Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki ekogroszek


tomaszE

Rekomendowane odpowiedzi

A jak u was z hałasem podajnika? jak załącza się silnik podajnika słychać rezonans w domu, albo jakiekolwiek buczenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlikwidowane - podkładki, uszczelki, obciążenie kosza. Producenci, sprzedawcy, instalatorzy mają to oczywiście w d4, w końcu to nie oni z tym buczeniem zza ściany będą żyć ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kocioł jak i noga od podajnika stoi na gumowych 1cm podkładkach, duża poprawa, z początku było bez i na piętrze słyszałem prace podajnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz uzyskać dobry efekt to same podkładki nie wystarczą. Buczenie wywołują wibracje silnika, więc w celu zminimalizowania niepożądanych odgłosów należy uniemożliwić przeniesienie wibracji motoreduktora na korpus podajnika, z którego przenoszą się na kosz. Uszczelki pomiędzy częścią motoreduktora, a korpusem podajnika oraz korpusem podajnika, a koszem to pierwszy krok, który zmniejsza skalę problemu. Kosz jest pudłem rezonansowym, a jego ścianki drgające w czasie pracy motoreduktora działają jak membrana bębna. Wrzuć na górę zasobnika worek czy dwa węgla i daj znać jaka jest różnica. Kotłownię mam za ścianą, więc pierwszej nocy piec budził mnie w sypialni na drugim końcu domu. Odpowiedzialni za tę przyjemność oczywiście po skasowaniu gotówki odwrócili się plecami (one tak majom, że buczom) - naprawdę bardzo ciężko było producentowi czy sprzedawcy dorzucić 2 uszczelki, a instalatorowi założyć je przy montażu. Zamiast się użerać z debilami wziąłem sprawy w swoje ręce - teraz w nocy muszę stanąć blisko przy ścianie za którą jest piec, żeby słyszeć czy w ogóle chodzi. Za dnia pieca praktycznie nie słychać, bo zagłusza go szum laptopa ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pomiędzy zasobnikiem a podajnikiem mam uszczelkę gumową, sam ja wytłukłem i zainstalowałem, duża poprawa, dziwię się , że co niektórzy producenci tego nie instalują, tylko silikon,

dzisiaj w naszych piecach jest w wyposażeniu uszczelka gumowa, a ja nic za to nie dostałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet i to nie powiedzieli;) ale pacząc na drugą stronę dali kocioł za którego zapłaciłem zgodnie z umową 3tysiące zł.

 

4m

Po zamontowaniu uszczelek gumowych jest znośnie nie słyszę nigdzie jego pracy poza łazienką do której wstępują rury z kotłowni, ale musi być naprawdę cicho aby to usłyszeć .

A tak to wygląda

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam worek z piaskiem, ok. 25 kg :) Tomasz, a czy ten szlauch na fotce to nie jest podsuszanie węgla w zasobniku?

 

Teraz sprawdzam sobie spalanie w dwustanie na o 20% krótszym czasie przerwy podawania, na tej samej dawce. Dziwne, bo temperatura spalin w czopuchu prawie nie wzrosła (około 5 stopni), a więc prawdopodobnie piec pracuje z lepszą sprawnością i odbiera więcej ciepła :) Kurde, że też producenci nie podają optymalnej pod względem ekonomicznym mocy pieca...

 

Jedno to ustawić prawidłowe spalanie w piecu. Drugie to ustawić do tego całą instalację. A trzecie to znaleźć optymalną moc. Czwarte, znów ustawić do tego instalację. Piąte, otworzyć piwo :]

 

Takie dane z bloga zawijanów, dają do myślenia:

 

Badania atestacyjne kotła nowego:

moc 16,5kW; temp.spalin 152°C; sprawność 90,2%; tlen w spalinach 9,0%

 

Badania po okresie miesiąca eksploatacji (sterowany przez badacza):

moc 24,0kW; temp.spalin 236°C; sprawność 80,0%; tlen w spalinach 6,7%

moc 17,3kW; temp.spalin 178°C; sprawność 80,3%; tlen w spalinach 9,2%

moc 9,0kW; temp.spalin 156°C; sprawność 74,0%; tlen w spalinach 11,1%

 

Badania po okresie miesiąca eksploatacji (sterowany przez eCoal.pl):

moc 20,5kW; temp.spalin 206°C; sprawność 76,1%; tlen w spalinach 7,3%

moc 16,3kW; temp.spalin 177°C; sprawność 80,1%; tlen w spalinach 10,5%

moc 8,7kW; temp.spalin 154°C; sprawność 66,4%; tlen w spalinach 14,3%

 

I można sobie przeliczyć stratę kominową z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zauważcie jak zawartość tlenu w spalinach wpływa na sprawność i stratę kominową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, a czy ten szlauch na fotce to nie jest podsuszanie węgla w zasobniku?

