Skocz do zawartości
IGNORED

Wymiana głośnika wysokotonowego


sizaru

Rekomendowane odpowiedzi

Silny pik rezonansowy wytniesz przy pomocy zobla na filtrze pasywnym z jednej cewki.

takie uogólnianie to wprowadzanie w błąd, wszystko zalezy od konkretnego głosnika jesli cos takiego zrobileś to napisz na jakim głośniku i pokaż pomiar bez filtra i z filtrem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy twierdzą, że "muli". Jednak kiedy głosnik ma sztywną membranę, silny napęd, niską dobroć i jest w obudowie dopasowanej pod wzgledem przenoszenia impulsów i głosnik w niej pracuje w zakresie wychylenia liniowego, to nic niespodziewanego nie wyskakuje w odsłuchu.

 

Pułake RLC trzeba właściwie dobrać do rezonansu. W praktyce da się to zrobić tak skutecznie że mozna wyrównać nawet spore zafalowania charakterystyki pasma przenoszenia.

 

Twarda membrana ma tę zalete ze wycięty rezonans słabiej "śmieci" w szerokim paśmie.

 

@ sławek.xm. Pokazałbym jakbym naprawił mikrofon :)

 

Robiłem cos takiego na wielu głosnikach od bardzo dawna. Ale wychodziło dobrze tylko na twardomembranowcach. Teraz mam to na wspomnianym tonsilu gdn 20/100/3, membrana tekturowa. Ale próbowałem kiedyś na polipropylenowym tez tonsilu i to nie brzmiało.

 

Rezonanse w zakresie 4,5-5,5k Hz dla 6-7" 8om midwooferów wycina sie zwykle pułapką R 6,8-8,2 i L 0,1mH.

R trzeba dobrac ze wzgledu na spadek impedancji i skutecznosć działania pułapki rezonansowej. Może to być od 0,1 do 10 om na przykład.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem polega na tym ,ze najpierw piszesz o ukladzie zobla a potem o pulapce RLC na rezonans układ zobla jest zwykłym korektorem impedancji

a nie pułapka wycinająca konkretny zakres czętotliwości

mozna robić filtry w formie cewki szeregowej i RLC , ale robienie pułapki jest zlem koniecznym lepiej zastosować układ 12db/okt bez pułapki

oczywiście nie zawsze to odfiltruje rezonanse membrany np aluminiowej dlatego kazdy przypadek głośnika trzeba rozpatrywać indywidualnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i dobrze jest jeśli ten pik od rezonansu membrany lezy na skraju pasma i powyżej niego jest równomierne opadanie charakterystyki, albo pik lezy juz w strefie opadania charakterystyki, jak np. w twardych tłumionych tekturach albo w słabo tłumionych membranach plecionych. Wtedy wycina sie go wysoko i jest szansa ze powyżej już nic nie będzie śmieciło.

 

Układ zobla to korekcja impedancji RC z układem RLC równolegle. Układ RC lub RLC są potocznie także nazywanymi zoblem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to czekam na wypowiedź kolegi zapacoustics ale chyba nie ma go w domu.

 

Ja powiem tak, dzwon lub inaczej rezonans membrany albo rozpad sztywności membrany, który pobudzony jest poprzez sumę dwóch częstotliwości lub samą częstotliwość tego rezonansu nie da się wyciąć filtrem elektrycznym. Jakoś nie czuje tego. To musiała by być transformacja tłumienia uniemożliwiająca wzbudzenie rezonansu parcjalnego membrany.

To tak jakby dzwon kościelny poprzez transformator z cewką nie można by było poprzez uderzenie wprowadzić w dźwięczny rezonans.

 

Mam nadzieję, że się mylę, bo wtedy wykopuje z piwnicy mojego starego Isophona PSM120 z przepięknym rezonansem przy 4,5kHz i wytnę ten dzwon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslę ,że filtr trzeba tak skonstruowac by po odfiltrowaniu rezonans tego głosnika był 25db poniżej wypadkowej charakterystyki wtedy raczej nie będziesz go słyszał, próbowałeś filtra 18db/okt?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem fanem filtrów wyższego rzędu. Już od wielu lat używam zwrotnicy DSP Beringera DCX2496. Jak wiesz można wszystko ustawić z dokładnością do 0,1dB. A w połączeniu z ARTą to można online patrzeć i stroić. Jest to super wynalazek, bo słychać efekty w porównaniu bezpośrednim (przycisk compare) i nie trzeba lutować. Ale efekt końcowy wykonuje na scalakach analogowych. Dlatego też dyskusje na temat kabli nie dotyczą mnie bo one to mają długość 15cm od wzmacniacza do głośnika. Tylko te optymalne wykorzystanie w moim przypadku Isophona MTS120 ze względu na dzwonek przy 6,5kHz jest ciekawym wyzwaniem. Filtruje go tak: aktywnie Linkwitz IV 706Hz a potem 0,8mH 20uF 0,22mH (1Ohm w szereg do kondensatora).

 

Wracając do tematu wymiany wysokotonowego na Morela. Próbowaliście tego kondensatora solo co jest proponowany w folderze głośnika?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz proszę sprecyzować na czym polega taka filtracja oraz załączyć przykład z pomiarów?

Wstawiasz odpowiednie RLC/RC które zwiększa stromość zwrotnicy w odpowiednim punkcie.

