Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja salonu 23m2 z dużą ilością karton-gipsu oraz pustych ścian i sufitu.


morfeusz_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

 

Postanowiłem założyć nowy temat z tego względu, iż na forum nigdzie niedostrzegłem podobnych wymiarów pomieszczenia oraz rodzaju użytych w nim materiałów w którym występuje problem z akustyką.

Myślałem, aby temat załozyć w klubie studio 16 Hertz ponieważ od jakiegoś czasu jestem posiadaczem kolumn Minas Anor III3,jednak zdecydowałem tutaj, ponieważ problem tyczy się głownie akustyki.

Oczywiście wiem, że jest już kilka tematów, które odnoszą sie do problemów akustyki, natomiast każdy z przypadków jest indywidualny i wymaga oddzielnych informacji o które chciałbym was wszystkich serdecznie poprosić.

Nizej postaram się dość szczegółowo opisać swoje pomieszcze, jak również problemy z nim związane.

 

Na początek napiszę co wchodzi w skład mojego systemu:

 

Wzmacniacz: Roksan Caspian MK2

CD: Roksan Caspian M1

Kolumny: Studio 16 Hertz - Minas anor IIIs

IC: Audionova - Starlight

Głośnikowy: Audionova Euphoria Reference Series

 

Pomieszczeniem odsłuchowym jest jak wczesniej wspomniałem salon, który jednoczesnie jest miejscem do normalnego użytku, nie tylko przeze mnie, a więc sytuacja jest o tyle cieżka o ile chodzi o zachowanie walorów estetycznych jak i poprawę akustyki, która jest słaba z wiadomych względów: duzo pustych scian.

 

Słuchając muzyki mozna stwierdzić, ze bas jest słabo odczuwalny w miejscu odsłuchowym, którym jest kanapa, bas jest tekturowy i brakuje wypełnienia, a wiadomo ze minasy potrafią schidzić dość nisko, przy głosniejszym słuchaniu wysokie i średnie tony dość mocno się zlewają, brakuje sceny oraz ogólnej separacji. To są głowne mankamenty, które chciałbym własnie poprawić

 

 

Ponieważ osobiście nie posiadam wystarczającej wiedzy na temat akustki, no moze jedynie podstawy podstaw nie wiem gdzie powinno się zamontować panele rozpraszajace (dyfuzory), a gdzie tłumiące (absorbery)

 

Głownie chciałbym się zwrócić z prośbą do wszystkich znających się na tym temacie o napisanie w miarę możliwości stwierdzenia na podstawie zdjęć w których miejscach szczególnie potrzebne są panele oraz jakie i w jakiej ilości.

 

Biorę również pod uwagę to, ze potrzebne mogą byc pomiary akustyczne, szczególnie ze względu na pułapki basowe, ale moim celem jak na razie jest uzyskanie jak najwięcej ogólnych informacji od ludzi, którzy mają doświadczenie

 

W załączeniu wyślę linki ze zdjęciami pomieszczenia, tak aby wizualnie była mozliwość stwierdzenia.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

 

 

Zwracałem się również z prośbą o pomoc do dwóch firm zajmujacych się tym tematem (nie będę podawał nazw). Od jednego Pana otrzymałem kilka dość rzeczowych odpowiedzi, natomiast cena całej inwestycji, na dzień dzisiejszy mnie przerosła.

Od drugiej z firm dostałem pierwszą wiadomość zwrotną, tak więc rozmowa dopiero sie rozwija.

 

Napisano tutaj cytuję:

 

Dzień dobry,

 

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej informuję że próba rozwiązania

problemu akustyki poprzez zastosowanie paneli akustycznych nie jest dobry

pomysłem.

 

Żeby zlikwidować pogłos do pomieszczenia należy wprowadzić płyty o dużym

współczynniku pochłaniania.

 

W załączniku przesyłam aranżację z wykorzystaniem płyt akustycznych.

 

Koszt projektu na podstawie wykonanych pomiarów to 1800zł netto.

 

Zapraszam do współpracy.

 

 

Powiem szczerze, ze po przeczytaniu tego meila zgupiałem. Przecież z tego co wiadomo jest wiele paneli akustycznych, które pochłaniają w 100%.

 

Czekam na jakieś informację od Państwa, mam nadzieję, że temat się dość mocno rozwinie

i pomoze nie tylko mnie, ale równiez innym, majacym podobne pokoje odsłuchowe.

 

Z góry dzięki. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się rozrysować pokój, ostatnio miałem mało czasu na to aby zająć się problemem akustyki, natomiast widzę, że temat wcale się nie rozkręca, być moze mój problem jest za bardzo złożony.

Czas mnie jakoś strasznie nie nagli, tym bardziej, ze potrzeba odłożyć trochę gotówki, ale prędzej czy później będę chciał się z tym problemem zmierzyć. Wstępne rozmowy prowadzę już ze specjalistami w tej dziedzinie, zresztą znanymi na tym forum, zobaczymy co z tego wyniknie.

 

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas mnie jakoś strasznie nie nagli, tym bardziej, ze potrzeba odłożyć trochę gotówki, ale prędzej czy później będę chciał się z tym problemem zmierzyć. Wstępne rozmowy prowadzę już ze specjalistami w tej dziedzinie, zresztą znanymi na tym forum, zobaczymy co z tego wyniknie.

 

ogólna rada:

 

Moim zdaniem możesz wybrać jedną z dwóch dróg: zaprosisz profesjonalistę w celu adaptacji akustycznej – możesz jednak „wejść na minę”, po pierwsze koszty, po drugie obserwuję, że powstało szereg „profesjonalnych firm akustycznych”, – które jeszcze wczoraj handlowały pietruszką, ale wyczuły „kasę”, kupiły prymitywny przyrząd, nie do końca umiejąc go obsłużyć nie mówiąc o interpretacji wyników ; druga droga jest znacznie lepsza. Douczaj się samodzielnie i na forum robiąc jednocześnie „własnym sumptem” kolejne kroki adaptacyjne, w sposób trochę prowizoryczny i tani byś mógł się z nich wycofać po stwierdzeniu, że poszedłeś w złym kierunku.

