Skocz do zawartości
IGNORED

Dyfuzor QRD


Lucky

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie muszę wykonać pomiary aby zastosować ten dyfuzor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sa wymagane zadne pomiary. Sprawa jets prosta, im szerszy zkares dzialania rozpraszacza tym lepiej. Pomiar musi byc jesli chcesz sie zajac niskim pasmem zeby dopasowac pulapki basowe, rezonatory helmholtza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Mam takie pytanie. Planuję zrobić kilka dyfuzorów na sufit lub między kolumny i zastanawiam się jaką szerokość słupka wybrać 25mm czy 50mm ?

Mam program QRDude ale nie bardzo wiem jak interpretować podane wartości. Głębokość całkowita ok 150-180mm >

Dzięki za podpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słupek 25mm to 4 razy więcej roboty niż 50mm. Jak masz czas i zacięcie do DIY to rób mniejszy, dyfuzor będzie działał na szersze pasmo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmniejszajac szerkosc slupka zwiekszasz gorny zakres dzialania dyfuzora. natomiast zwiekszajac glebokosc/wysokosc zwieszka sie dolny zakres dzialania. mysle, ze 40 - 50 mm daje juz bardzo szeroki zakres dzialania w gornym pasmie i nie ma sensu robic slupkow 25mm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku mialem rozpraszacze wykonane z szerokoscia 50mm. Teraz wykonalem podzielony , gora 22mm, dol 30mm i wyraznie slychac ze obejmuje duzo wieksze pasmo nizeli te wczesniejsze 50mm. Aptymalnie mozna wykonanac studnie o szerokosci 30mm. Akurat sa dostepne 1m listewki, reszte najlepiej wykonac z sklejki 3-4 mm, mi wszystko wycieli panowie w castoramie, okolo 150 elementow:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Też myślałem o 31mm (tak sugeruje QRDude) . Mam zacięcie i cały warsztat dla siebie z czasem może być troszkę gorzej...

Chciałem wykonać to z takiej pianki do ocieplania budynków (taka żółta średnio twarda) , czy to dobry pomysł ? Poszukam jeszcze twardego XPSa ? Tak to się nazywa ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na próbę zrobiłem taki oto dyfuzorek. Wykonany z MDF-u,

 

scatter 521Hz,

diffuse 1043Hz,

cutoff 5733Hz,

 

słupek 30mm

wys.słupka 150mm

całośc szer. wys. 330mm

waga ok 5kg

 

Chciałem sprawdzić jak będzie wyglądać w rzeczywistości, jak szybko można takie coś wykonać no i najważniejsze jaki będzie WAF :)

Do Was mam jeszcze pytanie: jaką powierzchnię powinienem pokryć żeby uzyskać dobry rezultat ? Rozumiem, że pewnie im więcej tym lepiej ale ile powiedzmy najmniej ? Docelowo wykonywać to chcę z jakiegoś naprawdę lekkiego materiału, znalazłem XPS BASF ale czy jest coś podobnego tańszego co mógłbym zastosować ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-34284-0-86752100-1384198819_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz je umieścić za kolumnami to przynajmniej 2 szt po 100x60cm i umieszczone ~35cm nad podłogą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na próbę zrobiłem taki oto dyfuzorek. Wykonany z MDF-u,

 

scatter 521Hz,

diffuse 1043Hz,

cutoff 5733Hz,

 

słupek 30mm

wys.słupka 150mm

całośc szer. wys. 330mm

waga ok 5kg

 

Chciałem sprawdzić jak będzie wyglądać w rzeczywistości, jak szybko można takie coś wykonać no i najważniejsze jaki będzie WAF :)

Do Was mam jeszcze pytanie: jaką powierzchnię powinienem pokryć żeby uzyskać dobry rezultat ? Rozumiem, że pewnie im więcej tym lepiej ale ile powiedzmy najmniej ? Docelowo wykonywać to chcę z jakiegoś naprawdę lekkiego materiału, znalazłem XPS BASF ale czy jest coś podobnego tańszego co mógłbym zastosować ?

