Jump to content
IGNORED

Dac oraz interkonekt


AiVaN

Recommended Posts

Witam.

 

Posiadam aktualnie zestaw stereo wzmak Marantz PM-50 z kolumnami Mission M64 w pomieszczeniu 30m2 (ale siedzi sie raptem 2m od kolumn). Póki co ten zestaw graz playstation 3, ale aktualnie rozglądam się za dackiem oraz przyzwoitym interkonektem. Wiem, że PS3 jest słabiutkim źródłem, ale odnosze wrażenie, że dźwięk jest dość płaski, stereofonia kuleje (w filmach jest za to ok), a ogólny charakter brzmienia jest zbyt spokojny, miękki, powolny i mułowaty. Dlatego chciałbym, aby DAC oraz Interkonekt dodały życia, dynamiki, nawet kosztem lekkiego wyostrzenia i twardośći. Ważna jest dla mnie jakość dźwięku z USB, ale bardzo mile widziałbym także wejście optyczne na potrzeby konsoli. Siędze juz nad tym długi i póki co cięzko znaleźć coś co miałoby wszystko. Zamierzam słcuhac muzyki głownie w formatach WAV, Flac, M4a. Jak możecie odnieście się do moich pomysłów?

 

V-dac II (być może z PSU) - zastaw wejść dla mnie idealny, asynchroniczne USB, ale opisy jego dźwięku są dość rozbieżne. Gneneralnie odnoszę ważenie, że jest on opisywany jako dość ciepły i słodki i nie wiem czy taka charakterystyka tylko nie pogłębi cech, które chce usunąć. Pytanie czy wasze wrażenia są podobne?

 

Audio-gd NFB-15.1 Discrete DAC - zestaw wejść ok włacznie z asynchronicznym USB, wszystko zaawansowane, fajnie, że ma wzmak słuchawkowy, ale czytałem, że sa z nimi kłopoty zwłaszcza ze strony softwarowej, poza ludzie narzekają na jakieś trzaski.

 

Matrix Mini i DAC - z tego co widzę, wszystkie wejścia są na miejscu :D, ale niestety nie ma asynchronicznego USB i pytanie jak bardzo odbije się to na jakości dźwięku. Generalnie urzadzonko bardzo mi się podoba, ale wychodze trochę ponad budżet.

 

Hegel HD2 - samo USB, ale asynchro. Bardzo skrajne opinie. Tu na forum pozytywne, ale na whathifi czy innych dośc skrajne, w tym wiele słabych.

 

Calyx Coffe - To samo, tyle, że ze wzmakiem słuch. Pytanie czy ten maluszek ma dojście do takiego vdaca II?

 

CA Dacmagic - ten podstawowy

 

CA Dacmagic 100 - Sporo ponad budżet ciekawe ile po utargowaniu. Ma za to asynchroniczne USB.

 

 

Co do IC nie ma wielu pomysłów. Wydaje mi się, że 150pln to rozsądny max do takiego zestaw. Przynam, że podoba mi się opis Wireworlda Luny 6 -

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziekuje za każda podpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Po USB to nie takie proste. Nawet drogie firmy piszą że jest gorsze lub nie daja wcale. Wiele aplikacji na XMOS nie gra do końca dobrze. Jak bym szukał po USB to: nowsze układy min. 24-192 (do selekcji, nie koniecznie używać), oparte na jakieś zaawansowane przetworniki typu. XMOS, Atmel32,

Nie należy mylić prawdy z opinią większości

Link to comment
Share on other sites

W sumie nie upieram sie na USB, ale słyszałem, że zintegrowane karty muzyczne laptopów czy komputerów stacjonarnych mają bardzo słabe wyście optyczne, a poza tym udział w przetwarzaniu dźwięku częsciowo bierze własnie ta słabiutka karta muzyczna. Czy to prawda? Poza tym własnie mało, który laptop ma wyjście optyczne, a koaksjalnego to jeszcze chyba nie widziałem w lapku.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie.