 

ps.

moja rada - nie tylko to forum - to forum to nasz prowincjonalny grajdołek

 

w sieci jest mnóstwo materiałów, fora obcojęzyczne o charakterze międzynarodowym, strony audiofilów-pasjonatów itd.

 

do wszystkiego podchodzić ze zdrowym sceptycyzmem, samemu próbować na tanich i prostych wariantach, wykorzystywać naturalne właściwości akustyczne elementów aranżacji i wyposażenia pokoju, zanim się człowiek właduje w wydatki na pomiary, "porady" i "profesjonalne" "ustroje", wierzyć tylko swoim uszom, kupić dobre słuchawki dokanałowe żeby mieć dźwięk odniesienia - wolny od problemów akustyki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

graaf oczywiscie bardzo dziękuje za Twoje wpisy, jak na razie tylko dzięki Tobie temat się trochę ruszył, natomiast po przeczytaniu ostatniego muszę stwierdzić, że widzę w tym wszystkim kilka spraw, które nie pozwolą mi na takie zachowanie, przynajmniej tak mi się wydaje.

Otóż pierwsza rzecz jest taka, że pomieszczeniem nie jest mój pokój prywatny czyli dedykowany tylko pod odsłuch lecz salon mieszkalny, więc wszystkie poprawy akustyczne potrzeba wykonać raz a dobrze, no może nie do końca wszystko za jednym zamachem, może być etapami, ale w miarę możliwości zaplanowanymi. Zależy mi również na estetyce i nie mogę pozwolić sobie na eksperymentowanie i np. montowanie/wieszanie czegoś na ścianach we własnym zakresie, aby później okazało się, że nie zdaje egzaminu lub ma zły wpływ na dzwięk po czym zdemontowanie i pozostawienie np. naruszonych ścian.

Druga rzecz: Obawiam się, ze samemu nie jestem w stanie dobrać oraz wykonać elementów, które będą pełniły funkcję ustrojów na tyle ile potrzeba. Co prawda mój ojciec jest stolarzem z zawodu, ale niestety nie posiada tyle czasu, aby wykonać w tak dokładny sposób np. dyfuzor.

Co do sprawy forów zagranicznych niestety barierą jest tutaj język angielski, którego nie znam na tyle dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"salon mieszkalny, więc wszystkie poprawy akustyczne potrzeba wykonać raz a dobrze, no może nie do końca wszystko za jednym zamachem, może być etapami, ale w miarę możliwości zaplanowanymi. Zależy mi również na estetyce i nie mogę pozwolić sobie na eksperymentowanie i np. montowanie/wieszanie czegoś na ścianach we własnym zakresie, aby później okazało się, że nie zdaje egzaminu lub ma zły wpływ na dzwięk po czym zdemontowanie i pozostawienie np. naruszonych ścian."

 

w jakim sensie naruszonych ścian? czy otwór pod obrazek to naruszenie ściany? na próbę zresztą wystarczy postawić przy ścianie

 

proszę wrzucić schemat tego salonu, co gdzie stoi czy może stać, bez tego nie ruszymy do przodu

 

 

"Obawiam się, ze samemu nie jestem w stanie dobrać oraz wykonać elementów, które będą pełniły funkcję ustrojów na tyle ile potrzeba. Co prawda mój ojciec jest stolarzem z zawodu, ale niestety nie posiada tyle czasu, aby wykonać w tak dokładny sposób np. dyfuzor"

 

w takim razie Kolega jest szczęściarzem, niech się Kolega uczy od Ojca stolarki

 

ale wpierw trzeba ustalić czy w tym salonie jest w ogóle sens stosować skomplikowane dyfuzory i ewentualnie gdzie

 

oczywiście może również Kolega zaufać "specjalistom", ale to poza wydatkami nie oznacza nic pewnego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się wtrącę i zadam pytanie. Ma kolega morfeusz_ może inny pokoik który wykorzysta jako odsłuchowy? Bo jeżeli ciężko będzie wbić gwoździa w ścianę i eksperymentować, to nie ma nawet o czym mówić :/

Było by fajnie jeżeli kolega załączył by na początek odpowiedz akustyczną pokoju robiąc to np. programem REW lub chociaż podał wymiary pomieszczenia (wyliczymy problematyczne rezonanse osiowe) bo na razie to nic nie wiemy :) a linki do zdjęć salonu można wysłać wróżce, choć po nich już widać że pogłos jest na poziomie 1,5s.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"salon mieszkalny, więc wszystkie poprawy akustyczne potrzeba wykonać raz a dobrze, no może nie do końca wszystko za jednym zamachem, może być etapami, ale w miarę możliwości zaplanowanymi. Zależy mi również na estetyce i nie mogę pozwolić sobie na eksperymentowanie i np. montowanie/wieszanie czegoś na ścianach we własnym zakresie, aby później okazało się, że nie zdaje egzaminu lub ma zły wpływ na dzwięk po czym zdemontowanie i pozostawienie np. naruszonych ścian."

