Skocz do zawartości
IGNORED

Śliczne kasety audio, cz.II


Diabolik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moją pierwszą kasetę szpulową kupiłem w grudniu ' 86 .

To była frajda !

Mam ją zresztą cały czas

 

Moja nazywa się "Melotron", ale tylko na skąpej wkładce, bo na szpulkach jest napis Super Ferro i "4 czerwone elektrony na orbitach wokół jądra atomu". Taśma jest słabiutka, co nie dziwi, bo w takich kasetach 60-tkach, żeby zmieściło się 90 metrów taśmy, trzeba używać cieniutkiej taśmy takiej, jak w 120-tkach. Po dość niedługim czasie, niestety, obudowa kasety zaczęła pękać i kruszyć się, i ostatecznie musiałem ją po prostu wyrzucić, a szpulki przełożyłem do innej, całkowicie przezroczystej kasety. Nie jest to to samo, co oryginał, ale lepsze to, niż nic. Pierwszym nagraniem na niej była kolekcja singli UB40, przegrana z LP, wydanego przez Tonpress. Później kupiłem ten LP na kasecie, a na tej ze szpulkami nagrałem co innego, teraz jest to ELO - Secret Messages.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje skromne połowy z wczorajszej soboty.

Nie wiem gdzie koledzy chodzą łowić ale pozazdrościłem zdobyczy i dziś sam ruszyłem na poszukiwania.

Niestety trafiłem na teren na którym poluje chyba kilka kół łowieckich na raz stąd też złapałem co się udało i szybko się zawinąłem z powrotem. Pewnie nic ciekawego ale jak na pierwszy raz to nie ma chyba co wybrzydzać - wychowany jestem na Basf LH-EI, TDK-D i Sony EF więc każda inna kaseta jest dla mnie czymś nowym i jeszcze nieodkrytym :-) ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nic ciekawego ale jak na pierwszy raz to nie ma chyba co wybrzydzać - wychowany jestem na Basf LH-EI, TDK-D i Sony EF więc każda inna kaseta jest dla mnie czymś nowym i jeszcze nieodkrytym :-) ...

Pioneer N1 - fiu, fiu, dobry strzał, bo kasety tej marki to rzadkość, bez względu na model.

 

A co do kaset ze szpulkami: w "czasach magnetofonowych" nigdy nie miałem własnej takiej kasety. Pamiętam za to, kiedy zobaczyłem taką pierwszy raz - to było w 1984 roku, a dwie takie kasety przywiózł znajomy rodziców, prosto z saksów w Berlinie Zachodnim. Nawet nie pamiętam marki, ale pewnie to była Magna.

 

Wciąż w temacie szpulek: złowiłem ciekawą kasetę marki MCP Magnetics, żelazową wersję dość znanej kasety Rotorchrome, produkcji austriackiej. Różnią się otworami z szpulach - okrągłe miały kasety C50, a trójkątne C60, bez względu na taśmę. Istnieją też wersje z logo MCP na wkładce i bez niego.

 

cTnL4Ib.jpg

 

rBGMTRK.jpg

 

LUYIhXq.jpg

 

D542PoG.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioneer N1 - fiu, fiu, dobry strzał, bo kasety tej marki to rzadkość, bez względu na model.

Kasetę Pioneer to do ozdoby decków Pioneera nabyłem (a kilka tych kaset leżało w koszu razem z 'cycoliną' i innymi stilonami). Ja nie miałem do czynienia z kasetami typu III stąd Agfa FeCr jest dla mnie interesująca. A Hitachi pamiętam z dzieciństwa, wtedy do mnie trafiła ale urodą była bardziej zbliżona do kaset ZWCH Stilon niż wspomnianych pewexowskich Basfów z połowy lat 80-tych stąd nie zdobyła mojego uznania - to chyba jednak jakiś staroć jest, wg strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) to 1972? A i nawet zwykłej Sony CHF nigdy nie widziałem i nie miałem bo zaczynałem od EF (do których to chyba firma nawet w katalogach się nie przyznawała).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HOYODA C-60

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dzeus67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i nawet zwykłej Sony CHF nigdy nie widziałem i nie miałem

Dobry strzał i od razu takie piękne sztuki !

