Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki ekogroszek


tomaszE

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie % jeszcze mocno trzymają, ale Ciebie widzę jeszcze mocniej, gdyż nic takiego nie napisałem

Sorki coś mi się popierdoliło z tym, że nie czyścisz pieca w sezonie, faktycznie trochę wczoraj nadzwigałem się tych ciężarków 40% i piszę od rzeczy ;) ,ale fotki jak zrobisz to z chęcią obejrzę na pw.

Pozdr.

Tomasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( + )

Fajną masz tą kotłownie, pewnie często w niej przebywasz? czysta i zadbana, wzorcowo, pozazdrościć.

Popiół widzę coś podobnego jak teraz u mnie, ubranie w moim przypadku siły nadmuchu w maksimum pomogło, chcę podziękować, tobie i koledze 4m za cenne rady, kto wie, świt jest taki mały może kiedyś się odwdzięczę.

Pozdrawiam

Tomasz

 

PS: Życzę spokojnych, mało zakrapianych;) i wesołych Świąt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Dzięki ale nic specjalnego, moim zdaniem.Widziałem lepsze. W kotłowni spędzam jak najmniej czasu. Wykafelkowanie całego pomieszczenia oszczędza czas tam spędzany.

Łatwiej po prostu zachować jaką taką czystość.

 

Cieszę się, że udało się nam coś podpowiedzieć.

Jak zmieniła Ci się temperatura spalin po obniżeniu siły nadmuchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę spalin również obniżyłem, posłuchałem się rady kolegi 4m, abym nie ogrzewał aniołków tylko swoją dupę;), ale musiałem skrócić czas postoju w minimum, to dało bardzo dobry efekt, który to, wpłyną na szybsze osiągnięcie temperatury żądanej CO jak i szybciej dogrzewa mieszkanie.

 

Dzięki ale nic specjalnego, moim zdaniem.Widziałem lepsze. W kotłowni spędzam jak najmniej czasu. Wykafelkowanie całego pomieszczenia oszczędza czas tam spędzany.

Łatwiej po prostu zachować jaką taką czystość.

Tak, zdecydowanie, szczerze zazdroszczę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Temperaturę spalin również obniżyłem, posłuchałem się rady kolegi 4m, abym nie ogrzewał aniołków tylko swoją dupę;), ale musiałem skrócić czas postoju w minimum, to dało bardzo dobry efekt, który to, wpłyną na szybsze osiągnięcie temperatury żądanej CO jak i szybciej dogrzewa mieszkanie.

 

Ale jak obniżyłeś tą temperaturę spalin?

O ile obniżyłeś czas postoju?

Ja u siebie mam chyba 28min.

 

Tak, zdecydowanie, szczerze zazdroszczę :)

Nie ma czego.

Kafelki do kotłowni to 15zł/mkw:-)

Położy Ci je też byle jaki fachowiec. To nie łazienka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położy Ci je też byle jaki fachowiec. To nie łazienka.

Z tym nie ma problemu, prowadziłem kiedyś przez 9 lat działalność budowlaną i jakieś tam zdolności posiadam;)

Ale jak obniżyłeś tą temperaturę spalin?

O ile obniżyłeś czas postoju?

Ja u siebie mam chyba 28min.

Sterownik który posiadam ma trochę bajerów jak i czujników, cały widz polega aby dobrze go ustawić tak aby kocioł pracował jak najlepiej

ST-702 zPID który posiadam to, prawie identyczny sterownik jak ST-707 zPID

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

praktycznie można w nim ustawić wszystko, obecnie z 270stopni która była nastawiona, obniżyłem temperaturę spalin na 230stopni, a czas postoju skróciłem z 33sekund na 28ekund w minimalnym czasie postoju. PID w tym sterowniku odpowiada za czas i szybkość podawania w zależności od temperatury spalin oraz zadanej temperatury CO jak i temperatury powrotnej CO, wygląda to następująco

jeśli kocioł zbliża się do temperatury spalin czy CO to w tym momencie sterownik ubiera obroty na wentylatorze jak i wydłuża czas postoju w podawaniu węgla tak aby nie przekroczyć zadanych temperatur.

Wszystko można ustawić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tutaj masz pdf dla tego sterownika

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Fajny bajer.

Czyli temperaturę spalin piec ci obniża, obniżając siłę nadmuchu?

Czas postoju o którym piszesz to czas cyklu pracy?