 

w jakim sensie naruszonych ścian? czy otwór pod obrazek to naruszenie ściany? na próbę zresztą wystarczy postawić przy ścianie

 

proszę wrzucić schemat tego salonu, co gdzie stoi czy może stać, bez tego nie ruszymy do przodu

 

Jak dla mnie wiercenie otworów w ścianie jest naruszeniem ściany. Oczywiście otwory takie mogę wywiercić, ale tylko będąc pewnym, ze dany panel tam zostanie i zdaje egzamin. Jeżeli dla samego sprawdzenia wystarczy postawić takia możliwość jak najbardziej jest odpowiednia.Postaram się wrzucić schemat w ten weekend

 

"Obawiam się, ze samemu nie jestem w stanie dobrać oraz wykonać elementów, które będą pełniły funkcję ustrojów na tyle ile potrzeba. Co prawda mój ojciec jest stolarzem z zawodu, ale niestety nie posiada tyle czasu, aby wykonać w tak dokładny sposób np. dyfuzor"

 

w takim razie Kolega jest szczęściarzem, niech się Kolega uczy od Ojca stolarki

 

Niestety na naukę brakuje czasu

 

ale wpierw trzeba ustalić czy w tym salonie jest w ogóle sens stosować skomplikowane dyfuzory i ewentualnie gdzie

 

oczywiście może również Kolega zaufać "specjalistom", ale to poza wydatkami nie oznacza nic pewnego

 

Jeżeli miałbym brać specjaliste, to chciałbym kogoś zaufanego, czyli inaczej mówiąc polecanego przez innych, sprawdzonego

 

A ja się wtrącę i zadam pytanie. Ma kolega morfeusz_ może inny pokoik który wykorzysta jako odsłuchowy? Bo jeżeli ciężko będzie wbić gwoździa w ścianę i eksperymentować, to nie ma nawet o czym mówić :/

Było by fajnie jeżeli kolega załączył by na początek odpowiedz akustyczną pokoju robiąc to np. programem REW lub chociaż podał wymiary pomieszczenia (wyliczymy problematyczne rezonanse osiowe) bo na razie to nic nie wiemy :) a linki do zdjęć salonu można wysłać wróżce, choć po nich już widać że pogłos jest na poziomie 1,5s.

 

Pozdrawiam

 

Niestety nie mam innego pokoju, zastanawiałem się nad adapracją poddasza, tak aby całościowo wykonać pokój tylko i wyłacznie pod odsłuch, ale po weryfikacji poddasza i jego wymiarów, niestety okazuje się, że pomieszczenie jest za niskie i ogólnie za małe, tym bardziej pod minasy. Na poddaszu jest skos, w najnizszym punkcie około 1,3m w najwyższym około 1,9m. Tak jak wczesniej napisałem, postatram sie w weekend ogarnąc, wykonac pomiary i podać na forum, problem będzie tylko z wykonaniem rysunku, nie robiłem tego jeszcze. zobaczę ten program o którym napisałeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze tak jest, ale przecież komuś trzeba zaufać, przecież akustyk wykona pomiary na których widać co jest do poprawy i jakie panele montować. Są rzeczy, których nie jesteśmy w stanie wykonać samemu.

Przy okazji jesli mozesz napisz w jaki sposób najprosciej mam wykonać rysunek z wymiarami pokoju, przecież w paicie nie będe rysował, a nigdy tego nie robiłem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK naprawiło się. W sobotę i niedzielę, nie mogłem nic napisać w tym temacie.

A więc zrobiłem odręczny rysunek pokoju z wymiarami, ponieważ w ten sposób było szybciej, nie wiem czy taki wystarczy. Jeżeli nie postaram się wykonać bardziej dokładny.

 

Na rysunku podałem podstawowe wymiary, boki kartki oznaczają ściany, w miejscach nieopisanych są po prostu puste ściany, można to zobaczyć również na zdjęciach.

 

OK naprawiło się. W sobotę i niedzielę, nie mogłem nic napisać w tym temacie.

A więc zrobiłem odręczny rysunek pokoju z wymiarami, ponieważ w ten sposób było szybciej, nie wiem czy taki wystarczy. Jeżeli nie postaram się wykonać bardziej dokładny.

 

Na rysunku podałem podstawowe wymiary, boki kartki oznaczają ściany, w miejscach nieopisanych są po prostu puste ściany, można to zobaczyć również na zdjęciach.

 

OK naprawiło się. W sobotę i niedzielę, nie mogłem nic napisać w tym temacie.

A więc zrobiłem odręczny rysunek pokoju z wymiarami, ponieważ w ten sposób było szybciej, nie wiem czy taki wystarczy. Jeżeli nie postaram się wykonać bardziej dokładny.

 

Na rysunku podałem podstawowe wymiary, boki kartki oznaczają ściany, w miejscach nieopisanych są po prostu puste ściany, można to zobaczyć również na zdjęciach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, jeszcze pytanie - co to są za struktury, które zaznaczyłem czerwonymi strzałkami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to zabudowa czyli ta ramka z karton-gipsu dookoła w kolorze brązowym, po bokach ścian i przy suficie łącząca się z półkami przy podłodze, widoczne jest to na zdjęciu.

Dodam jeszcze, ze zabudowa komina po prawej od kanapy ma szerokość 120cm. - nie zaznaczyłem tego wymiaru na rysunku.

 

Wstępnie zastanawiam się nad adaptacją sufitu, ale na razie nie wiem czy montować tam dyfuzory np. skyline czy moze pochłaniacze. Myślałem również o tylnej ścianie za słuchaczem, aby zamówić i zamontować na niej deski w formie półwalców, z tym że półwalce jako dyfuzory rozpraszają chyba dość wąskie pasmo względem np. dufuzorów szczelinowych. To są na razie wstępne założenia. Waszym zdaniem dobre? Proszę o jakieś propozycje.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po obejrzeniu rysunku wróciłem do zdjęć i widzę, że pokój jest urządzony "na gotowo", rozumiem zatem, że Kolega nie chce już niczego przestawiać?

