Skocz do zawartości
IGNORED

duże papierowe Tannoy(e)


Petroniusz

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne mieliście okazję posłuchać, możecie się podzielić wrażeniami? Jak one grają w stosunku do kolumn tradycyjnych? Spodziewam się, że z basem nie ma kłopotu, jak natomiast z górą? Szczególnie interesują mnie modele Canterbury, Kensington, Glenair.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glenairy bym sobie odpuścił, ale wyższe modele z serii Prestige są warte grzechu, choć kasa wielka. Nigdy nie słyszałem ani kensington'ów ani canterbury, ale sam mam Tannoy'e na HPD 295 z 78'roku na magnesach alnico i kilka różnych tannoy'ów słysałem. W tannoy'ach skraje pasma mają pewne delikatne ograniczenia, zarówno góra jak i dół, ale podkreślam, że są one minimalne i wogóle nie przeszkadzają, za to wszystko pomiędzy jest wybitne. Tweeter jest rozdzielczy, ale nie super rozdzielczy, a dół lekko zaokrąglony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka lat byłem posiadaczem modeli Turnberry z przetwotnikiem 10".

Faktycznie skraje pasma były lekko ograniczone. Górę ratował podłączony dodatkowo superwysokotonowy. Z dołem wiele zrobić się nie dało, mimo, że napędzane były gryphonem callisto 2200.

Nie schodził zbyt nisko i był dosyć powolny, co nie znaczy, że zły...

Średnica była jednak piękna. Czarująca :).

 

Miałem okazję słuchania canterbury,oraz Westminister.

To zupełnie inne granie. Fantastyczna dynamika, swoboda i muzykalność.

Szukaj tannoyów z przetwornikiem 12-15". Wydaje mi się jednak, że podawana skuteczność kolumn (powyżej 90dB) jest dosyć zwodnicza. Potrzebują solidnego pieca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj tannoyów z przetwornikiem 12-15". Wydaje mi się jednak, że podawana skuteczność kolumn (powyżej 90dB) jest dosyć zwodnicza. Potrzebują solidnego pieca.

No to mnie zaskoczyłeś. Mój wzmak pod względem mocy nie jest gigantem. Zacząłem o Tannoyach myśleć jako o alternatywie wobec B&W 802D.

Sądziłem, że to głośniki stworzone to pojedynczej triody i podobnego typu "delikatnych" konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

802D na Tannoye? Nie słyszałem 802 ale z tego co można wyczytać to całkowicie inne kolumny. Właśnie niedawno pozbyłem się Ardenów na HPD385A, przyjemne granie, bas schodzi bardzo nisko ale jest dość ospały, góra jest taka sobie, brakuje blasku i detali. Bardzo dobra scena i stereofonia. Napędzane Quadami II + 22 i SQ Touch / Marantz CD94.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha NS1000 Monitor | Krell KSA-80 | Krell KRC-3mk2 | SBT + Tomanek ULPS | Metrum Octave DAC (14VA PSU) |

Siltech SQ38-G3 | Nordost Flatline | Tara Labs RSC Air 75 coax | Ecosse Nu Diva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

802D na Tannoye? Nie słyszałem 802 ale z tego co można wyczytać to całkowicie inne kolumny. Właśnie niedawno pozbyłem się Ardenów na HPD385A, przyjemne granie, bas schodzi bardzo nisko ale jest dość ospały, góra jest taka sobie, brakuje blasku i detali. Bardzo dobra scena i stereofonia. Napędzane Quadami II + 22 i SQ Touch / Marantz CD94.

 

802D to dobre kolumny. Dwa dni temu udało mi się ich posłuchać na jakimś potężnym piecu i było bardzo ładnie, wszystko dobrze zrównoważone. W innym wątku jednak Koledzy przestrzegają przed zbyt słabym wzmakiem. Stąd dalsze poszukiwania - na razie teoretyczne.

Cenowo wyższe modele Tannoy to ta sama półka co 802. Myślałem, że będą łatwiejsze do napędzenia. Jeśli jednak brakuje detali i ogólnie góra jest słabsza to chyba jednak nie ten kierunek.

Jakie mają przewagi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry Tannoy to zabawa na długo, może nawet na całe życie, tylko trzeba umieć system na tym złożyć. Góra wcale nie jest taka sobie, jest bardzo dobra, brakuje jej trochę rozdzielczości i tyle, ale za to jakie wybrzmienia są i blasku pełno u mnie... z basem to samo, jest bardzo dobry, tylko że wszystko musi być dobrane... zresztą jak zawsze tak. A takie Ardeny też muszą być zrobione i to porządnie...

