Skocz do zawartości
IGNORED

Proszę o poradę...sam nie dam rady


Piotr Seb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Dotychczas aktywnie uczestniczyłem w forum stereo, ale koledzy z uprzednio wymienionego forum odesłali mnie do Państwa. Biorąc pod uwagę życzliwość i fachowość kolegów i koleżanek z forum stereo mam nadzieję, że i na tym forum trafię na ludzi podobnie życzliwych. Mój problem polega na tym, że stereo Cambridge Audio 740 i KEF IQ50 gra słabiutko dołem pasma. Średnica i góra pasma, wokale są śliczne i do słuchania Katie Malua i Kate Bush super. Problem pojawia się gdy mam ochotę na Pink Floyd i Genesis nie wspominając o Linkin Park. Tu brakuje dołu. Nie chodzi mi o przysłowiowy, mówiąc kolokwialnie "łomot". Zależy mi na niskim sprężystym, w pełni kontrolowanym, basie. Poszukiwania prowadziłem w kierunku okablowania, ale przewodami nie zmienię aż tak znacząco charakterystyki tego co słyszę. Pozostaje akustyka... napisałem "pozostaje" chociaż mam świadomość, że właśnie od tego powinienem zacząć. Co do pokoju w którym słucham muzyki jest to pokój poddaszowy, z jedną ścianą skośną, oknem i drzwiami. Meble z półkami na ulubione książki i CD na ścianie prostej. Myślę, że załączony rysunek wyjaśni jak wygląda pokój i obecne rozmieszczenie sprzętu. W tej chwili liczę na Państwa życzliwość i fachowe porady dotyczące rozstawienia sprzętu, kolumn oraz ewentualnego dodatkowego wyposażenia.

Pozdrawiam.

Piotr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zbudowane są ściany na tym poddaszu (co jest w środku)?

 

Ok 50cm od ścian bocznej i oporowej poddasza.

 

Wystrzegaj się takiej sytuacji aby odległość od bocznych ścian była taka sama jak od tylnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścianki to regips i wata jako wypełnienie. To jak mam przesunąć kolumny? Przysunąć bliżej siebie czy bardziej do środka pokoju. A może przestawić na drugą stronę pokoju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za link. Najgorsze jest to, że mój pokój po obrysie podłogi to kwadrat.... i nic nie znalazłem na temat skośnych ścian poddaszowych i ich wpływu na akustykę pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz podobny skos do mojego, tylko dużo bardziej "przyjazny". Wymiarami też Twój pokój nie za bardzo odbiega od mojego. U mnie, po trzech miesiącach przestawiania w końcu znalazłem ustawienie, gdzie scena się najlepiej prezentuje i jest zdecydowana poprawa w ogólnej jakości odbioru dźwięku -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Może ten kąt 70 stopni wydawać się dziwny, ale w moim pomieszczeniu zdał egzamin znakomicie, kolumny mam wysunięte 115cm od tylnej ściany, a ja siedzę 190cm od lini kolumn, głowa 85-90cm od tyłu. Może wydawać się blisko, ale DOPIERO w tym ustawieniu kolumny zniknęły i pojawiła się pełna scena. Spróbować zawsze warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała pomoc, powinno być lepiej (poprawniej)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-28615700-1336580014_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fajnie by było, jakby jakiś moderator przeniósł ten temat do działu Akustyka :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basu nie będzie póki nie zlikwidujesz dużego pochłaniacza niskich częstotliwości jakim jest skos. Fale niskich częstotliwości przechodzą przez 12,5mm płyte GK i dlatego nie ma basu. Najtaniej jest przykręcić na skos drugą płytę GK lub drożej płytę Farmacell 15 lub 18mm.

 

Jak nie remont to możesz na próbę obrócić wszystko o 180 stopni, bo ogólnie kolumny nie lubieją stać pod skosami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basu nie będzie póki nie zlikwidujesz dużego pochłaniacza niskich częstotliwości jakim jest skos. Fale niskich częstotliwości przechodzą przez 12,5mm płyte GK i dlatego nie ma basu. Najtaniej jest przykręcić na skos drugą płytę GK lub drożej płytę Farmacell 15 lub 18mm.