 

natomiast jest trochę miejsca na poprzesuwanie kolumn, zgadza się?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pokój jest "na gotowo" nie mam możliwości przestawiania czegokolwiek, a tym bardziej pod względem ustawienia sprzętu. Kable są puszczone w zabudowach, co zresztą nie było łatwe - musiałem robić otwory w zabudowach itd. Do tego miejsce ustawienia kanapy nie może być inne ze względu na TV, którego nie powieszę gdzie indziej.

Co do ustawienia kolumn - tak mogę poprzesuwać delikatnie kolumny, ale tutaj też nie mam dużego pola manewru.

 

Przede wszystkim rozchodzi się o duży pogłos w pokoju przez tak dużą ilość pustych ścian,podczas odsłuchu juz przy średniej głośności dzwięki się zlewają, brak separacji, brak sceny oraz słabo odczuwalny bas w miejscu odsłuchowym. Brakuje mu chyba wszystkiego. Stając z boku kolumn czyli np. bliżej okien po lewej stronie bas jest bardziej odczuwalny, ale nie zmienia to faktu, ze ogólnie brzmienie jest słabe. Takze przestawianie kolumn nie wiele tutaj pomoze.

 

Tak pokój jest "na gotowo" nie mam możliwości przestawiania czegokolwiek, a tym bardziej pod względem ustawienia sprzętu. Kable są puszczone w zabudowach, co zresztą nie było łatwe - musiałem robić otwory w zabudowach itd. Do tego miejsce ustawienia kanapy nie może być inne ze względu na TV, którego nie powieszę gdzie indziej.

Co do ustawienia kolumn - tak mogę poprzesuwać delikatnie kolumny, ale tutaj też nie mam dużego pola manewru.

 

Przede wszystkim rozchodzi się o duży pogłos w pokoju przez tak dużą ilość pustych ścian,podczas odsłuchu juz przy średniej głośności dzwięki się zlewają, brak separacji, brak sceny oraz słabo odczuwalny bas w miejscu odsłuchowym. Brakuje mu chyba wszystkiego. Stając z boku kolumn czyli np. bliżej okien po lewej stronie bas jest bardziej odczuwalny, ale nie zmienia to faktu, ze ogólnie brzmienie jest słabe. Takze przestawianie kolumn nie wiele tutaj pomoze.

 

Przepraszam, ze poraz kolejny posty są zdublowane, nie wiem dlaczego, ale strasznie mi to forum szwankuje. Edytować posta też nie mogę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy minasy grały już 30 godzin?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pokój jest "na gotowo" nie mam możliwości przestawiania czegokolwiek, a tym bardziej pod względem ustawienia sprzętu. Kable są puszczone w zabudowach, co zresztą nie było łatwe - musiałem robić otwory w zabudowach itd. Do tego miejsce ustawienia kanapy nie może być inne ze względu na TV, którego nie powieszę gdzie indziej.

Co do ustawienia kolumn - tak mogę poprzesuwać delikatnie kolumny, ale tutaj też nie mam dużego pola manewru.

 

Przede wszystkim rozchodzi się o duży pogłos w pokoju przez tak dużą ilość pustych ścian,podczas odsłuchu juz przy średniej głośności dzwięki się zlewają, brak separacji, brak sceny oraz słabo odczuwalny bas w miejscu odsłuchowym. Brakuje mu chyba wszystkiego. Stając z boku kolumn czyli np. bliżej okien po lewej stronie bas jest bardziej odczuwalny, ale nie zmienia to faktu, ze ogólnie brzmienie jest słabe. Takze przestawianie kolumn nie wiele tutaj pomoze.

 

Ok! Nigdy nic nie wiadomo.

Zakładam, że Kolega miał już okazję słuchać tego sprzętu w innych warunkach. Nie wydaje mi się też, by była to kwestia wygrzania. Jak patrzę na rysunek i zdjęcia to mnie Kolegi wrażenia nie dziwią (BTW - z rysunku wychodzi mniej niż 23 m2? no i ta zabudowa komina na zdjęciach wygląda na dużo płytszą?).

 

Nie wiem z jakim budżetem Kolega planuje, ale napiszę po prostu jak bym to widział .

Proponuję jak najbardziej szerokopasmowe pochłanianie na suficie skoncentrowane w miejscach pierwszych odbić. To skróci też pogłos.

 

Na tylnej ścianie jak najbardziej szerokopasmowa dyfuzja. Tylna ściana jest wystarczająco daleko.

 

Pokój jest dość wąski. W tym ustawieniu, na dłuższej osi, to rodzi problemy.

W tej sytuacji minimum to przysunięcie kolumn do kanapy i poszerzenie bazy na ile się da - w związku z tym, że to będzie dosuwanie do ścian, może wpłynąć to na bas, trzeba tego się spodziewać i zatrzymać przesuwanie w jakimś kompromisowym położeniu. Ponadto w ogóle samo przesuwanie kolumn, nie tylko do ścian i nawet niewielkie, może wpłynąć na bas. Także pozytywnie. Trzeba spróbować.

 

Do tego dochodzi asymetria, ściany na lewo i prawo bardzo akustycznie się różnią. To duży problem zwłaszcza z perspektywy pierwszych odbić bocznych. Można temu zaradzić za pomocą przechowywanych przy ścianie a wstawianych we właściwe miejsce przy odsłuchu reflektorów panelowych.

Zabudowy rogów są korzystne, bo zmniejszają problem odbić od przednich rogów pokoju. Pozostaje odbicie od ściany przedniej. Samo w sobie może ono nie być problematyczne, bo ściana ta przy przysunięciu kolumn do kanapy jest dość daleko. Można je praktycznie wyeliminować także za pomocą reflektorów panelowych. Ale może nie być takiej potrzeby.

