Skocz do zawartości
IGNORED

SZEROKOPASMOWY projekt SONIDO - prośba o radę


Wuelem

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe co można wycisnąć z tego głośnika ? Bas na wykresach jest fatalny. Czy były gdzieś robione pomiary zniekształceń jakie wnosi głośnik? Czy możemy mówić o poziomie nieprzekraczającym 1,5%?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> 23.03.1970

 

Dzięki za podpowiedzi. Do strony dotarłem sam i z niej są zaczerpnięte parametry zamieszczone na jednym z załączników dodanych do wpisu rozpoczynającego temat. Strona ma wersję angielską, więc nie jest potrzebna znajomość języka węgierskiego.

 

>> ARTON55

 

Koluna z tym głośnikiem potrafi zagrać pełnym, pięknym basem. W tej konstrukcji (horn fullrange) kluczem do sukcesu jest obudowa. Wiem, że skaczę na główkę do basenu bez wody, ale mam nadzieję na odniesienie jedynie potłuczeń, a nie złamanie karku. A to dlatego, że nie muszę wojować ze zwrotnicą. Z dwojga złego - nie mając wiedzy - wolę eksperymentować z obudową.

 

*****

 

DIY nie powinno się bać odważnych i oryginalnych rozwiązań. Dlatego opracowałem sposób połączenia przewodu głośnikowego z blaszkami drivera bez lutowania. Rozwiązanie to wyjątkowo obrazowo :-) przedstawia poniższe zdjęcie:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tym samym sprawa została przesądzona - kolumna powstanie. Ciekaw jestem, czy ktoś ma pomysł na osiągnięcie legendarnej jakości wokalu przy założeniu, że bas nie jest ważny, bo doda go dedykowany subwoofer. Niewiele pjawiło się w wątku praktycznych podpowiedzi, więc może teraz...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co można wycisnąć z tego głośnika ? Bas na wykresach jest fatalny. Czy były gdzieś robione pomiary zniekształceń jakie wnosi głośnik? Czy możemy mówić o poziomie nieprzekraczającym 1,5%?

 

Nie chcę się wypowiadać na temat głośników Sonido , gdyż nigdy ich nie słyszałem , niemniej z 18 lat temu skonstruowałem kolumnę z betonu , do której budowy wykorzystałem szerokopasmową jednostkę Tonsilu , tj. głośnik GDS 16/30/8(na piankowym zawieszeniu) i tak w aspekcie jakości przetwarzanego basu oraz pasma przenoszenia niskich częstotliwości oraz muzykalności (bardzo przyjemne , czyste brzmienie , brak jakiegokolwiek dudnienia ) owe kolumny biły na głowę osławione Altusy 140 , te ostatnie jedynie w kategorii efektywności dźwięku wybijały się ponad betonowe kolumny mojego autorstwa , w pozostałym aspekcie brzmienia pozostawały daleko w tyle .Jedna kolumna ważyła ok. 50 kg.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Panowie,

 

...a co myślicie o koncepcji umieszczenia SFR200a w otwartej obudowie OB? ...o rozmiarach powiedzmy ok. 100x100cm w pokoju 6x4m.

Dzięki za sugestie...

 

pozdr.

joa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś mu dołożył 15" woofer i założył mu (Sonido) 1-2elementową zwrotnicę, to będziesz miał genialny dzwięk.

A jeszcze lepiej zrobić to tak jak lampizator. Dechy 1x1m do tyłu, a z przodu Sonido na wąskich deskach. To byłoby optimum. Jesli tylko masz miejsce na takie dechy to działaj. Proste i przyjemne DIY.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, miało być prosto i w miarę tanio... ale moje 3,5 wata najprawdopodobniej nie napędzi kolumn z 15" wooferem. Dlatego planowałem to zrobić tylko na jednym głośniku.

...reasumując w odgrodzie ok. 1x1m będzie brak basu? ...a w jak dużych bas może się pojawić?

