Skocz do zawartości
IGNORED

Topowy sprzęt z lat 90


selphy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No proszę, ponad dwa razy większa moc od Marantza i taki mały transformator.

Myśl / sprawdź zanim coś napiszesz .

 

Marantz PM8005

2x 81W / 8om

2x 109W / 4om

 

Krell S300i

2x 167W / 8om

2x 283W / 4om

 

Widzisz różnicę ?

Marantz przy spadku impedancji o połowę zdycha a Krell niemal podwaja moc .

Marantz ma trafko około 200VA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez muda44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśl / sprawdź zanim coś napiszesz .

 

Marantz PM8005

2x 81W / 8om

2x 109W / 4om

 

Krell S300i

2x 167W / 8om

2x 283W / 4om

 

Widzisz różnicę ?

Marantz przy spadku impedancji o połowę zdycha a Krell niemal podwaja moc .

Marantz ma trafko około 200VA

Długo ten Krell potrafi grać z mocą znamionową?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Marcin, S-300i w papierach ma podane jak KAV-300i 150 watt przy 8 ohmach i 300 watt przy 4. Testowałem oba łeb w łeb. 300i jest nieco jaśniejszy. S-300i bardziej miękki. Dla mnie KAV bardziej prawdziwy i też bardziej szczegółowy. Niestety jakość wykonania S-300i budzi zastrzeżenia co nie zdarzyło się nigdy wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Marcin, S-300i w papierach ma podane jak KAV-300i 150 watt przy 8 ohmach i 300 watt przy 4. Testowałem oba łeb w łeb. 300i jest nieco jaśniejszy. S-300i bardziej miękki. Dla mnie KAV bardziej prawdziwy i też bardziej szczegółowy. Niestety jakość wykonania S-300i budzi zastrzeżenia co nie zdarzyło się nigdy wcześniej.

 

A transformator jak w Marantzu, albo i mniejszy bo ten Krell to naleśnik.

 

6254263e6bf7ddb5fd5a9ed7573cd5b4.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez romek_55714
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

To zdjęcie dobrze pokazuje relację pomiędzy gabarytami klocka a trafem w Krellu. Romek, Krell słynie z wydajności prądowej i dużej mocy. Nie da się tego porównać z żadnym Marantzem. maxresdefault.jpg

 

Nie bądź chamski.

 

Nie chciałem Cię obrazić. Jeśli tak się stało to przepraszam. Po prostu Marantz i Krell mają zupełnie inny target. A wnioski z oglądania obrazków do niczego nie prowadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A transformator jak w Marantzu :)

Dlatego trzy razy dopytywałem czy sama wielkość transformatora mówi cokolwiek o wzmacniaczu.

Minęły dwa dni, a odpowiedzi dalej nie widzę. Teorie teoriami, ale jak jest w praktyce.

Według jednej teorii głośniki mniejsze niż 15" nie są w stanie odtwarzać poprawnie basu,

a według innej teorii trójdrożne podłogowe kolumny nie maja prawa dobrze zagrać w niedużym pomieszczeniu.

Tyle teorii, które jak życie pokazało niejednokrotnie można sobie wydrukować i w kiblu na gwoździu powiesić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@discomaniac71

Spoko.

 

Patrząc na kav300 i pm8005, transformatory podobnej wielkości jednak są. To trudno powiedzieć aby, o ile Krell dał odpowiedni, Marantz dał zbyt mały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez romek_55714
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @parantulla wraz ze swoją wendettą został wyproszony z tego wątku. Proszę kontynuować bez widma ataków w/wym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

@discomaniac71

Spoko.

 

Patrząc na kav300 i pm8005, transformatory podobnej wielkości jednak są. To trudno powiedzieć aby, o ile Krell dał odpowiedni, Marantz dał zbyt mały.

 

"Patrząc" a "słuchając" to w tym wypadku duża różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzy razy dopytywałem czy sama wielkość transformatora mówi cokolwiek o wzmacniaczu.

 

Na pewno zależy to od jakości materiału z jakiego jest wykonany rdzeń.

 

"Patrząc" a "słuchając" to w tym wypadku duża różnica.

Obawiam się, że tzw. hajendowcy mają mizerne pojęcie o wzmacniaczach za kilkaset funtów :)

A to całkiem dobry sprzęt na przysłowiowe 20 m².

 

No i ja cały czas odnoszę się do zarzutu jakoby Marantz dawał zbyt małe transformatory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez romek_55714
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Obawiam się, że tzw. hajendowcy mają mizerne pojęcie o wzmacniaczach za kilkaset funtów :)

A to całkiem dobry sprzęt na przysłowiowe 20 m².

