Skocz do zawartości
IGNORED

Dyskretny DAC R2R 24bit 384kHz


Muzg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A ja chciał bym zobaczyć niezależne solidne pomiary

A nie tylko bleblanie :)

 

Wydrukuj je sobie potem i wytapetuj nimi ściany. Gruba warstwa takiej tapety ma zbawienny wpływ na akustyczne walory pomieszczenia odsłuchowego. No i estetyka na najwyższym poziomie, te siatki współrzędnych, wszelkiej maści linie, wykresy... Miodzio ;)

 

Zawsze błędnie myślałem, że sprzęt audio służy do słuchania muzyki i dostarczania/przekazywania emocji, które ta muzyka ze sobą niesie ;)

Ale widać hi-end sprowadza się do postawienia generatora na wejściu, oscyloskopu na wyjściu i oglądaniu przebiegów, mierzeniu zniekształceń itd. ;) Choć to może raczej dotyczy sprzętu hi-fi, przynajmniej z nazwy ;)

 

Wybaczcie sarkazm ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24bit/192kHz przetestowane. Działa przez wejście COAX. Jako transport służy SB Touch. Przewód samoróbka RG179 1m + wtyk BNC do lutowania + RCA Amphenol.

U mnie przez coax 24/192 nie działało.Zaczyna mrugać zielona dioda i cisza.Spróbuję jeszcze na innych plikach 192

 

Jak widać magia Voodoo audio działa

Nie ważne jak ważne ze jest coś ....

Nie bądź takim sceptykiem.Wpadnij do mnie posłuchać.

Na koniec sobie możesz daca opomiarować.

Polecam lekturę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Taki pingwinek będzie po odsłuchach:

post-11554-0-62598400-1430061543.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać magia Voodoo audio działa

Nie ważne jak ważne ze jest coś ....

 

Voodoo, nie voodoo...

 

Brakuje Ci rzetelnych pomiarów? Ale co stoi na przeszkodzie?

 

Kup co najmniej 25 płytek, żeby mieć reprezentatywną próbę badawczą. Najlepiej każdej wersji tj. 0,01%, 0,02% i 0,05%, żeby można je było między sobą porównać - to akurat może być bardzo ciekawe.

Stwórz odpowiednie warunki pomiarowe, pomierz porządnie, zbierz wyniki, opracuj je, przeprowadź dyskusję, wyciągnij wnioski. Przebieg badania i wyniki możesz opublikować - zawsze będzie można trochę podyskutować czy nie dało się tego lepiej pomierzyć.

 

A nie marudź i nie wymagaj rzetelnych pomiarów od ludzi, którzy kupili, zmontowali i używają w celu innym niż ten, który Ciebie interesuje.

 

P.S. Mogę Ci pomóc w zakupach. W tym akurat mam jakieś tam, małe bo małe ale zawsze, doświadczenie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz mi nic pomagac ....

Jak bym se chciał kupić to bym sobie sam kupił żadni pośrednicy mi nie są potrzebni

Chciał bym zobaczyć pomiary Odpowiedzi impulsowej i tak banalne jak THD i itd ....

Dziś tego nikt nie robi

Bo najcześciej (szczególnie odp impulsowa) okazuje badziewność produktu ...

A że są ochy i ach no cóż widziałęm wiele (i słyszałem) wiele badziewia opiewanego za cudowny produkt (choć czasem autor miał dobre intencje)

A nie tylko naciaganie na kase

Ja nie mówię że to zły produkt ale chiałby ocenić jego jakość .... również techniką pomiarową a nie tylko oochy i achy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To se kup, se pomierz i se oceń jego jakość na podstawie tych zrobionych se pomiarów. Tylko se nie rób tych pomiarów tak poprawnie jak se piszesz w sensie ortografii i interpunkcji, bo se je będziesz mógł wsadzić.