Bo czas postoju to myślałem, że masz na myśli czas w podtrzymywaniu a to raczej w minutach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli temperaturę spalin piec ci obniża, obniżając siłę nadmuchu?

Tak, jak i również wydłuża czas postoju w podawaniu węgla oraz skróca jego czas w podawaniu, tak aby nie przekroczyć zadanej temperatury.

Kojarzysz ten obrazek

pokazywane procenty to, oprócz siły nadmuchu również wskazują z jaką przelicznikiem PDI obecnie stoi, podaje opał na palnik.

W prawym rogu pod datą pokazywana jest temperatura spali.

 

Czas postoju o którym piszesz to czas cyklu pracy?

Dokładnie

Bo czas postoju to myślałem, że masz na myśli czas w podtrzymywaniu a to raczej w minutach.

W podtrzymaniu mam ustawienia

- czas podawania opału 3sekundy co 10 minut

- czas pracy wentylatora 10 sekund co 5 minut z siłą 50%

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Fajne są te sterowniki jak Twój. Nawet się zastanawiałem czy takiego u siebie nie założyć.

Mój kocioł ma już 5 lat, wtedy jeszcze takich bajerów nie było.

Ale i przy moim na 190mkw powierzchni, plus ciepła od pieca piwnica, wychodzi mi na rok z ciepłą wodą całorocznie ok. 3.5t groszku. Więc nie jest jakoś tragicznie.

W podtrzymaniu mam całkiem inne czsy. U mnie jest podawanie opału co 28min.

Widzę, że u Ciebie widać dokładnie to co mówiłem, że obniżenie nadmuchu obniży nam temperaturę spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne są te sterowniki jak Twój. Nawet się zastanawiałem czy takiego u siebie nie założyć.

Zabawka fajna, trzeba mu tylko poświęcić trochę czasu aby dopasować ustawienia do naszych potrzeb, no chyba, że korzystamy z ustawień fabrycznych, u mnie się nie sprawdziły.

Druga sprawa, że go nie kupisz w zadnym sklepie, firma TECH odsprzedaje je tylko firmą produkujące kotły;( wiadomo, że sposób zawsze się znajdzie aby go dostać, ale wtedy musiałbyś wymienić dmuchawę na RVC 13 APR lub RVC 14 APR,

która oprócz gniazda zasilającego 230V posiada gniazdo sieciowe ( internetowe ) widoczne na wentylatorze białe z boku, do którego podpina się kabel z sterownika, odpowiadający za siłę nadmuchu.

 

Ale i przy moim na 190mkw powierzchni, plus ciepła od pieca piwnica, wychodzi mi na rok z ciepłą wodą całorocznie ok. 3.5t groszku. Więc nie jest jakoś tragicznie.

Mi wychodzi w obecnych temperaturach -3/3 przy 130m2 plus kotłownia 28m2 oraz ciepła woda koło 100kg ekogroszku tygodniowo, myślę, że to nie duże zużycie w porównaniu z wcześniejszym kotłem, jeśli pacząc na to, że kiedyś nie paliłem w kotle całą dobę, a zużycie i tak było większe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Ale w sprzedaży jest obecnie bardzo dużo sterowników z algorytmem PID:

http://allegro.pl/sterownik-iryd-rtz-pid-graficzny-4pompy-mieszacz-i3823012183.html

Ja mam na jednej kondygnacji ogrzewanie podłowgowe a w reszcie budynku grzejnikowe. Przydał by mi sie sterownik sterujący całkowicie samodzielnie trzy niezależne obiegi, z dwoma sterownikami pokojowymi.

Obecnie nie jest źle ale wymagało to zgrania regulacji mocy pomp i termostatów na podłogówkę i kaloryfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodzi w obecnych temperaturach -3/3 przy 130m2 plus kotłownia 28m2 oraz ciepła woda koło 100kg ekogroszku tygodniowo, myślę, że to nie duże zużycie w porównaniu z wcześniejszym kotłem, jeśli pacząc na to, że kiedyś nie paliłem w kotle całą dobę, a zużycie i tak było większe.