Jeśli mam być szczery to SONY CHF trafiłem dopiero w zeszłym roku . Człowiek od którego to kupiłem mówił że te egzemplarze były przywiezione z Iraku ( Polacy tam wtedy budowali zakłady przemysłowe ) jeszcze przed wojną , z tym że nie tą z jankesami w 1990 a w 1980 z Iranem . Jakby nie patrzyć , kawał historii , jak sobie pomyślałem że to wtedy było to mnie naszła refleksja - ile fantastycznego sprzętu audio , o kasetach nie wspomnę , zostało tam zniszczonych i na ch... to było komu potrzebne , tylko śmierć i zniszczenie . Bezsens !

Kupiłem od tego człowieka także kilka kaset w tym takie których jeszcze nie miałem a które

zapewne posiada Max Diabolik .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwona CHF, którą zaczęto produkować w 1979 roku, to następca starej HF z końca lat 70-tych.

Była to kaseta podstawowa. Oprócz niej była też średnia, zielona BHF i najlepsza, niebieska AHF.

Gdzieś w 1984 roku zastąpiono tę serię nową.

W przypadku CHF powrócono do nazwy HF, ale zachowano czerwony kolor, identyfikujący tę kasetę.

BHF została zastąpiona przez HF-S, z zachowaniem charakterystycznego koloru zielonego.

AHF zastąpiono kasetą HF-ES, zachowując kolor niebieski (ciemnoniebieski).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz Macieju może jakieś informacje o EF? Na półkach w Pewexie Sony EF stały obok TDK D i Basf LH-EI stąd traktowałem te kasety jako równorzędne sobie a pewnie tak nie jest. Katalogów też nie widziałem a podobno EF w nich nie ma. Czy to prawda, że odstaje od HF i jest generalnie dedykowana tylko do nagrań mowy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej spotykam Sony CHF i trafiałem nawet AHF które podobno są rzadsze bo były dojść drogie .

Za to zielonej BHF do tej pory jeszcze nie miałem okazji dopaść.

Kasetka Pioneer też jeszcze się nie trafiła, a jest ciekawa.

Niestety coraz trudniej trafić na kasety a zwłaszcza w ładnym stanie.

Specjalnie zabrałem rodzinkę na wyjazd łącznie 200km ,aby po drodze wpaść do pewnego punktu z artykułami z Niemiec.

Efekt- kupiłem tylko 1 sztukę tą Studio 60 Made in USA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej spotykam Sony CHF i trafiałem nawet AHF które podobno są rzadsze bo były dojść drogie .

Specjalnie zabrałem rodzinkę na wyjazd łącznie 200km ,aby po drodze wpaść do pewnego punktu z artykułami z Niemiec.

A ja jakoś nie mogłem trafić na CHF , teraz mam dwie , bardzo mi się podobają .

Jakiś bliższy namiar na TO miejsce ?

Ja mam tylko giełdę " samochodową " w Krakowie i giełdę RTV na Balickiej , ale to już dość ubogie miejsca . Czasem , rzadko , coś wpadnie . To już nie lata 2005 - 2010 , wtedy to było choooo choooo !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony EF znalazłem tylko w jednym prospekcie kaset Sony z lat 90-tych, z tabelką parametrów, i nominalne parametry miała takie same, jak HF (zalecany bias, czułość, MOL i SOL. S/N, itd., wartości remanencji itd. Więc teoretycznie była to taka sama taśma, może tylko w innej obudowie. HF miała też np. samodzielnie naklejane nalepki i zapasowe nalepki, a EF tego nie miała. HF była też bardziej kolorowa, miała kolorowe zatrzaski taśmy na szpulkach, kolorowe rolki prowadzące, więc może i to podnosiło trochę jej "klasę" i cenę.

