Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki ekogroszek


tomaszE

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Gosc

(Konto usunięte)

Mnie się ten sposób nadmuchu u Ciebie zupełnie nie podoba.

Przecież węgiel powinien mieć w całym procesie palenia takie same warunki. A z tego co piszesz to raz mu dmuchawa dmucha na maxa a raz na pół gwizdka.

To jak niby masz ustawić idealne parametry pod dany rodzaj węgla?

Nikt Ci nie odpowie czy ten czas pracy jest długi czy krótki. Za wiele zmiennych. U każdego będzie on inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już palić z wyłączonym PID, ale wtedy jest dużo większe zużycie opału, więc palę z włączonym PID i jest według mnie dużo lepiej .

A jak jest u ciebie stałe ustawienia nadmuch i stały cykl podawania węgla, tak??

 

 

 

Odpukać w niemalowane, ale ubranie z nadzoru i z pracy 10% z maksymalnego nawiewu wniosło poprawę, nie mam dzisiaj takiej ilości spieków jak wcześniej .

Kocioł pracuje teraz prawie na minimalnych obrotach ponieważ termostat pokojowy uzyskał już żądaną temperaturę i takie są wyniki w popielniku jak i na palenisku, co o tym sądzicie?? mam jeszcze ubrać z maksymalnych obrotów, obecnie 90biek na 85-80??

 

 

PS: Sorki za datę na fotkach, zapomniałem ustawić;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25kW ma kocioł, retor ma moc max 30kW, praca pieca wynosi do 3 godzin, licząc od momentu kiedy to termostat pokojowy załączy piec aż do momentu uzyskania zadanej temperatury.

Powoli rozjaśnia się sytuacja, a więc jeżeli nie masz w oknach budynku folii zamiast szyb to na pewno masz mocno przewymiarowany kocioł jak na 130m2. Jak na 25kW goniące 130 m2 praca 3-godzinna przy dojściu do zadanej wskazuje na pracę palnika z za niską mocą, a więc również i ogólna sprawność kotła pewnie wygląda nieciekawie. Jeżeli w nadzorze stoi potem 1-1,5h to znaczy, że nie ma dużego odbioru ciepła. To są wnioski z użytkowania kotłów stalowych, może żeliwne rządzą się innymi prawami - przyznam się, że nie wiem, ponieważ nie miałem do czynienia. No ok, taki kupiłeś piec i myślę, że można próbować go ustawić lepiej. Co do dalszego schodzenia z nadmuchem to jeżeli masz dmuchawę około 80W o wydajności 230-240 m3/h to nie ma przeciwwskazań do tego, żeby co 2 dni schodzić z maksymalnego nadmuchu o 2 biegi, bo praca 7s/33s przerwy to jeszcze sporo od maksymalnej mocy palnika. Cierpliwie, spokojnie, bez nerwowych i gwałtownych ruchów. Jeżeli spieki nie znikną, a zauważysz po 2 dniach, że pojawił się niedopalony węgiel to wtedy wracasz o 1 bieg w górę. Jeżeli w którymś momencie schodzenia z nadmuchem spieki znikną to znaczy, że nadmuch jest ok i można grzebać przy innych ustawieniach ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, będę próbował z tym nadmuchem.

Mam pytanie, czyli jakie powinno być ustawienia aby osiągnąć 30kW z tego palnika ? np.: 18sekund postoju a podawanie 5-cio sekundowe w maksimum?

Fabrycznie było

7 sekund podawania co 30 sekund w maksimum dla 25kW, ja dlatego dodałem 3 sekundy do postoju w maksymalnej pracy ponieważ niewypalony rozżarzony węgiel wysypywał się do popielnika.

 

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HQ150, czy paliłeś kiedyś czeskim groszkiem? ;) Słabej jakości, a przelatuje przez palnik jak strumień powietrza. Najlepsze wysokokaloryczne węgle za to muszą sobie nieco dłużej poleżeć, aby oddać kalorie do pieca i na mieszkanie, a nie w komin i niebo.