 

Poza tym jest dość długi wątek nt. DAC'a na diyaudio.com, gdzie zamieszczone są na pewno pomiary zniekształceń, a co najmniej opublikowane są wyniki pomiarów wykonanych przez producenta. Więc se można poczytać. Ale o ile pamiętam to "lobby" pomiarowe jest tam dość mocno sekowane ;)

 

A już bez złośliwości zupełnie: o ile wiem, to akurat odpowiedź impulsowa jest powiązana ściśle z filtrami, które można do przetwornika wgrywać poprzez port szeregowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Ja to bym chciał wiedzieć, który parametr DACa odpowiada za odtwarzanie przestrzeni. Bo u mnie ten DAC robi to tak, jak jeszcze żaden inny nie robił, a te "zwykłe" parametry, jak THD+N ma słabe. A więc któryś parametr musi mieć wybitny. Który zatem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym chciał wiedzieć, który parametr DACa odpowiada za odtwarzanie przestrzeni. Bo u mnie ten DAC robi to tak, jak jeszcze żaden inny nie robił, a te "zwykłe" parametry, jak THD+N ma słabe. A więc któryś parametr musi mieć wybitny. Który zatem?

 

To zupełnie nowy parametr nie znany jeszcze wśród pomiarowców ;) Nazywa się TSF co jest skrótem od Total Space Factor ;)

 

A tak już serio całkiem, to obawiam się, że przestrzenność dźwięku może być niestety wprost proporcjonalna do zniekształceń :(( Szerokopasmowce w tubach potrafią zbudować przestrzenny, bardzo namacalny dźwięk, a zniekształcenia mają ponadprzeciętne. To samo z lampami...

Wydaje mi się, że są to jednak rzeczy niemierzalne.

 

Odnośnie czyjegoś tam wcześniejszego pytania odnośnie długości przewodów I2S. Ogólnie przyjmuje się, że kable I2S nie powinny być dłuższe niż 10-20cm, jako że sygnał nimi płynący jest bardzo wrażliwy na zakłócenia. Prawdopodobnie chodzi o strumień zegara (SCK). Strumień danych (SC, DATA) jest raczej mniej podatny na zakłócenia.

Nie wiem jak ma się to w przypadku jeśli DAC ma FIFO, a z takim przypadkiem mamy akurat do czynienia. Biorąc pod uwagę, że FIFO realizuje reclocking danych (buforuje je w pamięci RAM i wypuszcza taktowane zupełnie nowym, czystym zegarem niezależnym od taktowania danych wchodzących do FIFO), to długość kabli można zwiększyć, ale oczywiście w jakimś rozsądnym zakresie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sie pytałem o długość przewodu I2S.

Przetwornik USB/I2S mam zewnętrzny na dodatek współpracuje z zew. zegarem i zasilaczem bateryjnym.Nie upcham tego do obudowy z daciem a clocka i tak w zależności od próbkowania pliku ręcznie muszę przełaczać miedzy 44,1 a 48 (i wielkokrotności).Więc muszę mieć dostęp do przełącznika

Myślę że pół metra by mi wystarczyło, a na upartego 30 cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie chciało mi się wertować wątku, a pamiętałem, że mam swoje 5gr (lub dwa centy jak kto woli) do dodania.

 

DAM R2R ma swój zegar Silicon Labs Si514, który taktuje dane wychodzące z FIFO. Wpływ zegara taktującego dane na wyjściu ze źródła cyfrowego powinien być minimalny lub wręcz zerowy. Jeśli się nie mylę, to jedyna informacja "zegarowa" jaka jest pobierana ze strumienia danych wchodzących do FIFO to częstotliwość próbkowania (fs?). I z tą częstotliwością FIFO puszcza dane w świat, taktując je swoim zegarem.

 

EDIT: literówki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mhgawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie będę miał większych problemów,gdy kabele do transmisji I2S będzie troche dłuższy od 20 cm?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie będę miał większych problemów,gdy kabele do transmisji I2S będzie troche dłuższy od 20 cm?

Moga wystąpić problemy z synchronizacją przy wysokim resamplingu. Przewody I2S muszą być ekranowane i jak najbardziej oddalone od siebie .

 

przetwornik będzie "się zacinał" i szukał zsynchronizowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Resampluj w kompie, po co biegać do knefla. Chyba, że słyszysz różnicę.

