Skocz do zawartości
IGNORED

Drapak peezeeta


peezeet

Rekomendowane odpowiedzi

Gość masza1968

(Konto usunięte)

No, to Panowie - chwalimy się swoimi pomiarami?

 

Na kalibrację trzeba poświęcić spokojnie dwie godziny ale po czymś takim wiemy wszystko a naszym drapaku.

Jak się okazuje, fabryczny szablonik dawany z ramieniem do mojego Bernarda nie jest tragiczny. Potrzebne były jedynie drobne korekty kąta prowadzenia.

Soft bardzo przydatny. Nie ma możliwości prawidłowego ustawienia azymutu na oko. Tu miałem największe odchyłki ale teraz mucha nie siada :) i to bardzo dobrze słychać!!!

Wkładka, jak się okazuje też jakoś gra z ramieniem :)

 

Dziękuję Paweł za miły i pouczający wieczór!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masza1968 bardzo mi miło było poznać. Faktycznie Twoje ustawienia wg szablonu SME były bardzo poprawne . Użycie protraktora wykazały niewielkie odchyłki ok 1,5-2mm w przesiegu i niewielki błąd w kącie prowadzenia igły , pełen szacun dla papierka. Natomiast program dokładnie pokazał nam idealne ustawienie azymutu, idealny punkt znaleźliśmy gdy hedszel był odchylony ok 0,3 stopnia na minusie co wyraźnie widać również na wykresach załączonych przez maszę- to ten punkt przecięcia krzywych prawego i lewego kanału. Udało nam się trafić w ten punkt z wyjątkową precyzją, uzyskana różnica w separacji kanałów wyniosła 0,2dB!!!!!!! Na zdjęciu poniżej wkładka z najlepszym ustawieniem i widać wyraźnie że bąbelek poziomiczki nie znajduje się w samym środku tylko jest nieco z boku (to te 0,3stopnia odchyłki od poziomu). Sprawdzone zostały również rezonanse układu ramię/wkładka i co widać na wykresie wynik książkowy 9 Hz. co świadczy o idealnym dopasowaniu ramienia z wkładką. Prędkość obrotowa bdb. błąd mocno poniżej 0,1 obr/min. Ustawiony był również anty skating, ale to już na płycie testowej Hifi-News i ramię przeszło jak po maśle wszystkie cztery poziomy testu na300hz Teraz tylko słuchać. Pozdrawiam

 

reg2z.jpg

 

regrp.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny Bernard jak i reszta wieży :) Zastanawiam sie jak wielki wpływ może mieć jakość tłoczenia płyty testowej na wyniki pomiarów?

Kolejka leci za dawkę wiedzy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There is no dark side in the moon, really. As a matter of fact it's all dark

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to Panowie - chwalimy się swoimi pomiarami?

 

Na kalibrację trzeba poświęcić spokojnie dwie godziny ale po czymś takim wiemy wszystko a naszym drapaku.

Jak się okazuje, fabryczny szablonik dawany z ramieniem do mojego Bernarda nie jest tragiczny. Potrzebne były jedynie drobne korekty kąta prowadzenia.

Soft bardzo przydatny. Nie ma możliwości prawidłowego ustawienia azymutu na oko. Tu miałem największe odchyłki ale teraz mucha nie siada :) i to bardzo dobrze słychać!!!

Wkładka, jak się okazuje też jakoś gra z ramieniem :)

 

Dziękuję Paweł za miły i pouczający wieczór!

Masza, a ta duża (ok. 6 dB) różnica w basie kanał lewy/kanał prawy, widoczna na drugim PDF-ie, to tak ma być?

