Skocz do zawartości
IGNORED

Tannoy M2 czy M2.5?


maniek21
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bo zwykle kolumny są sztucznie podpompowane w basie, a do tego BR często źle zestrojony.

Stąd zniechęcenie do BR, który powinien być prawie 1/3 kosza woofera; większość to kit ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, nie jestem elektronikiem, nie nie znam się na budowie kolumn ale porównywałem bezpośrednio  pierwszą wersję bardzo udanych chwalonych dwudrożnych kolumn br produkowanych do dnia dzisiejszego, które w chwili obecnej kosztują ok 12000... i kolumny których słucham obecnie  obudowa zamknięta 3 drożna i mimo gigantycznej różnicy w cenie te "dziadki" imo. i nie tylko są lepsze.

Więc nie widzę sensu kupowania nowych kolumn br i z miejsca "grzebania" w nich w celu poprawy zestrojenia br.

W mojej opinii lepiej kupić "dziadki" i ewentualnie  poświęcić czas i gotówkę w celu oceny czy któreś z elementów zwrotnicy (czasem zawieszenia przetworników to zdecydowanie częściej  w przypadku piankowego zawieszenia) wymagają wymiany.

Miałem trochę różnych kolumn  na przestrzeni ponad 10 lat i tak jak pisałem oz to jest to co lubię ale nie twierdzę, że obudowa br jest katygorycznie  zła.

Mało o tym się pisze na forum ale bezwzględnie dobre ustawienie kolumn ma olbrzymie znaczenie do ostatecznego efektu sonicznego. Nie mniej jednak oz jest zdecydowanie mniej wymagająca niż br, to raz a dwa nie ma się co oszukiwać wszystkie kolumny niezależnie od typu obudowy grają lepiej mając więcej miejsca niż stojąc przy ścianie.

Jeżeli chcesz chętnie napisze na priv. co miałem, co mam i jakie są moje opinie, celowo nie podaję tu modeli i marek sprzętu  bo nie widzę sensu, żeby jeszcze podrożały dzięki naszemu forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że forum żyje, a miałem co do tego obawy, bo wszystkie wpisy, które tu do tej pory czytałem, były sprzed kilku lat ?

Nowe Kody odpadają, bo jak pisałem chcę wydać max 600-700zł, a one są po 500zł/szt . Mógłbym wydać więcej, ale taką kwotę założyłem i nie chcę jej przekraczać, bo z doświadczenia wiem, że jak podniosę granicę do 1000zł, to 1200 to tylko o 200zł więcej, a od 1200 niedaleko do 1400 i w ten sposób mogę zapędzić się do nie wiadomo jakiej kwoty, a aż takiego parcia nie mam, poza tym uważam tak jak Zibi, że za te pieniądze mogę kupić dużo lepiej grające staruszki.

Zaczęło się od tego, że mam w domu stare sprzęty Unitry, które stoją i się kurzą, m.in diorowski MDS 442, tuner z dwuzakresowym UKF z tej samej serii, do tego 15W wzmacniacz Eltry i  kolumny diorowskie, w których dzieci, jak były małe, podziurawiły mi kredkami wysokotonowce.

Cóż innego mogłem mieć, jeżeli mieszkałem kilkaset metrów od zakładów Diora ? 