Mógłbyś rozwinąć temat skosu jako pochłaniacza? Mój pokój też się znajduje na strychu, 2 boczne ściany bez skosów są twarde, natomiast reszta to GK, miejscami nawet bez wełny bezpośrednio za nią. Brakuje basu. Reszta tylko do uporządkowania.

Można wyczytać, że GK przepuszcza prawie 100% niskich częstotliwości. Czy w takim wypadku kolejna warstwa cokolwiek zmieni?

Jeżeli jest prawdą, że takie wykończenie poddasza pochłania niski bas to szerokopasmowe panele absorbujące lub bass trapy polecane wszędzie jako podstawa akustyki, tak naprawdę nic nie zmienią w takim pomieszczeniu, ewentualnie "pozabijają" trochę wysokich tonów. Jak więc z tym walczyć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to szerokopasmowe panele absorbujące lub bass trapy polecane wszędzie jako podstawa akustyki, tak naprawdę nic nie zmienią w takim pomieszczeniu, ewentualnie "pozabijają" trochę wysokich tonów. Jak więc z tym walczyć?

 

Po pierwsze stosując takie panele na szeroką skalę trzeba robić pomiary akustyczne pomieszczenia, po drugie trzeba wiedzieć gdzie się stosuje takie panele i po trzecie można różnorako budować takie panele i wtedy mogą pochłaniać tylko niskie pasmo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze stosując takie panele na szeroką skalę trzeba robić pomiary akustyczne pomieszczenia, po drugie trzeba wiedzieć gdzie się stosuje takie panele i po trzecie można różnorako budować takie panele i wtedy mogą pochłaniać tylko niskie pasmo.

Nie mówię o stosowaniu na szeroką skalę a o tym, że każdy kiedyś od czegoś zaczyna. Najczęściej są to właśnie absorbery szerokopasmowe, a zgodnie z teorią L3VY taki absorber na ścianie GK nie wpłynie na niskie częstotliwości, ponieważ wszystko i tak jest przez nią pochłaniane. Sens jest tylko ustawiania ich na twardych ścianach.

Ostatnimi czasy dużo czytałem o akustyce, ale nigdzie nie znalazłem takiego stwierdzenia na temat GK. Uważam, że jest to logiczne, ale jak wiadomo na najprostsze rozwiązania najtrudniej wpaść.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zipon pierwsza i najprostsza sprawa która zapamiętać.

Nie słuchasz muzyki tylko z kolumn ale w dużej mierze są to odbicia i rezonanse pomieszczenia.

 

Teraz tak masz poddasz które prawie nie posiada murowanych ścian. Pewnie niewysoka ściana kolankowa to wszystko.

Naturalnie pomieszczenie to ma osłabione rezonanse własne przy niskich częstotliwościach. Dodatkowo zabudowa kartonogipsem i wełną mineralna działa jak absorber które sugerujemy robić w innych wątkach. Tylko że u Ciebie większość pomieszczenia jest takim absorberem. Dodatkowo nie szerokopasmowym a takim, który działa w rejonie niskich częstotliwości.

 

Więc możemy przyjąć że równowaga tonalna tego pomieszczenia przesunięta jest mocno w górę. Wysokie częstotliwości odbijają się od kartonogipsu zaś niskie są chłonięte albo w ogóle emitowane w eter. Więc kolega LEVY radzi usztywnić/pogrubić kartonogips co spowoduje że więcej niskich częstotliwości "zostanie" w pomieszczeniu.

 

Stąd radę masz taką by pogrubić kartonogips, trochę pochłonąć wysokie tony.

