Skocz do zawartości
IGNORED

Lampy drugiej kategorii?


NE5532

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając zdjęcia z urządzeniami lampowymi i ich opisy mam nieodparte wrażenie, że niektóre typy lamp są dość niechętnie stosowane przez producentów. Przykładem takiej "zapomnianej" lampy jest 6N1P, idealnie nadająca się do preampów liniowych, stopni wyjściowych w odtwarzaczach CD. Nasuwa się więc pytanie: dlaczego? Bo mało audiofilska? Bo radziecka? Ciekaw jestem Waszych opinii?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/92953-lampy-drugiej-kategorii/
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie kolejność wyprowadzeń i brak bezpośredniego zamiennika - to są argumenty przemawiające na jej niekorzyść, chociaż Audio Research stosuje je w niektórych modelach. Chińskie wzmaki czy te zza naszej wschodniej granicy są robione najczęściej bez większego polotu. Ostatnio oglądałem preamp Ming Da MC-67? czy coś takiego - trudno by mi było polecić to "cudo" komukolwiek.

No właśnie, pewne lampy mają status kultowych. Niektóre odmiany ECC83 w pełni na to zasługują, jednak nie do wszystkich zastosowań się nadają. Do stopni liniowych lepsze są lampy o mniejszym współczynniku amplifikacji np. właśnie 6N1P i stąd moje zainteresowanie tym zagadnieniem:)

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Mnie nie odpowiada brzmienie 6N1P, jest mało wyrafinowane. Liniowość tej lampy jest słaba. Gdybym chciał lampę do stopnia napięciowego, to na pewno wziąłbym co innego. Choćby tanie i dobre 12SN7, które kosztują kilka dolców.

Witam

Ale to fakt że wiele lamp ecc83/12ax7 ma status kultowych bo albo świetnie graja albo mało ich wypuszczono. Ale tez wśród nas są ecc83 traktowane jako 2 kategoria. Bo jak można powiedzieć o lampach RFT ( nomen omen wcale nie taka zła jak wszyscy sądzą ) czy Teslach które nie osiągaja tak zawrotnych cen jak koleżanki z zachodu. Choć generalnie się to zmienia. I czasem przy lampach za parę stów arto sie zastanowić. Wiadomo są też mody a i czasem warto zaszpanować - jednak doradzałbym zdrowy rozsądek.

 

Pozdr

Nie ma trudnych głośników - tylko prądu czasem brak

Ja

Hola, hola !

jak to 6N1P nie ma zamiennika ? ? ?

a amerykańska 6cg7 RCA ?

Dzięki forum/owiczowi znalazłem tę RCA TOP Clear i to okazało się metamorfozą dla mojego wzmacniacza, który pierwotnie pracował na ruskich 6N1P.

Wybitnie liniowe to są niektóre NOS 6sn7. Ewentualnie 6cg7 / 6fq7 (np. od General Electric), jak ktoś słusznie zauważył, będące zamiennikiem dla 6n1p. Samo 6n1p - lampa słaba moim zdaniem, 6n1p-ew (wersja "militarna") z kolei zbyt "techniczna". Przynajmniej w moim obecnym wzmacniaczu wypada słabo w porównaniu do 6cg7/6fq7.

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

6CG7 nie jest zamiennkiem 6N1P. Zamiennik = lampa taka sama, pod innym symbolem. Przykład: 6N8S jest zamiennikiem 6SN7GT. 6CG7 jest co najwyżej zbliżona, przebiegi charakterystyk anodowych są inne.

Czy sam McGyver nie namawiał do takich działań !!!

 

Jeżeli już koniecznie chcesz zastosować jakieś zachodnie NOSy to możesz bez żadnych przeróbek układowych wetknąć lampę 6CG7 lub 6FQ7. Te typy mają niemal identyczne parametry jak 6N1P, i tylko wzmocnienie mają nieco niższe (zagra ciszej).

 

Poszedłem tą drogą i zastosowałem 6CG7, wzmacniacz dopiero pokazał swoje możliwości brzmieniowe.

Ludzie, kiedy przestaniecie wtykać bańki na pałę, bo pasują do podstawki. Dla porównania charakterystyki obu lamp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4429-0-78387900-1332867544_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ludzie, kiedy przestaniecie wtykać bańki na pałę, bo pasują do podstawki. Dla porównania charakterystyki obu lamp.

 

Kocham takie wpisy na forum !