Mam podejrzenie, że po prostu producenci taśm robili coś takiego, jak później producenci samochodów, którzy kontynuowali produkcję starszego modelu równolegle do nowego, tak jak np. Opel Astra I był produkowany jako Astra Classic w momencie, gdy pojawiła się Astra II. A Astra Classic produkowana była i sprzedawana na biedniejszych rynkach, na których był jeszcze na nią zbyt, a firma chciała wykorzystać do końca istniejącą i nie zużytą jeszcze linię produkcyjną. Tak samo było np. z Renault Clio.

Podejrzewam, że podobnie było z kasetami i taśmami. W latach 80-tych i na początku 90-tych producenci byli zmuszani przez konkurencję do odświeżania linii kaset mniej więcej co dwa lata, zanim jeszcze linia produkcyjna zużyła się, a może nawet jeszcze nie za bardzo zamortyzowała? Przypuszczam, że przy takim odświeżeniu oferty kaset po prostu stara taśma w starej kasecie była nadal produkowana i sprzedawana, pod inną nazwą i z uboższą szatą graficzną, na biedniejszych rynkach, a na zamożniejsze i bardziej wymagające rynki szła nowa wersja. Np. w 1988-89 roku z Pewexu właśnie zniknęły podstawowe kasety TDK D i Sony HF, i zostały zastąpione przez TDK A i Sony EF. Tymczasem TDK A wyglądała dokładnie tak, jak starsza seria TDK D, tylko z biedniejszą, smutniejszą i pewnie tańszą grafiką. Sony EF z kolei miała obudowę dokładnie taką samą, jak starsza o parę lat Sony CHF. Pewnie firma miała jeszcze sprawne linie produkcyjne i chciała je wykorzystać do końca.

Mam wrażenie, że podobnie było z kasetami Hitachi, które w latach 80-tych robiły wrażenie biedniejszych Maxelli, takich sprzed paru lat i w biedniejszej grafice.

Także AGFA i BASF stosowały podobne zabiegi, np. po zakończeniu sprzedaży pomarańczowo-czarnych BASFów LH, a właściwie gdy pomarańczowy LH został przemianowany na LH extra I, pod nazwą LH nadal sprzedawano takie bieda-BASFy LH z niebieskimi etykietami, które miały dość przypadkowe obudowy BASFa, a niektóre z nich chyba były w rzeczywistości produkcji Magny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studio 60 chrom

Mark II cassettes contain Crolyn chromium dioxide tape,invented and manufactured

by E.I.du Pont de Nemours & Co. Inc . Wilmington.Delaware / USA.

Dopiero sobie przypomniałem, że mam kasetę tej marki, tyle że model z taśmą żelazową. No i nie jest to produkcja amerykańska, lecz najwyraźniej niemiecka.

Moja kaseta oprócz nazwy "Studio" ma też rodzaj "diamentowego" logotypu, występującego na innych niemieckich kasetach marki Roticet.

To w ogóle ciekawy przypadek - taśmy Crolyn znane były z kaset PDM produkowanych na początku lat 80. w zakładach Philips DuPont Magnetics w Belgii i Szwajcarii. Z kolei początek wpisu na tej "amerykańskiej" kasecie chromowej "Mark II cassettes..." świadczy pewnie o pomyłce - wszak Mark II to marka dość popularnych, kiepskiej jakości kaset z Niemiec. Możliwe, że na tej samej maszynie drukowano wkładki dla kaset Mark II i ktoś zaniedbał zmiany treści na tylnym skrzydełku.

 

scCzwCD.jpg

 

EqIckez.jpg

 

wOzqUf4.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Diabolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony EF znalazłem tylko [...]

Dzięki Macieju za - jak zawsze - wyczerpującą odpowiedź! Właśnie do mnie dotarło, ze EF = excellent fidelity :-).

Nie wiem czy mogę nadużywać Twojej uprzejmości i cierpliwości ale jakbyś mógł jeszcze rozwiać inne moje wątpliwości bądź mnie doinformować (bo w internecie chyba nie można za bardzo wierzyć w każdą znalezioną informacje ;-).

Np. w 1988-89 roku z Pewexu właśnie zniknęły podstawowe kasety TDK D i Sony HF, i zostały zastąpione przez TDK A i Sony EF.