 

Przy piecach 25kW, z tego co w paru zauważyłem, najczęściej moc nominalną osiąga się przy sugerowanych przez producenta przełożeniach rzędu 1/2,5 - 1/2,8. Różnica wynika z innego przełożenia ślimaka oraz w mniejszym stopniu powierzchni obszaru roboczego palnika, konstrukcji pieca. Od wartości opałowej węgla też oczywiście to zależy, ale przy rozpiętości 21-30 MJ najczęściej producent podaje moc nominalną dla ekogroszku 26 (+/-1) MJ. Jeżeli producent sugeruje moc nominalną 25 kW przy przełożeniu 7/30, czyli 1/4,28 no to ok, ale ja bym nie zwracał na to większej uwagi. Mnie np. bardziej interesuje ilość dostarczanego przez piec ciepła i temperatura spalin. Widziałem u Ciebie max spalin 270 stopni - trochę za wysoko ;) W moim reaktorze węglowym moc nominalna w DTR jest osiągana przy temp. spalin 180 stopni, u innych pomiędzy do 190. W każdym razie do 200 na czystym piecu, chyba że lubisz, gdy Twoje niebo jest znacznie cieplejsze niż niebo sąsiada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Z mojego doświadczenia wynika, że jak kupimy gorszej jakości groszek, to właśnie zaczynją się problemy z jego spalaniem. Dodajemy powietrza i pojawiają się spieki. A jak nie dodamy to się nam nie dopala. Rozwiązaniem jest wydłużenie cyklu spalania każdej dawki przy mniejszym nadmuchu, tylko że wtedy znowu mamy dużo sadzy i kocioł jest mało efektywny, bardzo długo się nagrzewa.

A wysoka temperatura spalin jest spowodowana właśnie zbyt mocno pracującą dmuchawą.

Ale jak 4m napisał, każdy piec jest inny dodatkowo pracuje w innej instalacji. Nie wszystko da się porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

No bo przecież w czasie normalnych nastawów pieca, wraz ze wzrostem siły nadmuchu, wzrasta temperatura w palenisku. Efektem zbyt mocnego nadmuchu jest efekt płynięcia popiołu, na skutek zbyt wysokiej temperatury w palenisku. Powstawanie spieków. No to spaliny opuszczające takie palenisko będą zimniejsze? Mało tego przelatują przez piec szybciej, więc powinny też mieć mniej czasu na oddanie swojej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to można widzieć, jeżeli patrzy się krótkowzrocznie. Pytanie - co się dzieje na palniku, z temperaturą i spalinami, gdy po krótkiej chwili intensywniejszej pracy z większą ilością powietrza węgiel zamieni się w popiół?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że już wiesz :) Gdy zaczyna brakować węgla to znaczy właśnie, że dmuchawa za mocno pracuje :) I jak na złość on wtedy nie przygasa, lecz pali się dalej, nawet w nieskończoność, jeżeli zapewnimy jego ciągłą dostawę, tylko nieco inaczej niż przy odpowiedniej ilości powietrza.

 

Tak serio to zbyt wysoka temperatura spalin jest spowodowana słabym odbiorem ciepła przez piec czyli albo zabrudzeniem pieca albo jego wadą konstrukcyjną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Widzę, że już wiesz :) Gdy zaczyna brakować węgla to znaczy właśnie, że dmuchawa za mocno pracuje :) I jak na złość on wtedy nie przygasa, lecz pali się dalej, nawet w nieskończoność, jeżeli zapewnimy jego ciągłą dostawę, tylko nieco inaczej niż przy odpowiedniej ilości powietrza.

 

Tak serio to zbyt wysoka temperatura spalin jest spowodowana słabym odbiorem ciepła przez piec czyli albo zabrudzeniem pieca albo jego wadą konstrukcyjną.

Ja nie piszę o sytuacji kiedy zaczyna brakować wegla, tylko cykl pracy jest tak ustawiony, że węgiel spala się w zbyt wysokiej temperaturze. I spaliny wtedy też mają za wysoką temperaturę której nie są w stanie oddać w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj obniżyłem temperaturę spalin i pięć biegów w dół, zobaczę jakie to da efekty.

4m i HQ150 jak często czyścisz kocioł ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HQ150, teraz znów piszesz o pracy (z prawidłowymi proporcjami węgiel/nadmuch) z mocą przekraczającą moc nominalną kotła, a nie o pracy z zbyt mocno pracującą dmuchawą ;)

 

W sezonie kocioł czyszczę, wybieram popiół i zasypuję podajnik co sobotę, a poza sezonem co miesiąc. Półki poziome, więc cała operacja trwa 10 minut max plus drugie tyle na browarek przy piecu, hehe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Ja aż tak pilny nie jestem. Poza sezonem grzewczym nie częściej jak raz w miesiącu, czasami i 6 tygodni.