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas pomiaru pasma przenoszenia odstęp między kanałami był minimalny mniej więcej zgodny z tym co uzyskaliśmy podczas ustawiania azymutu. Rezonanse były sprawdzane na samym końcu bezpośrednio po sporo śmiganej płycie testowej Hifi News gdzie ustawiany był antyskating igła zebrała z niej dużo syfu i może dlatego taki obraz,jednak na odczyt f-res nie miało to wpływu. Przy pomiarze rezonansów przesłuch jest od 3 do 40hz i nie widzimy co tam dalej się działo linie są idealnie równoległe więc jakiś kołtun pewnie tłumił. Masza chciał mi umyć tą płytę ale czasu już zabrakło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość miniabyr

(Konto usunięte)

Paweł, siedzę od rana i słucham dobrze znanych mi kawałków.

Szczerze powiem, że odchyłki były niby minimalne ale po ich skorygowaniu na komp a nie oko słychać zmiany na plus.

 

PS. nie przesadzaj, mycie płyty trwa góra minute :)

Tak mi się wydaje ,że własnie ten nieszczęsny azymut jest powodem odczuwania najwiekszych zamian w odsłuchu przed i po justowaniu. No i czekamy na więcej wieści z frontu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użycie protraktora wykazały niewielkie odchyłki ok 1,5-2mm w przesiegu

Te podane wartości nie są wcale takie małe! Ale jak się ustawia na papierowym szabloniku to zawsze są tego rodzaju błędy. Pamiętam, że jak kiedyś pożyczyłem po raz pierwszy "ustawiator" do ramion Pro-Jecta, to też tego rodzaju błędy na przesięgu wykryłem, choć dałbym wtedy sobie głowę uciąć, że papierkowym szablonikiem ustawiłem perfect. Co ciekawe, na jednym ramieniu miałem przesięg z 1,5 mm za długi, a na drugim o plus/minus tyle samo za krótki, hehe.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. nie przesadzaj, mycie płyty trwa góra minute :)

 

Fiu fiu bo masz jakąś wyczesaną myjkę pewnie? No to szkoda że nie skorzystałem Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość miniabyr

(Konto usunięte)

Piękny Bernard jak i reszta wieży :) Zastanawiam sie jak wielki wpływ może mieć jakość tłoczenia płyty testowej na wyniki pomiarów?

Kolejka leci za dawkę wiedzy

A może ! Ja mam lekko niecentrycznie wytłoczona płytę testową i na testach antiskatingu , zawsze w tym samym miejscu ,występuje niepożądany efekt przesteru. Gdybym tego nie zauważył , to bym pomyślał, że coś jest nie tak z moimi wkładkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może mnie ktoś oświecić ? Proszę...

 

Jak protraktor DrF (pozwolę sobie na skrót) jest uniwersalny, skoro ma na sztywno zaznaczone punkty ?

Patrząc na prowadzenie wkładki na ramieniu 9" i 19" nie trafimy w te same trzy punkty, nidgy.

 

Ramiona maszy i Peezeeta nie mogą być oba super zgodne na tym narzędziu.

Albo jestem geometrycznie ograniczony i nie ogarniam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benpe są zgodne. Zapewniam Cię. Geometrię tego ustawienia warunkuje wysuwany wysięgnik( inna długość dla 9" inna dla 14") celujący w pivot. Należy pamiętać że przesięg dla ramienia 14" jest inny niż dla 9" i pewnie o tym zapomniałeś. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jestem geometrycznie ograniczony i nie ogarniam.

To zupełnie tak jak ja, dlatego posługuję się gotowcem. Ale może ktoś nie ufa więc można popróbować policzyć we własnym zakresie:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ja jednak zaufałem i wystarczyło mi to:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak łatwo.

Korzystając z kalkulatora dostępnego w sieci mogę przygotować sobie odwzorowanie łuku dla danego ramienia (dokładanie dla konkretnego Pivot-Spindle), o tutaj jest:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Efektem jest dedykowany wydruk, należy tylko zadbać o kalibrację drukarki.

Zobaczcie dwa przykłady, dla 209mm i dla 347mm. Patrząc na łuki widzę, że się nie pokrywają.