Początkowo pomyślałem że je odkurzę, uruchomię, dokupię wzmacniacz z serii, odrestauruję głośniki i będzie ok. Wymieniłem pianki w zawieszeniu wooferów, znalazłem nowe gwizdki zamienniki z Vify, ale ich nie kupiłem, bo w międzyczasie doczytałem że to słabe kolumny, które nie mają nawet normalnej zwrotnicy. Poczytałem o wzmacniaczu diorowskim, jego słabościach i doszedłem do wniosku, że nie ma co inwestować w kupno czegoś coś co było przedmiotem westchnień w PRLu, a dziś jest co najwyżej obiektem sentymentalnych wspomnień, skoro można znaleźć dużo lepiej grający sprzęt z tamtego okresu. I takim sposobem zacząłem się szerzej interesować tematem i trafiłem na Luxmana. Chciałem kupić L-235, L-230, i L-210, ale albo były za drogie, albo wymęczone, albo nie udało mi się wygrać aukcji. Byłem nawet na giełdzie we Wrocławiu, ale jej świetność chyba dawno minęła, bo było może trzech wystawców ze sprzętem, a tak to zwykły bazar z majtkami, mydłem i powidłem. W końcu jednak trafiłem na bardzo zadbany, niegrzebany L-190 w dobrej cenie i mam go w domu. Teraz szukam do niego kolumn, w cenie jak wyżej. Ze względu na rozmiary patrzyłem m.in. na Eltaxy Liberty 3, AE AEGIS ONE, MA BR2 i wspomniane Tannoye. Wiem że powinienem jechać na odsłuch, ale w okolicy nie mam gdzie, wszystko jest setki km ode mnie, więc chciałem kupić cokolwiek z możliwością odesłania, żeby mieć punkt odniesienia. Wiem że mimo opinii o dobrym zgraniu z luxem nie kupię chyba AE AEGIS ONE, ze względu na metalowe membrany i podobno nieco oschły dźwięk, a ja za takim nie przepadam. Z tego też powodu co jakiś czas na tapetę wracają tannoye i stąd moje zapytanie. W międzyczasie zacząłem rozglądać się za starymi konstrukcjami, jeden człowiek polecił mi Arcusy, ale ten wzmak ich chyba nie pociągnie. Etap podkręcania gałki mam już za sobą i szukam czegoś co dobrze będzie grało po cichu. Teraz oglądam stare modele DALI, m.in 102 i 103, czy 2a, w przystępnej cenie, tylko że to wszystko jest daleko, chociaż z możliwością zwrotu. Koło mnie jest bardzo stary model DALI III, podobno ładnie gra, ale gabarytowo za duży i raczej ryzykowny, i aż tak daleko w starocie chyba nie chciałbym iść. Słucham wszystkiego oprócz jazzu, hip hopu, rapu, nie przepadam za muzyką z Eski. Lubię jak wszystkie zakresy są równo rozłożone, nie przepadam za zamulonym, niskim basem.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe Kody 569t kosztują 499 za parę łącznie z dostawą a masz tu drugi adres dla potwierdzenia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

za 700 to można już kupić większe podłogowe frontowe też z dostawą:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ładnych kilka lat miałem luxmana l-400 z dali 505 i moim zdaniem było to dobre połączenie. Jeżeli nie chcesz bardzo statych kolumn to celowałbym w dali seria czerwona modele 300 i 310 (tylko 310 ma skuteczność 88 dB więc pytanie czy lux l-190 da radę), jeżeli trafisz w dobrej cenie to modele 102 i 103 z podstawowej wersji też będą ok. Rozumiem, że szukasz monitorów skoro pytałeś o tannoye m2. 

Ja osobiście raczej szukałbym 3 drożnych skutecznych kolumn raczej w oz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zibi079
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audioburak, sorry, nie zauważyłem że to cena za parę, sklepy zwykle podają ceny za sztukę, ale to i tak chyba nie to czego szukam, bo jednak taka niska cena za nówki, to coś za coś, chociaż może się mylę - jest tylko jedna opinia w sieci i niezbyt pochlebna, mówiąca o całkowitym braku dołów. Fronty podłogowe sobie zapiszę, bo jak na taki budżet mają przyzwoite recenzje, pasują mi nawet kolorystycznie, ale będzie problem z ustawieniem.

Zibi, wolałbym podłogówki, ale szukam monitorów, bo mam na nie miejsce a z podłogówkami będzie gorzej, chociaż niczego nie wykluczam. DALI 102,103 i 104 są do kupienia za ok. 400zł, 505 - w okolicach 700-800zł, wszystkie z możliwością zwrotu a ich barwa chyba by mi odpowiadała. Dali 300 nigdzie nie ma. Staroci się nie boję, ale II i III to chyba modele z początku istnienia firmy a to już trochę za daleko.