Czy tak stało się tylko w Pewexie? Na vintagecassette widać, ze TDK D była dłużej produkowana niż TDK A? Czy literki A i D faktycznie do czegoś zobowiązywały i jedne lepiej nadawały się do nagrywania utworów 'akustycznych' a drugie do 'dynamicznych'? Czy też to tylko nazwy marketingowe do w sumie podstawowej taśmy? Później pojawiła się B jako brilliant tylko jaką na nią nagrywać muzykę? A T1 [EA?] to już nawet nie wiem jak to rozwinąć... Czy za bardzo wnikam?

A i T1 ponoć pojawiła się w 95\96 choć ja jej wtedy nie widziałem ale za to widziałem wszędzie FE [EB?] (z 97?) - pod koniec lat 90-tych dosłownie wszędzie, w każdym kiosku ruchu, butiku, etc. Była tak marnie wykonana, że nie wierzyłem, ze to oficjalny wyrób tak zacnej firmy więc to chyba były podłe podróbki bo sama FE znajduje się na liście kaset produkowanych przez TDK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) przykładową kasetę z w miarę normalnym nadrukiem,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , że nadruk się rozlewa (albo ja się czepiam). Te wspomniane z kiosków Ruchu miały trochę inny design bo dodatkowo po bokach szpulek miały nadrukowaną taka siateczkę kratek jak to miały np. kasety TDK D z ok. 85 roku.

M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studio 60 chrom to z opisu wynika że to produkt wyprodukowany w francuskim Nemours będącym odziałem koncernu du Pont z USA.

Dlatego przepisałem to co pisze na tylnej stronie okładki.

Mark II to nazwa producenta kaset czy typu II kasety czyli chrom w tym przypadku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studio 60 chrom to z opisu wynika że to produkt wyprodukowany w francuskim Nemours będącym odziałem koncernu du Pont z USA.

Dlatego przepisałem to co pisze na tylnej stronie okładki.

Mark II to nazwa producenta kaset czy typu II kasety czyli chrom w tym przypadku?

Zgodnie z napisem taśma Crolyn została "opracowana i wyprodukowana" w USA. "Nemours" jest częścią nazwy przedsiębiorstwa DuPont, amerykańskiego od początku istnienia, a ściślej od nazwiska założyciela - Éleuthère Irénée du Pont de Nemours - zresztą syna sekretarza króla Stanisława Poniatowskiego. Oczywiście, może chodzić tylko o miejsce rejestracji firmy, a ta właśnie partia taśmy powstała gdzieś bliżej w Europie - trudno przypuszczać, by komuś chciało się importować ze Stanów porządną taśmę do marnych kaset typu no-name.

A co do marki Mark II - te kasety zawsze nazywały się Mark II, bez względu na zastosowaną taśmę, także żelazowe. Z reguły były mocno tandetne.

 

Czy tak stało się tylko w Pewexie? Na vintagecassette widać, ze TDK D była dłużej produkowana niż TDK A? Czy literki A i D faktycznie do czegoś zobowiązywały i jedne lepiej nadawały się do nagrywania utworów 'akustycznych' a drugie do 'dynamicznych'? Czy też to tylko nazwy marketingowe do w sumie podstawowej taśmy? Później pojawiła się B jako brilliant tylko jaką na nią nagrywać muzykę? A T1 [EA?] to już nawet nie wiem jak to rozwinąć... Czy za bardzo wnikam?

A i T1 ponoć pojawiła się w 95\96 choć ja jej wtedy nie widziałem ale za to widziałem wszędzie FE [EB?] (z 97?) - pod koniec lat 90-tych dosłownie wszędzie, w każdym kiosku ruchu, butiku, etc. Była tak marnie wykonana, że nie wierzyłem, ze to oficjalny wyrób tak zacnej firmy więc to chyba były podłe podróbki bo sama FE znajduje się na liście kaset produkowanych przez TDK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) przykładową kasetę z w miarę normalnym nadrukiem,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , że nadruk się rozlewa (albo ja się czepiam). Te wspomniane z kiosków Ruchu miały trochę inny design bo dodatkowo po bokach szpulek miały nadrukowaną taka siateczkę kratek jak to miały np. kasety TDK D z ok. 85 roku.