To jest zegar główny do synchronicznego taktowania zarówno transportu cyfrowego jak i DACa,a nie do resamplingu.

Ma osobne kompensowane temperaturowo oscylatory TCXO,jeden dla 44,1kHz (i moożnik) i drugi dla 48 (i mnożnik).

Dodatkowe zegary ma też do daca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety chyba nie bardzo:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ten pierwszy link to taka "biblia", w której można znaleźć odpowiedź na większość pytań :)

 

Jak nie masz trafa 7-8VAC, to weź te 9VAC puść przez LM317 i skręć do 9-12VDC :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Zaraz zaraz. Soekris pisze tak:

 

"There is a upper limit of 16.5V, based on capacitor voltage and also to limit loss in linear regulators. There is a lower limit of 7.5V, based on loss though diode bridge and 5V linear regulators. Then taking into account line voltage tolerance and transformer no/low load voltage, and we're at 7-8V AC...."

 

On pisze o małym, słabym trafie bez obciążenia. Zupełnie czym innym będzie podłączenie dużego, "sztywnego" trafa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Then taking into account line voltage tolerance and transformer no/low load voltage, and we're at 7-8V AC...."

 

On pisze o małym, słabym trafie bez obciążenia. Zupełnie czym innym będzie podłączenie dużego, "sztywnego" trafa.

 

Ja bym to rozumiał, że trafo praktycznie nie będzie obciążone, więc nie siądzie. Duże, sztywne siądzie jeszcze mniej.

 

no/low load jest tu bardziej powiązane z voltage niż z transformer

 

Można by to zapisać: no/low load voltage of transformer

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z Twoją interpretacją, a napięcie siada, przynajmniej u mnie, dość poważnie. Mam autotransformator, do którego podłączone jest trafko 2 x 12V, 4 VA, obserwowałem, co się dzieje z napięciem.

 

Nie dziwię się, że trafo 4VA siada przy poborze na poziomie 2,4W.

 

Ale już nie wnikając w szczegóły i nie dzieląc włosa na czworo limity napięć wyglądają następująco:

 

DC: +/- 7 to +/-15V DC; preferowane 9-12V DC

AC: 2x 7-8V AC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli należy podać 7-8VAC to chyba na zaciskach DAC'a - tak mi się przynajmniej wydaje. Możliwe, że 9V trafko siądzie poniżej 8V pod obciążeniem.

 

Ale najłatwiej byłoby podać 9-12VDC, to ucięłoby dywagacje ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24bit/192kHz przetestowane. Działa przez wejście COAX. Jako transport służy SB Touch. Przewód samoróbka RG179 1m + wtyk BNC do lutowania + RCA Amphenol.

Na pewno to były 192/24?

Masz info że takie wypluwa SBTouch.

U mnie lecą 192/24 z foobara jest OK. Interfejs USB/SPDIF ich wypluwa,nie ma żadnej awarii (jak coś nie tak to od razu mam info o błedzie), a na R2R zaczyna migać zielona dioda i cisza.Sprawdzałem na kilku plikach.Na 96 OK.Na innym dacu to samo podłączenie i 192 śmiga.

Dane tech.w dacu Soekrisa

I2S input up to 384KHz sample rate (tested to 192KHz)

SPDIF input up to 192KHz (tested to 96KHz) - dlaczego Soekris nie przetestował plików 192na SPDIF, a na I2S przetestował.Co, nie chciało mu się?Myślę,że mu po prostu nie poszły.

 

Wgrywanie filtrów opiszę wieczorem, ale nie jest to nic trudnego. Ważne, aby mieć właściwy konwerter RS232, nie wszystkie chcą działać z Soekrisem. Wiem, że te z sygnałem TTL 3,3V nie są w stanie wysterować DACa. Ma to byc ponoć naprawione w następnej wersji firmware, na który wszyscy pewnie czekają. Tylko, że aby wgrać nowe oprogramowanie trzeba się najpierw połączyć po RS232 :)

 

Prosze o opis wgrywania fitrów i który konwerter USB/RS232 będzie sie nadawał;

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno to były 192/24?