Z zamkniętych masz na myśli np boxy grundiga?

Ty, audioburak miałeś chyba coś z nich u siebie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem poprzedników EX569t a te są poprawione. Dali 505 ma kolega więc też popieram.

Wracając do M2 to zobacz tylko ilu ludzi je poprawia, mimo świetnych recenzji, a trochę się na tym

znam - zwrotnica budowana przez księgowych.

Na pewno też  nie grają tak, jak opisują różne sprzedawczyki za 500+ ?  skoro za niewielkie pieniądze

i trochę czasu można z nich uzyskać naprawdę dobrej jakości dźwięk bez specjalnej wiedzy.

Zresztą w tym naszym hobby nie wiadomo, co się komu  spodoba; stąd rozrzut porad.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.03.2020 o 10:29, tentego napisał:

Sorry za odkopanie tematu, o ile jeszcze ktoś tu zagląda ?

Szukam kolumn podstawkowych do Luxmana l-190. Początkowo rozważałem między innymi M2 lub M2,5 jako bezpieczny zakup - są chwalone na prawo i lewo, i łatwo je potem odsprzedać. Jedne M2 już prawie kupiłem, ale ktoś mnie ubiegł. Nie mam możliwości odsłuchu, bo nigdzie w mojej okolicy ich nie ma, ale włączył mi się dzwonek, bo w międzyczasie trafiłem na zgoła odmienne opinie od tych przedstawianych tutaj, cyt:

Rok temu, chyba pod wpływem wychwalania takiego jak tu, M2.5 skoczyły nagle z pułapu 500-600zł na 800-900zł i nie schodzą z tej ceny, podczas gdy w 2018r dało się je kupić za 500zł - jeden z kompletów stał  za 560zł i sprzedał się dopiero po pół roku za niecałe 400zł.

Zastanawiam się czy rzeczywiście są tyle warte, czy może to zwykły marketing i sztuczne podbijanie ceny przez handlarzy, bo że są to mulaste kolumny czytałem w kilku miejscach.

Mój budżet to 600-700zł i nie wiem czy warto czekać, czy za niecałe 600zł kupić np inaczej grające AEGIS ONE, z możliwością zwrotu.

Osobiście miałem 2,5 i uważam,że to bardzo dobre kolumny w pułapie do 1000 zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście uważam na podstawie posiadanych kiedyś tannoy m4, że to świetnie zareklamowane kolumny i nic poza tym:) W cenie do 1000 pln to moim zdaniem żaden szał wręcz uważam, że 500 pln to max co można za nie zapłacić i to za stan jak z pudełka.

Zacznijmy może od początku tentego w jakim metrażu mają grać kolumny ?

Ps. dali 505 w cenie 700-800 to też zły wybór wolałbym dołożyć i utrafić dali 450 w cenie do 1000 można je kupić.

Pozostaje pytanie jaki metraż i czy luxman l-190 "uciągnie" paczki do tego metrażu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zibi079
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yankes, nie, bo jakimś cudem nie stały się nagle lepsze. Sprawdzałem w archiwum allegro i 14 miesięcy temu i więcej chodziły po 500-600zł. Nawet nikt nie myślał żeby wołać za nie 800zł, a co dopiero 1000zł.

Zibi, pokój 4x5m, na dłuższej ścianie stoi segment, na krótszej szafka TV i gdzieś tam je chcę upchnąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tentego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 20mkw szukałbym raczej sporych monitorów albo podłogówek, jak dla mnie to absolutnie minimum w tym metrażu to 18 cm na basie. Wiec wszystkie kolumny podobne rozmiarem do tannoy m2, m2.5 w mojej opinii będą za małe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audioburak, ja nie czekam żeby ktoś wybrał za mnie, bo wiem że to w żaden sposób nie przejdzie. Zapytałem tylko, może nawet lekko prowokacyjnie, czy te tannoye są aż tak dobre że ich cena poszła do góry?