Z drugiej zaś strony nie chciałem przesadzić z wielkością, ściana na której mają stać to tylko 4m... i myślałem żeby się trzymać koncepcji w której ścianka frontowa jest mniej więcej kwadratowa, głośnik osadzony mniej więcej na środku, niewielkie ścianki boczne i naprawdę niewielka na górze... widziałem tego typu konstrukcje na PHY no i pomyślałem sobie że i z Sonido można by coś takiego wykombinować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonido wymaga odpowiednio dostrojonej obudowy, szczególnie koniecznej dla wsparcia basu - więc dużej. Dokładając do konstrukcji dodatkowe głośniki lub zwrotnicę zniszczy się zalety tego szerokopasmowca. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dół pasma uzupełnić i rozszerzyć subwooferem. Zalety Sonido skupiają się w środku pasma i tu trzeba się przyłożyć do konstrukcji. Aktywny subwoofer z regulacjami nie będzie ingerował w jakość Sonido i niezauważalnie wykona potrzebną pracę.

 

Na zdjęciu testowe połączenie: monitory z Sonido SFR-200 wsparte subwooferem - czarny, z prawej strony.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Warto zauważyć, że "200" w oznaczeniu głośnika SFR-200 mówi o średnicy 20 cm kosza. Sama membrana ma 13,5 cm średnicy. Reszta, to właśnie zawieszenie i kosz. Ten największy zatem głośnik Sonido wcale nie jest duży.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, miało być prosto i w miarę tanio... ale moje 3,5 wata najprawdopodobniej nie napędzi kolumn z 15" wooferem. Dlatego planowałem to zrobić tylko na jednym głośniku.

...reasumując w odgrodzie ok. 1x1m będzie brak basu? ...a w jak dużych bas może się pojawić?

Z drugiej zaś strony nie chciałem przesadzić z wielkością, ściana na której mają stać to tylko 4m... i myślałem żeby się trzymać koncepcji w której ścianka frontowa jest mniej więcej kwadratowa, głośnik osadzony mniej więcej na środku, niewielkie ścianki boczne i naprawdę niewielka na górze... widziałem tego typu konstrukcje na PHY no i pomyślałem sobie że i z Sonido można by coś takiego wykombinować.

 

Niezależnie od wielkości odgrody, basu nie będzie z Samego Sonido.

 

Tu masz woofery o optymalnych parametrach, wcale nie jest drogo:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Przy tak dużej odgrodzie dla basu (1mx1m) będzie go pod dostatkiem i będzie miał wysoką ekektywność. 3.5wata wystarczy.

 

W wypadku oddzielnej odgrody na bas (1x1m) i wąskich (35cmx120cm) system będzie miał świetny dzwięk z ogromną sceną.

Zwrotnica jest na tyle prosta, że spokojnie można ja zrobić na słuch.

 

 

Co do niszczenia zalet szerokopasmowca, jak pisze WLM, to się kategorycznie nie zgadzam. Zawsze w audio jest coś za coś.

W tym przypadku faktycznie trzeba włożyć kondensator w tor szerokopasmowca i jest to jedyny mankament. Mimo tego dostajemy dźwięk bez zwrotnicy w zakresie średnicy/wysokich, co daje wyjątkową koherencję dźwięku. Dodatkowo ładnie dociążamy dolną średnicę, a zbyt zwiewna/lekka średnica to z reguły spory mankament szerokopasmówek bez wsparcia z dołu.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Tu jest bardzo dobry przykład:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...

Odgrzewam temat. Od jakiegoś czasu myślę o Sonido SFR 175. Nie bardzo pasuje duże OB z powodu braku miejsca. Najlepsze byłoby zastosowanie modułu basowego, może być aktywny. Tylko zastanawiam się nad ewentualnymi głośnikami, które by się nadały. I jakie powinny spełniać kryteria. Może ktoś podzieli się doświadczeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popróbuj z aktywną zwrotnicą (Behringer, DBX), bo takie kombinacje, jak na zdjęciu (pasywne) rzeczywiście zatracają charakter szerokopasmowca. Przynajmniej tak było, gdy mnie dane było tego posłuchać. Wszystko niby się zgadza, potencjał jest olbrzymi, a w efekcie gra to dość nijako. Chyba za dużo dobrego naraz.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zapewnisz sobie możliwość szerokiej regulacji na zwrotnicy (aktywnej), to wybór basowca jest mniej krytyczny. Każdy będzie brzmieniowo pasował. Jak będzie potrzebny impuls, to tak ustawisz, a jeśli będziesz potrzebował dociążenia masą, to też ją uzyskasz. Przejrzyj katalog firmy Eminence, która jest w Polsce dobrze reprezentowana. Ja bym postawił na wielkość 10 cali w obudowie. I chyba bez bas-refleksu się nie obejdzie. Myślę równocześnie, że w układzie 3 dróg z Sonido większym problemem jest dodanie wysokotonówki. To może zdecydować o zmianie charakteru. Na tym jednak zakończę swoje "doradzanie", bo to tylko wnioskowanie z odsłuchów. Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to doradzenie na podstawie odsłuchów mi chodziło. Myślałem w sumie o jakimś 10-12 calowym głośniku, raczej typowy woofer, może któryś seasa, no chyba żeby dayton się nadał. Dzięki za pomoc. A co do góry to się zobaczy, czy będzie konieczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj fabrycznych kombinacji:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem te projekty. Trochę duże wychodzą te skrzynki. Zwłaszcza do SFR175. No i nie bardzo bym chciał pakować SFR do obudowy zamkniętej. Myślałem raczej o module basowym plus mała odgroda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno o mniejszą skrzynkę przy tej efektywności. Odgroda (a dokładnie tylna strona membrany) daje dodatkowe 3db efektywności w większości pasma.