Nie, to jest szlauch od kanistra z wodą, dodatkowe zabezpieczenie, gdyby zawiodły wszystkie czujniki zabezpieczające podajnik przed wysoką temperaturą, żarem, wtedy powinien roztopić się wosk, który jest w dyszy przy samym podajniku a następnie podajnik zostanie zalany wodą, wymógł czeskich przepisów.

W sumie jeść nie woła, ale tych zabezpieczeń jest w tym kotle całkiem sporo.

A jakie masz nastawy obecnie ? z jaką siłą lub obrotami pracuje u ciebie wentylator w max i minimum? jaki czas podawania w max/min.? czas postoju max/min.? jeśli możesz to napisz jeszcze ustawienia w nadzorze, jaki czas jest w nadzorze ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę napisać, ale nic Ci to nie da - inny palnik, inny ślimak, inna dmuchawa i przesłona, inny piec, inny węgiel. Sterownik nie moduluje mocy palnika, więc mam na sztywno:

Praca:

Czas podawania: 10s

Czas przerwy: 40s (było 50s)

Dmuchawa 67% stałe

 

Podtrzymanie:

17 minut postój / 10s nadmuch / 10s nadmuch + podawanie / 10 s nadmuch / 17 minut postój, czyli w sumie 40s pracy podajnika na godzinę i 10 minut.

 

Ustawiłem sobie dodatkowo na 3 stopnie od zadanej zmniejszanie czasu podawania: 75% czasu podawania przy 3 stopniach do zadanej, 50% czasu podawania przy 2 stopniach do zadanej, 25% czasu podawania przy 1 stopniu do zadanej.

 

Rano po nocy 1 stopień do dziennej piecyk podbijał mi średnio w godzinę, teraz na nowych ustawieniach pracy powinno być trochę krócej.

 

Dla porównania znalazłem mój model pieca u kogoś innego i tam kolo na czechu kormoranie jedzie teraz w trybie pracy 10s podawanie, 20s przerwa, bo inaczej piec mu nie dochodzi do zadanej, a w mrozy musiał dokupić parę worków węgla bardziej kalorycznego, bo czech przy -10 wysiadał całkowicie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4m

Dlaczego myślisz, że ja będę korzystał z twoich nastawień?? pytałem z ciekawości, nie po to spędziłem z kociołkiem dziesiątki godzin abym małpował twoje nastawy ;)

Po próbach i błędach moje nastawy wyglądają tak

- siła nadmuchu w max 1800 obr. na min. z 2700

- siła nadmuchu w min 900

- czas podawania w max 8 sek.

- czas podawania w min. 4 sek.

- czas postoju w max 28 sek.

- czas postoju w mini. 180 sek.

- temperatura spalin 250stopni, ale nigdy do takich nie dochodzi, algorytm pozwala na max 211stopni

W nadzorze mam nastawy

- 7sekund podawania co 10minut aby nie powstał krater , nadmuch co 5 minut 8sekund pracy wentylatora

4m

czy ty nie byłeś po piwku jak to pisałeś ?;)

>>>17 minut postój / 10s nadmuch / 10s nadmuch + podawanie / 10 s nadmuch / 17 minut postój, czyli w sumie 40s pracy podajnika na godzinę i 10 minut.

Pozdr.

Tomasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o kopiowanie, a o to, że trzeba mieć przynajmniej identyczny piec i opał, aby ustawienia cokolwiek powiedziały.

No oczywiście, że po piwku i przed piwkiem, bo przecież sobota, ale czemu pytasz? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wdawało mi się to sformułowanie zagadkowo dziwnie napisane , ale ja też byłem po trunku;) teraz rozumie i odwołuje pytanie.

Pozdr.

Tomasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Panowie, pytanie za sto punktów ;-)

Jakie macie zużycie groszku w sezonie letnim na dogrzewanie wody?

Zakładam że piec u mnie będzie pracował na okrągło i pobierał 5kg opału na dobę, czy to realny pobór paliwa przy 120l bojlerze ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zawsze mnie zastanawiało co się stanie z piecem jak się rozcieknie np. po 4 latach albo po 6 latach ( po gwarancji). Można dokupić piec do podajnika który już posiadamy ? czy wszystko na złom ? Tak pytam z ciekawości, bo zakup dość drogi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za szybko go ukatrupiasz;) 4-6 latek dla pieca to rozgrzewka, warunkiem u tradycyjnych, że go nie zagotujemy kilka razy w sezonie.

Nie wiem jak inne firmy, ale firma BOSCH nie robi żadnych problemów z zakupem danego podzespołu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, może na okres letni bardziej by się opłacało zainwestować w bojer elektryczny??

Moi rodzice tak mają, ale oni korzystają z taryfy nocnej, i są zadowoleni.Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile płacą?? bo z moich obliczeń wychodzi miesięczna opłata za dogrzanie wody w bojlerze 120l energią elektryczną przy pięcio osobowej rodzinie, 250/280zł

Na opale powinienem się mieścić w 110,120zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy taryfie nocnej tyle nie płacą, a i kiedyś obliczali ile by to wyszło przy paleniu drewnem i koszty były podobne,

ale dla nich bez zbędnej pracy (palenie). Może Ty zużywasz więcej wody dlatego koszty by były tak wysokie.

