Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz sluchawkowy


Konrad

Rekomendowane odpowiedzi

aplikacja standardowa - rezystory 1k na wejsciu rezystor 47k do masy i kondensator 470pF ... wlasciwie chyba nie problem w aplikacji bo mam tak samo zlozone w preampie na plytce universalnej i jak gra to ma okolo 4mV skladowej stalej :) ten poskladalem na druku i bez sprawdzania wladowalem do karty na USB i niespodzianka ??? ale juz wymontowalem i musze sie mu bardziej przygladnac ... a miales kiedys problemy z napieciem stalym na wyjsciu ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na wyjsciu pojedyncze mV. Uzywam konfiguracji odwracajacej.

Sprawdz, czy na wyjsciu karty dzwiekowej nie ma jakiegos napiecia stalego.

Symetrie zasilania...

TPA6120 jest bardzo szybki i czasami moze sie wzbudzac (pomagaja rezystory 10R w szereg na wyjsciu i obciecie pasma przenoszenia wzmacniacza).

Jakie warotsci rezystorow uzywles w sprzezeniu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wyjsciu karty jest prawie zero ... uklad mam w konfiguracji nieodwracajacej, na wyjsciu mam 10R rezystor - calosc na Twoim druku ... dziwie sie bo aplikacja i elementy sa dokladnie takie same jakie mam w pre i tam nie mam zadnego napiecia ... ale jak mowie moze cos kompletnie spaprlerm wkoncu pozna godzina to czlowiek juz tak nie mysli ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Wracajac jeszcze do wczesniejszych wpisow i napiecia DC na wyjsciu to sprawdzilem uklad 3 razy i wszystko bylo OK - taka wyszla wersja i juz - na jednym kanale mialem przy rozwartym wejsciu i wyjsciu i rezystancji wejsciowej 100k ponad 400mV !!! to bylo lekkie zabujstwo dla moich 12ohm'owych sluchawek wiec sprobowalem dostawic klasyczne DC servo - dziala doskonale. Po podlaczeniu DC servo napiecie spadlo do okolo 1mV, po podlaczeniu na wejcie wyjscia USB DACa napiecie spadlo do 600uV a po podlaczenu sluchawek spadlo praktycznie do zera :) Mam tez nieodparte wrazenie ze calosc gra lepiej niz bez DC servo - oczywiscie to wina wczesniejszego DC na wyjsciu ale poprawa jest :) Teraz nawet przy sluchaniu cicho caly sygnal oscyluje prawie idalnie wokol zera - mam wrazenie ze teraz muzyka ma jakby wiekszego kopa :) Ponizej schemat (jeden kanal) - polecam kazdemu zrobic chociaz na probe bo warto :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałem zrobić w miarę dobry wzmacniacz słuchawkowy. Znalazłem trochę ciekawych wpisów wzmacniacza słuchawkowego AVT-471.

Teraz gdy już go prawie kończę znalazłem m.in. ten wątek o TPA 1620, i nie wiem co teraz zrobić?

Napiszcie proszę chociaż krótko czy warto robić wzm. sł. na tej kości? Czy jest ona lepsza od tego AVT-471 z jakimś lepszym opampem np. jakiś OPA 134 lub 1632?

Chodzi mi o to, czy w ogóle można porównywać powyższy kit AVT ze wzm. na TPA 1620?

A tak na marginesie to czy można by było liczyć na rysunek płytki drukowanej do tego TPA np. w protelu?

(to prośba do veterana)

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem TPA6120 nie gra sucho tylko... neutralnie ;) W słuchawkach mozemy spodziewac sie tego, co zaoferuje nam zrodlo. Rzeczywiscie, sam uklad jest niskoszumny nawet przy duzym wzmocnieniu.

 

Jezeli komus brakuje mocy - nic nie stoi na przeszkodzie aby uklad pracowal w wersji symetrycznej (tutaj sprawdza sie bardzo dobrze) lub rownoleglej. Jego wada jest niskie napiecie zasilania.

 

~BBodek

TPA6120 to dobre rozwiazanie. Kilka elemento i niezly wzmacniacz sluchawkowy gotowy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>veteran

Czy masz jakieś sugestie jeżeli chodzi o dobór rezystorów. Chodzi o firmę. Zwykłe metalizowane 0.125W spełnią swoją rolę ?

 

Do cech wzmaka na TPA6120 trzeba dorzucić dobrze kontrolowany bas.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChUmI>

Z tymi wzmacniaczami operacyjnymi co napisałem to faktycznie by to nie bardzo wyszło.

Nie sprawdzałem ich wcześniej dokładnie tylko czytałem parę postów, że są dobre, ale chyba do czegoś innego.

Za to przestudiowałem parametry TPA i wydaje mi się dużo lepszy niż wspomniany 4556.

Ponieważ wolę neutralne brzmienie to chyba będę się musiał zdecydować na TPA.

W każdym razie dziękuję za wskazówki!

veteran>

Z tym rysunkiem płytki to nic się nie da zrobić?

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChUmI>

Dziękuję za dokładną analizę powyższych kości. Sprowokowałeś mnie tym samym do dokładnego porównania obydwu , oczywiscie na "własne uszy".

