Skocz do zawartości
IGNORED

Zestaw stereo do 1500zł


dinamo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź. To że mam zbyt mały budżet, to ja wiem :) Ale chciałem rzetelnie napisać, co mnie kręci i jakie mam oczekiwania docelowe. Natomiast na początek w zupełności wystarczyłoby mi coś, co zabrzmi nawet podobnie do tego Pianocrafta, tylko hmmm... nie wiem jak to określić... nie to, że brakowało basu, ale takiego luzu w dole? Trudno mi to określić. Nie znam się, nie orientuję się - na wyczucie to traktuję. Np. taki utwór:

W tym wypadku miałem takie odczucie, że mogłoby być dużo lepiej, że to hipnotyzujące tło za bardzo znikało za główną linią i wokalem. Ale z drugiej strony boję się, że wprowadzę ewentualnych doradców na drogę, którą pójdą za daleko i skończy się przesadą w drugą stronę. Zatem i tak nastawiam się na odsłuchy, aż trafię w to, czego szukam.

Z góry dziękuję za wszelkie porady, ale też nie oczekuję wrzucania linków na allegro. Nie szukajcie za mnie. Możecie po prostu walnąć kilka połączeń symbolicznie, a ja już sobie sam poszukam. I tak zakładam, że to trochę potrwa. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

 

PS.

W Pianocrafcie bardzo podobało mi się umiejscowienie wokalu. To chyba był największy szok, ale trudno się dziwić, skoro do tej pory użytkowałem jakąś miniwieżę Sony w stanie rozkładu i z brzęczącym basem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

na forum jestem nowy dlatego przepraszam jeśli piszę coś nie w takiej formie jak powinno to wyglądać.

 

Tak więc w miarę krótko... Od niedawna zacząłem interesować się gramofonami, ponieważ chciałbym takowy sobie kupić i spróbować jak to jest posłuchać muzyki z winyla, jednak okazało się, że nie jest to takie proste jak myślałem na samym początku. Po przeczytaniu kilkunastu stron i forów i zaznajomieniu się z tematem zaczęło brakować mi wiedzy. Zwracam się dlatego z prośbą o pomoc do Was.

 

Czego szukam?:

- Gramofon

- Wzmacniacz (z odbiornikiem radiowym(?))

- Odtwarzacz CD (z możliwością podłączenia USB(?)) (a jeśli na początek może być laptop to wybiorę pewnie laptop (ekonomia))

- Kolumny Głośnikowe (o w miarę standardowych wymiarach, stojące, bądź nie, ale nie przesadnie wielkie)

 

1. Pieniądze:

Jako, że jestem studentem to nie mam na całość za dużo pieniędzy, a chciałbym się zmieścić w około 1500zł +/-400zł.

 

2. Warunki techniczne - pokój:

Tak więc pokój w tym momencie ma około 20m^2, ale jak to bywa, mieszkanie studenckie, a zarazem pokój może się w kolejnym semestrze zmienić, lecz nie sądzę by był on w przyszłości większy.

 

3. Czego słucham:

Głównie są to: "Hip-Hop" i "muzyka elektroniczna", ale może łatwiej będzie określić to po artystach: O.S.T.R, Fisz, Bisz, Eminem, Mac Miller, Borgore, Crystal Castles, The Prodigy, Justice, Glitch Mob, M83, Gorillaz, a czasem też: Kings of Leon, Alphaville, Red Hot Chili Peppers, czy Kuśka Brothers

 

4. Dodatkowe informacje o mnie, przemyślenia, oraz preferencje:

W tym momencie posiadam jedynie głośniki raczej do komputera - Microlaby T9.

Po przeczytaniu kilku informacji na temat gramofonów dowiedziałem się, że niektóre mają przedwzmacniacz inne nie, dlatego zaznaczam że raczej szukam wzmacniacza z wejściem Phono i gramofonu bez przedwzmacniacza, dodatkowo dowiedziałem się, że niektóre gramofony mają napęd paskowy inne bezpośredni, nie wiem który byłby lepszy i dlaczego...? Spodobał mi się np. gramofon Technicsa sl-1200, ale jednak cena do mnie nie przemawia, z kolei patrząc na tańsze modele nie wiem który z nich jest najlepszy...