M.

Mnie się zdaje, że te wszystkie dziwolągi - od modelu A począwszy, po B, F, J, AE, Ferric, T1, FE - to wszystko tańsze klony TDK D. Model D był produkowany przez TDK niemal od początku istnienia i wyrobił sobie pewną markę, której firma nie chciała psuć, dlatego wszelkie jej odmiany wynikające z cięcia kosztów (gorsza obudowa, poligrafia, tańsza wkładka i pudełko) oznaczano kolejnymi literami, dotąd pozbawionymi jakichkolwiek skojarzeń. Trafiała tam pewnie taśma D, może nieco starsza, może gdzieś taniej wytwarzana, ale nie sądzę, by ktoś prowadził specjalne badania laboratoryjne lub rynkowe, by wypuścić gdzieś taśmę minimalnie lepszą od podstawowej.

 

Jak Maciej trafnie kiedyś podsumował - wszelkie dywagacje na temat wyższości TDK A nad FE, B i T1 to jak zastanawianie się czy w rajdzie Monte Carlo lepiej wystartować syreną czy trabantem ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Diabolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i T1 ponoć pojawiła się w 95\96 choć ja jej wtedy nie widziałem ale za to widziałem wszędzie FE [EB?] (z 97?) - pod koniec lat 90-tych dosłownie wszędzie, w każdym kiosku ruchu, butiku, etc. Była tak marnie wykonana, że nie wierzyłem, ze to oficjalny wyrób tak zacnej firmy więc to chyba były podłe podróbki bo sama FE znajduje się na liście kaset produkowanych przez TDK. Tu widać przykładową kasetę z w miarę normalnym nadrukiem, tu zaś widać, że nadruk się rozlewa (albo ja się czepiam). Te wspomniane z kiosków Ruchu miały trochę inny design bo dodatkowo po bokach szpulek miały nadrukowaną taka siateczkę kratek jak to miały np. kasety TDK D z ok. 85 roku.

Może pewnie trochę ‘minąłem się z prawdą’ i przejrzawszy zasoby internetu w poszukiwaniu tej FE, którą zapamiętałem z końca lat 90-tych, zaczynam sobie przypominać jak to faktycznie z tym fantem było. Pomógł mi w tym post Macieja sprzed 6 lat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W kioskach wtedy pojawiły się podróbki TDK D jak na środkowej fotce – marnie to wyglądało. Później, gdy trafiłem na TDK FE, to od razu przypomniałem sobie o tych podróbkach D – jak dla mnie FE były bardzo podobne do tych podrabianych D – podobny ubogi nadruk na kasecie w podobnym układzie i tym samym złotym kolorze – no to od razu skasyfikowałem FE jako kolejną podróbkę kaset TDK (plus utwierdził mnie w tym fakt, że do tej pory TDK produkowało ładne wzorniczo kasety) i prawdę powiedziawszy do tej pory nie odzyskała ona mojego zaufania :-)

 

A opisana przez mnie ‘kratka’ na kasetach Fe to pewnie ta kratka na tej trzeciej podrabianej kasecie D z fotki. Eh… pamięć już nie ta… Stąd wychodzi, że wcześniej podane linki do kaset Fe to pewnie oryginały… Zakręciłem – a to wszystko przez to, że wciąż nie ma napisanej żadnej książki na ten temat ;-)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej, podejrzewam, że te wszystkie TDK A, FE, Sony EF, są jak Opel Astra Classic - wcześniejsza wersja, w tańszej, uboższej grafice, nadal produkowana, być może na biedniejsze rynki, mniej wymagające, gdzie ciągle znajdowała zbyt.

 

Wydaje mi się, że podobnie jest np. z kasetami TDK Super CDing, które mają obudowy jak SA, i opisywane są jako Super Avilyn. Skoro tak, to dlaczego nie nazywa się tradycyjnie SA? Zwłaszcza, że równolegle na rynku były też SA, i to w takiej samej obudowie.

