Skocz do zawartości
IGNORED

 Kef używane mętlik w głowie


Dany123

Rekomendowane odpowiedzi

       Witam wszystkich ,zarejestrowany jestem na forum od kilku lat ale jako laik nie udzielam się tylko słucham sobie muzyczki  i przeglądam zacne forum.  Postanowiłem że w nadchodzącym nowym roku przekaże mój zestaw stereo synowi  ( nie mogę znieś słuchania muzyki z komórki czy komputera) a sam sprawie sobie nowy sprzęt.  Zacznę od kolumn , będą to używane kef i nie podlega to dyskusji.

 

 Będąc w Wielkiej Brytanii parę lat temu miałem okazje słuchać IQ30 z wzmacniaczem  Pioneer A-A9-J  i byłem zachwycony, tak więc widzicie jaki ze mnie audiofil :) skoro taki zestaw mi pasował :).

 

  Interesują mnie kefy z serii Q ale są oznaczenia IQ jak i samo Q potem na przykład IQ7 czy Q7  jak i Q70 ? Czy ktoś mógł by mnie oświecić o co w tym chodzi ,zakładam że to różne serie jak i lata produkcji . Które podłogówki warte zainteresowania jaką serie brać pod uwagę? Myślałem o IQ70 ale są i 75 jaki 65 i 7 itd. Pytanie moje dotyczy tylko kolumn załóżmy że wybieramy kolumny a z czym to będzie grało i gdzie to nie istotne, kolumny a potem dobór reszty który dokonam sam bawiąc się w odsłuch.

Pozdrawiam Daniel

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc w Wielkiej Brytanii parę lat temu miałem okazje słuchać IQ30 z wzmacniaczem Pioneer A-A9-J i byłem zachwycony, tak więc widzicie jaki ze mnie audiofil :) skoro taki zestaw mi pasował :).

 

Chyba nie słuchałeś za wiele

Miałem kefy serii 7 i to jedne z najgorszych kolumn jakie miałem ever . Seria reference zaczyna dopiero grać.

Chcesz kefy to sobie je kup a za parę lat docenisz moją radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iq90 mogłyby dać radę ale po modyfikacjach w komorze basowej- wywalenie gąbki separującej dolny bassreflex i dołożeniu wytłumienia za przetwornikami basowymi.

 

Jak uda Ci się znależć xq5 w dobrej cenie to w wersji fabrycznej dadzą radę w sprzyjających okolicznościach :)

 

W 30m2 to nawet iq9 Ci nie zagraja.Mialem je w 25m2 i basu nie zaznalem

 

W salonie 28m2 grają iQ7 i dają radę, ale musiały zostać "poprawione"

 

Gołe podłogi też są zabójcą basu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj...Miałem 4 lata KEF Q 7.Grało to z różnymi wzmacniaczami Yamaha,Marantz ,stare modele i niższa półka,póżniej ampli do kina domowego Yamaha RXV 1300,1400.Zarówno w przypadku wzmacniaczy stereo jak i ampli KD rozlazły bas ogólnie kaszana.Kolumny zagrały dopiero po podłączeniu dzielonego Luxmana(dość starawy model),obudziły się ,,stadiony" czyli głośniki basowe które ze względu na kształt tak nazywano.Muzyka akustyczna,jazzowa ( raczej małe składy) oraz generalnie wszelkie wokale brzmiały dobrze lub nawet bardzo dobrze.Kolumny grały w 27 m i podkreślam tylko z Luxmanem było dobrze.Nie polecam do muzyki rockowej im ciężej i ostrzej tym gorzej.Tak było u mnie.Tylko mocny wzmacniacz jest je w stanie rozbujać.Kolega posiada od ,,zawsze" KEF Q 5 ,słucha tylko jazzu ,w 20 m i jest zadowolony. Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 30m2 to nawet iq9 Ci nie zagraja.Mialem je w 25m2 i basu nie zaznalem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Te kolumny po prostu fizycznie nie mają zejścia ... ~54Hz @ -3dB, to co to jest na podłogówki!? Dodatkowo bas jest podbity przy 85Hz, więc niższe pomruki (np. 40Hz) będą jeszcze gorzej słyszalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża powierzchnia wymusza duże głośniki Jeśli faktycznie tylko kefy i nie podlega to dyskusji to przy tak sporym salonie w dodatku z aneksem potrzebujesz największego ( najwyższego ) modelu z danej serii który jest w zasięgu twojego portfela .

Jeśli nowa seria to Q900 starsza IQ 9 lub jeszcze starsza Q 95 C .

Do tego potrzeba potem mocnego wzmacniacza żeby to napędził .

Natomiast uważam że jeśli chcesz słuchać muzyki a nie patrzeć na kolumny to po wpisach kolegów może warto zweryfikować swoje założenia co do kolumn i sprzętu . Wszystko zależy od budżetu jakim dysponujesz .

 

 

Tak jak wyżej już napisano Bas będzie ułomny .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle. Ok zweryfikuje swoje zamiary co do kef i dziękuje za porady wyjaśniło sie z oznaczeniami a głownie oto mi chodziło. Kupię najpierw wzmacniacz a potem dobiorę kolumny. Ale i tak pięknie grał te IQ 30 w tym salonie w Angli i to z Pioneer mówcie co chcecie :)

Szczęśliwego Nowego Roku

Daniel

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrych warunkach akustycznych oraz prawidlowo dobranych paczkach do pomieszczenia nawet niedrogi sprzet zagra bardzo dobrze .