Nie jestem audiofilem, ale mam swoje upodobania co do dźwięku, słucham głównie na słuchawkach i ostatni wybór (5 lat temu) to Panasonic RP-HTF295, a trochę różnych słuchawek naprzymierzałem zanim kupiłem. Mam je do dziś, jest czysto, klarownie, nic nie jest przesadzone, nie ma puszkowego dźwięku, bas nie dudni, jest bardzo naturalnie i nie męczą. Pewnie jest cała masa lepszych i droższych słuchawek, ale u mnie duży wpływ na wybór ma parametr cena/jakość. Lubie godzić te dwie rzeczy, czyli kupić dobrze w rozsądnej cenie, nie za miliony.

M2, M2,5 przynajmniej w teorii spełniały te oczekiwania, ale jak zacząłem głębiej kopać to okazało się że nie wszyscy pieją nad nimi z zachwytu. Nie będę piał i ja, bo raczej ich już nie kupię.

Zibi, dzięki, pomyślę nad podłogówkami, ale będę musiał iść na wojnę z żoną, chociaż ona chyba już się pogodziła z informacją o nowym "meblu". Z większych monitorów które chyba by się zgrały z luxem, widziałem Paradigm Monitor 3, ale ktoś już je sprzątnął, i nie wiem też czy dla mnie nie będą miały zbyt dużo basu. Znalazłem handlarza niedaleko mnie, może u niego coś znajdę, bo ma tam trochę gratów, albo przynajmniej się nakieruję, bo na odległość to rzeczywiście niczego nie  wymyślę, chociaż za sugestie w jakim kierunku szukać dziękuję. W Diorach które mam, woofer jest właśnie w takim rozmiarze jak piszesz i dawał radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Monitor 3 miałem i wrogowi nie życzę. Użerałem się długo z nimi próbując ucywilizować; utylizowałem.

Basu choć duży nie przeczytasz, góra agresywna do tego stopnia, że dźwięków jest więcej niż w słuchawkach ? 

Już nie namawiam akurat na 569T ale co byś nie kupił nowego, masz czas na posłuchanie i stwierdzenie

z Kubusia Puchatka: to nie jest to, co Tygrysy lubią najbardziej ?  i zwrot. Czasem z używanymi też się to udaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, audioburak napisał:

Akurat Monitor 3 miałem i wrogowi nie życzę (...)

To pewnie też kwestia z jakim zestawem grały. Ja na te monitory, jako propozycje do luxmana, gdzieś się  natknąłem, więc są zestawy w których grają lepiej niż opisujesz. Chociaż z tymi opiniami to też może być jak z tannoyami. Niektórym wystarczy że jest głośno i szklanki w szafkach podskakują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeżeli masz taką możliwość, to birze wzmaka i jedz do tego "handlowca" posłuchać różnych kolumn.

Jeżeli nie zależy Ci na basie to monitory będą jak najbardziej ok.  Powiem tak monitory które ostatnio kupiłem jeżeli chodzi o informacje na ich temat to są właściwie "no name".

Porównywałem je bezpośrednio z podłogówkami których używam w "salonie" Wiadomo, że basu mają  mniej co nie znaczy że mało, ale ogólne wrażenie jest bardzo bardzo dobre nie wiem czy pod względem reszty pasma nie są lepsze, poza tym monitory jako takie grają nie wiem jak to określić inaczej niż podłogówki. Jeżeli nie zależy Ci na specjalnie na basie to radzę szukać 3d rożnych skutecznych monitorów w obudowie zamkniętej.