 

Pozostaje podłoga i odbicia "z dołu". Puchate pufy na drodze pierwszych odbić, jeśli to możliwe (ponadto też wpłyną na pogłos) a na pewno - stoliczek przy słuchaniu muzyki wypada na bok.

 

(ps. kanapa skórzana jest niekorzystna, ale cóż)

 

Załączam rysunek. Strzałki wskazują co gdzie trzeba by przestawiać do słuchania. Panele po bokach wskazane, w kierunku ściany przedniej ewentualne.

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy minasy grały już 30 godzin?

 

Tak na prawdę ciężko powiedzieć, bo szczerze mówiąc jestem zniechęcony do słuchania muzyki, jak słyszę efekty. Ale 30h myślę ze już tak.btw. próbowałem się do Pana dodzwonic niestety bez skutku, cały czas wyłaczony tel. pisałem również meila.

 

Ok! Nigdy nic nie wiadomo.

Zakładam, że Kolega miał już okazję słuchać tego sprzętu w innych warunkach. Nie wydaje mi się też, by była to kwestia wygrzania. Jak patrzę na rysunek i zdjęcia to mnie Kolegi wrażenia nie dziwią (BTW - z rysunku wychodzi mniej niż 23 m2? no i ta zabudowa komina na zdjęciach wygląda na dużo płytszą?).

 

Nie wiem z jakim budżetem Kolega planuje, ale napiszę po prostu jak bym to widział .

Proponuję jak najbardziej szerokopasmowe pochłanianie na suficie skoncentrowane w miejscach pierwszych odbić. To skróci też pogłos.

 

Na tylnej ścianie jak najbardziej szerokopasmowa dyfuzja. Tylna ściana jest wystarczająco daleko.

 

Pokój jest dość wąski. W tym ustawieniu, na dłuższej osi, to rodzi problemy.

W tej sytuacji minimum to przysunięcie kolumn do kanapy i poszerzenie bazy na ile się da - w związku z tym, że to będzie dosuwanie do ścian, może wpłynąć to na bas, trzeba tego się spodziewać i zatrzymać przesuwanie w jakimś kompromisowym położeniu. Ponadto w ogóle samo przesuwanie kolumn, nie tylko do ścian i nawet niewielkie, może wpłynąć na bas. Także pozytywnie. Trzeba spróbować.

 

Do tego dochodzi asymetria, ściany na lewo i prawo bardzo akustycznie się różnią. To duży problem zwłaszcza z perspektywy pierwszych odbić bocznych. Można temu zaradzić za pomocą przechowywanych przy ścianie a wstawianych we właściwe miejsce przy odsłuchu reflektorów panelowych.

Zabudowy rogów są korzystne, bo zmniejszają problem odbić od przednich rogów pokoju. Pozostaje odbicie od ściany przedniej. Samo w sobie może ono nie być problematyczne, bo ściana ta przy przysunięciu kolumn do kanapy jest dość daleko. Można je praktycznie wyeliminować także za pomocą reflektorów panelowych. Ale może nie być takiej potrzeby.

 

Pozostaje podłoga i odbicia "z dołu". Puchate pufy na drodze pierwszych odbić, jeśli to możliwe (ponadto też wpłyną na pogłos) a na pewno - stoliczek przy słuchaniu muzyki wypada na bok.

 

(ps. kanapa skórzana jest niekorzystna, ale cóż)

 

Załączam rysunek. Strzałki wskazują co gdzie trzeba by przestawiać do słuchania. Panele po bokach wskazane, w kierunku ściany przedniej ewentualne.

Pozdrawiam!

 

Być moze pomyliłem się o 2m2, i pokój ma około 21m2, Jezeli chodzi o zabudowe komina po prawej to pisałem o jej szerokości, która wynosi 120cm, natomiast głębokość to 22cm.Jeżeli chodzi o sufit to właśnie nie mam pewności, czy pochłanianie czy rozpraszanie byłoby lepszym rozwiązaniem. Być moze zeczywiście pochłaniacze, tylko w jakim % sufit do pokrycia?Jezeli chodzi o asymetrie, jestem świadomy i tutaj myślałem o trochę innym ustawieniu paneli od tego, który zaproponowałeś na rysunku, ponieważ chciałbym aby mozliwie zamontować je na stałe tym, a więc po prawej stronie na sciane zamontować dyfuzory, powiedzmy szczelinowe, a po lewej zamówić dyfuzor mobilny o tej samej lub podobnej wielkosci co po stronie prawej, stojący np. na jakiś drewnianych nóżkach bądź stojaku. Czy zabudowa rogów jest korzystna ciężko powiedzieć , ponieważ w środku jest pusta i do tego z karton gipsu. Proszę o weryfikacje czy moja propozycja byłaby ok, jesli tak jakiej wielkosci powinny być w/w dyfuzory?Na tylnej scianie napisałeś o dyfuzorach szerokopasmowych, czyli w grę wchodzą tylko i wyłacznie dyfuzor schroedera bądź szczelinowy np. 7n+1 lub 17n+1, osobiscie jesli już bardziej skłaniałbym się ku szczelinowym, natomiast proszę o podpowiedź który z nich i na jak duzej powierzchni ściany, tyczy sie to zarówno sciany tylnej jak i bocznych.O scianie tylnej pisałem wcześniej o pomyśle zamontowania desek w kształcie półokragłym czyli półwalców, czy to zdałoby egzamin, czy to już nie jest rozpraszanie szerokopasmowe?Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się też, by była to kwestia wygrzania.

W momencie zakładania wątku te kolumny nie grały więcej jak 30h. Skoro teraz mają może nagrane 30h, to wg mnie po części problem z brakiem basu jest spowodowany brakiem wygrzania kolumn.