 

Przewagą jest rewelacyjna naturalna przestrzeń i barwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Sam przesiadłem się jakiś czas temu z B&W matrixów 804 na Glenairy 15 nie wiem czy yoachim ich wogóle słuchał opiniując je jako " możesz sobie odpuścić " ... w tej cenie nie znajdziesz wielu konstrukcji , które mogą z nimi konkurować . Ale Glenair 10 to już nie to samo i tutaj mogę się zgodzić z yoachimem . Jeśli chodzi o Napędzienie Tannoyów Glenair 15 .... to przewinęło się u mnie kilka wzmaków lampowych ... hmmmm około 40 wat na kanał zaczynało dopiero nimi ruszać ... wiec postanowiłem wzorem niektórych zapiąć coś co nimi wstrząśnie :) Wybór padł na ASR Emittera 1 Exclusive + z dodatkowym Akumulatorem ... Okazuje się ,że dopiero ten wzmacniacz odkrył co one potrafią ... W porównaniu do B&W dzwięk jest mniej męczący, scena jest fenomenalna ... a bas bardzo zróżnicowany ale nie rozwarstwiony ... Co do supertweeterów do Tannoya ... to mnie nie są potrzebne , a swoją drogą dlaczego tylu ludzi je sprzedaje ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ludziom brakuje góry w starych Tannoyach, potem okazuje się że taki supertweeter kompletnie psuje ich charakter brzmienia i szybko sprzedają :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha NS1000 Monitor | Krell KSA-80 | Krell KRC-3mk2 | SBT + Tomanek ULPS | Metrum Octave DAC (14VA PSU) |

Siltech SQ38-G3 | Nordost Flatline | Tara Labs RSC Air 75 coax | Ecosse Nu Diva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście dużych Glenairów nie słyszałem, ale małe zrobiły na mnie złe wrażenie. ...osobiście szukałbym na magnesach Alnico, a nowe konstrukcje drogie, ale starsze już nie ;) Przyznam, że ostatnio SRM15 spodobały mi się bardzo, ale już trzeba do nich naprawdę nieco większy wzmacniacz. W moim systemie w ogóle nie brakuje mi góry, przez też chwile zastanawiałem się nad użyciem supertweetera, ale stwierdziłem, że to by zaprzeczyło idei Dual Concentric, i po prostu źródło wymieniłem. W tej chwili 15 wat z Lebena buja HPD295 bez najmniejszych problemów, niczego nie brakuje, jeszcze kilka szlifów i system skończony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Petroniusz jakim pomieszczeniem dysponujesz? Słuchałem mini autograf w pomieszczeniu 150 m2 i rozglądałem się które z dużych kolumn grają :) Starych niestety nie znam. Miałem okazję słuchać Westminsterów w pomieszczeniu ok30 m2 wg mnie miały tam ciasno potrzebują dużó przestrzeni. Moje Glenair 10 sprawdzały się w 55m2 ale do 25m2 gdzie teraz stoją są idealne. Co sprzedawca to inne zdanie mnie osobiście odradzano Glenaira 15 jeśli nowe to lepiej już coś droższego. Góra może faktycznie wydawać się niedoważona ale tylko na początku taki jest urok tych kolumn. Można ich słuchać w dobrym systemie godzinami bez znużenia zmieniając tylko płyty.

 

Tu masz więcej informacji od doświadczonych.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Petroniusz jakim pomieszczeniem dysponujesz? (...)

Góra może faktycznie wydawać się niedoważona ale tylko na początku taki jest urok tych kolumn. Można ich słuchać w dobrym systemie godzinami bez znużenia zmieniając tylko płyty.

 

Mam ok 30 m2 samej powierzchni odsłuchowej ale kolejne 15 m2 "za zakrętem" (pokój ma kształt litery L) i mocne otwarcie na hol (wejście ok 2m szerokie i 2,5m wysokie). Raczej się nie kłopoczę, że będzie za ciasno. Wzmacniacz: hybrydowy Pathos Classic One - miłość od pierwszego wejrzenia i - chilowa zapewne - niechęć do słuchania czegokolwiek innego:-))

 