 

Prawda jest taka że robienie adaptacji poddasza na słuch to bardzo karkołomna sprawa. Bo czas pogłosu pewnie masz bardzo nierównomierny w całym paśmie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie, część wiedziałem, część jest nowa. Nie będę zaśmiecał kolegi tematu swoimi pomiarami, są w moim własnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że albo mam uciekać z poddasza.... mało realne (i jest tak fajnie bez żony). albo przebudować poddasze? Może położyć dechy za kolumnami? Pierwszy krok to gdzie mam ustawiać kolumny, na ścianie kolankowej czy na prostej? Dzięki za wszelkie informacje i linki. Ich lektura sprowadziła mnie do parteru i pesymistycznych myśli. I kolejne pytanie, ponieważ pomieszczenie jest małe może jak wstawię MA RX8 albo KEF IQ90 to bas siłą rzeczy będzie musiał wybrzmieć....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś rozwinąć temat skosu jako pochłaniacza? Mój pokój też się znajduje na strychu, 2 boczne ściany bez skosów są twarde, natomiast reszta to GK, miejscami nawet bez wełny bezpośrednio za nią. Brakuje basu. Reszta tylko do uporządkowania.

Można wyczytać, że GK przepuszcza prawie 100% niskich częstotliwości. Czy w takim wypadku kolejna warstwa cokolwiek zmieni?

Jeżeli jest prawdą, że takie wykończenie poddasza pochłania niski bas to szerokopasmowe panele absorbujące lub bass trapy polecane wszędzie jako podstawa akustyki, tak naprawdę nic nie zmienią w takim pomieszczeniu, ewentualnie "pozabijają" trochę wysokich tonów. Jak więc z tym walczyć?

Ważony indeks izolacyjności akustycznej właściwej (czyli o ile ciszej będzie po drugiej stronie płyty) dla pojedynczej płyty 1xGK: Rw=27dB, 2xGK Rw=33dB, 1xFarmacell 18mm Rw=31dB.

+3dB izolacyjności = dwa razy ciszej "na ucho".

 

Współczynniki pochłaniania dla 125Hz / 250Hz / 1kHz / 2kHz / 4kHz

GK + 10cm wełny ----------------- 0,30 / 0,12 / 0,08 / 0,06 / 0,06 / 0,05

2xGK + 10cm wełny--------------- 0,15 / 0,10 / 0,06 / 0,04 / 0,04 / 0,05

100 * [1 - (wartość pochłaniania)] = % dźwięku odbitego od płyty.

 

Im niższa częstotliwość tym mniej energii jest odbijanej i w uproszczeniu można zakładać, że poniżej 50Hz GK nie stanowi bariery zdolnej zatrzymać bas w pokoju. Czy druga warstwa GK coś zmieni? Jak wdać na współczynnikach pochłaniania płyta GK wzmocniona drugą pochłania już dwa razy mniej energii w paśmie oktawy o środku przy 125Hz.

W celu uzyskania dobrych efektów akustycznych polegających na wyrównaniu pasma w pomieszczeniu ze skosami zabudowanymi GK+wełna należy wzmocnić pojebańczą warstwę GK druga płyta GK/Farmacell lub od spodu dając MDF/OSB/Farmacell itd. Dzięki temu ograniczymy uchodzenie niskich częstotliwości z pokoju. Dodatkowo kilka mkw pochłaniaczy szerokopasmowych na średnicę, aby odpowiednio osłabić to pasmo i gotowe. Jeśli w pokoju jest dywan, zasłony, tapicerowane meble to zazwyczaj w paśmie 5kHz+ nie należy dodawać kolejnych pochłaniaczy.

 

 

Nie mówię o stosowaniu na szeroką skalę a o tym, że każdy kiedyś od czegoś zaczyna. Najczęściej są to właśnie absorbery szerokopasmowe, a zgodnie z teorią L3VY taki absorber na ścianie GK nie wpłynie na niskie częstotliwości, ponieważ wszystko i tak jest przez nią pochłaniane. Sens jest tylko ustawiania ich na twardych ścianach.

Jest sens stosowania absorber szerokopasmowego na ścianie z GK, bo jeśli on będzie z bardzo gęstej wełny to przy grubości 10cm+ wyrówna dołki i górki, a jak będzie z rzadszej wełny+"blokada pochłaniania wysokich" to wyrówna wyższy bas i średnicę. Wszystko zależy od konkretnego pomieszczenia i umiejscowienia absorbera.