 

Tak na prawdę ciężko powiedzieć, bo szczerze mówiąc jestem zniechęcony do słuchania muzyki, jak słyszę efekty. Ale 30h myślę ze już tak.btw. próbowałem się do Pana dodzwonic niestety bez skutku, cały czas wyłaczony tel. pisałem również meila.

Byłem zajęty, a minuta połączenia z Białorusi to jedyne 5zł/min więc nie korzystałem z telefonu.

 

O scianie tylnej pisałem wcześniej o pomyśle zamontowania desek w kształcie półokragłym czyli półwalców, czy to zdałoby egzamin, czy to już nie jest rozpraszanie szerokopasmowe

Deska (czy sklejka) nie jest pochłaniaczem szerokopasmowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Jeżeli chodzi o sufit to właśnie nie mam pewności, czy pochłanianie czy rozpraszanie byłoby lepszym rozwiązaniem

 

z tego co Kolega pisze wynika, że priorytetem w pokoju jest skrócenie pogłosu - gdzieś zatem trzeba by umieścić pochłanianie - na suficie wydaje się najpraktyczniej bo ściana z TV odpada a z tyłu dobre miejsce na dyfuzję

 

co do alternatywy pochłanianie-rozpraszanie, to rozpraszanie nie skróci pogłosu, a ponadto rozpraszanie szerokopasmowe jest jednak dużo droższe

 

Być moze zeczywiście pochłaniacze, tylko w jakim % sufit do pokrycia?

 

o tym zdecydować musi pomiar i/lub słuch - a podstawowa zasada to dołożyć zawsze można

 

chyba że znajdzie Kolega rozwiązanie sufitowe na pokrycie całego sufitu, na które będzie stać Kolegę (popytać trzeba w firmach) - wtedy po prostu w 100%

 

 

chciałbym aby mozliwie zamontować je na stałe tym, a więc po prawej stronie na sciane zamontować dyfuzory, powiedzmy szczelinowe, a po lewej zamówić dyfuzor mobilny o tej samej lub podobnej wielkosci co po stronie prawej, stojący np. na jakiś drewnianych nóżkach bądź stojaku

 

czyli i tak rozwiązanie częściowo mobilne, a tego rodzaju dyfuzory jakich tu trzeba to nieporównywalnie wyższy koszt oraz rozmiary i ciężar od panela refleksyjnego, który można w podstawowej wersji zamówić u byle stolarza jako "parawan" ;-) i potrzebuje bardzo mało miejsca do przechowywania

 

 

Czy zabudowa rogów jest korzystna ciężko powiedzieć , ponieważ w środku jest pusta i do tego z karton gipsu

 

jeśli chodzi o bas to może powodować problemy, ale na pewno nie jeśli chodzi o:

 

wysokie i średnie tony dość mocno się zlewają, brakuje sceny oraz ogólnej separacji.

 

najpierw te problemy, potem bas

 

 

proszę o podpowiedź który z nich i na jak duzej powierzchni ściany, tyczy sie to zarówno sciany tylnej jak i bocznych

 

 

na bocznych odradzam, na tylnej na początek wystarczą podstawowe modele 1D pokrywające miejsca pierwszych odbić, najlepiej skuteczne od 300<400 Hz a wyżej sięgające ile się da

 

 

pisałem wcześniej o pomyśle zamontowania desek w kształcie półokragłym czyli półwalców, czy to zdałoby egzamin, czy to już nie jest rozpraszanie szerokopasmowe

 

półwalec na pewno lepszy od płaskiej ściany, diabeł jednak tkwi w szczegółach - jeśli nie ma Kolega zacięcia majsterkowicza czy dobrego stolarza i budżet na eksperymenty to lepiej kupić podstawowy model gotowy 1D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż tak, priorytetem jest skrócenie pogłosu, ale jezeli chodzi o boczne sciany, to wydawało mi się że dyfuzory bedą lepszym rozwiązaniem, liczę się z "jakimiś" kosztami. Gdzies czytałem, ze z pochłaniaczami trzeba uważać, aby nie przesadzić i lepiej zaczynać od dyfuzorów bo ich nigdy za wiele. A do tego dyfuzory po części też są pochłaniaczami, tylko w dużo mniejszej ilości, dlatego też chciałbym najpierw wprowadzić dyfuzory, natomiast napisałeś, ze na sufit jednak pochłaniacze i teraz się zastanawiam. Bez pomiarów jednak się nie obejdzie, bo widzisz jesli chodzi o ilość poszczególnych ustrojów to już jest jedna wielka niewiadoma, rozłoże na suficie pochłaniacze, powiedzmy co 30 cm przerwy pomiędzy każdym, zamontuje i okaże się, ze jest ich za mało, to później nie będę miał miejsca na kolejne w taki sposób aby one pasowały. Na suficie przecież nie mam mozliwości położenia i sprawdzania jak słychać, podepre kijami? :D.

Jeżeli chodzi o panele refleksyjne, to szczerze mówiąc nie wiem co to takiego i jak wygląda. Jeżeli mówimy o tylnej ścianie i rozpraszaniu szerokopasmowym to lepiej chyba będzie dyfuzory szczelinowe?? Wiem, ze droższe ale i przyniosą lepsze efekty rozumiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o boczne sciany, to wydawało mi się że dyfuzory bedą lepszym rozwiązaniem

 

dlaczego?

 

liczę się z "jakimiś" kosztami.