Amen ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zależy mi na nisko schodzącym basie, nie lubię jak bas się rozlewa, a taki efekt powoduje chyba BR, zwłaszcza tylny. Tak jak zasugerowałeś zacząłem się rozglądać za zamkniętymi konstrukcjami, a wczoraj trafiłem na bardzo długi temat na forum winyli, gdzie jest cała masa propozycji takich kolumn. Znalazłem nawet niedaleko dwa modele ITT i może będę miał okazję ich posłuchać, ale to na przyszły tydzień.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemieckie, Hyperion H2-70. Nawet nie wiedziałem że mają dwa kraje pochodzenia.

Być może pójdę w podobnie skonstruowane Cantony, Brauny, może nieco inne Onkyo, ale na pewno będzie to coś starszego niż tytułowe M2-2,5.

Producent Cantonów, taka ciekawostka, na tabliczce znamionowej podaje do jakiego metrażu pasują ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duńskie były modele ITT d245sd, d345sd i inne o tym oznaczeniu sxxxsd oparte o głośniki scan-speak. Ja mam właśnie d345sd o modelach d245sd d250sd jest zdecydowanie więcej informacji.

Przy wyborze pamiętaj, że powinny być raczej skuteczne l-190 z takimi kolumnami zagra zdecydowanie fajniej niż z czymś poniżej 90 dB skuteczności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zibi079
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że mogą Ci podpasować jeszcze philipsy z serii 22RH i im pochodne i niektóre  modele summit. Ciekawy model summit były kiedyś na olx niskotonowy  na 99% ten sam co w moich itt, a kosztowały jakieś grosze chyba poniżej 200 pln.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philipsy są za szerokie. Z summitów nic ciekawego nie widzę, a najbardziej chciałbym zobaczyć jak zagrają Cantony - Karat 100, albo starsze Quinto510, ewentualnie rozmiar większe, 200 i 520. Pasują mi gabarytowo i do metrażu, są 3-drożne i efektywność mają ok 90dB - niby Quinto510 ma 86db ale mierzoną z 3m, a mierzy się chyba z 1m, czy się mylę? Sprawdzają się też jako monitory bliskiego pola.

Tyle że na razie, nie ma ich nigdzie w pobliżu.

A te Hyperion H2-70 chyba odłożę, bo podobno to jakiś niski model, zresztą cena 385 DM, przy 700-1000DM za cantony, mówi za siebie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tentego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Warszawie są brauny ls-120 największy monitor z serii później były już podłogówki ja mam ls-150. Jeżeli inne z serii grają podobnie co 150 to moim zdamiem sa to bardzo dobre kolumny. Są dość skuteczne i l-190 powinien dać im radę. Cena uczciwa poważnie bym je rozważył na twoim miejscu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zibi079
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Telefunkeny ciekawa oferta masz chyba niedaleko więc warto się przejecjać. Pamiętaj tylko te kolumny mają bable z końcówkami kropka kreska więc trzeba mieć kable zakończone takimi gniazdami z jednej strony. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Brauny też spoglądam. Do telefunkenów mam 1,5h jazdy w jedną stronę i są za szerokie, 22-25cm max, i mniej więcej wiem już czego szukać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zibi079 napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Telefunkeny ciekawa oferta masz chyba niedaleko więc warto się przejecjać. Pamiętaj tylko te kolumny mają bable z końcówkami kropka kreska więc trzeba mieć kable zakończone takimi gniazdami z jednej strony. 

Żartujecie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja absolutnie nie żartowałem. Miałem model tl 750 mam teraz min. itt d345sd i uważam, że m2 nawet nie powinny stać obok nich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.03.2020 o 20:07, zibi079 napisał:

Kurcze naprawdę czy seria tannoy mercury to dobre kolumny? Moim zdaniem nie są bardzo złe ale w cenie jakiej teraz "chodzą" można dużo lepiej... Miałem kiedyś dali 505 i zmieniłem na tannoye m4 (podobno najlepsze z serii mercury) i to był mega błąd zarówno pod względem sonicznym jak i wykonania.

