraz obliczenia dla dwoch konkretnych wartosci - dla wkladki o wadze 4 g oraz o wadze 16g. Pamietaj tylko, ze ciezar obciaznika jest staly, skok gwintu przy obrocie jest tez staly a nie zapomnij, ze ramie odciaznika jest zmienne w przeciwienstwie do ramienia sily nacisku igly (roznice wynikajace z geometrii wkladki pomin).

..

 

Właśnie w tym problem, że ciężar wkładki nie ma wpływu na wyskalowanie ciężarka przeciwwagi.

Jeżeli założymy cięższą wkładkę to ramię działania siły P będze w innym miejscu (inna wartość a)

W celu zapewnienia równowagi ciężarek będzie musiał być przesunięty na większą odległość x).

Dalsze przesuwanie przeciwwagi w obu przypadkach powoduje dokładnie taką samą zmianę siły nacisku.

Może wygląda to trochę paradoksalnie ale to są podstawowe zasady statyki.

 

 

Jeśli ktoś "techniczny" zajrzy do wątku to potwierdzi. Inżynier co ty na to ?

 

 

p.s.

Dla zainteresowanych wyślę mały arkusz w excelu. Będzie można wirtualnie przesuwać

ciężarek i patrzyć jak zmienia się nacisk dla dwóch różnych wkładek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumowanie anlu jest poprawne co do zasady. Jest w nim co prawda błąd formalny: na rysunku wektor siły N powiniem być skierowany DO GÓRY! Rozważamy układ sił z punktu widzenia ramienia, więc siła P działa w dół, usiłując pochylić ramię w dół, a płyta działa na ostrze igły wkładki w górę, równoważąc tę siłę i powodując, że ramię pozostaje (prawie) poziome.

We wzorze powinno więc być P*a - N*L...

W rezultacie wzór na dx(N) jest jak nastepuje

 

dx = -N*(L/W)

 

Oznacza to, że aby uzyskać żądany nacisk N trzeba przesunąć przeciwwagę w kirunku "ujemnym", czyli w kierunku punktu podparcia, co jest w zgodzie z doświadczeniem.

 

Błąd anlu jest dlatego nieistotny, że wpływa tylko na znak dx, nie zmieniając jego modułu.

 

Waga wkładki ma znaczenie tylko do momentu, w którym ustalimy położenie równowagi. Potem to już prawie wszystko jedno. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć jeszcze inercję. Im większa masa wkładki i ramienia, tym mniej ona "podskakuje" na nierównościach płyty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku forum było dla "amatorów". Dziś jest strona dla darmowej reklamy producentów, którzy bez żenady nawet swoich logingów nie zmieniaja.

Ostatnie dwa dni w Białymstoku było audio mini show. Przyjechali "cwaniacy" z Katowic RCM. Grało koszmarnie!!!!

Wysokie isrednica O.K. ale basu zero. Dystrybutor zadufany, pracowniczek również, aż żal ściska. Dziesięć lat temu to dałbym po ryju. Nie lubie gnojków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>> Qubrick

 

Lepiej to ujales ode mnie.

To jest istota, - pomimo tego samego wskazania na skali odciaznika - naprawde wartos bedzie inna dla roznych ciezarow wkladek. I tak jak wspomnialem wczesniej - jest to roznica technicznie pomijalna, np. dla budowlancow, ale mechanik precyzyjny nie przejdzie nad nia obojetnie.

 

 

Dla wlasacicieli gramofonow - to tylko zalezy od podejscia do swoich zamilowan - albo robi sie cos dokladnie,a wowczas nalezy brac pod uwage wszystkie szczegoly, albo mozna w pospiechu przejsc przez zycie i nie zauwazac drobiazgow.

Tak jak proponowalem wczesniej - uwazam temat za wyczerpany. Bicie pustoslowia aby udowodnic na tym forum swoja racje jest tym, co najbardziej przeszkadza jego funkcjonowaniu.

Kto chce ten wage kupi, kto nie chce - ustawia wedlug skali odciaznika.

Pozdrawiam wszystkich analogowcow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> Zegarmistrz

 

Gdybyś podał e-mail do siebie, to pewnie wysłałbym Ci instrukcje do Kenwooda.

 

>> Qubric

Poświęć kilka minut i jednak policz. Tak dla zaspokojenia ciekawości.

 

Kończę temat i pozdrawiam miłośników muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inżynier napisał - "dx = -N*(L/W) Oznacza to, że aby uzyskać żądany nacisk N trzeba przesunąć przeciwwagę w kirunku "ujemnym", czyli w kierunku punktu podparcia" - tego akurat Delta Studio nie kwestionował.

Chodzi o skalę tego przesunięcia, dla wkładek ciężkich i dla wkładek lekkich przy założeniu, że W=const.

