Skocz do zawartości
IGNORED

Śliczne kasety audio, cz.II


Diabolik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

O! Chyba widziałem je na Allegro. Bez pudełek?

 

nie , komplet ale pudełka brudne i mają po 2 naklejki , są wkładki i nawet i listek naklejek.

Musze poodklejać naklejki i porządnie wypucować pudełka.

O dziwo jak pudełka są okropne to kasety sa w super stanie.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SirJack7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka tam skromna "kolekcja" Basfów z końca lat 90 ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

record.jpg

Sound1.jpg

 

To chyba jedne z lepszych kaset jakie mam, nawet żelazówki potrafiły ładnie zachować dźwięk przez ponad 15 lat :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka na niedzielę: kaseta Sonovox, czyli BASF produkcji portugalskiej. Już kiedyś pokazywałem model CR-IIS, teraz trafiła mi się zafoliowana FeI z tj samej serii wzorniczej "z dużym oknem".

 

Uwagę zwraca drobiazgowo opracowana tabela parametrów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

86198032995658308572.jpg

49649089409111075636.jpg

 

Tu zbliżenie dla lepszej czytelności:

 

55592099579688170893.jpg

 

oraz prezentowana już kiedyś Cr-IIS:

 

94875582437916383013.jpg

 

ładne te kasety , mi osobiście zawsze sie podobały żółte BASFY

 

Bliźniaczo podobne Goldstar CRX 90 oraz ART B CRX 90

 

Art B wiadomo z czym sie kojarzą ....

 

A co do Goldstarów to udało mi sie zakupić znaczną ilość rok temu, znalezione na półce w sklepie.

 

Jakość wykonania tych Goldstarów prawie jak TDK SA, nagrywa sie też dość przyzwoicie.

post-24346-0-62520700-1424467034_thumb.jpg

post-24346-0-04628300-1424467035_thumb.jpg

post-24346-0-43072100-1424467035_thumb.jpg

post-24346-0-32727200-1424467036_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do Goldstarów to udało mi sie zakupić znaczną ilość rok temu, znalezione na półce w sklepie.

Z ciekawosci - w jakim sklepie znalazłeś kasty firmy która nie istnieje od 20 lat?

Bliźniaczo podobne Goldstar CRX 90 oraz ART B CRX 90

Za wiki: "W Polsce spółka Art-B w 1990 r. zainwestowała część kapitału, uruchumiajac linię produkcyjną GoldStar Art B"

M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bliźniaczo podobne Goldstar CRX 90 oraz ART B CRX 90

Pokazywałem niedawno polską gamę tych Goldstarów pod marką Art B, wraz z ich odpowiednikami (HD i CRX).

Foty jeszcze raz:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

35837523057802256570.jpg

 

89626355416895146055.jpg

 

Z ciekawosci - w jakim sklepie znalazłeś kasty firmy która nie istnieje od 20 lat?

Ależ Goldstar istnieje - tyle że teraz nazywa się LG :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Goldstar istnieje - tyle że teraz nazywa się LG :-)

Wiem, że istnieje pod inną nazwą i z racji tego istnienia spodziewałbym sie kaset LG a nie GoldStar (nazwa sprzed bodajże 1995 r.) - stąd moja ciekawość gdzie znajdują się sklepy z takimi kasetami :-)

M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jmaciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goldstar CRX to naprawdę dobra kaseta. Dla odświeżenia pamięci, nagrałem przed chwilą na niej kilka utworów, gra na bardzo dobrym poziomie.

Prezentuję Maxella, (nie wiem czy był na forum w tej wersji i w tej długości). Podarował mi go kiedyś kolega, który był w Japonii 2 lata. Jak na tę długość, kaseta radzi sobie naprawdę dobrze. Nie było problemów z kalibracją, i basów też trochę jest!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MaciejLK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje sobotnie połowy(te najciekawsze).