 

Nie jestem high-endowcem. O tym czy to dobry sprzęt decyduje odsłuch. Najlepiej porównawczy. Marantz i Krell którym należy stworzyć optymalne warunki (konfiguracja). Mimo wszystko jednak doświadczenie uczy że wynik jest przesądzony. To są dwie zupełnie różne klasy sprzętu. Konkurencyjne? Tak. Poniżej ceny nowego Marantza można kupić używanego Krella.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzy razy dopytywałem czy sama wielkość transformatora mówi cokolwiek o wzmacniaczu.

Minęły dwa dni, a odpowiedzi dalej nie widzę. Teorie teoriami, ale jak jest w praktyce.

Napisałem wcześniej .

Napisze jaśniej . Trafo we wzmacniaczu to jak silnik w samochodzie . Czy osiągi samochodu zależą od silnika ? Nie tylko ale bez mocnego silnika osiągów nie będzie . Owszem , można dać lekką budę ( łatwe do napędzenia kolumny ) ale w " dużej budzie " mały silnik nie zapewni dobrych osiągów .

A akustykę trzeba rozpatrywać indywidualnie .

 

Obawiam się, że tzw. hajendowcy mają mizerne pojęcie o wzmacniaczach za kilkaset funtów :)

A to całkiem dobry sprzęt na przysłowiowe 20 m².

 

No i ja cały czas odnoszę się do zarzutu jakoby Marantz dawał zbyt małe transformatory.

Sam sobie tym wpisem odpowiedziałeś . Wzmacniacz za 5000zł do 20m .

Napisałem pomiary które dużo mówią . W kolumnach z tego przedziału cenowego niczym niezwykłym są spadki impedancji do 3 omów w okolicach basu przy teoretycznie nominalnej 8 omów .

I w tym momencie nawet w tych 20 tu metrach jak będzie pierdyknięcie na basie to ten wzmacniacz nie da rady i będzie pierdnięcie .

 

Masa 12kg PMA8005 a 19,5kg S300i też o czymś świadczy a obydwa w środku są podobnie " zapchane ".

 

Dlatego szukając wzmacniacza na starcie pominąłem choćby PM 14S1 mogąc mieć w tej cenie wyraźnie mocniejszego Denona PMA2020AE .

 

To są dwie zupełnie różne klasy sprzętu. Konkurencyjne? Tak. Poniżej ceny nowego Marantza można kupić używanego Krella.

W sprawie jakości użytych elementów w Krellach wypowiadać się nie będę bo tu o latach 90tych piszemy ale fakt jest taki że Krell zagra lepiej a Marantz jest o niebo lepiej wykonany a czas pokaże jak długo , bezawaryjnie pograją S300i i taki Marantz.

 

Chociaż końcówki Krella z rozpatrywanego okresu cierpią co kilka lat na " wymianę elektrolitów " w zasilaczach a czy ktoś słyszał o takiej potrzebie w Marantzach ?

;)

Temat rzeka ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie historie o dużych trafach mogą mieć zastosowanie, ale we... wzmacniaczach gitarowych. W normalnym odsłuchu ważne są inne parametry niż tylko moc. Analogie samochodowe są bez sensu, zawsze były.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie historie o dużych trafach mogą mieć zastosowanie, ale we... wzmacniaczach gitarowych. W normalnym odsłuchu ważne są inne parametry niż tylko moc.

Jak ktoś słucha pitolenia które nie wymaga dynamiki , rozmachu i porządnego basu to OK . Jednak jak mam być stopa , zwinność i szybkość basu bez tego ( w typowych kolumnach ) nie da się .

Piszemy tylko o mocy trafa / jego jakości vs ceny sprzętu . Aspekt jakości brzmienia pomijamy bo jest dla zaglądających na to forum oczywisty ;)

 

Ale to trzeba samemu posłuchać zwłaszcza porządnych końcówek mocy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez muda44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie historie o dużych trafach mogą mieć zastosowanie, ale we... wzmacniaczach gitarowych. W normalnym odsłuchu ważne są inne parametry niż tylko moc. Analogie samochodowe są bez sensu, zawsze były.

Jakie parametry masz na mysli? prad? bez trafa tez pradu nie bedzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie parametry masz na mysli? prad? bez trafa tez pradu nie bedzie

 

Najważniejszy we wzmacniaczu jest projekt, ogólnie pomysł na niego, jak ma grać, co ma sobą przedstawiać, do jakiej grupy docelowej ma być "fokusowany". Co mi po mocy, jak to nie gra, nie brzmi itd?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi po mocy, jak to nie gra, nie brzmi itd?