No popacz Tomasz jak Ci zużycie węgla w parę dni pięknie spadło dzięki czytaniu tego tematu ;)

 

Ja ogrzewam 130m2 plus ciepła woda i miesięcznie mieszczę się w 400zł

A teraz:

100 kg na tydzień to 14,2 kg dziennie x 30 dni = 426 kg razy 760 tona = 323 złote, czyli przy tej samej temperaturze na zewnątrz spalałeś o równe 24% za dużo. Poczytasz jeszcze z tydzień i zejdziesz w okolice 10 kg dziennie jak amen w pacierzu :)

 

Na moje oko max. spalin 230 to wciąż nieco za dużo - spróbuj dać 200. Bardzo dużo zależy od węgla, palnika, konstrukcji pieca (mocy także), instalacji i domu, ale ja np. ustawiłem sobie mocą palnika temp. spalin na poziomie 145 przy kotle zalanym zimną wodą po wejściu w pracę po podtrzymaniu i 155 w chwili osiągnięcia temp. zadanej. Na czystym piecu oczywiście, a po tygodniu mam jakieś 155-165, a więc osad pyłowy zauważalnie utrudnia odbiór ciepła. Kiedyś dla eksperymentu nie czyściłem pieca 2 tygodnie i spaliny podskoczyły do 175-190 w porywach.

 

Moje zdanie co do sterowników PID - jeżeli potrafisz ustawić sobie ster samemu i dopóki nie ma pomiaru chemicznego spalin to nie ma najmniejszego sensu w to wchodzić. Chyba, że lubisz spalać więcej :>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w sprzedaży jest obecnie bardzo dużo sterowników z algorytmem PID:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie rozglądałem się za innymi, ale widzę, że ma praktycznie te same bajery co TECH, według mnie używanie sterownika z funkcją PID jest ciekawym rozwiązaniem i myślę, że oszczędnym, jeśli go dobrze ustawimy do naszych potrzeb.

 

Na moje oko max. spalin 230 to wciąż nieco za dużo - spróbuj dać 200. Bardzo dużo zależy od węgla, palnika

Fabrycznie była ustawiona na 250 stopni dla 25kW, ale poeksperymentuje.

Palnik który posiadam to dokładnie to:

 

Dzisiaj wysypywałem trochę popiołu i wygląda to już tak

 

Wracając do zużycia opału to, nie mogę jeszcze się określić, czy będą jakieś oszczędności po zmianie ustawień, prawda jest taka, że szybciej teraz dogrzewa się mieszkanie a kocioł krócej pracuje ( i co najważniejsze niema tylu spieków), czas pokaże, a to, że napisałem w granicach 400zł to, po prostu zaokrągliłem, ale rzeczywiście zapotrzebowanie mojego kotła na ekogroszek to, +/- 100kg tygodniowo w obecnych temperaturach 3/-3 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za duży kociołek na swoje 130 m2, o połowę mniejszy grzałby identycznie, a spalał znacznie mniej :) Kocioł masz 25 kW, a przy takiej pogodzie masz zapotrzebowanie pewnie w okolicach 3 kW. Dla -25 na zewnątrz 12kW byłoby dla Ciebie ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wcześniejszy kocioł 16kW i musiałem go gonić na 80 stopni przy mrozach -15/20, zużycie opału też było niemałe , a nie paliłem całą dobę jak obecnie, jestem ciekaw ile ten spali przy mrozach -15/20??

25kW mam dlatego, że nasza firma nie produkuje mniejszych automatów z podajnikiem, a w niedalekiej przyszłości będę ogrzewał dodatkowo jeszcze koło 30m2, i trzeba wziąć pod uwagę, że moje mieszkania ma wysokość 3,2m.

12kW uważam, że to mało jak na taka kubaturę, a gonienie kotła na temperaturze bliskiej wrzeniu też nie dobrze wpływa na całą instalację.

Można by to porównać do auta, ale co ja będę robił z siebie filozofa, nie oto tu tez chodzi, ale o koleżeńskie rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wcześniejszy kocioł 16kW i musiałem go gonić na 80 stopni przy mrozach -15/20, zużycie opału też było niemałe , a nie paliłem całą dobę jak obecnie

Właśnie dlatego zużycie opału było niemałe. Poza tym wcześniejszy kocioł był prawdopodobnie niskiej sprawności, może nawet poniżej 50%, a Twój Dakon jest... 80% - taka sobie sprawność jak na piec z podajnikiem, daleko do czołówki, ale oczywiście niebo, a ziemia w porównaniu do wcześniejszego. Stąd ta różnica w spalaniu. Ale za tę cenę, którą miałeś nie kupiłbyś nic lepszego, więc gratuluję zakupu - takich okazji w życiu nie trafia się zbyt wiele :)

 

12kW uważam, że to mało jak na taka kubaturę, a gonienie kotła na temperaturze bliskiej wrzeniu też nie dobrze wpływa na całą instalację. Można by to porównać do auta, ale co ja będę robił z siebie filozofa, nie oto tu tez chodzi, ale o koleżeńskie rady.