Takiego Denona i Basfa jeszcze nie trafiłem. Ale mam wrażenie że to chyba lata 90-te.

I ten "dziwny" General.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-26861-0-48648900-1424626941_thumb.jpeg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentuję Maxella, (nie wiem czy był na forum w tej wersji i w tej długości). Podarował mi go kiedyś kolega, który był w Japonii 2 lata. Jak na tę długość, kaseta radzi sobie naprawdę dobrze. Nie było problemów z kalibracją, i basów też trochę jest!

To jedna z ciekawszych obudów Maxella. Już dawno zwróciłem na nią uwagę, ale jakoś dotąd nie udało mi się takiej kasety złowić w wersji otwartej. Mam tylko zafoliowaną, trzeba będzie chyba otworzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Diabolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedna z ciekawszych obudów Maxella. Już dawno zwróciłem na nią uwagę, ale jakoś dotąd nie udało mi się takiej kasety złowić w wersji otwartej. Mam tylko zafoliowaną, trzeba będzie chyba otworzyć.

Sama obudowa jest niezwykle solidna i sztywna. Na prawdę produkt 1 klasa.

Dla mnie numerem 1 zawsze była TDK, jednak analizując poszczególne kasety, moim skromnym zdaniem to Maxell najdłużej utrzymał wysoki reżim technologiczny swoich wyrobów.

Wspomniany wcześniej kolega był w Japonii w latach 97-99 i wspominał, że mimo iż Japończycy bardzo szybko korzystają z najnowszych technologii a okres ten przypadał na czas kiedy kaseta powoli schodziła z piedestału, to jednak kasety cieszyły się niesamowitą estymą! Nastolatkowie wymieniali się nagraniami na taśmach, tak samo jak na nośnikach cyfrowych. Co dziwne, najczęściej wykorzystywany nośnik to był nośnik żelazowy o dość nietypowych dla nas długościach, 30 (?!), 54, 68, 74 min itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniany wcześniej kolega był w Japonii w latach 97-99 i wspominał, że mimo iż Japończycy bardzo szybko korzystają z najnowszych technologii a okres ten przypadał na czas kiedy kaseta powoli schodziła z piedestału, to jednak kasety cieszyły się niesamowitą estymą! Nastolatkowie wymieniali się nagraniami na taśmach, tak samo jak na nośnikach cyfrowych. Co dziwne, najczęściej wykorzystywany nośnik to był nośnik żelazowy o dość nietypowych dla nas długościach, 30 (?!), 54, 68, 74 min itp.

Oferta kaset w Japonii była zawsze znacznie bogatsza niż na innych rynkach. Niektóre modele (i to już w latach 90.) oferowano w kilkunastu długościach. Najnowsze kasety Sony z rynku japońskiego, które mam, pochodzą z 1997 roku i - mimo że są to kasety metalowe i były to już schyłkowe czasy kaset - wciąż oferowano je w aż ośmiu (!) długościach.

 

Normą w Sony lub Axii (Fuji) była szeroka oferta modeli i długości jeszcze w późnych latach 90. Tak jak w tej, jednej z moich ulubionych serii Sony, z 1996 roku.

Jak widać, ówczesna gama obejmowała pięć modeli (HF - GiG 1 - CDix I - X I - ES I). Pokazana CDix I ma czternaście wersji długości (od 10 do 150 minut).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

34739508422697667306.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać, ówczesna gama obejmowała pięć modeli (HF - GiG 1 - CDix I - X I - ES I). Pokazana CDix I ma czternaście wersji długości (od 10 do 150 minut).