Jednak zauważyłem, że są spore trudności z zakupem tych kości, ale szukam dalej.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma ochotę to mogę odsprzedać po kosztach gotową płytkę pod TPA6120 + zasilacz na LM317/337. Polutowane i sprawdzone. Wszystko by Veteran. Do tego tylko trafko i można słuchać. Jakby co to zapraszam na priva. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChUmI, wiem co masz na mysli ;) Mam pytanie - zasilacz TPA napieciem symetrycznym 15V? Z rezystorami to chyba nie tedy droga ;) Sam uzywam konfiguracji odwracajacej, wzmocnienie 2-3x na malych wartosciach. Calosc sterowana z przedwzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie mozesz zejsc do 9V. TPA6120 ma okreslona wydajnosc i stad te problemy z wysterowaniem niskoomowych sluchawek. Mozesz rowniez wyrzucic rezystor z wyjscia TPA6120 - tylko ostroznie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dokladnie, wlasnie dla mnie najbardziej istotna jest wydajnosc pradowa przy takiej niskiej impedancji obciazenia. Przy klasycznym jacku to z wyrzucaniem rezystora na wyjsciu bym raczej sie wstrzymal bo jakies dluzsze zwarcie moze uszkodzic scalak ale jak zamienie jacka przy sluchawkach na jakies inne sesowne 4 stykowe zlacze to napewno rezystory wyjsciowe poleca :) Tak przy okazji czy ktos z was moze wie gdzie mozna kupic jakies fajne 4 stykowe zlacze meskie/zenskie na kabel ??? takie raczej miniaturowe zeby pasowalo na cienki kabelek sluchawkowy ??? :) Ale teraz przyszla kolej na kolejny scalak - wlasnie dostalem sluchawkowe wymiatacze LT1210 - duzo mozna znalezc aplikacji z tymi opampami na sieci i opinie sa bardzo dobre :) wiec trzeba tez samemu sprobowac :) zobaczymy jak wypadnie na tle konkurencji :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałbym się zapytać czy można, a jeżeli można to gdzie i po ile, kupić taki adapter. To jest przejściówka z 2XSO8 na DIP8.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~ChUmI

Rowniez czekam na te scalaki. Kilka razy zetknalam sie z informacja na ich temat w internecie. Trzeba poprobowac...

 

~BBodek

Mam takie podstawki rozrysowane w protelu. Moge kiedys pomyslec o oddaniu do zakladu, najlepiej w wersji zloconej. Brown dog-a sa calkiem fajne, ale mozna je zrobic na nieco grubszym laminacie i podfrezowac brzegi ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak by były zrobione to wziąłbym z chęcią z 10 szt.; pomarzyć można :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

veteran>

Dzięki za informację. Ja też sobie rozrysowałem podobne w protelu (dzisiaj), ale jak skończyłem to sobie przypomniałem, że gdzieś takie widziałem. Fajnie by było mieć takie gotowe, bo akurat skończył mi się positiv20. No ale trudno, jutro kupię positiv i będę musiał zrobić.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BBodek, ja kupilem takie przejsciowki w www.schuro.de poza tym ze to za granica to i cena bardzo dobra i jakosc wedlug mnie rewelacyjna :) zdiecia zamieszczalem w watku o karcie USB na PCM2702 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChUmI>

Te też są ładne. Moje może takie nie będą, ale napewno dużo tańsze:-)

Kupiłem dziś positiv20 (trochę drogi-60zł/200ml) i zabieram się do roboty.

PS. Jak zrobię, to może uda mi się zrobić zdjęcie tego cuda:-)

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BBodek, a widziales ile kosztuja te ktore sa powyzej na zdieciu - oryginalny BrownDog :) jeszcze kilka razy wiecej niz Schuro :) sa prawie tak drogie jak najdrozsze wzmacniacze operacyjne :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChUmI>

Nie rozumiem czemu się ze mnie śmiejesz, BrownDog kosztuje $2.39 czyli około 7zł. Nie wiem ile czasu i pieniędzy kosztuje przesyłka poza tym nie mam czym zapłacić za granicą przez internet. Z tego powodu jest to dla mnie pewien problem głównie organizacyjny. Myślałem, że ktoś ma na zbyciu coś takiego oczywiście w kraju, chociaż wtedy też musiałbym czekać na przesyłkę. Ale teraz zrobiłem sobie prawie taki sam i kosztował mnie jakieś 2 godz. zabawy trochę protelem, trochę naświetlania, wywoływania i trawienia. Niestety na razie nie mam cyfraka aby zrobić zdjęcie.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BBodek ~ no co Ty ... z nikogo sie nie smieje :) zobacz ze ja mam pelno usmieszkow w kazdym wpisie bo taki jestem wesoly gosc :) a swoja droga BrownDog za $2.39 to niezla cena ... ja widzielm troche drozej :( no i gratuluje wytrwalosci w robieniu wlasnych plytek - ja niestet nie mam :( i wszystko jade na uniwersalnych - troche jest z tym wiecej roboty ale ostatecznie jakos tam chodzi :) A odnosnie roznych przejsciowek to trzeba by sie kiedys skrzyknac wieksza iloscia osob i puscic jakas wieksza serie przejsciowek do zakladu - jak by sie znalazlo duzo osob to mysle ze mozna by sobie naprawde tanio narobic takich drobnych ale jakze niezbednych plyteczek :) rozmawialem juz w tej sprawie jednym gosziem z forum i moze w najblizszym czasie cos sie wreszcie w tej sprawie ruszy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem swoje wzory podstawek (SO8 -> DIP8, 2SO8 -> DIP8). W tej pierwszej op-amp smd montowany jest od spodu plytki. Tak sie zastanawiam, czy oplaca sie dodawac warstwe solder maske i opis, skoro mozna je cale poddac procesowi zlocenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-772-100003499 1170274451_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.