Czy kolega wladl może napisać co takiego się stanie jak zamiast lampy 6N1P zamontuje się 6CG7.

Mój poprzedni wpis bez żadnej złośliwości. Stanie się to co może się stać przy źle dobranym punkcie pracy lampy. A to anoda się może zarumienić po przekroczeniu mocy admisyjnej, a to wzmocnienie i poziom zniekształceń mogą się zmienić. Po to są charakterystyki anodowe aby je stosować. Przy określonym napięciu zasilającym obieramy punk pracy tak aby zmieścić się pod hiperbolą mocy strat. Na tej podstawie określamy wartość rezystora katodowego. Z charakterystyki wychodzi również wartość opornika w anodzie. Wiemy jakie sygnał będzie na wyjściu itp. A tak wszystko jest dziełem przypadku.

Tak zgoda. Pewnie, że powinno się to robić z głową, ogólnie mówiąc. Przy zamianie akurat lampy 6N1P na 6CG7 w wzmacniaczach chińskich przechodzi to bez efektów destrukcyjnych, a pojawia się rewelacyjne brzmienie. Ja mam to przynajmniej przetestowane przez ostatnie dwa lata. Myślę, ze kolega kb1014 też tego doświadczył i obaj kilkukrotnie pisaliśmy na forum o tym zjawisku. McGyver napisał co napisał, no może z małym niedomówieniem.

Witam. Mam proste i szybkie pytanko. Reasumując to co zostało już napisane: 6cg7 jest lampą którą można wymiennie stosować z 6n1p (bez przerabiania wzmacniacza) i generalnie rzecz ujmując jest lampą lepszą brzmieniowo czy tak ??

Witam. Mam proste i szybkie pytanko. Reasumując to co zostało już napisane: 6cg7 jest lampą którą można wymiennie stosować z 6n1p (bez przerabiania wzmacniacza) i generalnie rzecz ujmując jest lampą lepszą brzmieniowo czy tak ??

 

Tak, zdecydowanie tak. Oczywiście można lepiej, po ustawieniu punktów pracy będzie super, o czym pisał kolega Kopczas i inni temacie Yaqin MC-10L .

  • 3 tygodnie później...

Do osób technicznych: audiofile nie słuchają wykresów, nie chcą mieć dźwięku o idealnych parametrach technicznych, najprawdopodobniej wymiana tej lampy zwiększyła ilość zniekształceń, pytanie tylko co, jeżeli to się podoba słuchaczowi, a tak jest w tym przypadku. Jeżeli lampa gra, nie wybucha, ani jej czas życia nie skróci się drastycznie, jeżeli się podoba, to czemu nie?

 

Oczywiście jest to moje prywatne zdanie, sam nie mam audiofilskiego systemu, nie sądzę, że wydam kiedykolwiek 30 tyś. zł na sprzęt audio (kto wie?), kwestia ilości pieniędzy i potrzeb.

Patrząc na charakterystyki to wydaje się, że nieco bliższa niż 6cg7 lampie 6n1p jest e80cc. Ale tak jak pisał kolega wyżej zdecydowanie należy uważać na przekroczenie mocy admisyjnej.

Patrząc na charakterystyki to wydaje się, że nieco bliższa niż 6cg7 lampie 6n1p jest e80cc. Ale tak jak pisał kolega wyżej zdecydowanie należy uważać na przekroczenie mocy admisyjnej.

 

Lampy były jeszcze projektowane i produkowane w lepszych czasach (;P), gdzie pralki, żelazka i telewizory działały po 20 lat. Znaczy to, że wszystko było projektowane z większym marginesem bezpieczeństwa.

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Do osób technicznych: audiofile nie słuchają wykresów, nie chcą mieć dźwięku o idealnych parametrach technicznych

 

Ten argument jest strasznie głupi. Audiofile-złotousi-romantycy-melomani niech wreszcie pojmą, że wzmacniacz jest urządzeniem technicznym. Brzmienie nie bierze się z kosmosu. Jak są tacy cwani, to sugeruję pójść do pierwszego z brzegu sklepu elektronicznego, powiedzieć "proszę mi sprzedać 100 losowo wybranych elementów elektronicznych", po czym je losowo zlutować. No przecież dzieła przypadku tak pięknie brzmią! No to już, audiofile, co nie słuchają wykresów, lutownice w garść. Po cholerę wam inżynierowie, którzy latami dopieszczają swoje konstrukcje, sami sobie przecież dacie radę!

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.