Nie przeciw USB, tylko uwaga na ważność wyboru konwertera USB na wejściu do DAC.

 

Nie licząc specjalkie budowanych komputerów do audio, to dobrze wyprowadzić kartę audio poza komputer-laptop.

Są dwa popularne wyjścia:

- USB (lub FireWire), w czasie rzeczywistym, wymaga dobrego konwertera i izolacji zakłóceń (tu pomaga asynchroniczny tryb)

- RJ45 net (lub WiFi), wysyłanie pakietowe, bez zakłóceń, wymaga odbiornika (strumienia), duże opóźnienia (Latencja) co nadaje sie tylko do odsłuchu

Nie należy mylić prawdy z opinią większości

Link to comment
Share on other sites

W sumie nie upieram sie na USB, ale słyszałem, że zintegrowane karty muzyczne laptopów czy komputerów stacjonarnych mają bardzo słabe wyście optyczne,

... ci co tak mówią nie dają dowodów (pomiary jittera) ... tylko twierdzą że słyszą ... a tak na prawdę to g...no słyszą. Poza tym przy dobrym DAC nie stanowi to problemu (tylko przy szrocie bez systemów niwelujących jitter będzie gorzej ... po warunkiem że owy znaczny jitter na optyku kart zintegrowanych to nie stek bzdur).

 

- RJ45 net (lub WiFi), wysyłanie pakietowe, bez zakłóceń, wymaga odbiornika (strumienia), duże opóźnienia (Latencja)

No dobra ... to teraz podaj konkrety ... jakie opóźnienia ma sieć wewnętrzna na skrętce 100 Mbit :]
Link to comment
Share on other sites

No dobra ... to teraz podaj konkrety ... jakie opóźnienia ma sieć wewnętrzna na skrętce 100 Mbit :]

 

 

Może się pomyliłem, nie jestem w tym specjalistą, a zakres jest duży. Nie przedstawiono rozwiązania, jest pytanie.

Sama latencja sieci będzie b.mała, poniżej 1 ms. Jednak w praktyce domowego audio (pomijając dekompresję) jest router, sieć WiFi, wiele urzadzeń a szczególnie bufory w odbiornikach. W rezultacie latencja jest duża. Jeśli znasz rozwiązanie, w przystępnej cenie, nie komplikujące i ogólnie dostepne, to podaj, chętnie pogram na moim iPad przez WiFi w czasie rzeczywistym.

Nie należy mylić prawdy z opinią większości

Link to comment
Share on other sites

Nie będę się przegadywać nt. opóźnienia (Ty twierdzisz że duże, Ja że małe) czy istnienia w słowniku polskim słowa "latencja", ale ciekawi mnie jaką różnicę Ci robi czy słyszysz utwór w 1 ms po naciśnięciu play czy 100 ms?

Link to comment
Share on other sites

Dobra to może inaczej. Czy warto wg. was zrobić z PS3 cos w rodzaju serwera muzycznego? PS3 ma wyjście optyczne, którym mógłbym podłączyć DAC. Jeśli róznice pomiędzy USB, a SPDIF nie śa bardzo wyraźne to takie rozwiaznie byłoby dla mnie całkiem ciekawe - chyba całą muzyke musiałbym przeformatowac do WAV, ale trudno. Generalnie martwi mnie czy konsola jest w stanie przesłać sygnał dostatecznie wysokiej jakości, aby DAC mógł na prawdę zrobic różnicę.

Link to comment
Share on other sites

Generalnie martwi mnie czy konsola jest w stanie przesłać sygnał dostatecznie wysokiej jakości, aby DAC mógł na prawdę zrobic różnicę.

Sprawdzić by trzeba czy poprawnie odtwarza 44,1 kHz (są różne sample testowe, na łatwe, "nauszne" wykrywanie zniekształceń IMD). Jeśli nie kaszani fatalnymi filtrami w DSP muzyki, to by się nadał,
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.