Chodzi oczywiście o modele zaledwie jednego typu - żelazowe. Do tego dochodziły kasety typu II i IV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że wybór długości był na prawdę imponujący! Przynajmniej pracownicy w fabrykach mieli jakieś urozmaicenie, a nie tylko 60 i 90 min :-)

Kontynuując wątek japoński, jeszcze jedna rzecz z opowieści mojego kolegi wydawała mi się niezwykła. Otóż, w dużych centrach handlowych popularne były tak zwane "punkty multimedialne", związane z danym producentem. Można było w nich posłuchać i przede wszystkim nagrać muzykę. Kolega przynosił swoje kasety, i np. w punkcie Pioneera (bo tę firmę lubił najbardziej) przegrywał sobie płytę. Każdy z większych producentów miał taki patronacki punkt, TEAC, Sony, Akai, JVC, Technics itd. Ze sprzętu dostępny był cały asortyment, wzmacniacze, kolumny, słuchawki, ale też i VHS z TV. Magnetofonów do wyboru było kilka lub nawet kilkanaście, włączając starsze ale bardzo znane modele. W punkcie Nakamichi dostępny był np. Dragon.

Co do samej muzyki, to nie zdarzało się, aby była dostępna cała normalna płyta, tylko single związane z promocją, zapowiedzią jakiegoś wykonawcy, zbliżającej się trasy koncertowej. Niemniej jednak w tygodniu zawsze było co najmniej kilkanaście pozycji do wyboru.

Być może stąd wynikała popularność nietypowych dla nas długości kaset, gdzie na jedną stronę akurat wchodziły np. 2 utwory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że wybór długości był na prawdę imponujący! Przynajmniej pracownicy w fabrykach mieli jakieś urozmaicenie, a nie tylko 60 i 90 min :-)

Kontynuując wątek japoński, jeszcze jedna rzecz z opowieści mojego kolegi wydawała mi się niezwykła. Otóż, w dużych centrach handlowych popularne były tak zwane "punkty multimedialne", związane z danym producentem. Można było w nich posłuchać i przede wszystkim nagrać muzykę. Kolega przynosił swoje kasety, i np. w punkcie Pioneera (bo tę firmę lubił najbardziej) przegrywał sobie płytę. Każdy z większych producentów miał taki patronacki punkt, TEAC, Sony, Akai, JVC, Technics itd. Ze sprzętu dostępny był cały asortyment, wzmacniacze, kolumny, słuchawki, ale też i VHS z TV. Magnetofonów do wyboru było kilka lub nawet kilkanaście, włączając starsze ale bardzo znane modele. W punkcie Nakamichi dostępny był np. Dragon.

Co do samej muzyki, to nie zdarzało się, aby była dostępna cała normalna płyta, tylko single związane z promocją, zapowiedzią jakiegoś wykonawcy, zbliżającej się trasy koncertowej. Niemniej jednak w tygodniu zawsze było co najmniej kilkanaście pozycji do wyboru.

Być może stąd wynikała popularność nietypowych dla nas długości kaset, gdzie na jedną stronę akurat wchodziły np. 2 utwory.

O, to ciekawe! Pewnie wyglądało to tak jak dziś w Saturnach itp. stoiska producentów komputerów albo gier.

W pierwszej chwili chciałem zapytać jak wyglądała sprawa praw autorskich, ale widzę, że i z tym sobie poradzili oferując tylko wybrane utwory - odpowiednik dzisiejszych darmowych plików mp3 dystrybuowanych w internecie by wypromować czyjś nowy album.

 

Ciekawe, czy było tak tylko w Japonii, czy w zachodniej Europie też? Nigdy nie zwróciłem na to uwagi. W latach 90. wyjeżdżałem już regularnie na Zachód ale - ponieważ w Polsce były już można wszystko kupić - jakoś nigdy nie odwiedziłem naprawdę dużego sklepu RTV, gdzie mogłyby być takie stoiska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to zagadnienie było już poruszane ale przeczytałem metodą szybkiego czytania cały temat, trzydzieści trzy strony, i nie udało mi się na nie natknąć.

Chodzi o zużywanie się/zacieranie wkładek poślizgowych, tych w postaci folii, flizeliny (?), papieru itp.