No to właśnie po koleżeńsku radzę Tobie i nie tylko Tobie. Ciekawi mnie na jakiej podstawie uważasz, że współczesny 12kW piec o wysokiej sprawności w klasie A nie pociągnie Twoich 130m2. Po tym jak napisałeś o ilości kg spalanych na tydzień na tej 25-ce i o stratach ciepła widzę, że masz zapotrzebowanie cieplne budynku na bardzo przyzwoitym niskim poziomie. Znajomy goni takim kotłem 12 kW prawie 180 m2, spala obecnie około 10 kg dziennie, zadana CO 55 stopni. A Tobie 12kW nie ogrzałby 130 m2? Mam Cię zabić śmiechem? ;) Porównując do audio to firma sprzedała 250W wzmacniacz w klasie A do głośników wysokoefektywnych i 13m2 pokoju. Oczywiście możesz upierać się, że 120 W to byłoby w takim przypadku za mało, oczywiście takich klientów firmy audio bardzo $zanują... I sprzedawcy prądu też ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego zużycie opału było niemałe. Poza tym wcześniejszy kocioł był prawdopodobnie niskiej sprawności, może nawet poniżej 50%

76% według danych fabrycznych

DAKON DOR16

 

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, bądźmy choć odrobinę poważni - nie w marketingu producenta, ale na certyfikacie z ośrodka z Łodzi albo Zabrza to uwierzę w te 76% ;) Bo w materiałach reklamowych to wiesz... :D I tak jedno to sprawność kotła podawana przez producenta, drugie to rzeczywista sprawność kotła (potwierdzona świadectwem np. przez uprawniony instytut), a trzecie to rzeczywista sprawność, którą Tobie uda się wyciągnąć. Ech, święta za progiem, a ja tu o kotłach jak jakiś nienormalny... Wezmę lepiej spełnię dobry uczynek i po krześcijańsku naostrzę nóż zanim karpia rano zamorduję, żeby biedaczek mniej mnie przy tym jego mordowaniu zmęczył :) A może lepiej mordować dla smaku tępym? Podobno cierpienie uszlachetnia... Baw się Tomasz i pisz jakie postępy, ja już niestety reaktor ustawiłem i jedyne zmiany jakie od czasu do czasu testowo wprowadzam dają mi gorsze rezultaty. A nowy węgiel najwcześniej na wiosnę, nuda...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( + )

Tak jutro wigilia i obżarstwo a na drugi dzień małe co nieco...% ;) życzę bezbolesnego kaca;-) przepraszam za bezpośrednie pytanie, jakiś prezent z audio sobie zafundowałeś?

 

Jeśli chodzi o mnie to pewnie jeszcze trochę procentów przechylę zanim uzyskam optymalne ustawienia do moich warunków, a potem kupię inny ekogroszek i wszystkie dotychczasowe ustawienia będą gówno płatne;(, ale teraz będę o tyle mądrzejszy, że wiem, przynajmniej tak mi się wydaje, gdzie i w jakich wartościach gmerać.

Dziękuje jeszcze raz za cenne rady.

Spokojnych i procentowych ( oczywiście ze w sile nadmuchu) Świąt ;))PP

Pozdrawiam

Tomasz

 

PS: Świąteczne rozlanie dla ciebie 4m i HQ150

 

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś prezent z audio sobie zafundowałeś?

U mnie w tym roku prezenty były i audio i w temacie, bo dostałem książki muzyczne na rozpałkę, rózgę do czyszczenia pieca oraz worek węgla z Kopalni Wesoła, żeby nie było smutno :D Brakuje mi teraz internetu w piecu, oj brakuje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie związane z podtrzymaniem (nadzorem), jeżeli podawanie opału następuje co 10minut przez 3 sekundy to, ilokrotnie powinien nastąpić przedmuch np.:1/1 czy też 1/2 co 5minut przedmuch przez 10sekund??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe forum

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Mam jeszcze pytanie związane z podtrzymaniem (nadzorem), jeżeli podawanie opału następuje co 10minut przez 3 sekundy to, ilokrotnie powinien nastąpić przedmuch np.:1/1 czy też 1/2 co 5minut przedmuch przez 10sekund??