Jeśli ten niedrogi sprzęt jest bardzo dobry, to tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj...Miałem 4 lata KEF Q 7.Grało to z różnymi wzmacniaczami Yamaha,Marantz ,stare modele i niższa półka,póżniej ampli do kina domowego Yamaha RXV 1300,1400.Zarówno w przypadku wzmacniaczy stereo jak i ampli KD rozlazły bas ogólnie kaszana.Kolumny zagrały dopiero po podłączeniu dzielonego Luxmana(dość starawy model),obudziły się ,,stadiony" czyli głośniki basowe które ze względu na kształt tak nazywano.Muzyka akustyczna,jazzowa ( raczej małe składy) oraz generalnie wszelkie wokale brzmiały dobrze lub nawet bardzo dobrze.Kolumny grały w 27 m i podkreślam tylko z Luxmanem było dobrze.Nie polecam do muzyki rockowej im ciężej i ostrzej tym gorzej.Tak było u mnie.Tylko mocny wzmacniacz jest je w stanie rozbujać.Kolega posiada od ,,zawsze" KEF Q 5 ,słucha tylko jazzu ,w 20 m i jest zadowolony. Pzdr.

 

U mnie grały z denonem avc a1d potem z Pma 1520 AE i nigdy nie zauważyłem rozlazłego basu, demonami niskich rejestrów nie są ale, że rozlazłe. W pełni zgadzam się jednak z tym że kolumny nadają się do małych składów i są także mało analityczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup 105.2 i zakonczysz poszukiwania.

Zaskakująco zaawansowane te kolumny, jak na tak stare konstrukcje (jakie to lata ... '80 czy '90 ?). ... a dzisiaj w Hi-Fi (i to nawet tym droższym) tłucze się takie prymitywy, bez jakichkolwiek zabezpieczeń, z kiepskimi parametrami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak to one przechodzą do legend,i nie jeden słuchacz dostaje szoku nad nimi , a nowe przejdą przyminą i o nich zapomną. dziś na wstępie za ls50 masz jakiś 50% straty przy zakupie. a takie ls35a SA średnio droższe o 200% niższ ich cena nominalna w chwili zakupu. Kolego parametry , a kiedy one grały. dziś sobie można pisać wszystko aco jest prawdą to pojęcie względne .

 

To pokaz mi kolumny za 3000zł które choć zbliżą się do tych starych paczek. a mam w rękawie przynajmniej 2ⁿ0 porównań.

Spica

Dunlavy

Stary Sonab robiony przez Karlsona na Phylipsie.

Rogers studio

Harbert Acuostic

Linn Isobaric itd

doskonale. w żadnym razie ,ale to legendy bez napinania sztucznej reklamy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego parametry , a kiedy one grały.

Parametry grały, grają i będą grać. ... oczywiście mam na myśli prawdziwe parametry, a nie bujdy na resorach wypisywane w specyfikacji kolumn.

 

To pokaz mi kolumny za 3000zł które choć zbliżą się do tych starych paczek.

Dla czego miałbym to robić? Dla czego akurat za 3000 zł?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak około 30 lat temu pocilismy się nad katologami. 10-100000 Hz i co gralo , dziś mamy prościej możemy to wszystko porównać. ale ja coraz Gorzej słyszę myślę ze tak w przedziale 45-14000 to max i mocno naciagany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja coraz Gorzej słyszę myślę ze tak w przedziale 45-14000 to max i mocno naciagany

14 kHz może i naciągany ... ale nawet 30 Hz to powinieneś słyszeć z palcem w D (pod warunkiem, że kolumny na to pozwalają, a akustyka tego nie psuje).

 

Pamiętam jak około 30 lat temu pocilismy się nad katologami. 10-100000 Hz i co gralo

... pociliście się nie nad tym co istotne. Podane parametry, nawet jeśli prawdziwe, jeszcze trzeba umieć zinterpretować/rozumieć. Np. po co się pocić nad tym, że wzmak gra od 10 Hz @-1dB, skoro trafiły nam się kolumny, które np. grają od 50Hz @ -3dB, a człowiek i tak nie słyszy niżej niż 16 Hz (inne źródła podają 20 Hz). Można powiedzieć, że pociliście się nad najmniej istotnymi parametrami (skoro wspomniałeś o 10Hz-100kHz)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a co sądzicie żeby zamiast używanych kef serii Q to nowe Pylon Audio. Wzmacniacz jeszcze nie wiem Pioneer A-50 Yamaha A-S700 a może jak mi się uda to używka A-S1000

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak to one przechodzą do legend,i nie jeden słuchacz dostaje szoku nad nimi , a nowe przejdą przyminą i o nich zapomną. dziś na wstępie za ls50 masz jakiś 50% straty przy zakupie. a takie ls35a SA średnio droższe o 200% niższ ich cena nominalna w chwili zakupu. Kolego parametry , a kiedy one grały. dziś sobie można pisać wszystko aco jest prawdą to pojęcie względne .

 

To pokaz mi kolumny za 3000zł które choć zbliżą się do tych starych paczek. a mam w rękawie przynajmniej 2ⁿ0 porównań.

Spica

Dunlavy

Stary Sonab robiony przez Karlsona na Phylipsie.

Rogers studio

Harbert Acuostic

Linn Isobaric itd

doskonale. w żadnym razie ,ale to legendy bez napinania sztucznej reklamy.

 

Harbert? A co to ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.