Od dawna nie posługuję się magnetofonami ale w mojej pamięci niesławnie zapisała się kaseta prawdopodobnie od firmy polonijnej lub sprowadzona z Dalekiego Wschodu, oznaczona marą "Accord", kupiona w czasach ponurego kryzysu l. 80-tych, w której po bardzo krótkim okresie użytkowania zablokowały się szpuleczki. Okazało się że wytarły się te wkładki poślizgowe.

Ponadto natrafiłem kiedyś w sieci na wzmiankę, że któraś seria kaset AGFA cierpiała na podobne problemy.

Czy to w ogóle jest znaczący problem i jakie marki, modele kaset cierpiały na niego szczególnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-27695-0-47979400-1424883024_thumb.jpg

post-27695-0-46846600-1424883031_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ksindac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy było tak tylko w Japonii, czy w zachodniej Europie też? Nigdy nie zwróciłem na to uwagi. W latach 90. wyjeżdżałem już regularnie na Zachód ale - ponieważ w Polsce były już można wszystko kupić - jakoś nigdy nie odwiedziłem naprawdę dużego sklepu RTV, gdzie mogłyby być takie stoiska.

Z pewnością były firmy, które dość mocno stawiały na marketing i inwestowały w podobne punkty. Czy można było w nich nagrywać kasety, czy były to tylko stoiska prezentujące swoje wyroby? Znając mentalność Azjatów i Europejczyków są wyraźne różnice. Mój kolega twierdził, że już po 3 miesiącach pobytu w Japonii z chęcią wróciłby do kraju. Trudno to opisać słowami ale dobrze oddaje to chińskie przysłowie: "kołek wystający musi zostać spiłowany". Tam nie ma miejsca na indywidualizm. Jest tylko grupa. W grupie idziesz do kina, na spacer, na sakę, do centrum handlowego, na dziewczyny (bo w parku nie ma pojedynczych dziewczyn na ławeczkach z książką, tylko grupa dziewczyn). Pewnie też grupą chodzi się słuchać, czy nagrywać muzykę do omawianych punktów.

W Europie chyba jest inaczej. Owszem idę oglądać sprzęt w sklepie, ale słucham i celebruję w domu.

 

Przyjrzałem się dokładniej tym Sony CDIx na zdjęciach, poszperałem w internecie, i mam wrażenie, że dużym błędem z mojej strony było założenie, że kasety skończyły się po 92 roku. Z całą pewnością jest co najmniej kilkanaście pozycji bardzo dobrego chromu czy żelaza. Mam jakieś niemiłe wrażenie, że coś mnie ominęło, bo 4, 5 lat temu nawet na allegro takie taśmy były dostępne za kilkanaście, czy dwadzieścia kilka złotych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to w ogóle jest znaczący problem i jakie marki, modele kaset cierpiały na niego szczególnie?

 

Oczywiście, że tak. Wkładki poślizgowe muszą zapewnić odpowiedni poślizg, jak nazwa wskazuje. Kasety firm polonijnych z lat 80-tych były najczęściej produkowane z byle czego, z materiałów, jakie były dostępne, a nie z takich, jakich powinno się użyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Victor C-90S 1973-74

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-43889-0-37268300-1425025479_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przychodzę tu z zagadką, otóż mam dwie kasety RAKS ED-X 60 i w jednej mam biały kolor szpulek, a w drugiej czarny, teraz chciałbym się dowiedzieć w której jest oryginalna taśma. Ta z czarnymi gra dużo lepiej ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Victor C-90S 1973-74

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-43889-0-37268300-1425025479_thumb.jpg

Firma Victor znana bardziej jako JVC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Kasety firm polonijnych z lat 80-tych były najczęściej produkowane z byle czego, z materiałów, jakie były dostępne, a nie z takich, jakich powinno się użyć.

Pytałem raczej o kasety znanych producentów. Przecież i im mogły się zdarzyć jakieś "babole", zwłaszcza jeśli wada dawała o sobie znać dopiero po pewnym okresie eksploatacji.