To oznacza, że jeszcze trudniej jest dogonić szerokopasmówkę.

 

Myślę, że Sonido SCW250 albo Beyma 12BR70 albo jeszcze lepiej 12B100R byłyby OK. Jeśli gabaryt jest problemem zastanowiłbym się nad SWR145. Ma niższą efektywność niż pozostałe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Albo samo Sonido w fabrycznej obudowie, wtedy SFR200 jest lepszym wyborem (mniej kompromisów).

Jeżeli SFR175 to niestety albo tylko pitolenie, albo dodatkowe wspomaganie na basie, aby była to pełnoprawna kolumna.

Ja mam SF175A + SEAS CA22RNY, nie wychodza specjalnie zwaliste. Podział oczywiście aktywny na DSP ADAU z drobną korektą i głośnika i pomieszczenia do tego dwie końcówki, 2A3 dla Sonido, IRS2092 dla Seasa.

post-53927-0-90970600-1396275860_thumb.jpg

W takim zestawieniu można spokojnie słuchać i S.M.V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakamada

Czyli z OB u góry raczej trzeba szukać czegoś o wyższej efektywności. Może jeszcze by coś się dało zrobić z Eminence Deltalite II 2510. Ewentualnie można na dół dać 2 głośniki, tylko znów trudno znaleźć takie, żeby obudowa nie wyszła jak lodówka :).

 

traxman

Możesz coś bliżej napisać o tej konstrukcji? Zamiast CA22RNY można by chyba dać któryś z większych modeli. Jeśli by skrzynka miała powiedzmy 70 litrów to by nie było źle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> traxman

 

Nareszcie coś zrobionego z głową.

Koncepcja na system: niezależne wzmocnienie i dobór głośników w kolumnie bardzo obiecujące.

Gratuluję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cybant

(Konto usunięte)

WLM napisał:

 

Myślę równocześnie, że w układzie 3 dróg z Sonido większym problemem jest dodanie wysokotonówki. To może zdecydować o zmianie charakteru.

 

A właściwie dlaczego?

Sonido bez góry gra plamami bez prezycyjnego budowania planów.

Chyba że ktoś lubi takie granie.

Połączenie z wysokotonowką powyżej 6 khz nie zmieni charakteru grania Sonido ,a doda wiele szczegółów na górze.

post-27208-0-36142800-1396292228_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Tu jest odpowiedź na wszystkie PW:

post-53927-0-53594700-1396292181_thumb.png

Tor ciągle się zmienia, całkowicie wyleciał już CD, pozostaje mój mediaplayer, gramofon i tuner. Generalnie następne DSP nie będzie miało konwersji AD/DA, tylko bezpośrednio będzie sterowało cyfrowymi końcówkami mocy PWM lub przynajmniej I2S. Gramofon także z racji sporadycznego użytkowania bedzie szedł poprzez AD 192k/24bit z RIAA na DSP. Pomysłów jest sporo. Głosniki w tej konfiguracji narazie pozostają.

WAF jest znośny, rozwodu nie było, kilka osób słyszało te pudła i nie uciekło lub przynajmniej nie wyrażało się o nich źle w mojej obecności - co zresztą i tak mnie nie rusza - bo to mój sprzęt, a nie robiony pod kogoś.

