Jump to content
IGNORED

Wybór Bassreflexu dla jednej obudowy z dwoma głośnikami 4x6


Bukaj

Recommended Posts

Witam. Ciężko jest mi wybrać bassreflex więc zapytam się was. Obudowa subwoofera ma długość 30cm na szerokość 25cm wysokość 22 cm zrobione ze sklejki

 

BASSREFLEX 3 / 5 cale

 

wymiary średnica 7 cm wysokość 12 cm

 

średnica z przodu z kielichem 9 cm

numer aukcji 2791087257

 

CZY

 

PORT - BASSREFLEX -

 

średnica 70 mm.

długość 165 mm.

numer aukcji 2787122836

 

Czy bassreflex z kratą umożliwi większy bass niż taki, który nie posiada? Czy dłuższy bassreflex znaczy lepszy? Czy lepsze wykonanie bassreflexu wpływa na jakość bassu? Chodzi mi o to czy będzie bardziej mięsisty

Link to comment
Share on other sites

Nie ma „najlepszego'' bass-reflexu, jest tylko taki, jakiego wymaga dany głośnik.

Rurę i skrzynię dobiera się ściśle według parametrów Thiella-Smalla dla konkretnegonego głośnika, później można pokombinować z wykończeniem, lecz jest to już kwestia drugorzędna, bo charakter basu zależy przede wszystkim od zastosowanego głośnika. Na koniec uwaga: BAS piszemy przez JEDNO S.

Link to comment
Share on other sites

tak te głośniki posiadają bas lecz idzie on w skrzynie dlatego myślałem nad jakimś bass reflexem o większej średnicy ponieważ dałem dwa głośniki

Głośniki Lexton 4x6" 4E 3-drożne

Średnica 10x15cm

Moc Max 50W

Moc RMS 40W

Impedancja 4 Ohm

Częstotliwość 85Hz - 20 kHz

Skuteczność 88 dB

Tweeter 30mm + 8 mm

Link to comment
Share on other sites

Aby cokolwiek policzyć potrzebujesz takie parametry jak qts, qms, qes, vas, x-max, fs a więc poszczególne dobrocie, objętość ekwiwalentna, maksymalny wychył membrany czy też częstotliwość rezonansowa. Najważniejsze są parametry T/S bo to właśnie one są podstawą aby dobrze obliczyć objętość obudowy w pełni wykorzystującej potencjał drzemiący w głośniku w zakresie niskich częstotliwości.

Parametry typu moc, impedancja, średnica, częstotliwość przenoszenia czy też wymiary magnesu głośnika pozwalają jedynie na zorientowanie się z jakim ustrojstwem mamy do czynienia.

 

WinISD Pro Alpha załatwi całą sprawę :)

Link to comment
Share on other sites

Głośniki Lexton 4x6" 4E 3-drożne

Średnica 10x15cm

 

Samochodowy? :)

 

A no właśnie, gdybyś miał przykładowo jakiegoś Tonsila lub inne kubełki do zastosowań domowych ze znanej lub też cenionej firmy to i parametry by się znalazły. Po prostu tego typu głośniki są robione gdzieś, gdzie nie jest brane pod uwagę, że ma on pracować w obudowie :)

Link to comment
Share on other sites

Żadne nie są lepsze. Trzeba je dopasować do głośników i skrzyni. Jeśli podają pasmo od 85 Hz to może w niepewnych danych firmowych oznaczać częstotliwość rezonansu głośnika. Trzeba teraz, znając powierzchnię membrany policzyć minimalną powierzchnię rury BR. To ok 1/5 łącznej powierzchni membran w kolumnie. Jak to policzysz, to musisz, znając objętość kolumny dostroić długość BR do rezonansu głośnika. To ogólnie, ale to są główne zasady dot. strojenia BR. Powodzenia. Jak podasz obie wielkości, to powiem Ci, pi razy drzwi, jaka powinna być jego długość. Na oko to przy tak wysokiej częstotliwości nie trzeba długiej rury, ale z drugiej strony tę dłuższą można w razie co, skrócić na potrzebny wymiar. Lepiej jednak przedtem choć prowizorycznie to policzyć. Nie wiadomo jednak, czy będziesz z efektów zadowolony ?;-)

... i zamiast IV RP jest PRL II

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.