 

A teraz z innej beczki.

Czytam po trochu także pierwszą część tematu "Śliczne kasety" i generalnie daje o sobie znać uwielbienie dla taśm metalowych. A ja z dawnych lektur pamiętam takie opinie fachowców od zapisu magnetycznego, że kasety z taśmą metalową używane w dostępnych na rynku magnetofonach to właściwie nonsens techniczny.

Chodzi o to, że na pewnym etapie rozwoju pojawił się pomysł zapisu który wciąż gwarantowałby jakość hi-fi, ale przy prędkości dwukrotnie mniejszej, tj. 2,4 cm/s.

Prędkość się nie przyjęła ale taśmy zostały, przy czym główny zysk jakościowy jaki zapewniały w stosunku do taśm typu II, wobec użytkowania ich przy 4,76 cm/s miał tak naprawdę miejsce w paśmie ponadakustycznym.

Tu pojawia się element spiskowy: w tych okolicznościach producenci świadomie nie wykorzystywali w pełni potencjału taśm typu II, które spokojnie dałyby radę, ponieważ takie zróżnicowanie rynku taśm z "kosmicznymi" metalami było korzystne z punktu widzenia handlowego. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ksindac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka kaset AR-X 46

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawosci - w jakim sklepie znalazłeś kasty firmy która nie istnieje od 20 lat?

 

Za wiki: "W Polsce spółka Art-B w 1990 r. zainwestowała część kapitału, uruchumiajac linię produkcyjną GoldStar Art B"

M.

 

Goldstar to LG

 

Kasety kupiłem w zeszłym roku w sklepie typu "wszystko i nic po 5 złoty", było pare sztuk na półce ale zapytałem sie sprzedawcy i sie okazało że mam ich dużo wiecej. W ten sposób zostałem posiadaczem tych goldstarów.

 

Czasami można znaleść jeszcze sklepy w których są kasety i tak bedąc w jednej mniejszej miejscowośći znalazłem aż trzy sklepy. W jednym były czyste MiniDiski TDK po 10 za sztuke, obok uchowały sie też dyskietki 3,5 cala. W kolejnym sklepie RTV znalazłem Sony UXS60 po 8 zł za sztukę ,kupiłem wszystkie. Sprzedawca sam stwierdził że jest zapotrzebowanie na kasety i od czasu do czasu je posiada. W ostatnim na połce były pirackie nowe kasety typu TAKT, orginalne kasety oraz czyste SONY HF, Maxell UR oraz mini dyski

 

Dzisiejsze moje wykopalisko to szpulki w wykonaniu TEAC - bez wkładki -źródło tzn "wystawki"

 

przy okazji jedna z moich zdobyczy Goldstar 8500

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-24346-0-10856700-1425155729_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka kaset AR-X 46

Ładne te kasety. Ciekawe, że AR-X w Europie pojawiła się dopiero w następnej serii.

 

Czytam po trochu także pierwszą część tematu "Śliczne kasety" i generalnie daje o sobie znać uwielbienie dla taśm metalowych. A ja z dawnych lektur pamiętam takie opinie fachowców od zapisu magnetycznego, że kasety z taśmą metalową używane w dostępnych na rynku magnetofonach to właściwie nonsens techniczny.

Chodzi o to, że na pewnym etapie rozwoju pojawił się pomysł zapisu który wciąż gwarantowałby jakość hi-fi, ale przy prędkości dwukrotnie mniejszej, tj. 2,4 cm/s.

Prędkość się nie przyjęła ale taśmy zostały, przy czym główny zysk jakościowy jaki zapewniały w stosunku do taśm typu II, wobec użytkowania ich przy 4,76 cm/s miał tak naprawdę miejsce w paśmie ponadakustycznym.

 

To jest opinia, którą w połowie lat 80-tych w książkach i artykułach wyrażała pani Barbara Iwanicka i pan Koprowski, i chyba pani Barbara Libura również.