 

 

To znaczy, że albo mam uciekać z poddasza.... mało realne (i jest tak fajnie bez żony). albo przebudować poddasze? Może położyć dechy za kolumnami? Pierwszy krok to gdzie mam ustawiać kolumny, na ścianie kolankowej czy na prostej? Dzięki za wszelkie informacje i linki. Ich lektura sprowadziła mnie do parteru i pesymistycznych myśli. I kolejne pytanie, ponieważ pomieszczenie jest małe może jak wstawię MA RX8 albo KEF IQ90 to bas siłą rzeczy będzie musiał wybrzmieć....

Może zdjąć GK i wykonać pełne deskowanie, a potem GK, poszpachlować, pomalować i pewnie będzie OK.

Przestaw kolumny na wysoką ścianę i posłuchaj jak gra. Nic za to nie zapłacisz, a jak będzie lepiej (a powinno być lepiej) to może będziesz zadowolony z uzyskanego efektu i nie będzie potrzeby ingerowania w pokój czy wymianę kolumn.

Tak jak arczi napisał słucha się muzyki nie tylko z kolumn, ale również z odbić. Nie ważne jakie kolumny wstawisz to i tak energia niskich częstotliwości przejdzie przez GK, a co nie przejdzie będzie jeszcze bardziej podbite - szczególnie wyższy bas i będziesz miał szansę usłyszeć efekt duszenia się kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały pokój mam zabudować? Czy tylko ścianę bez skosu przy której postawię kolumny? Jeżeli cały pokój to będzie jazda... W tym przypadku położyłbym płyty z MDF a na nie dopiero regips. Może być?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały pokój mam zabudować? Czy tylko ścianę bez skosu przy której postawię kolumny? Jeżeli cały pokój to będzie jazda... W tym przypadku położyłbym płyty z MDF a na nie dopiero regips. Może być?

 

Obama-facepalm.jpg

 

Sam skos, żeby oddzielić się od wełny ocieplającej dach która pochłania bas przechodzący przez GK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basu nie będzie póki nie zlikwidujesz dużego pochłaniacza niskich częstotliwości jakim jest skos. Fale niskich częstotliwości przechodzą przez 12,5mm płyte GK i dlatego nie ma basu. Najtaniej jest przykręcić na skos drugą płytę GK lub drożej płytę Farmacell 15 lub 18mm.

 

Jak nie remont to możesz na próbę obrócić wszystko o 180 stopni, bo ogólnie kolumny nie lubieją stać pod skosami.

 

Halo, halo, jak to? Jesli bas przechodzi przez sciany tak, ze sa one dla dzwieku praktycznie transparentne, to znaczy ze dół pasma powinien być bardzo wyrównany - przezroczyste akustycznie ściany, to jakby słuchać muzyki na dworze lub w komorze bezechowej - czyli mamy bardzo krótki czas pogłosu w dole pasma i bardzo wyrównany dół. Czyli niektórych częstotliwości - których było za dużo - jest mniej, natomiast tych, które były "skasowane" przez pomieszczenie z grubymi betonowymi ścianami - będzie więcej (bardziej równo)!

 

Oczywiscie, takie sciany nie przepuszczaja 100% basu, więc czas pogłosu nie będzie praktycznie zerowy - jednak będziemy mieli na pewno o wiele bardziej czytelny dół pasma, niż w pomieszczeniu z betonowymi ścianami gdzie rezonanse wygasają np. po 1,5 sekundy.

 

Czyli w rzeczywistości pomieszczenie wykonane z płyt k-g jest zaletą, a nie wadą! Zyskujemy krótki czas pogłosu w dole pasma, który w pomieszczeniach z grubymi betonowymi ścianami, dla najniższych modów trzeba stosować rezonatory helmholtza.

 

Czyli zostaje nam do załatwienia to, co najłatwiejsze - środek i góra pasma.