 

Poza tym wszystkim mam pewne preferencje: na pewno stawiam na sprzęt używany, ale cieszyłbym się bardzo gdyby nie był to sprzęt sprzed 30lat, ponieważ w przyszłości chciałbym móc dokupić np. odtwarzacz z tej samej serii, a przy sprzętach sprzed kilkunastu lat ciężko będzie mi go znaleźć, a dodatkowo wygląd nowszych sprzętów bardziej mi pasuje...

 

 

 

Z góry dziękuję za pomoc, i przepraszam za być może głupie pytania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... a może ktoś potrafiłby coś powiedzieć o takim zestawie/ew. go zmodyfikować?

1 - Rotel RA931

2 - Rotel RCD930AX

3 - Tannoy Mercury F3

Jeżeli jest to warte uwagi, to prosiłbym o ew. sugestie co do "uczciwych" cen wg was. Ile takie coś powinno kosztować, żeby się tym zainteresować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję używanego wzmacniacza(+w przyszłości cd i tuner) /amplitunera stereo i kolumn- podłogowych lub podstawkowych.

Pokój to ok 15m2 (prostokątny). Chciałbym jednak by jakość dźwięku była jak najlepsza i by kolumny nie były za słabe jeśli chodzi o swoją moc (nawet do większego pomieszczenia).

Kwota jaką dysponuję to 2tys. zł.

Słucham 90% muzyki- każdego rodzaju, od rapu przez jazz do klasyki włącznie tak więc chciałbym by sprzęt był uniwersalny w swojej muzykalności.

Muzyka będzie puszczana przez Kabel optyczny z karty Xonar DG w komputerze.

Do chwili obecnej miałem Logitech z-5500 (który poza fajną mocą co do tego pomieszczenia nie przedstawia nic więcej).

Widziałem wiele podobnych tematów jednak nic konkretnego nie mogę znaleźć. Nie wiem czy lepiej wziąć lepsze głośniki/ słabszy wzmak czy na odwrót. Sprzętu jest tyle, że od przeglądania boli głowa

Proszę o przykłady zestawów wzmak+ kolumny, tak by zmieścić się w tych 2tys. Z góry dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... a może ktoś potrafiłby coś powiedzieć o takim zestawie/ew. go zmodyfikować?

1 - Rotel RA931

2 - Rotel RCD930AX

3 - Tannoy Mercury F3

Do tych Roteli zdecydowanie Tannoy Mercury M3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Ale niestety znaleźć je w cenie do 800-900 zł to jednak problem, przynajmniej ja na razie na takie nie trafiłem, albo były z odbiorem osobistym... w Warszawie. Ostatnio jakieś M3 na allegro za 1400 zł widziałem, co wydaje mi się kwotą zdecydowanie za wysoką, jak za te kolumny. Co do CD to rozważam jeszcze ROTEL RCD-965BX (do 400 zł) oraz niektóre modele Denona (wersja zdecydowanie tańsza, bo do 300 zł). Na razie czekam, podstawa to chyba kolumny i wzmacniacz, bo ze znalezieniem CD będzie najmniejszy problem. Na razie widziałem tego Rotela RA931 za 500 zł na allegro, nie wiem czy trafię taniej. Zobaczymy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - gra wybornie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie jak stare Luxmany, delikatnie i czyściutko, niestety bez rotelowskiego powera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało mi sie złożyć zestaw w cenie do 1500zł co prawda bez cd ale jestem bardzo zadowolony i wiem ze to poczatek dlugiej drogi :)

kolumny pylon pearl

amplituner teac ag 790a

dac fiio d3

za całość z okablowaniem zapłaciłem 1550zł

 

wiem ze to pewnie mniej niz przyzwoity zestaw startowy ale na moje dopiero co rozdziewiczone ucho brzmi na razie super :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moge prosic jeszcze o radę w co moge inwestować kolejne wolne środki?

co z tego zestawu jest najwęższym gardłem i jako pierwsze bedzie kwalfikowało się do zmiany?