Do niczego nie namawiam tylko podałem propozycję,popartą praktycznie, a faktycznie cenowo u każdego to może wyjść inaczej

ze względu na ilości zużytej wody.? Pozdrawiam, zły doradca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiza

W moim przypadku zabudowanie licznika G12 z dwustrefową możliwością rozliczania nie zdało by egzaminu, idąc dalej opłaty za zużytą energii w strefie dziennej to masz 14godzin na dobę są droższe przy zabudowanym liczniku G12 . niż przy G11

Przy Rodzince PL.;-)) czyli jak w moim przypadku pięcioosobowej, najkorzystniejszym rozwiązaniem dla mnie była zabudowa licznika G11( rozliczenie jednostrefowe ), cechą charakterystyczną dla tego licznika G11 jest stała cena energii elektrycznej we wszystkie dni i wszystkie godziny doby.

Moi rodzice również korzystają z licznika dwustrefowego, ponieważ mają ogrzewanie elektryczne ( piece akumulacyjne ) jak i przepływowy podgrzewacz wody, podziwiam ich za to, że potrafią korzystać z energii tylko w strefie z niższą stawką taryfową, po za tą strefą używają TV i światła, opłaty miesięczne mają niedużo większe w sezonie zimowym jak ja co miesiąc przez cały rok;((( aaa w moim domu oprócz pralki, płyty indukcyjnej, piekarnika i.................;) nie ma już więcej jakichś tam darmozjadów elektrycznych.

 

PS: Co do

>>>>ale dla nich bez zbędnej pracy (palenie).

u mnie piec pracuje na okrągło, jedyna praca to co parę dni wybieram popiół i co 10-14 dni muszę wyczyścić piec;)

Pozdr.

Tomasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Panowie, pytanie za sto punktów ;-)

Jakie macie zużycie groszku w sezonie letnim na dogrzewanie wody?

Zakładam że piec u mnie będzie pracował na okrągło i pobierał 5kg opału na dobę, czy to realny pobór paliwa przy 120l bojlerze ?

U mnie chyba nawet mniej tego węgla na CWU wychodzi.

A pobór ciepłej wody znaczny. Dwie łazienki.

Zasobnik ACV warstwowy.

 

Cześć, zawsze mnie zastanawiało co się stanie z piecem jak się rozcieknie np. po 4 latach albo po 6 latach ( po gwarancji). Można dokupić piec do podajnika który już posiadamy ? czy wszystko na złom ? Tak pytam z ciekawości, bo zakup dość drogi.

U mnie piec ma już 5,5 roku pracy ciągłej za sobą.

Na razie bez jakichkolwiek oznak agonii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HQ150

Założyłem, że 5kg, ale jeśli będzie mniej to tym lepiej ;)

 

Nie dogrzewałem jeszcze wody ciągłą pracą pieca, dlatego jestem ciekaw jakie są zużycia opału?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Nie powiem Ci dokładnie bo nie prowadziłem statystyk.

Ale na pewno nie zasypuję zasobnika częściej niż raz na miesiąc.

Też zastanawiałem się nad solarami np. na lato ale przy takim zużyciu to się po prostu nie opłaca.

Instalacja by się mi zwracała 20 lat:-)

A i piec węglowy, jak pracuje non stop, to podobno, ma większą trwałość niż taki wygaszany na okres letni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Kospel 120l

WW-512x229_bordo.jpg

 

Zastanawiam się czy nie zamontować większy zasobnik CWU tak przynajmniej z 250l, czy to będzie korzystniejsze ?

SW_SWZ-przekroj.jpg

 

A i piec węglowy, jak pracuje non stop, to podobno, ma większą trwałość niż taki wygaszany na okres letni.

Tak to prawda.

Zobaczymy jak to u mnie będzie z spalaniem poza sezonem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

A dlaczego by miało to być korzystniejsze?

To złe rozwiązanie. jesli wydajność z tego wymiennika teraz jest dla Twoich potrzeb wystarczająca oczywiście.

Zasobnik powinien być maksymalnie mały z jak największą wydajnością. Po co chcesz ogrzewać non stop dwa razy większą ilosć wody?

Natomiast dobrym rozwiązaniem wydaje się zasobnik warstwowy jak szukasz czegoś lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

No jak Ci brakuje ciepłej wody to oczywiście wymiana jest konieczna.

Poczytaj o zasobnikach warstowych. Przy tej samej objętości mają większą wydajność.

Dla zasobnika z wężownicą o pojemności 150l współczynnnik NL( współczynnik wydajności) wynosi około 2, dla takiej samej pojemności wymiennik warstwowy ma współczynnik NL na poziomie 4.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.