Naprawdę ładnie Ci to wyszło!!!

Kleiłeś 2 warstwy mdf-u, żeby uzyskać słupek?

Przy okazji mam pytanie odnośnie materiału. Czy poza wagą ( która ma ogromne znaczenie, kiedy ustrój ma zawisnąć ) duże znaczenie ma materiał z którego to wykonamy? MDF , styrodur czy słupek drewniany. Czy jest różnica w skuteczności takiego ustroju względem użytego materiału?

 

Na poczatku mialem rozpraszacze wykonane z szerokoscia 50mm. Teraz wykonalem podzielony , gora 22mm, dol 30mm i wyraznie slychac ze obejmuje duzo wieksze pasmo nizeli te wczesniejsze 50mm. Aptymalnie mozna wykonanac studnie o szerokosci 30mm. Akurat sa dostepne 1m listewki, reszte najlepiej wykonac z sklejki 3-4 mm, mi wszystko wycieli panowie w castoramie, okolo 150 elementow:)

Jest szansa, żebyś się pochwalił fotką ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ładnie Ci to wyszło!!!

Kleiłeś 2 warstwy mdf-u, żeby uzyskać słupek?

Przy okazji mam pytanie odnośnie materiału. Czy poza wagą ( która ma ogromne znaczenie, kiedy ustrój ma zawisnąć ) duże znaczenie ma materiał z którego to wykonamy? MDF , styrodur czy słupek drewniany. Czy jest różnica w skuteczności takiego ustroju względem użytego materiału?

 

Dzięki. Tak, kleiłem dwie warstwy 15mm, nie dysponuję 30mm MDF-em. Co do wpływu różnych materiałów to nie wiem jakie ma znaczenie ale gdzieś o tym czytałem, jak znajdę podeślę linka.

 

Bardzo ladne. Im wieksza powieszchnie zajmniesz tym lepiej, pomysl tez nad zastosowaniem takiego 3D na boczne pierwsze odbicia.

Niestety ustawienie na bocznych odbiciach u mnie odpada bo z jednej strony szafa a z drugiej okno i przejście do kuchni ... ale mam do dyspozycji przestrzeń między kolumnami i znaczna część sufitu.

 

Jak chcesz je umieścić za kolumnami to przynajmniej 2 szt po 100x60cm i umieszczone ~35cm nad podłogą.

 

Dzieki za podpowiedź, muszę złapać za miarę i dokładnie zmierzyć co by tam się u mnie zmieściło i pod te wymiary będę szukał optymalnego wymiaru .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zapelnic cala powierzchnie pomiedzy kolumnami, a odrazu za kolumna zastosowac panel na bazie welny mineralnej min 10cm grubosci welna, plus 5cm pustka pomiedzy sciana a welna.Duza jest odeglosc kolumn od bocznych scian? ew szafy . Wydaje mi sie ze material nie bedzie mial wiekszego znaczenia, moze drewno ciul lepsze bo wytrzymalsze i z powodu swej wagi moze nie wpadac w rezonans.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kolumnami i miejscem odsłuchu mam już panele z wełną, za kolumnami z siatką binarną a na nich dyfuzory (jak znajdę zdjęcie to wkleję ) .Czyli 4 panele 60cm x 60cm każdy plus panele takie jak na zdjęciu.

Odległość od ścian to 1,8 i 1,2 z drugiej strony ale niestety nic tam nie mozna postawić bo tamtędy chodzę ...

 

Edit: dodałem zdjęcie paneli które zrobiłem wcześniej .

 

Edit2: Widzicie jak to dobrze jak kobieta spojrzy, zauważony został słupek o złej wysokości ... że ja tego nie widziałem, robiłem to, pokazywałem innym kilka razy, eh kobiety... teraz wiecie czemu się tak czepiają różnych rzeczy i nie pasuje im to czy tamto ... :)

Dołączam zdjęcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-34284-0-81292300-1384543592_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak udało ci sie zrobić ten qrd 2d samemu! -masz może jakieś zdjecia podglądowe jak robiłeś to w etapach,jeśli można...?