 

Btw. to, że płyty g-k nie są w 100% przezroczyste dla basu daje właśnie taki skutek u autora wątku, że część dźwięku jednak odbija się od ścian i brak basu wynika np. sytuacji że siedzi w miejscu gdzie jest minimum ciśnienia dla danego modu lub efektu sbir - gdyby ściany były dla basu "przeźroczyste", mody i zjawisko sbir w ogóle by nie występowało!

 

Zanim ktokolwiek zacznie mocować na ścianach dodatkowe płyty g-k, najpierw wykonałbym pomiary w wielu ustawieniach, sprawdził jaka jest charakterystyka w pomieszczeniu i czas pogłosu, najlepiej wykres decay z REW.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim ktokolwiek zacznie mocować na ścianach dodatkowe płyty g-k, najpierw wykonałbym pomiary w wielu ustawieniach, sprawdził jaka jest charakterystyka w pomieszczeniu i czas pogłosu, najlepiej wykres decay z REW.

 

Popieram.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w rzeczywistości pomieszczenie wykonane z płyt k-g jest zaletą, a nie wadą! Zyskujemy krótki czas pogłosu w dole pasma, który w pomieszczeniach z grubymi betonowymi ścianami, dla najniższych modów trzeba stosować rezonatory helmholtza.

 

Czyli zostaje nam do załatwienia to, co najłatwiejsze - środek i góra pasma.

 

Skoro w pomieszczeniach z grubymi betonowymi ścianami trzeba stosować RH to znaczy że w pokojach ze ścianami z GK nie trzeba ich stosować?

Nie musisz odpowiadać. Znam odpowiedź, chciałem Ci pokazać, że ja też mogę się przyczepić do Twojego wpisu, bo nie omawiamy konkretnego modelu pomieszczenia w oparciu o wszelkie potrzebne dane łącznie z wykresami z pomiarów i schematami wykonania ścian i współczynnikami ich izolacyjności akustycznej. Mój wpis był generalna próbą podpowiedzi co można zrobić. Zaznaczam że jako najłatwiejsze do wykonania sugerowałem przestawienie kolumn na przeciwległą ścianę.

Zgadzam się z tym że jeśli jest to możliwe to najlepiej wykonać pomiary przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie jestem specjalistą ale.....coś od początku mi tu nie grało i uważam, że dopiero Aku Pro ma rację. Obecnie słucham w pokoju 7x8m głośniki ustawione na krótszej ścianie, ściany wykonane z cegieł jobtwojumać i basu ni ma. Jest ale w pokojach obok, kuchni, korytarzu a w kibelku jest wprost fantastich. Wcześniej sprzęt ustawiony był piętro wyżej czyli w pokoju o tej samej powieszchni z trzema ścianami 90 cm na wysokość reszta to skosy z jednej warstwy karton-gipsu i dach od basu podnosiło. Fala dzwiękowa ma okteśloną długść sięgającą (nie chce mi się teraz sprawdzać dokładnie) w zależności od częstotliwości, im niższa tym dłuższa ok 11 - 16m przy najnizszych słyszalnych rejestrach. Czyli ja siędząc powiedzmy 7 m od głosnika powinienem słyszeć niższe częstotliwości od kogoś kto siędzi 2 - 3m. Moja teoria jest taka iż w pokoju z betonowymi ścianami ustawionymi prostopadle do siebie odbita fala dzwiękowa znosi fale pierwotne a w pokoju ze skosami odbita fala nie jest prostopadła do pierwotnej i wraca po pewnym czasie do słuchacza. Ekrany absorbujące niskie tony powinny być ustawione raczej za słuchaczem a nie za kolumnami. C.N.U. jeżeli mam słaby słuch to niech mnie ktoś wyprostuje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja mam same skosy z 1-stwy KG i 25cm wełny, żadnych pionowych ścian murowanych, jedynie komin z cegły, pomieszczenie ok 50m2, i basu nie mam i straciłem już nadzieję że kiedykolwiek się pojawi w tym pomieszczeni, czasami wspieram się subem od kina, ale to już nie to samo.

Zdjęcie poddasza w

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.