Podejrzewam, że to po prostu wcześniejsza, być może odrobinkę gorsza wersja taśmy SA. Firma miała możliwości produkcyjne, to produkowała. Rynek wymuszał częstą zmianę gamy produktów zanim jeszcze produkt "zużył się" na rynku, i zanim zużyły się linie produkcyjne. To czemu tego nie wykorzystać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony EF znalazłem tylko w jednym prospekcie kaset Sony z lat 90-tych, z tabelką parametrów, i nominalne parametry miała takie same, jak HF (zalecany bias, czułość, MOL i SOL. S/N, itd., wartości remanencji itd. Więc teoretycznie była to taka sama taśma, może tylko w innej obudowie. HF miała też np. samodzielnie naklejane nalepki i zapasowe nalepki, a EF tego nie miała. HF była też bardziej kolorowa, miała kolorowe zatrzaski taśmy na szpulkach, kolorowe rolki prowadzące, więc może i to podnosiło trochę jej "klasę" i cenę.

Mam podejrzenie, że po prostu producenci taśm robili coś takiego, jak później producenci samochodów, którzy kontynuowali produkcję starszego modelu równolegle do nowego, tak jak np. Opel Astra I był produkowany jako Astra Classic w momencie, gdy pojawiła się Astra II. A Astra Classic produkowana była i sprzedawana na biedniejszych rynkach, na których był jeszcze na nią zbyt, a firma chciała wykorzystać do końca istniejącą i nie zużytą jeszcze linię produkcyjną. Tak samo było np. z Renault Clio.

Nie sądzę bo jak wytłumaczyć fakt, że Sony EF i HF były produkowane równolegle od połowy lat 80-tych do prawie samego końca istnienia kaset na rynku w różnych wersjach (obudowach) i o ile na początku produkcji różnice estetyczne o których piszesz mogły mieć wpływ na nieco wyższą cenę to pod koniec lat 90-tych tych różnic już nie było, oba modele pod względem estetycznym prezentowały się ubogo, zwykła kaseta, zwykła jednoczęściowa wkładka, bez nalepek a mimo to cena modelu HF była zawsze nieco wyższa, średnio o 15%

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę bo jak wytłumaczyć fakt, że Sony EF i HF były produkowane równolegle od połowy lat 80-tych do prawie samego końca istnienia kaset na rynku w różnych wersjach (obudowach) i o ile na początku produkcji różnice estetyczne o których piszesz mogły mieć wpływ na nieco wyższą cenę to pod koniec lat 90-tych tych różnic już nie było, oba modele pod względem estetycznym prezentowały się ubogo, zwykła kaseta, zwykła jednoczęściowa wkładka, bez nalepek a mimo to cena modelu HF była zawsze nieco wyższa, średnio o 15%

No właśnie tym, że HF "od zawsze" była wyżej pozycjonowana, lepiej rozpoznawalna, więc mogła być nieco droższa. Dla obserwatorów rynku od początku uchodziła za lepszą (choć wcale taką nie musiała być).

 

Wszak EF od początku istnienia była praktycznie kopią CHF, tyle że kolor poligrafii zmienił się z czerwonego na niebieski. Podobnie było z dziwadłami w rodzaju FN i GF-X. Koniec lat 90. to już w ogóle rozkład branży, więc firmy kombinowały na wszystkie strony, byle jeszcze coś sprzedać. Stąd pewnie te wszystkie "EF Super" i "EF Premium", czyli kasety klasy "trabant limuzyna", w których producent np. łaskawie raczył kasetę skręcić na śrubki, a nie sklejać.