Częściowo mieli oni rację, bo w zakresie średnio-niskich częstotliwości (~315 Hz), dla których mierzono MOL, taśma metalowa faktycznie nie wykazuje przewag nad taśmami typu II, często wręcz przeciwnie. MOL @315 taśm metalowych zwykle jest większy niż taśm kobaltowych typu II, a na pewno większy od taśm chromowych, ale też szumy taśm metalowych są wyższe, i sumaryczna dynamika zwykle jest niższa o jakiś 1 czy 2 dB. Pytanie, czy to istotna, słyszalna różnica. Jedno, co z tego wynika, to że taśmy metalowe trzeba odrobinkę wyżej wysterowywać, by wykorzystać ich potencjał.

 

Natomiast wzmiankowani autorzy zupełnie pominęli tu przewagę taśm metalowych w zakresie wysokich częstotliwości. Ich SOL@10k często wynosi od 0 do +1 dB, a taśm typu II zwykle ok. -6 dB, więc po uwzględnieniu wyższych szumów taśm metalowych, przewaga ich dynamiki @10k wynosi nadal jakieś 5 dB, dzięki czemu lepiej nadają się do nagrywania muzyki o dużej zawartości wysokich tonów.

 

Dzięki tym właściwościom taśm metalowych inne jest też ich pasmo przenoszenia przy poziomie 0 dB. Charakterystykę częstotliwości typowo podaje się dla poziomu -20 dB, ale przy 0 dB jest ona znacznie mniejsza dla taśm typu I i II, zwykle już przy 6,3 - 8 kHz następuje znaczący spadek, podczas gdy taśma metalowa spokojnie dociąga do ok. 10 kHz przy poziomie 0 dB, a przy spadku o 4 dB nawet do 13 kHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem sprawdzić czy jeszcze można kupić nowe kasety magnetofonowe w sklepie.

Na razie znalazłem Maxell UR w sieci MM oraz Jula oraz w małym sklepiku RTV Sony HF z rynku amerykańskiego. W jeszcze innym czekają na dostawę. Mają być sony i tdk normal oraz jeszcze niesprecyzowane chromowe -zależy co będzie dostępne w hurtowni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem sprawdzić czy jeszcze można kupić nowe kasety magnetofonowe w sklepie.

Na razie znalazłem Maxell UR w sieci MM oraz Jula oraz w małym sklepiku RTV Sony HF z rynku amerykańskiego. W jeszcze innym czekają na dostawę. Mają być sony i tdk normal oraz jeszcze niesprecyzowane chromowe -zależy co będzie dostępne w hurtowni.

 

 

Można jeszcze kupić , w mieśćie w którym mieszkam jest pare sklepów gdzie sa kasety, w jednym z nich są wystawione w witrynie sklepowej MAXELL UR oraz SONY HF obok kaset video TDK .....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze kupić , w mieśćie w którym mieszkam jest pare sklepów gdzie sa kasety, w jednym z nich są wystawione w witrynie sklepowej MAXELL UR oraz SONY HF obok kaset video TDK .....

Dla osób z Warszawy - na Staszica jest sklep z nośnikami firmy-allegrowicza "radzioch666". Mają głównie nowsze modele, mało kolekcjonerskie, więc i ceny da się znieść, najtańsze Maxelle UR i Fuji DR po 3-4 złote.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki: natrafiłem na kasetę "Tonette", która zainteresowała mnie głównie ze względu na nazwę (ach, słynna "tonetka" z ZRK!).

 

Kaseta, zgodnie z opisem na wkładce, pochodzi z Meksyku, choć nie ma, niestety, opracowanej własnej szaty graficznej. Typowy "Tape cartridge" z Audio Magnetics, spotykany w wielu kasetach, zaopatrzony jest jednak w dopisek "Assembled in Mexico", co potwierdza meksykańskie korzenie kasety.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

79715586564730347022.jpg

 

33406266900337541403.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.