 

Na co dzień zajmuję się projektowaniem i wykonywaniem szkieletów mebli więc mam pewną przewagę :)

Jeśli chcesz mógłbym zrobić taki step by step choć wydaje mi się że już gdzieś takie coś widziałem ale nie ma problemu żeby powtórzyć.

Napisz z czym masz problem lub nie wiesz jak ugryźć to pomogę.

Wcześniej robiłem takie coś jak na zdjęciu i powiem że nie robiłem tego na CNC :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest QRD 3D , P{o lewej stronie jest QRD 2D.

 

Przepraszam kolego ale oba są QRD 2D z tego co wiem :)

No to masz chłopie zacięcie do pracy !

 

Dzięki wielkie za uznanie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos z nas ma nie dokladnie informacje bo ja sie dowiedzialem ze QRD 2D jest z przegrodami( po lewj stronie na powyzej fotce) a QRD 3D to ten po prawej stronie a sama nazwa wskazuje w jaki sposob on rozprasza w ilu plaszczyznach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

QRD3 to jeszcze nic. Ja jak przybuzuje to mam QRD4 !!!!!!!!!!!!!!!

To znaczy że 4x4 Ci się włącza ? :)

 

 

Nowe dzieła, panele 19x19 max słupek 190mm (wymiar panela 570x570) Wykonane z MDF-u, waga 19.1 kg każdy !

Pewna poprawa w średnich tonach. W wysokich i niskich też ale już mniej, generalnie słychać więcej rzeczy i są tak jakby osobne.

 

Teraz wiem że to dobra droga i dorobię kilka więcej ale tym razem ze styroduru.

 

Fotka na szybko i nie chciałem bałaganu pokazywać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ladne , pokaz lepsza fotke ukazujaca w ktorym miejscu dokladnie QRD sie znajduje. Nie wiem cyz dobrze widze ze jest za kolumna, duzo wiecej dorbego by zdzialal pomiedyz kolumnami lub na 1 odbicie. Ja za kolumnami osobiscie wole stosowac welne mineralna w celu poprawy nizszego pasma. Podaj koszty .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego że ciekawy wzór? Może i ciekawy, ale nie spełniający lub spełniający minimalnie swoje zadanie :)

 

Skąd ta pewność że nie spełnia zadania ?

 

Bardzo ladne , pokaz lepsza fotke ukazujaca w ktorym miejscu dokladnie QRD sie znajduje. Nie wiem cyz dobrze widze ze jest za kolumna, duzo wiecej dorbego by zdzialal pomiedyz kolumnami lub na 1 odbicie. Ja za kolumnami osobiscie wole stosowac welne mineralna w celu poprawy nizszego pasma. Podaj koszty .

 

Jak znajdę chwile to zrobie lepszą fotke. Panel stoi za kolumną na panelu z wełną i siatką binarną, po środku jest TV a za nim dwa inne panele (te białe z postów wyżej)

To są panele testowe, docelowo mam plan zrobić więcej i dać 2 za kolumnę i 2 pomiędzy i na sufit coś ... 1 odbicia odpadają bo tamtędy chodzę i panele stały by w przejściu.

Koszty hmmm... odpady MDF czyli free no i trochę mojego cennego czasu tak myślę ok 3 godz na panel.

Plan jest taki żeby zrobić to ze styroduru, będzie lżejsze a jakie będą koszty to nad tym właśnie pracuję. podam jak będę już wiedział.

 

no ładne i ciekawy wzór,powiedz gdzie chcesz zamawiac styrodród? i na jakie czestotliwości zrobiłeś te dyfuzory?. pozdrówka/ czy

taniej wychodzi od kantówki sosnowej...?/

 

Wzór podał kalkulator :) Szukam dostawcy jeszcze czy będzie taniej od kantówki tego jeszcze nie wiem, dam znać jaki bedzie koszt.

design frequency 856 Hz

scatter 428 Hz

HF cit off 5733 Hz

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.