 

protractor 209mm

protractor 347mm

 

EDIT

Zaryzykuję stwierdzenie, że zapinając oba wydruki na Spindle i przesuwając Pivot możemy null-punkty ustawić całkiem blisko siebie - to jest trik który czyni "uniwersalność" u Pana Doktora. Ale to jest przybliżenie, ... tylko tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość miniabyr

(Konto usunięte)

Wnioski są takie,że bez protractora i programu nie wyjustujesz wkładki !!! To co wszyscy robili do tej pory ze swoimi wkładkami, to jazda we mgle. Nawet jeśli masz protraktor i według niego ustawisz przesięg i kąt prowadzenia , to już z azymutem nie dasz sobie rady. Wczoraj , aby wkładka" zgrała się z teorią" wykonaliśmy 5 pomiarów korygując kąt headshela belką ramienia . To były znaczące korekcje!!!. Efekt to brak zaburzeń stereofonii i namacalna kierunkowość dźwięku. I to na dzień dobry. Czy coś zostaje do ustawienia po takich zabiegach? Tak ! VTA, VTF wedle uznania. Na stronie Feickerta jest pdf z instrukcją obsługi programu . W tej instrukcji są poglądowe skany kilku wkładek . Zalecam zapoznanie się z tymi skanami . Nawet ten sam model wkładki , ale inny egzemplarz nie daje podobnych wyników pomiarowych!!! Dlatego chciałbym , aby redaktorzy-recenzenci podawali , w jaki sposób zamontowali swoje ramiona/wkładki .Bo teraz jak dla mnie wszystko co piszą jest niemiarodajne. Złotouchym każdy może zostać , tylko nic z tego nie wynika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość miniabyr

(Konto usunięte)

Talerz musi być nieruchomy.

Do ustawienia kąta prowadzenia, talerz z protarktorem przestawiamy z punktu pomiarowego A do B !!!! Chyba ,że mamy protraktor np Acousiuc solid, który jest szablonem jedno punktowym . Generalnie ustawiamy najpierw przesięg. Jak już mamy go ustawionego , to przesuwamy protarktor i ramię na punkt pomiarowy" A "do ustawienia kąta prowadzenia. Następnie obracamy talerz z protarktorem i ramię na punkt "B" i sprawdzamy poprawność ustawień To co ustawiliśmy w punkcie "A" musi się pokryć w punkcie B. Jeśli tak nie jest , to wracamy do punktu A , i dokonujemy korekcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj , aby wkładka" zgrała się z teorią" wykonaliśmy 5 pomiarów korygując kąt headshela belką ramienia .

To były znaczące korekcje!!!

 

... jeśli to nie tajemnica to co to za wkładka z tak rozjechanym azymutem.

Pytam, aby w przyszłości nie utopić kasy!

 

VIS

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość miniabyr

(Konto usunięte)

... jeśli to nie tajemnica to co to za wkładka z tak rozjechanym azymutem.

Pytam, aby w przyszłości nie utopić kasy!

 

VIS

To był goldring elite , ale drogie wkładki ze skanów które zamieścił Feickert też mają z tym problem!!!! Druga sprawa to to ,że nie wiemy czy headshel w testowanym gramofonie był "równo" zamontowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość miniabyr

(Konto usunięte)

Koledzy,

więc talerz był NIERUCHOMY (masza) czy OBRACALISCIE go (miniabyr) ? Bo to wydaje się istotne (no chyba żebym się mylił?)

jay

Prawidłowo jest tak jak napisałem !!!! Ale akurat chłopaki wstrzelili się z długością ramienia sme 9', wiec pomiar jak mówi Peezeet wyszedł ok

 

Z tego co zapamiętałem - w czasie ustawiania przesięgu talerz z założonym protraktorem musiał być nieruchomy

Masza przy ustawieni przesięgu tak , ale nie przy ustawieniu kąta prowadzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.