U mnie podawanie jest to 28 min i w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Zamknąłem wczoraj miesiąc grudzień wynikiem bez szału równym 15 worków standard, czyli 25 kg (+/- 0,5) węgla pochodzenia nieznanego samemu sprzedawcy, czyli jakaś bliżej niezidentyfikowana wesoła twórczość mikserska. Szałas dwiejsta metrów, z czego 40 nieogrzewany garażyk, który zgodnie z zamysłem jest niegrzanym buforem w okolicach 3-7 na plusie i wyciąga ciepełko z ścian, sufitu i podłogi na gruncie. Parę ładnych kilo pochłonęły nieudane próby zmiany sposobu palenia, więc wynik mógł być odrobinę lepszy, ale tak łagodna zimna zachęca to testów. Skończyły mi się scenariusze na sterowniku, opcje temperaturowe w różnych miejscach instalacji to sprawdzenia, więc przy okazji czyszczenia pieca za pomocą jednego knifu, nad którym myślałem od tygodnia, wprowadziłem małe zmiany w drodze rozprowadzania spalin. Reaktor się rozkręcił, a ja paczę, że temp. spalin w czopuchu poleciała z 155 na 135. Wyciągam knifa - 155, wkładam knifa - 135 :) Wniosek taki, że te 20 stopni ciepła wciągnął w siebie piec, no bo jak inaczej wytłumaczyć? To tak a propos tego, że piec na certyfikacie ma sprawność rzędu 90% i ktoś myśli, że jak z takim certyfikatem kupi to na takiej sprawności będzie spalać. Akurat, hehe ;)

 

A jak zima u Was, panowie? Szamani mówią, że do 22-ego stycznia jedziemy wciąż na plusie i bez śniegu co to za zima ma być w ogóle skandal zapalniczką można chatę nagrzać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cieszmy się, że taką ładną zimę mamy;)

U mnie sytuacja wygląda w ostatnich dniach tok, że piec raz dziennie po nocy dogrzewa mieszkanie przez dwie, dwie i pół godziny.

4m wykrakałeś:)

>>> Poczytasz jeszcze z tydzień i zejdziesz w okolice 10 kg dziennie jak amen w pacierzu :)

Po dogrzaniu mieszkania kocioł stoi w nadzorze, aż niewiarygodne, przez dwie godziny, następnie chodzi na minimalnych obrotach 1/30% celem dogrzania wody, rzadko w ostatnich dniach kocioł dogrzewał mieszkanie po raz drugi na dobę, chociaż tolerancję na termostacie pokojowym ma nastawioną 0,8stopnia.

Przy mrozach jakie były -5stopni maksymalnie spalałem to, do 100kg tygodniowo, nie wiem jake obecnie byłoby spalanie ponieważ po próbach błędów doszedłem do ustawień z których jestem zadowolony, zero spieków na tym samym opale, sam pył i trochę białego gipsu.

Dużo pomogło uszczelnienie palnika jak i obniżenie obrotów wentylatora, w maksimum z 2700obr. na 1800obr.

Kociołek nie czyszczę już drugi tydzień, oprócz opróżniania popielnika, ponieważ na ściankach znajduje się delikatny nalot jasnego pyłu a nie jak wcześniej czarna sadza.

Życzę wszystkim w 2014 i nie tylko minimalnego spalania opału, a zaoszczędzoną kaskę przeznaczmy na przyjemności ;)

Pozdr.

Tomasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna uwaga do tego co koledzy napisali wcześniej. Jeśli kocioł przy temp zewn. - 20 stC uzyskuje bez problemu temperaturę wody grzewczej +80 stC to nie jest za mały "mocowo". Gdyby w tych warunkach nie był w stanie uzyskać tychże 80 stC wówczas jasne by było, że jest przeciążony czyli za słaby. (dotyczy warszawskiej strefy klimatycznej)

Zmiana samego kotła na mocniejszy bez zmiany pozostałych urządzeń (pompa, grzejniki, fitry itd) nie zmieni w żaden sposób zależności temp. zewn - temp. wody zasilającej. Jeśli chce się pracować na niższej temp wody zasilającej najlepiej wymienić grzejniki na wieksze.

 

Przewymiarowane kotły osiągają niższe średnioroczne sprawności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.