W razie czego Marko3T ma dokumentacje skrzyń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> cybant

 

Zakładam, że po to decydujemy się na bardzo szybki głośnik (lekką, wysokoskuteczną membranę), żeby nic się nie rozmazywało i nie było spowolnione. Takie też mam obserwacje odnoście dźwięku Sonido. Akurat budowanie planów uważam za wyróżniające. Jeśli odbierasz ten głosnik w inny sposób, to trudno o tym dyskutować.

 

Jeśli przyjmiemy, że pasmo dla wokalu kończy się na 4 kHz, to znaczy, że zaraz za nim odcinasz Sonido, który chyba właśnie dla wokalu jest wybierany. Jeśli pozwolimy w szerszym paśmie grać innemu głośnikowi (wstędze), to charakter grania się zmieni. To miałem na myśli. Według mnie trzeba albo jeszcze wyżej dać początek wstędze albo dobrać wysokotonówkę zaczynająca pracę wcześniej, lec znaleźć taką o zbliżonym charakterze do Sonido. Wstęga daje plankton, a nie energetyczność i moc. Łączymy ze sobą dwa różne światy licząc, że powstanie z tego zgodne małżeństwo. Dla mnie te "osobniki" mają ze sobą za mało wspólnego. Widziałbym raczej na górze jakiś głośnik stożkowy lub kopułkę o niestandardowo dużej średnicy. Grającą dźwięcznie, ale zarazem nieco surowo, zadziornie. Za priorytet uznaję energetyczność w przekazie, a nie rozciągnięcia pasma.

 

A przy okazji, to Lector 7 gra w lekko napuszony sposób z umiarkowaną ekspresją w górze pasma. Bardzo dobrze znam charakter akurat tego źródła. Troszkę zmuszony jesteś dopomóc w uzyskaniu lekkości i naświetleniu wysokich tonów. Czyli pod kątem samodzielnego Sonido nie jest to najszczęśliwsza sytuacja. Za to masz na starcie fajną masę i dociążenie środka. To nie krytyka tego świetnego cd, tylko analiza dopasowania wiodących cech do Sonido.

 

Widzę też dwa różne basowce - nie wiem dlaczego są różne i ja na widok gumowej fałdy źle reaguję, ale pewnie wszystko zostało przemyślane tak, żeby się podobało. Wierzę w bardzo dobry ostateczny efekt, bo taki dają odbiegające od sztampy rozwiązania. Ponadto do pozazdroszczenia jest wielkość pomieszczenia. Korci posłuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cybant

(Konto usunięte)

WLM,

 

Dwa basowce są z powodu podziału na aktywny bas . Akurat ta " guma " jest napędzana 500 watami , a reszta lampą GM 70.

 

Co do połączenia z wysokotonowką masz rację , dlatego napisałem powyżej 6000 Hz...

Sonido zwyczajnie szkoda odcinać , ma grać jak najszerzej może;)

Niestety trochę mu na górze brakuje i stąd ta pomoc.

Robiłem próby z głośnikami kopułkowymi i nie do końca to jest to..

Dla mnie w samym Sonido brakuje jednak tego jak to nazywasz planktonu, choć przyznam , że da się tego słychać, dźwięk jest wtedy bardziej homogeniczny kosztem szczegółów.

 

A na odsłuchy zapraszam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale celnie przywaliłeś!

 

To chyba najlepsze kolumny, jakie istnieją. Aż nie mogłem uwierzyć, że TO było słychać ze wzmacniaczy cyfrowych.

 

Możesz zdradzić, jakiej firmy driver tam umieścili? A raczej jaki Ty użyłeś w swojej kolumnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cybant

(Konto usunięte)

Jak kupowałem to nie wiedziałem , że Stainway też wpadł na ten sam pomysł;)

 

SB Acoustics SB34NRX75-6

 

http://www.sbacoustics.com/index.php/products/woofers/12-sb34nrx75-6/

 

W Steinwayu ma nakładkę aluminiową z tyłu , żeby było ładniej:)

 

Tylko to trzeba napędzić w OB czymś cholernie wydajnym prądowo , bo inaczej nie nadąża za Sonido.

Natomiast gra już od 25 Hz ...i to naprawdę!

post-27208-0-84155500-1396373435_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.