 

A utrzymywanie pod koniec wieku trzech modeli podstawowych (FX, EF, HF), które nie różniły się praktycznie niczym poza nazwą, pozwalało pewnie utrzymać większy udział w dramatycznie kurczącym się rynku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię odpowiedzieć. Napisałem tyle, ile wiem. Tabelka podawała podstawowe parametry taśm, które dla EF i HF były takie same. Ale to tylko podstawowe parametry. Wcale nie musi to oznaczać, że te taśmy faktycznie są identyczne. Może np. EF ma tragiczny spadek SOL czy czułości powyżej 10 kHz, o wiele gorszy niż HF? Podstawowe dane tego nie wykażą. A może nie i faktycznie taśma jest taka sama albo prawie taka sama? Nie będąc "insiderem" w firmie nie wiemy tego i pewnie nigdy się tego nie dowiemy. Chyba, że ktoś przeprowadziłby wnikliwe testy tych kaset, z dokładnym pomiarem parametrów, i wykazałby, że są lub nie są takie same. Poza tym, istotne może być to, z jakiej fabryki i z jakiego okresu dana kaseta pochodzi.

Np. w ogólnie rzecz biorąc bardzo wiarygodnym i wszechstronnym teście 51 kaset, opublikowanym w amerykańskim Audio w 1993 czy 94 roku, nie pokazano zdjęć samych kaset z opakowaniem i bez, i do końca nie wiadomo, jakie dokładnie kasety testowano. A wiadomo, że w tym samym czasie w różnych sklepach (nie tylko w Polsce, ale i na Zachodzie) można było kupić kasety tego samego modelu, ale pochodzące z różnych serii (z różnych lat), z różnych wytwórni, itd. Np wiele kaset Sony pochodziło jednocześnie z wytwórni w Japonii, Francji, Włoch i Meksyku. Z tej samej wytwórni w Meksyku pochodziły niektóre kasety Fuji (np. JPII), łudząco podobne do Sony UX. Ale kasety JP II pochodziły także z wytwórni japońskich, koreańskich... Którą z nich testowano w owym teście? A diabli wiedzą, bo zdjęcia nie ma. Fuji DRI(x) też mogły pochodzić z fabryk w Japonii, Korei, chyba także Meksyku, a niektóre Fuji (ale chyba akurat nie DRI) były produkowane w Niemczech.

To był gąszcz, i naprawdę trudno się w nim rozeznać. Sama nazwa kasety może o niczym nie świadczyć, bo kasety o tej samej nazwie mogą być zupełnie inne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dziś na Rybitwach tylko tyle ciekawostek . TDK znana ale GoldStar jeszcze nie miałem w kolekcji , niestety oba bez pudełek ale za to zawartość zachowam , Supertramp ( nie prowadzę agitacji ! ) oraz Maryllion .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten właśnie GoldStar był chwilowo w sprzedaży gdzieś ok. 1994; kupiłem ich wtedy jakieś 8 sztuk. Zupełnie niezłe, w każdym razie lepsze niż podstawowy normal.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na Rybitwach tylko tyle ciekawostek . TDK znana ale GoldStar jeszcze nie miałem w kolekcji , niestety oba bez pudełek ale za to zawartość zachowam , Supertramp ( nie prowadzę agitacji ! ) oraz Maryllion .

Lubię tego GoldStara za oryginalną obudowę, niewystępującą nigdzie indziej. Jeżeli chcesz skan wkładki, daj znać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oryginalną obudowę, niewystępującą nigdzie indziej

Dzięki za komentarz . Nie przypuszczałem żem trafił na w pewnym sensie " perełkę " :-)

Właśnie wyszukuję teraz , coś czego jeszcze nie miałem w kolekcji .

No chyba że trafi się kontener z Maxell HighEpilaxial z 1980 ... Tych nigdy za dużo , tymczasem dwie 90 i raz 60 .

Wzorniczo są piękne .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracałem już kiedyś uwagę na charakterystyczną obudowę kaset produkowanych w Korei (Samsung/Saehan) - z prostokątnym oknem nad szpulkami i odlanym w obudowie oznaczeniem literowym strony. Zdobyłem kasetę ósmej już marki, zapakowaną w tę obudowę - choć w tym przypadku (nie znając koreańskiego?) trudno mówić o marce. Kaseta ma zrozumiały tylko napis "Normal position" oraz dziwaczną uwagę "for MUSIC & ENGLISH CONVERSATION". Widocznie na konwersacje w innych językach taśma jest za słaba ;-)

 

nvqRCzb.jpg

 

Oto pozostałe kasety w tej obudowie. Najbardziej popularną jest chyba Samsung SQC (w prawym dolnym rogu), choć model ten występował też z co najmniej dwiema innymi obudowami.