Masz info że takie wypluwa SBTouch.

 

Pliki są na 100% 24bity 192kHz. Jedyna niedogodność jest taka, że za każdym razem przy zmianie częstotliwości próbkowania w głośnikach słychać dosyć mocne "POP". Standardowo Touch tych plików nie wypluwa, ale za pomocą firmware'u z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) strony radzi sobie z nimi bez zająknięcia. Co więcej udało mi się wczoraj wyczytać na diyaudio.com, że firmware ten pozwala na aktywację wyjścia USB jako transport np. dla Amanero i wtedy można zagrać sobie nawet 384kHz przez I2S. Pytanie tylko czy jest sens kupować Amanero za około 350zł jeśli można kupić Raspberry Pi 2 za około 200zł postawić na tym PiCorePlayer'a i mieć Squeezeboxa z wyjściem I2S w promocyjnej cenie ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki są na 100% 24bity 192kHz. Jedyna niedogodność jest taka, że za każdym razem przy zmianie częstotliwości próbkowania w głośnikach słychać dosyć mocne "POP". Standardowo Touch tych plików nie wypluwa, ale za pomocą firmware'u z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) strony radzi sobie z nimi bez zająknięcia. Co więcej udało mi się wczoraj wyczytać na diyaudio.com, że firmware ten pozwala na aktywację wyjścia USB jako transport np. dla Amanero i wtedy można zagrać sobie nawet 384kHz przez I2S. Pytanie tylko czy jest sens kupować Amanero za około 350zł jeśli można kupić Raspberry Pi 2 za około 200zł postawić na tym PiCorePlayer'a i mieć Squeezeboxa z wyjściem I2S w promocyjnej cenie ;-)

A nie jest przypadkiem tak,że SBTouch robi downsampling w locie te 192 do 96Khz za pomoca tego firmware?

U mnie ten dac 192 nie odtwarza.

Możliwe,że mamy dwa różne daci?

A jak u innych kolegów-mogą sprawdzić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest przypadkiem tak,że SBTouch robi downsampling w locie te 192 do 96Khz za pomoca tego firmware?

U mnie ten dac 192 nie odtwarza.

Możliwe,że mamy dwa różne daci?

A jak u innych kolegów-mogą sprawdzić?

 

U mnie poprzez Amanero jak najbardziej odtwarza 192kHz. Wysyłam z komputera na Linuksie pliki bitperfect i poprzez USB-I2S są przesyłane do DAM1021.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pawel_PS

źródło: PC mini ITX + Soekris DAM1021 R-2R DAC + Linux Audio Embedded System-SHADOW

wzmacniacz: DIY Aikido 6CG7 + 6N30P-DR słuchawki: Beyerdynamic T90, Yamaha HP-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SB Touch na sofcie Triode nie robi downsamplingu. Po to ten soft powstał. Downsampling do 48kHz jest robiony na oryginalnym sofcie Logitecha. Sprawdzone na DAC-X Waldka, który wyświetla parametry przetwarzanego sygnału, który dostaje na wejście. Daru, aleś Ty niewierny jak ten Tomasz ;-) Mam Ci videobloga nakręcić, czy jak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

U mnie poprzez Amanero jak najbardziej odtwarza 192kHz. Wysyłam z komputera na Linuksie pliki bitperfect i poprzez USB-I2S są przesyłane do DAM1021.

Na Amanero to idzie przez I2S? Jeżeli tak, to ma działać i tyle.

A przez SPDIF to Soekris napisał - nie sprawdzono.

 

SB Touch na sofcie Triode nie robi downsamplingu. Po to ten soft powstał. Downsampling do 48kHz jest robiony na oryginalnym sofcie Logitecha. Sprawdzone na DAC-X Waldka, który wyświetla parametry przetwarzanego sygnału, który dostaje na wejście. Daru, aleś Ty niewierny jak ten Tomasz ;-) Mam Ci videobloga nakręcić, czy jak?

Nie jestem nie wierny tylko mi nie chodzi :)

Kruca bomba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.