Z końca lat 90-tych zdecydowanie bardziej cenię eltaxy liberty i jpw ml (milenium) odpowiednio eltaxy na vifach, jpw na podstawowym modelu peerlesaa ale i tak uważam, że w cenie 500-800 pln można zdecydowanie lepiej.

np. atl 308s miałem przez 2-3 lata i na podstawie posiadanych ok 5-7 lat temu tannoy m4 mogę z całą stanowczością stwierdzić, że atl są lepsze tylko będą potrzebowały trochę więcej "prądu" 

Nie, nie. To nie jest takie proste. Ile osób tyle różnych połączeń zestawów, innych gustów - tyle samo też opinii.

Eltax Liberty - moim zdaniem grają gorzej od Tannoy M. Nieistotne czy ta wersja na czarnych czy białych membranach. Ta na białych moim zdaniem jest przyjemniejsza w odsłuchu, ta na czarnych gra skrajami pasma i ostrzej, mniej muzykalnie. Ok, to dobre kolumny w swoim przedziale cenowym tj max do 500-600zł i tyle, obrosły legendą chyba u handlarzy :)   JPW ML - miałem najlepsze (podobno) z serii - tj 3-drożne ML910 (v1 z Vifą na górze) i porównywałem bezpośrednio do Tannoy M4. To są kolumny o ciemniejszym, muzykalnym dźwięku, ale bogatszy i bardziej szczegółowy dźwięk wychodzi z M4 choć M4 to nie as w tej kategorii. JPW też jednak miały coś fajnego w sobie, na tyle że zapamiętałem ich brzmienie. Fakt faktem że JPW chodzą 2x taniej i na pewno cena/jakość wychodzi korzystniej niż w Tannoyach, ale to nie znaczy że Tannoy jest zły tylko że inne kolumny są mniej znane lub niedocenione.  A ludzie wolą kupić coś sprawdzonego, pewnego, jest popularność to i mniejsze ryzyko że w razie czego można je odsprzedać i kupić inne. Tannoy M4 zdecydowanie MAJĄ w sobie coś, że nawet po przełączeniu z wielokrotnie droższych, dużo bardziej szczegółowych, przestrzennych itp itd kolumn, to jednak one dają często większą przyjemność ze słuchania, mimo że obiektywnie oceniając pojedynczo jakieś części dźwięku, można powiedzieć że M4 robią to słabiej. 

Znam osobiście ludzi, którzy wolą Tannoy M4 od dużo droższych Tannoy DC6T czy XT6F i nie jest to żadne mydlenie oczu i ściema. Po prostu nie zawsze kolumna, która gra super czysto i sterylnie, perfekcyjnie separowanym dźwiękiem i bardziej kontrolowanym basem - jest dla nas lepsza. Na końcu liczy się przyjemność ze słuchania i te kolumny to zapewniają w wielkiej ilości. Osobiście uważam M4 za czarujące kolumny, jeśli idzie o barwę i muzykalność, subtelność... Choć dynamiki i żwawości im też nie brak. Ale jeśli ktoś oczekuje przede wszystkim wyrazistości, przejrzystości to niekoniecznie będzie to pierwszy wybór. 

 

W dniu 1.03.2020 o 10:29, tentego napisał:

Sorry za odkopanie tematu, o ile jeszcze ktoś tu zagląda ?

Szukam kolumn podstawkowych do Luxmana l-190. Początkowo rozważałem między innymi M2 lub M2,5 jako bezpieczny zakup - są chwalone na prawo i lewo, i łatwo je potem odsprzedać. Jedne M2 już prawie kupiłem, ale ktoś mnie ubiegł. Nie mam możliwości odsłuchu, bo nigdzie w mojej okolicy ich nie ma, ale włączył mi się dzwonek, bo w międzyczasie trafiłem na zgoła odmienne opinie od tych przedstawianych tutaj, cyt:

Rok temu, chyba pod wpływem wychwalania takiego jak tu, M2.5 skoczyły nagle z pułapu 500-600zł na 800-900zł i nie schodzą z tej ceny, podczas gdy w 2018r dało się je kupić za 500zł - jeden z kompletów stał  za 560zł i sprzedał się dopiero po pół roku za niecałe 400zł.