jesli muzyki słucham z plików mp3 i planuje flac to warto zaczac zbierac na jakis przyzwoity dac np dacmagic?

w tej chwili zeby posluchac mp3 musze włączać tv jest jakiś sposób na pomnięcie w tym wszystkim tv?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki dozbieram do tego dacmagica a nastepny w kolejce bedzie wzmak - jako muzyk uznaje tylko wzmacniacze lampowe bo tranzystory to brzęczące zabawki - ciekaw jestem czy w świecie stereo tez działa ta zasada

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Czy taki denon :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

uciagnie xaviany primissima? DObre to bylo by polaczenie, kolumna zamknietych z takim cudakiem?jak z impedancja.Pisze oczywiscie o xavianach pierwszej generacji.Ponoc sa lepsze od nastepcy.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie wiem czy udało by się znaleźć gorsze połączenie !!! Nawet o takim nie myśl.

Albo kup kolumnom porządny, prawdziwy wzmacniacz - albo sprzedaj Xawiany i kup sobie jedną z miniwież np. Pianocrafta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiam się nad zakupem nowej mini wieży. Moją uwagę przykuł philips mcm 2150/12. Czy dźwięk z niej płynący jest dobrej jakości?

 

Wiem, że jest ona wyposażona w głośniki dwudrożne o mocy 70w

 

Czy w tej cenie mogę kupić coś lepszego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie wiem czy udało by się znaleźć gorsze połączenie !!! Nawet o takim nie myśl.

Albo kup kolumnom porządny, prawdziwy wzmacniacz - albo sprzedaj Xawiany i kup sobie jedną z miniwież np. Pianocrafta.

 

Xavianow jeszcze nie mam.Czekaja na mnie , moze pod koniec roku bede mial okazje je kupic .Troche czasu mam.Z tego co wiem to baaardzo wymagajace monitorki i potrzebuja kopa.Pokoik maly bo tylko 10m kw. Ani nie ma miejsca za wiele a i akustyka tez do bani.Potrzebuje malego czysto grajacego grajka.Byc moze bede zmuszony powiesic kolumienki np. na vogelsach wiec w gre wchodzi obudowa zamknieta albo przedni bassreflex.I teraz sie zastanawiam co wybrac.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym się Was forumowiczów poradzić. Jako, że właśnie ukończyłem 18 lat, wpadło troszkę kasy i postanowiłem, że przeznaczę na nowy sprzęt do 1000zł. Pogrzebałem już troszkę w internecie, i jak wcześniej byłem dość przekonany co kupię, teraz już nie wiem. Potrzebuję dobrego sprzętu audio do pokoju. Pomieszczenie niewielkie ok.15m2, lecz chcę też używać tego sprzętu jako nagłośnienie jakiś imprez domówek. To co brałem wcześniej pod uwagę. Planowałem zakupić używane Tonsile Altusy 110 lub 140, choć sądzę, że 110 by wystarczyły. Ceny sprawdzałem, do 500zł powinienem się spokojnie wyrobić. Następny wzmacniacz. Póki nie zacząłem przeglądać opinii, chciałem dokupić do tego jakiś wzmacniacz Technicsa. Myślałem, że to sprzęt z wysokiej półki, jednak po komentarzach nie wiem co sądzić.Przeglądałem też wzmacniacze Pioneera, ale przy większości nie ma pilota, co jest u mnie absolutną koniecznością. Zajmuję się trochę muzyką, więc zależy mi na jak najwyższej jakości dźwięku, bo jestem dość wybredny. Lubię mocny bas, ale też soczysty dźwięk hi hatu ;) Mam nadzieję, że dostatecznie rozwinąłem zapytanie i uprzejmie proszę o pomoc. Czekam na wszelkie propozycje :) Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>zdaneek

 

Powrót do przyszłości?

Takie rzeczy to ja mogłem pisać jak kończyłem 18 lat w latach '90. Zresztą błąd z Altusami kupionymi na Wolumenie tez popełniłem.