 

bardzo dobrze, chodzi o to, żeby budżet wydać jak najlepiej

 

Gdzies czytałem, ze z pochłaniaczami trzeba uważać, aby nie przesadzić i lepiej zaczynać od dyfuzorów bo ich nigdy za wiele

 

zgoda i zgoda ALE - co do dyfuzorów, to zależy gdzie je umieszczać w relatywnie małym pomieszczeniu - z reguły nie w miejscach pierwszych odbić, wyjątek - z tyłu za słuchaczem, jeśli jest odpowiedni dystans do ściany tylnej

 

dyfuzory po części też są pochłaniaczami

 

nieporównywalne z pochłanianiem właściwym

 

 

napisałeś, ze na sufit jednak pochłaniacze i teraz się zastanawiam

 

a gdzie chciałby Kolega umieści pochłanianie? w tym pokoju grę wchodzi tylko sufit lub ściana tylna, podłoga w pewnym zakresie (dywan grubszy, pufy, inna kanapa)

 

 

okaże się, ze jest ich za mało, to później nie będę miał miejsca na kolejne

 

to wtedy można dołożyć pochłanianie w innych miejscach - dywan większy i grubszy, tylna ściana (dyfuzory nie zajmą przecież całej ściany)

 

z punktu widzenia samego czasu pogłosu to nie będzie miało krytycznego znaczenia, czy dołoży Kolega na sufit czy z tyłu

 

Jeżeli chodzi o panele refleksyjne, to szczerze mówiąc nie wiem co to takiego i jak wygląda

 

to jest ruchoma ścianka/parawan, wykonana ze sklejki, nietrudno sobie wyobrazić :-) w wersji zaawansowanej może to być uzupełnione o absorpcję z tyłu i inne elementy i wyglądać np. tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) albo tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

pomijając różne szczegóły chodzi przede wszystkim o odbicie fali akustycznej w pożądanym kierunku - i tego właśnie potrzeba w Kolegi pokoju

 

 

Wiem, ze droższe ale i przyniosą lepsze efekty rozumiem?

 

to zależy od wykonania - trzeba popytać u producentów, moja rada - na początku nie przepłacać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Mówiąc ogólnikowo to na powno nie będę mógł wstawić do pokoju czegoś w rodzaju parawanów, ponieważ moja Pani mnie z tym wygoni.

Na pochłanianie prawdopodobnie przeznaczę sufit, natomiast na bocznych scianach dopiero się okaże. Pierwsze co zamierzam zrobić to pomiary poprzez Pana Mirka z AcousticLab, z tym że na razie jeszcze potrzeba trochę czasu, aby kolumny dobrze się wygrzały. Bez pomiarów, jak sam napisałeś nie można stwierdzić ile/jaką powierzchnie pokryć pochłaniaczami itd.

Mam mieszane uczucia i obawy co do uzyskania odpowiednich warunków odsłuchowych w pokoju, a nie stać mnie na całkowitą zmianę pomieszczenia od podstaw.

 

Pisałeś też o podstawowych modelach dyfuzorów 1D - czy chodzi o szczelinowe?

cytat: na tylnej na początek wystarczą podstawowe modele 1D pokrywające miejsca pierwszych odbić, najlepiej skuteczne od 300

 

Jeśli możesz podeślij jakiegoś linka do tych dyfuzorów.

 

Pozdrawiam

 

Pisałeś też o podstawowych modelach dyfuzorów 1D - czy chodzi o szczelinowe?

cytat: na tylnej na początek wystarczą podstawowe modele 1D pokrywające miejsca pierwszych odbić, najlepiej skuteczne od 300

 

cytat: na tylnej na początek wystarczą podstawowe modele 1D pokrywające miejsca pierwszych odbić, najlepiej skuteczne od 300

 

Po prostu masakra, w ogóle nie mogę edytować, zacytować, nic zmienić w poście, za każdym razem wyskakuje błąd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ówiąc ogólnikowo to na powno nie będę mógł wstawić do pokoju czegoś w rodzaju parawanów, ponieważ moja Pani mnie z tym wygoni.

 

to może być całkiem płaskie i przechowywane gdzieś w schowku, ustawiane tylko do stereo

 

 

Mam mieszane uczucia i obawy co do uzyskania odpowiednich warunków odsłuchowych w pokoju

 

te pokój wcale nie jest zły

 

 

Pisałeś też o podstawowych modelach dyfuzorów 1D

 

może zapytaj choćby AcousticLab, mają w ofercie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj taki sobie człowieczku :)

Znam Caspiana bardzo dobrze, miałem dłuugo M1NG, kilka miesięcy miałem tez CD M1 do kompletu.

Minasy znam z kilku odsłuchów w tym jeden właśnie ze wzmacniaczem Caspiana - to moim zdaniem nie jest do końca udane połączenie, Grzegorz też wspominał kiedyś, że Minasy nie do końca z Caspanem grają.

Wzmacniacz Caspian'a gra dość obszernym miękkim i raczej pulsującym basem, Minasy potrafią też "przywalić" - zestawienie obu jednak nie do końca pasuje bo te cechy się nie sumują

Dołożenie do tego zestawienia CD Caspiana, które gra właśnie dość szczupłym basem może być kolejnym powodem Twoich problemów.

Jak masz możliwość postaraj się posłuchać i siebie Minasów z innym wzmocnieniem.

 

 

Odnośnie akustyki to moim zdanie jeżeli chodzi o ustawienie to jest co najmniej dobrze.

 

Płaskie powierzchnie niestety mogą powodować efekt, o którym piszesz wspominając o wysokich tonach i scenie, więc tu pozostaje zagracenie pokoju, kilka półek z książkami na tylnej ścianie i bocznych za słuchaczem na pewno by pomogło a wizualnie pokój by tylko zyskał.

Dodatkowo patrząc na miejsca pierwszych odbić to z prawej strony masz idealne miejsce na dyfuzor 1d (lub płytki regał na płyty/książki), z lewej już gorzej bo okna nie zasłonisz ale za firanka przy kaloryferze jeden by wszedł (1d) a nad nim na parapecie 2-3 gęste kwiaty i temat masz przynajmniej częściowo załatwiony jeżeli nie chcesz się bawić w profesjonalną adaptację akustyczną.