 

Nie potrzeba chyba się bawić w równania. Mozna to sobie narysowac na kartce (tak jak belki statycznie wyznaczalne - nistety dawno sie tym nie zajmuję). Ale mozna wziąć rysunek anlu i zastapic P siła skupioną. Np. dżwignie w stosunku 10/2,5 Siła P=2 dopowiada W=0,5 dżwignia jest w równowadze. Chcemy uzyskać siłę nacisku N=2 a więc wektor P+N=4 wtedy dx wyniesie na oko 1/2x

W drugim przypadku mamy cięższą wkładkę np. P'=4. W=0,5 przeciwwaga musi sie znaleźć o połowę bliżej środka niz w poprzednim przypadku Czyli x' - drugiego przypadku wynosi 1/2x z pierwszego. Chcemy uzyskać siłę nacisku N=2 a więc Wektor P'+N=6 wtedy dx' wyniesie na oko 1/3x'

 

W pierwszym przypadku lekkiej wkładki musieliśmy przesunąc przeciwwagę o połowę drogi dzielącej ją od punktu podparcia. W drugim wypadku cięzkiej wkładki musieliśmy przesunąć jprzeciwwagę o jedna trzecią drogi dzielącej ją od punktu podparcia. Aby za kazdym razem ustalic zakładany nacisk - N=2 (nie chce mi się tego rysować - ale możecie sobie wyobrazić o co chodzi)

 

Anlu sprawdzał wkładki ważące w zakresie 6-8g. Przy różnicach masy wkładek 6g względem 8g róznice długosci przesunięcia przeciwwagi (która i tak porusza się w jakimś minimalnym zakresie - zwykle nie więcej niz 2cm przy długości ramienia wynoszącej ok. 23cm) sa niezauważalne. Przy takich róznicach nie da się zobaczyć zafałaszowania odwzorowania skali masy na pierścieniu wokół przeciwwagi - zresztą prawdopodobnie jest to ponizej precyzji naniesienia tej skali.

Nie wiem jak wygląda waga do ramienia, ale także przypuszczam że nie jest zbyt precyzyjna (widziałem wagi mikrogramowe - nie były one przenośne i cieżko byłoby je podstawić pod ramię gramofonu;) a własnie o takich - lub jeszcze mniejszych róznicach precyzji ustawienia nacisku mówimy w rzeczywistości.

 

Zresztą o nieistotności takiej pomyłki napisałem w pierwszym wpisie. Anlu także o tym wspomniał. Wkładki maja tolerancje nacisku w granicach ok. 30% co stanowi zwykle 0,5 grama. To znacznie więcej niz róznica przesunięcia skali wynikająca ze zmiany masy wkładki z 6 do 8 gramów.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anlu - zadaj sobie roche trudu i narysuj oba przykłady n apapierze milimetrowym dla dwóch wkadek o róznej masie P i P' dla jednakowej siły N i W (const.) - i zobaczysz jak zmienia się odległość dx. To jest zwykła proporcja. Na razie odrobiłeś połowę zadania i tworzysz nową fizykę ;)

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha - i jeszcze jedno - we wzorze który podał Inżynier (podstawie Anlu) nie widzę siły P. A przeciez siła przeciwwagi - W równoważy nie tylko siłę nacisku - N ale równiez siłę rozproszoną - P wywoływaną masą wkładki i masą ramienia.

 

Tak więc Twój wzór - Anlu - wogóle nie ilustruje omawianego przykładu i mozna go o kant d... potłuc. Po prostu nie uwzględniłeś ze siła P jest zmienna. Radze podciagnąć się w rysunkach.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Acha - i jeszcze jedno - we wzorze który podał Inżynier (podstawie Anlu) nie widzę siły P. A przeciez siła przeciwwagi - W równoważy nie tylko siłę nacisku - N ale równiez siłę rozproszoną - P wywoływaną masą wkładki i masą ramienia.

 

Bardzo dobrze, że nie widzisż, Szkoda, że nie potrafisz wyciągnąć właściwych wniosków.

Po prostu siła ta nie ma znaczenia, ponieważ się redukuje

 

 

>>Tak więc Twój wzór - Anlu - wogóle nie ilustruje omawianego przykładu i mozna go o kant d... potłuc. Po prostu nie uwzględniłeś ze siła P jest zmienna. Radze podciagnąć się w rysunkach.

 

Siła P owszem zmienia się, Zmienia się jej ramię działania ale jest to kompensowane przez zmianę położenia ciężarka przeciwwagi.

 

Poniżej przedstawiam przykłady rachunkowe. Przemyśl to jutro, skonsultuj to z kimś "technicznym"

Mam nadzieję, że na spokojnie wyjańimy całą sprawę tym bardziej, że nie jest specjalnie skomplikowana.

 

Andrzej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma siły P to znaczy, że jest ona NIEISTOTNA i nie ma ŻADNEGO wpływu.