 

1000 zł nie majątek, ale można dostać za to coś co gra muzykę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tonsil Altus z Technicsem , oj zdaneeek ty chyba tych 18 lat jeszcze nie skończyłeś. Idź po rozum do głowy, pomyśl zanim zrobisz głupstwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sittek, dlatego też napisałem tutaj. Chcę się poradzić, napisałem co wcześniej rozważałem, a czego się jednak dowiedziałem. Prosiłbym w takim razie o jakieś propozycje, nie siedzę w tym głęboko i też nie jestem osłuchany z różnymi zestawami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o Misiion i dużo dobrych opinii, tylko troszkę drogie 1000zł razem ze wzmacniaczem to jest zdecydowany max. SONY widzę dobry sprzęt, tylko z tego co widzę nie ma do niego pilota, a na prawdę jest on u mnie konieczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomijaj wzmaków, które mają możliwość sterowania pilotem, ale są sprzedawane bez. Bardzo dużo jest właśnie takich. Za niewielkie pieniądze kupisz uniwersalny albo nawet oryginalny.

 

Coś z Yamahy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Coś z Denona to już bardziej koledzy doradzą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wzmacniacz godny uwagi. A jeśli chodzi o kolumny z niższej półki cenowej ? Tonsile naprawdę nie zdają egzaminu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cykają i dudnią jak trzeba, więc u niektórych zdają. Jeśli u ciebie zdadzą, to przestań szybko się zajmować muzyką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)
<br />Faktycznie wzmacniacz godny uwagi. A jeśli chodzi o kolumny z niższej półki cenowej ? Tonsile naprawdę nie zdają egzaminu ? <br />

 

Na kolumnach nie powinno się oszczędzać,to podstawa systemu!!

Można kupić nowe z dużą ilością głośników za 300-500zł,ale nawet o nich nie myśl:)

Koledzy smog i sittek napisali już co sądzą o Altusach,to powinno ci wystarczyć by szybko zapomnieć o ich zakupie,nawet istnieniu.

 

Do pomieszczenia 15m większość kolegów z doświadczeniem Audio wstawiłoby monitory,poleciłem Tobie Missiony bo mają bas-reflex z przodu,nie sugeruj się jednym głośnikiem nisko-średniotonowym,basu wystarczy,bo myślę że tego się obawiasz.

 

Mission+Sony,to zestawienie dosyć uniwersalnego dżwięku podanego z dozą kultury przy odsłuchu,

taki prawdziwy początek zabawy z Audio,a nie wypaczenia i szybka głuchota z Altus i im podobnymi.

Pozdrawiam.

Edytowane przez rydz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasze wypowiedzi na temat zarówno Altusów/Altonów jak i wzmacniaczy Technics czy połączenia tego zestawu są conajmniej "błędne", wypowiadając się subtelnie. Zależy co dla kogo jest muzyką prawda? :) Ciężko mi nazwać efektownymi, Missiony które przedstawiliście bądź wzmacniacz sony... nie są to złe sprzęty ale... :) cóż jak dla mnie najważniejsze jest pasmo przenoszenia które (prosze, zmierzcie sobie jak naprawde grają wasze kolumny, a nie jaka charakterystyka jest "podawana"... Altusy 140 mają w sobie to coś , co nazywa się głębią... (nie mówie o takich,w których nie zostało nic oryginalnego...) Gdy wysokotonowe głośniki wymieni się niskim kosztem, na najmocniejsze tonsila pasujące w miejsce fabrycznych (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) każde uderzenie w hi-hat w piosence sprawia że krzepnie krew :) niskotonowe głośniki pracuja super (chyba że ktoś jest "dzieckiem bassu" jak to dziś nazywają . Średniotonowe głośniki na zwrotnicy mają zbyt obcięte pasmo i fabryczne są dośc "ciche" na tle mocnych niskich i wysokich tonów. Wzmacniacze Technics-a charkteryzują sie REALNYM niskim zniekształceniem(min.Class A+) i IDEALNIE pasują do owego zestawu kolumn... dodatkowo mają ciepłe i głebokie brzmienie które nie jest przepełnione średnioniskim pasmem... Jak dla mnie najlepszy zestaw do pokoju do słuchania muzyki :) Jak dla mnie słuchanie np. Pink Floyd na takim zestawie... nie zastąpi tego żaden nowoczesny system, no ale kazdy ma swój gust. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.