Zastanawiam się czy rzeczywiście są tyle warte, czy może to zwykły marketing i sztuczne podbijanie ceny przez handlarzy, bo że są to mulaste kolumny czytałem w kilku miejscach.

Mój budżet to 600-700zł i nie wiem czy warto czekać, czy za niecałe 600zł kupić np inaczej grające AEGIS ONE, z możliwością zwrotu.

Posiadam do dziś Tannoy M2.5. Fajnie że poszły do góry bo są tego warte, za 500-600zł w życiu bym ich nie sprzedał. To nie są moje główne kolumny ale mam je w innym pokoju (a czasem je sobie przenoszę i podłączam), pomimo że miałem już wiele innych i droższych kolumn. Jak są dobre kolumny, powiem trochę z przekąsem tzw, "legendarne" (ale tak prawdziwie, oczywiście w swojej klasie cenowe), to ceny zawsze będą rosły, bo rosną też ceny nowych. No i ukochana inflacja. A kolumny nie starzeją się jak samochody, zużywają w minimalnym stopniu i mogą służyć przez wiele lat. Tannoy M2 /M2.5 za 700-900zł to i tak lepiej niż nowe podstawkowce (Tannoya czy inne) za 1200, a często od tych bliżej nawet po 2000. Kto słuchał ten wie. Inna sprawa że M-ki to są kolumny grające uniwersalnie, tzw bezpieczny wybór  - przyjemnie, ciepło ale dynamicznie, nie są zamulone i nudne. A bas jak na podstawkowe jest mocny i głęboki. Nie są w niczym najlepsze ale dość dobre we wszystkim. I ten czynnik zwany "muzykalność", którego nie da się pomierzyć... Dla kogoś kto woli bardzo wyrazisty dźwięk, Tannoy M moga nie być pierwszym wyborem. Dlatego zawsze będzie już tak - że będa ich wielcy zwolennicy jak i przeciwnicy, tego się nie da uniknąć. Tak samo jest z AE Aegis One - dla mnie akurat to totalne "szkło", którego dłużej nie mogłem słuchać - przez moment, na początku oczywiście robią fajne wrażenie. Mimo że są chwalone przez użytkowników czy w recenzjach, ja to zupełnie rozumiem i szanuję. Tannoye są równie chwalone albo może i bardziej, ale też raczej nie przez te same osoby - kto lubi jedne, nie polubi aż tak mocno drugich bo to przeciwne bieguny dźwięku. Nie powinno być dyskusji które lepsze. Jedyne co można porównać to bas, jest dość słaby i taki młotkowy w AE,  bez dobrego rozciągnięcia. Nawet mniejsze Tannoy M1 mają pełniejszy, głębszy bas, o M2 / M2.5 nie wspominając. A reszta pasma w górę to już kwestia gustu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 900zł była wcześniej mowa w przypadku M2.5, a M2 spokojnie taniej można kupić. Ale równie dobrze M2 mogłyby kosztować 900, tak naprawdę to trudno ocenić ile warty jest ten dźwięk. Kolega podłączył M2 do Coplanda to mu szczęka opadła, a miał przed nimi kilka dużo droższych kolumn. Co do R-ek, akurat ta linia nie ma żadnych konkurentów dla M2 / M2.5, są tylko R1 które są małe - podobne, minimalnie lepsze od M1. Większe różnice między M i R są za to w podłogówkach. R2 grają bankowo lepiej m.in. od Monitor Audio Bronze 5, Dali Zensor 5 czy niejednych Kef iQ, wszystkie chodzą minimum za 1,5 tys, Ludzie się nie znają i mało wiedzą, po co więc mają ryzykować, lepiej wg nich kupić gorsze ale sprawdzone M-ki albo inne kolumny, gdzie mogą coś więcej znaleźć o nich, poczytać pocukrowane testy itd :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.