W drugim z cytowanych zdań dotknąłeś zagadnienia, nad którym się ostatnio mocno zastanawiam: ile w tym naszym audiofilskim wariactwie jest urojeń, ile różnic możliwych do wychwycenia tylko w bezpośrednich porównaniach. Może trzeba kupić dobry sprzęt i cieszyć się muzyką zamiast wiecznie porównywać i gubić się w niuansach. Kiedyś miałem juz podobną przypadłość w dziedzinie fotografii - 80% moich zdjęć to były tablice testowe do oceny jakości obiektywu... Na szczęście przeszło:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Jeśli chodzi o Napędzienie Tannoyów Glenair 15 .... to przewinęło się u mnie kilka wzmaków lampowych ... hmmmm około 40 wat na kanał zaczynało dopiero nimi ruszać ... wiec postanowiłem wzorem niektórych zapiąć coś co nimi wstrząśnie :) Wybór padł na ASR Emittera 1 Exclusive + z dodatkowym Akumulatorem ... Okazuje się ,że dopiero ten wzmacniacz odkrył co one potrafią ...

Jak to cholera jest z tymi głosnikami o wysokiej efektywności? Jak to jest z z tymi watami lampowymi, które rzekomo pożerają waty tranzystorowe na śniadanie?

Czyżby np. 24W z monobloków SET miało być za mało do takich kolumn?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to cholera jest z tymi głosnikami o wysokiej efektywności? Jak to jest z z tymi watami lampowymi, które rzekomo pożerają waty tranzystorowe na śniadanie?

Czyżby np. 24W z monobloków SET miało być za mało do takich kolumn?

zalezy jaki monoblok SET, jak chinskie waty to może być za mało żeby dobrze napędzic Glenair 15, myślę, że tak jak ja mam czyli układ PSE na lampach dużej mocy [GM70} to jest optimum, czyli jednak te 60 W na kanał, można spróbowac szlachetnie brzmiących tranzystorów też ale często to już nie to, wszystko zależy od priorytetów, to, że jakiś wzmacniacz ma 500 W na kanał , na papierze, moze nic nie znaczyc, np. Accuphase A 50 ma tylko 50 W :) jak chcesz jakies dodatkowe informacje o Glenairach to pisz na priva, czy też innych dużych Tannoyach lub ogromnych....do ogromnych typu KIngdom to już żadne SE nie jest optymalne , chyba , że jakies biampingi ale to mało opłacalne, moj wzmacniacz już na największych Kingdomach nie prowadził dobrze basu w porownaniu z koncowka tranzystorową, cala reszta natomiast była piękniutka....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalezy jaki monoblok SET, jak chinskie waty to może być za mało żeby dobrze napędzic Glenair 15

 

Myślałem o watach włoskich, tzn. Unison Research. Np. UR Smart 845. Albo integra S8. Podejrzewam, że to "dobre" waty, tylko czy ich nie mało?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeżeli już UR to raczej Absolute z 40 watami na kanał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

Na AS grają zazwyczaj z JMLAB, pamiętam że grały Utopia Alto post-16148-0-82221700-1345303618_thumb.jpg i ostatnio Utopia Scala post-16148-0-86508500-1345303650_thumb.jpg.

Trochę tam posiedziałem, cud miód i malina.

Miałem jednak wrażenie że te 40 W tak nie do końca zawsze radziły sobie z Utopiami.

Czy więc te 40 W z PSE 845 dały by radę dużym Tannoy Westminster czy Kingdom?

Była by to z pewnością uczta dla oka post-16148-0-39521500-1345303787_thumb.jpg!

Orgia w blasku lamp z aluminium, miedzią i fornirem w dużej ilości!

 

pozdr.

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o watach włoskich, tzn. Unison Research. Np. UR Smart 845. Albo integra S8. Podejrzewam, że to "dobre" waty, tylko czy ich nie mało?

Nie są to az tak dobre waty. Z tego masz 24 W/kanał, to trochę mało może być, ale trzeba spróbować, na pewno nie kupować wzmacniaczy w ciemno tylko dobrać po kupnie kolumn, może sie okazac , że braki w szybkosci dzwieku, basie , makrodynamice beda dla Ciebie mniej istotne niż plusy w barwie, budowaniu przestrzeni itd. niemniej z mojego doswiadczenia to raczej szukalbym mocniejszego wzmacniacza zeby na dlugi czas zamknac temat....

 

Czy więc te 40 W z PSE 845 dały by radę dużym Tannoy Westminster czy Kingdom?

z Kingdom bez szans....Westminster to zupełnie inny układ i powinno być dużo lepiej niż z Utopiami....

 

Co sprzedawca to inne zdanie mnie osobiście odradzano Glenaira 15 jeśli nowe to lepiej już coś droższego.