 

W innych miejscach pokoju też basu nie odczuwasz??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zmartwił Twój post, ale nie musi być do końca tak jak napisałeś. Otóż jest tak, ze ile ludzi tyle opinii. P

odczas kupna doradzał mi znajomy, mówiąc, ze takie zestawienie bedzie b.dobrze ze sobą współgrało, radziłem się również samego Pana Wojtka P, który również napisał, ze jest to dobre połaczenie.

Taki zestaw, czyli lżej grające cd i wzmacniacz z mocniejszym basem, powinno się wspomagać a nie utrudniać.

 

Jeżeli chodzi o bas, pisałem o tym w którymś z wczesniejszych postów, ze bas odczuwalny jest duzo bardziej po bokach kolumn i to stojąc nawet dość blisko, ale z boku, czyli tak jakby przy pierwszych odbiciach.

Stojac przy prawej kolumnie - czyli scianie, po lewej - przy oknie. W miejscu odsłuchowym jest, ale taki bardziej kartonowy, bez wypełnienia, tej masy, słaby!! słychać głownie wokal i wysokie tony do tego przy głośniejszym słuchaniu, aż w uszy kłuje i się zlewa.

Nie wiem, być moze przy tym zestawie, nie będę miał mozliwości usłyszenia ładnej sceny głebi itd. Nie będę mógł podczas słuchania wskazać gdzie kazdy z muzyków stoi, moze to za słaby sprzęt ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zmartwił Twój post, ale nie musi być do końca tak jak napisałeś. Otóż jest tak, ze ile ludzi tyle opinii. P

Pełna zgoda. Opisałem Ci swoje doświadczenia.

 

Podczas kupna doradzał mi znajomy, mówiąc, ze takie zestawienie bedzie b.dobrze ze sobą współgrało, radziłem się również samego Pana Wojtka P, który również napisał, ze jest to dobre połaczenie.

lepiej zrobiłbyś gdybyś sam posłuchał wcześniej zestawiania Caspiana z Minasami

 

 

Taki zestaw, czyli lżej grające cd i wzmacniacz z mocniejszym basem, powinno się wspomagać a nie utrudniać.

zestaw gra dobrze i tak jak piszesz jest tak zrobiony aby się właściwie uzupełniał. Moim jednak zdaniem cd zabiera trochę tej barwnej średnicy wzmacniacza.

 

 

Jeżeli chodzi o bas, pisałem o tym w którymś z wczesniejszych postów, ze bas odczuwalny jest duzo bardziej po bokach kolumn i to stojąc nawet dość blisko, ale z boku, czyli tak jakby przy pierwszych odbiciach.

Stojac przy prawej kolumnie - czyli scianie, po lewej - przy oknie. W miejscu odsłuchowym jest, ale taki bardziej kartonowy, bez wypełnienia, tej masy, słaby!! słychać głownie wokal i wysokie tony do tego przy głośniejszym słuchaniu, aż w uszy kłuje i się zlewa.

Nie wiem, być moze przy tym zestawie, nie będę miał mozliwości usłyszenia ładnej sceny głebi itd. Nie będę mógł podczas słuchania wskazać gdzie kazdy z muzyków stoi, moze to za słaby sprzęt ???

 

Pozostaje Ci spróbować powalczyć z akustyką. Zacznij od małych przesunięć kolumn - czasami to daje spore zmiany w sposobie prezentacji sceny.

 

Życzę powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zrób sobie ciekawy eksperyment . Poczytaj najpierw o akustyce i rezonansach pomieszczenia.

Potem poszukaj w internecie plików testowych w różnych zakresach częstotliwości , puść to sobie na swoim sprzęcie i pospaceruj po mieszkaniu.

Zobaczysz wtedy gdzie bas Ci się wzmacnia , gdzie osłabia a gdzie jest OK .

Będziesz miał wtedy mniej więcej pogląd jak wygląda sytuacja z niskimi częstotliwościami w Twoim pomieszczeniu .

A potem jak nie masz żony lub partnerki to z górki odsuwasz kolumny od ścian bocznych, przysuwasz się z miejscem odsłuchu do zestawu i adaptujesz rogi pomieszczenia pułapkami basowymi i gra muzyka .

Ja ma żonę i już mnie głowa boli jak to wszystko zrobić :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

 

Chciałbym trochę odświeżyć temat. Od jakiegoś czasu jestem juz po wykonaniu pomiarów poprzez P.Mirka z AcoustićLab. Postanowiłem je opublikować, być moze wtedy, większa ilość ludzi będzie w stanie podsunąć jakieś sugestie.

Wstępnie w planach jest:

-montaż pułapek basowych na tylnej ścianie za słuchaczem - boki (lecz nie do samej podłogi, brak mozliwości) oraz w rogu -ściana-sufit.

-pochałaniacze szerokopasmowe w ilości X na suficie przed i za słuchaczem oraz na tylnej ścianie i 2szt stojace za kolumnami.

-2szt dyfuzorów po bokach elektroniki, oraz 2szt nad słuchaczem.

 

Na razie podałem ogólny zarys, więc brak np. wymiarów pułapek czy dyfuzorów, chciałbym zobaczyć jakie będą wasze sugestie, porady i opinie.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13199-0-02445100-1403263757_thumb.jpg

post-13199-0-36977500-1403263762_thumb.jpg

post-13199-0-96405800-1403263766_thumb.jpg

post-13199-0-65037300-1403263771_thumb.jpg

post-13199-0-35214800-1403263776_thumb.jpg

post-13199-0-99077400-1403263786_thumb.jpg

post-13199-0-13180500-1403263798_thumb.jpg

post-13199-0-91335000-1403263805_thumb.jpg

post-13199-0-93844700-1403263816_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.