Obecnie co dwa tygodnie, chociaż ostatnio były trzy:-) i nie było tragedii.

Jak intensywność grzania wzrośnie to co 10dni by było wskazane.

Mnie czyszczenie pieca zajmuje trochę więcej czasu. Kotłownia w kafelkach więc po takiej operacji trzeba posprzątać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sezonie kocioł czyszczę, wybieram popiół i zasypuję podajnik co sobotę, a poza sezonem co miesiąc. Półki poziome, więc cała operacja trwa 10 minut max plus drugie tyle na browarek przy piecu, hehe.

Nie wyobrażam sobie bez browarka;) jakoś trzeba gardło przepłukać od tego unoszącego się pyłu przy czyszczeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie co dwa tygodnie, chociaż ostatnio były trzy:-) i nie było tragedii.

Jak intensywność grzania wzrośnie to co 10dni by było wskazane.

Ja coś podobnie, przyznam, że nienawidzę tego pyłu od czyszczenia wszędzie go pełno;(

Najwięcej syfu gromadzi się na ekonomizerach, wklejam fotkę

 

Sorry panowie, ale ja sobie nie wyobrażam browarka w tych warunkach.

Ja wręcz przeciwnie, nie wyobrażam sobie bez browarka ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez browarka pieca nie razbieriosz :) Użyjcie naturalnego zasysacza pyłu w postaci ciągu kominowego, czyli czyszczenie czopucha na zamkniętym piecu, a potem piec od góry przy otwartych tylko tych drzwiach, których aktualnie używamy. U mnie większość pyłu spada w dół do popielnika, a to co bardziej ulotne zaciąga komin. Pyłu na drzwiach nie czyszczę nawet, bo drzwi dla mnie nie pracują, a jak donosi nauka pył o grubości powyżej 1cm odpada do popielnika sam :) Samo czyszczenie pieca to jakieś 3 minuty, 5 minut na usunięcie popiołu i pyłu z popielnika, 2 na zasyp podajnika, umyć łapy i browar - tak wygląda obsługa pieca bezobsługowego.

 

Miałem wcześniej piec z kanałami pionowymi - jego czyszczenie to był prawdziwy horror.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że masz poprawnie ustawione parametry podawanie/czas w celu utrzymania odpowiedniej ilości ekogroszku na palniku w trybie spoczynku.

W trybie nadzór mam ustawienia

- czas podawania 3 sekundy

- czas postoju 10 minut

- czas nadmuchu 13 sekund

- czas postoju wentylatora 5 minut

- siła nadmuchu 50 bieg

Co o tych ustawieniach sądzisz ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne, fajne ;) A tak serio to nic nie sądzę, bo musiałbym widzieć czy piec gładko sobie radzi z przechodzeniem między stanami praca/podtrzymanie/praca. O fotkach przed i po czyszczeniu pomyślę, teraz kima, bo dopiero ściągnąłem na chatę, ale napisz tak szczerze dlaczego interesuje Ciebie wnętrze cudzego pieca o zupełnie odmiennej konstrukcji i z innego materiału niż Twój?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój szczególnie interesuje mnie ponieważ napisałeś, że w sezonie go nie czyścisz, więc zainteresowany jestem jego konstrukcją jak i tym jak wygląda spalanie na palniku.

Pozdr.

Tomasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie % jeszcze mocno trzymają, ale Ciebie widzę jeszcze mocniej, gdyż nic takiego nie napisałem, a w każdym razie nie pamiętam nic, żebym takie herezyje jawne pisał ;) Teoretycznie mogą one ograniczać zużycie węgla w naszych reaktorkach, bo pewien mądry człowiek powiedział kiedyś, że w epokach herezyj jest cieplej. Od stosów... Dobra, jak kocioł swoje odstoi to pójdę czyścić, wykonam dokumentację fotograficzną fonem z biedronki i podeślę, ale raczej na priv, bo takich rzeczy nie powinno się publikować w internecie. A jeszcze ktoś tutaj na forume kompletnie upadł na głowę z tym automatycznym nabyciem praw autorskich do wszystkich moich tworów forumowych, chmwd do połowy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.