Glenair 15 to jest best buy w linii prestige jeśli chodzi o stosunek jakość/cena...Glenair 10 się nie przyjął w środowisku użytkowników Tannoya i nie ma takiej pozycji, sprzedawca wprowadził Cię w błąd. Źródło wiedzy o Tannoy to newsletter na yahoo-groups.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Witajcie Stałem się szczęśliwym posiadaczem tych oto cacuszek.No zagadka co to za firma?Podpowiem ,że przetworniki to 15"K3808 z dedykowaną zwrotnicą i całą tą "tablicą rozdzielczą z tyłu,a firma to czysto studyjna angielska manufaktura.Napędza je Zerowatt bez najmniejszych zahamowań.Moim zdaniem to Rolls Royce wśród aplikacji tych głośników

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są chyba Lockwoody.

 

Trochę się duszą w takim ustawieniu :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha NS1000 Monitor | Krell KSA-80 | Krell KRC-3mk2 | SBT + Tomanek ULPS | Metrum Octave DAC (14VA PSU) |

Siltech SQ38-G3 | Nordost Flatline | Tara Labs RSC Air 75 coax | Ecosse Nu Diva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ok 30 m2 samej powierzchni odsłuchowej ale kolejne 15 m2 "za zakrętem" (pokój ma kształt litery L) i mocne otwarcie na hol (wejście ok 2m szerokie i 2,5m wysokie). Raczej się nie kłopoczę, że będzie za ciasno. Wzmacniacz: hybrydowy Pathos Classic One - miłość od pierwszego wejrzenia i - chilowa zapewne - niechęć do słuchania czegokolwiek innego:-))

 

W drugim z cytowanych zdań dotknąłeś zagadnienia, nad którym się ostatnio mocno zastanawiam: ile w tym naszym audiofilskim wariactwie jest urojeń, ile różnic możliwych do wychwycenia tylko w bezpośrednich porównaniach. Może trzeba kupić dobry sprzęt i cieszyć się muzyką zamiast wiecznie porównywać i gubić się w niuansach. Kiedyś miałem juz podobną przypadłość w dziedzinie fotografii - 80% moich zdjęć to były tablice testowe do oceny jakości obiektywu... Na szczęście przeszło:-)

 

Może posłuchaj tych kolumn , tj. Xindak MS 1201 , osobiście ich nie słuchałem aczkolwiek są rekomendowane do wzmacniaczy lampowych i z nimi tworzą synergię , podaję link do recenzji :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kopia+P3020004.JPG

 

Xindak MS 1201 , to te większe kolumny .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy , " że koegzystencja „lampa plus tuba” przynosi obu stronom wymierne korzyści – wzmacniacz lampowy dostaje wybitnej akceleracji jego potencjału dźwiękowego, podkreślenia pięknej barwy lamp, a kolumny otrzymują namacalność dźwięku, jego sensualność i gorące emocje. Występuje tu pełna synergia, czyli zjawisko polegające na tym, że te dwa układy zyskują na jakości dźwięku więcej niż ich osobne możliwości."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Stałem się szczęśliwym posiadaczem tych oto cacuszek.No zagadka co to za firma?Podpowiem ,że przetworniki to 15"K3808 z dedykowaną zwrotnicą i całą tą "tablicą rozdzielczą z tyłu,a firma to czysto studyjna angielska manufaktura.Napędza je Zerowatt bez najmniejszych zahamowań.Moim zdaniem to Rolls Royce wśród aplikacji tych głośników

 

Piękne, zazdrosny jestem, na zdjęciu wyglądają niepozornie, a to wielkie szafy... ;)

 

Dajcie Panowie spokój z tymi Xindakami, ich nawet nie można do dobrego, starego Tannoy'a porównywać, to zupełnie inna koncepcja jest przecież. W ogóle jakiś syf się tu zrobił, Unisony jakieś, Xindaki, Jmalby... to wątek o papierowych Tannoy'ach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy , " że koegzystencja „lampa plus tuba” przynosi obu stronom wymierne korzyści – wzmacniacz lampowy dostaje wybitnej akceleracji jego potencjału dźwiękowego, podkreślenia pięknej barwy lamp, a kolumny otrzymują namacalność dźwięku, jego sensualność i gorące emocje. Występuje tu pełna synergia, czyli zjawisko polegające na tym, że te dwa układy zyskują na jakości dźwięku więcej niż ich osobne możliwości."

 

Przecież piszesz, że nie słuchałeś to skąd wiesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.