Dzwiek to kwestia gustu, a moc to kwestia zapotrzebowania na nia

 

jak ktos slucha samych wokali to wystarczy mu jakas 5W lampka

 

Ja tej mocy i tego pradu potrzebuje tak samo jak i brzmienia ktore mi odpowiada

dlatego budowa wewnetrzna jest dla mnie rownie wazna

 

poza tym, jak ktos na codzien nie obcuje z elektronika i sie na tym nie zna to go nie interesuje co ma pod pokrywa wzmacniacza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, przecież większość odbiorców audio nie kończyło szkół o profilu elektroniczno/elektrycznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

jak ktos slucha samych wokali to wystarczy mu jakas 5W lampka

 

 

Czytając Twoje wpisy mam wrażenie że musisz się jeszcze bardzo dużo nauczyć a przede wszystkim sporo posłuchać. Na początek polecam kilkuwattową lampkę która potrafi zrobić większe wrażenie niż kilkudziesięciowattowy tranzystor. Potem możesz posłuchać tego ze zdjęcia. Zgadnij ile ma watt.

SGM-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest trafo ze wzmaka Yamaha AS-3000 - to jest chyba ostatni model.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ale nie o trafo tutaj chodzi, słuchałem wzmaków, które miały małe trafo a grało tak energetycznie, że nie mogłem uwierzyć. Mowa chociażby o takich firmach jak Rotel. Zaczynałem od niej swoją przygodę. Oczywiście, coś za coś. Niezła dynamika kosztem wybrzmień, barwy, czystości wysokich. Ale tyle energii w przekazie, że czułem się jak na koncercie. Dlatego trzeba słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać, bo czasami, łączymy sobie elementy i gra nieźle, choć nie powinno...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez neomammut

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko się zgadza, tylko zależy jakie kolumny podepniemy. Jeżeli pod lampę podepniemy wysokoefektywne, to 2W wystarczą. Jeżeli podłączymy np. Harbeth-y to pewnie też jakoś tam zagrają. Ale tylko jakoś.

Tutaj jest wstawiany już przez kogoś i drugi raz przeze mnie link do rzeczywistej mocy jaką pobierają kolumny Harbeth.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeżeli założymy, że sprawność wzmacniaczy w klasie AB raczej nie przekracza 50% to możemy sobie z tego obliczyć zapotrzebowanie na energię po stronie transformatora. Wiadomo, że trzeba jeszcze uwzględnić kondensatory, które są w stanie dostarczyć w impulsie więcej prądu aniżeli wynika to z mocy trafa, ale jakieś tam wyobrażenie jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

CXN, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>osimar

Powiem tak, nikogo nie zwalnia od myślenia wiedza, którą podałem ja, czy Ty. Nawet w Audio trzeba myśleć...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

możesz rozwinąć tą myśl?

 

Są przeznaczone dla innych klientów. Oferta Marantza kończy się tam gdzie zaczyna się oferta Krella. Marantz jest w pewnym sensie sprzętem powszechnego użytku. Niestety przekłada się to także na różnice brzmieniowe.

Edytowane przez discomaniac71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marantz na pewno jest marką bardziej powszechną, ale szczytowe klocki tej firmy to wydatek rzędu prawie 30 tys. zł (np. odtwarzacz SA 7s1)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez elessar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Szczytowe klocki Krella to wielokrotność tej kwoty. Np topowa końcówka mocy: 120.000 USD. Sam byłem kiedyś na pezentacji odtwarzacza CD za 145.000 PLN. Kwoty nie są porównywalne. Marantz ma swoją renomę i potrafi wyprodukować klocki bardzo dobrej jakości. Tym niemniej żadna integra którą znam nie jest porównywalna ze wzmacniaczem KAV-300i. Włącznie z tymi klasy Premium. A 300i to był i nadal jest początek oferty. Tyle tylko że jego jakość z czasem spadła. Był KAV-300i, 300iL, 400xi a teraz S-300i. Ten ostatni jest niewątpliwie najgorszy z całego zestawienia.

Edytowane przez discomaniac71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tańsze pozycje Krella są na pułapie cenowym Marantza serii premium, więc nie jest tak, że oferta Krella zaczyna się tam, gdzie Marantz się już skończył.

Natomiast komponenty audio za prawie pół mln zł są faktycznie przeznaczone dla bardzo wąskiego grona odbiorców. Podobnie jak te za 30 tys., biorąc pod uwagę stopę życiową w naszym kraju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez elessar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.