Pojawiały się w niej nie tylko modele podstawowe, ale także chromówki, czego przykładem jest właśnie Samsung, Memorex oraz kasety Akai. Zresztą cała seria kaset Akai (SX, HX, GX) ma tę obudowę - pamiętam, że pojawiły się w Warszawie w 1991 roku, wtedy też kupiłem widoczny na zdjęciu model GX. Ma nieco inne szpulki niż SX, wszystkie inne GX-y jakie znalazłem w sprzedaży, też mają szpulki jak SX, więc ta moja to chyba jakiś wyjątek.

 

Także w seriach ok.1990-1992 roku ta sama obudował występowała w kasetach JVC i Memorex (np. dbs I oraz widoczna na zdjęciu CRS+). Niedawno pokazywałem też kasety Mitsubishi - różnią się szpulkami i nadrukiem, ale obudowa to znów Saehan.

 

qLMwPeR.jpg

 

Najporządniej wygląda w tym towarzystwie Akai GX i JVC, choć lepiej ta druga Obie mają wkładki z podwójnym skrzydełkiem, ale JVC ma lepszy zestaw naklejek i bardziej zawodowy nadruk na wkładce, a przede wszystkim - jako jedyna w zestawie - ma umieszczoną na kasecie etykietę "w starym stylu", a nie nadruk.

 

AcU6koS.jpg

 

Moim dziesiątym już modelem kasety w tej obudowie jest kaseta Sensus (produkcji Saehan), ale niestety, tylko zafoliowana. Tu z kolei rzuca się w oczy bogaty nadruk w chmurki i rybki.

 

1EXZpSM.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką GX60, ale bez napisu AKAI. I wcale nie myślę, że był kiedyś nadrukowany na tej kasecie, a został starty, bo nadruk jest w środku, na foliach ślizgowych.

 

Mam też chromowe Samsungi, z czerwono-niebieskim nadrukiem, tym razem na obudowie, w długościach 46 i 90. Obudowa C-90 jest właśnie taka, a C-46 już zupełnie inna.

 

Mógłbym przy okazji poprosić o skany wkładek tych Akai i Samsunga

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

post-27232-0-72840600-1489512232_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demo Technics

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-43889-0-25440700-1489518691_thumb.jpg

post-43889-0-16719500-1489518709_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diabolik, to nie koreański, tylko japoński. Co nie znaczy, że umiem to przeczytać... ;-)

 

Mam w takiej obudowie BASFa Ferro Extra I (kupionego w USA) i Sony Super EF. Mam też takiego Akai HX, ale to już nie jest tak niezwykłe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diabolik, to nie koreański, tylko japoński. Co nie znaczy, że umiem to przeczytać... ;-)

Mam w takiej obudowie BASFa Ferro Extra I (kupionego w USA) i Sony Super EF. Mam też takiego Akai HX, ale to już nie jest tak niezwykłe.

Możliwe, że japoński, stąd znak zapytania w nawiasie ;-)

Noo, to nieźle - zrobiło nam się już dziesięć różnych marek kaset w tej jednej obudowie. Nawet jeśli pominąć dziwolągi jak ten japoński no-name i kasetę Sensus (bo to w gruncie rzeczy to samo co Samsung), czy kasetowe efemerydy w rodzaju Akai i Mitsubishi, mamy komplet zacnych marek - Basf, Sony, Maxell, JVC, Memorex - które najwidoczniej zaopatrywały się niemal jednocześnie u tego samego dostawcy.

 

Ciekawe, czy to będzie rekord. Dotąd najczęściej spotykaną obudową była chyba TDK w wersji Cr/Metal z 1979/82 roku. Sam mam dziewięć kaset metalowych w tej obudowie, każda pod inną marką, co już kiedyś tu pokazywałem, a wiem jeszcze o Nationalu (nie mam niestety otwartej).

 

SOWSKFw.jpg?1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Diabolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.