Napisałem dość długi wyjaśnienie poparte rachunkami. Niestety post nie opublikował się

więc napiszę w skrócie na konkretnym przykładzie.

 

1. Ramię z głowicą o długości 260 mm i masie 100 g, środek ciężkości w odległości 125 mm od punktu podparcia.

2. Wkładka odległość środka ciężkości 250 mm od punktu podparcia

3. Część ramienia "po drugiej stronie" o masie 100g, długość 70 mm środek ciężkości 35 mm od punktu podparcia

4. Ciężarek przeciwwagi 200 g

 

Pasują takie dane ?

 

Przypadek 1

Wkładka o masie 4 g

Aby zachować równowagę ciężarek musi znajdować się w odległości 50 mm od punktu

podparcia czyli osi obrotu ramienia.

Równanie momentów względem osi wygląda następująco

4g*250mm + 100g*125 mm = 100g*35mm + 200g*50mm

Wszystko się zgadza ?

 

Przypadek 2

Wkładka o masie 16 g

Aby zachować równowagę ciężarek musi znajdować się w odległości 65 mm od punktu

podparcia..

Równanie momentów względem osi wygląda następująco

16g*250mm + 100g*125 mm = 100g*35mm + 200g*65mm

 

Mamy punkty równowagi dla pierwszej i drugiej wkładki.

 

Przesuwamy ciężarek o 2 mm

Oczywiście układ przestanie być w równowadze, bo w tym momencie wkładka

będzie naciskała z siłą X

Piszemy równanie momentów względem osi obrotu ramienia

 

Przypadek 1

-X*250mm + 4g*250mm + 100g*125mm = 100g*35mm + 200g*(50mm-2mm)

łatwo wyliczyć X, X=1,600 g

 

Jeśli Twoja TEORIA maiłaby się potwierdzić to w przypadku drugiej wkładki nacisk

POWINIEN być INNY

 

Ano policzmy

-Y*250mm + 16g*250mm + 100g*125 mm = 100g*35mm + 200g*(65mm-2mm)

Y=1,600 g

DOKŁADNIE TYLE SAMO co w zupełności obala Twoją teorię

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dokładkę skrajny przypadek

 

Niech wkładka nr 1 waży ZERO gram a nr 2 nieskończenie więcej, czyli np. 20 g

 

Przypadek 1

Punkt równowagi dla ciężarka przeciwwagi znajduje się w odległości 45 mm

0g*250mm + 100g*125 mm = 100g*35mm + 200g*45mm

 

Przypadek 2

Punkt równowagi dla ciężarka przeciwwagi znajduje się w odległości 70 mm

20g*250mm + 100g*125 mm = 100g*35mm + 200g*70mm

 

Jeśli przesuniemy ciężarek o 10 mm różnica w nacisku POWINNA być KOLOSALNA

Policzę za Ciebie

-X*250mm + 0g*250mm + 100g*125mm = 100g*35mm + 200g*(45mm-10mm)

łatwo wyliczyć X=8,000 g

 

Druga wkładka

-Y*250mm + 20g*250mm + 100g*125 mm = 100g*35mm + 200g*(70mm-10mm)

Y=8,000 g

ZNOWU DOKŁADNIE TYLE SAMO

 

 

To nie jest nowa nauka, to podstawy omawiane na lekcji fizyki przy okazji dźwigni.

To nie jest WIEDZA TAJEMNA i nie trzeba niczego rysować

 

Mam nadzieję, że już nie powinno być wątpliwości

 

Pozdrawiam

Andrzej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu burza w szklance wody;) i to jeszcze o taka małą pierdułkę:) ,a my sobie z osiekiem posłuchaliśmy fajnych (i mniej fajnych) płytek - jednak tym demoludzkim wydaniom najczęściej spoooro brakuje.

Zydelek - czy pisanie pod innymi nickami coś zmieni? Jak ktoś jest dupkiem to nowy nick nic nie pomoże. W sumie to chyba dobrze, że i producenci się tu pojawiają - można wyrazić swoje uwagi bezpośrednio, gorzej gdy pojawia się upierdliwa reklama czegoś co się chce sprzedać - vide ira, szymcio itp. - tak, że w tym wątku to mam nadzieję, że "pijesz" tylko do niudolnej prezentacji RCM (nie byłem nie mam zdania). W kwietniu mam nadzieję zapędzić się w Twoje okolice - może będzie okazja się spotkać.

Anlu - chyba padł mi serwer przez którego chciałem wysłać maila - właściwie to już wysłałem, ino Lotusa nie mogę zreplikować. Spróbuję dzisiaj z biura.

Zaraz spadam do Wa-wy - mam w planie zajrzeć do Grobel Audio, akurat będę miał blisko z hotelu;) - może coś wyhaczę?

Pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.