- Prawie każdy głośnik ma większy lub mniejszy. Takie rzeczy się wycina odpowiednią filtracją. Paradoksalnie bywa tak że silniej zaznaczony niekiedy łatwiej wyciąć ( membrany twarde ). Nie wycięty nawet wysoko ponad punktem podziału skutecznie będzie psuł odbiór pasma głośnika wyższego. :)

- Tak zdecydowanie do wyższych podziałów brać głośniki mniejsze :)

 

U mnie dało to pozytywny skutek(niski podził 18db zbocza), generalnie jestem zwolennikiem zwrotnic im prostszych tym lepszych (nie, nie 1rz), a niski podział lubię bo dobrze mi brzmi :)

 

Zap- ostatnio kondensatory powędrowały mi na adres domowy a nie do pracy! :)

musiałem się z kurierem ścigać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od wielu lat używam zwrotnicy DSP Beringera DCX2496

 

przy filtracji aktywnej w Twoim przypadku masz wszystko "na talerzu" możesz zmieniać filtry jak chcesz i sprawdzac brzmienie na wykresie tez wygląda to przyzwoicie wiec właściwie w czym jest problem?

 

przy aplikacji morela pierwszy rząd nie wchodził w grę gdyż cofnięcie kopułki było za małe a nie chcieliśmy zmieniac filtra średniaków

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły używa się RLC lub RC. Co do zastosowania nie ma reguły każdy głośnik potrafi inaczej reagować ... Generalnie nie mając większego doświadczenia bardzo dobrze jest dążyć do równomiernego opadania charakterystyki. A to jaką filtracje zastosujemy czy 6dB z pułapką czy 18dB nie mozna teoretyzowac bo każdy głośnik w każdej innej aplikacji reaguje inaczej. np. scany ilu18 wykazują większą stromośc zbocza na filtrze 6dB z pułapka niż 18dB :) ...ot paradoks jakich wiele ...

 

dzisiaj pracowałem z audaxami z układzie 3 drożnym( 2 x HM210 HM130 Tw025mg) HM130z0 i ten głosnik w tej aplikacji nie wymagał pułapki a to wielka rzadkość. Więc nie mam co pokazać jako przykład zastosowania pułapki i jej zbawienne skutki.

Głośnik jednak nie jest bez wad mimo swojego fajnego brzmienia bardzo daleko mu do niskich zniekształceń i równego pasma :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-60991-0-19490800-1450825182_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie paradoks oraz nie tylko scany wykazują takie własciwości.

 

RLC powoduje obnizenie charakterystyki częstotliwości w okolicy konkretnego f. Trzeba wywołać "dołek" tam gdzie jest "górka" rezonansowa.od łamania membrany. W połaczeniu z naturalnym opadaniem charakterystyki czestotliwości głosnika albo z opadaniem wymuszonym filtrem elektrycznym, zwiększa się stromość zbocza filtra. Dlatego charakterystyka czestotliwości przybiera kształt np. 18 db/okt mimo, że w szeregu z głosnikiem jest tylko jedna cewka.

 

Należy brac pod uwage cechy konkretnego głosnika. Na przykład niektóre membrany papierowe 6-7" maja szeroki rezonans w okolicach 4k hz i pasmo rozciagnięte wysoko ponad nim. Tego sie nie wytnie filtrem pierwszego rzedu z pułapką. Będzie smiecił powyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik jednak nie jest bez wad mimo swojego fajnego brzmienia bardzo daleko mu do niskich zniekształceń i równego pasma :)

[

za nisko uciąłeś hm130zo, zmiejszanie konda szeregowego podnosi zakres 1-2khz tak samo dziwny jest dolek na 950hz nie wiem jaki front zastosowałeś , ale patrząc po pomiarach absolutnie nie wykorzystałeś tego glośnika aplikując go jak średnioniskotonowa osiemnastkę

cewka szeregowa jest tez za duża, 0,5-0,6mH to moim zdaniem max , nie pozwalasz mu pograć , ciecie go poniżej 4khz to marnotrawstwo potencjału.

sprobój uciąc go pomiedzy 400a 500 i jesli trzeba dodaj czwarty glosnik wypełniający niski środek

taka aplikacja jaka pokazales jest bardzo marna i widać ,ze pierwszy raz masz ten glosnik w rekach

 

rewers z polączenia 18wu/hm130/20mg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj sławku sławku :) ...

to jest realne pasmo tego głośnika ... Aplikacja frontu wprowadza niezauważalne zmiany :) Sprawdziłem :)

Dla mnie osobiście głośnik ratuje się tylko brzmieniem bo reszta jest bardzo mocno przeciętna - Blaszaki od STX mają mniejsze zniekształcenia :)

Ostatni pomiar jest całkowicie bez wpływu aplikacji. Wszelkie odbicia zostały maksymalnie wytłumione w tym także kosz i zawieszenie.

 

Sławku swoją drogą nie Ja aplikowałem głośniki Ja je tylko filtruje :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-60991-0-22540000-1450828486_thumb.png

post-60991-0-39924000-1450828877_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj sławku sławku :) ...

 

ok, przyjałem :)

tylko opieram sie nie tylko na swoich doświadczeniach i pomiarach tego glosnika ale równiez kolegi z audiosynergia , który zrobił przez ostatnie parę lat wiele projektów na tych głosnikach i stąd moja pewność:) a takiego pasma jakie przedstawiłeś nigdzie jeszcze nie widziałem:) skąd ten 10db dołek na 950? możesz mi to wytłumaczyć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku to są pomiary nie bramkowane. Program rejestrujący w żaden sposób nie wygładza pomiarów :).

Nie wiem może na innych pomiarach jakie widziałeś markery lub robiłeś markery były ustawione w ten sposób że wszystko poniżej to już prosta linia :)

Wybacz ale na pomiarze który pokazałeś powyżej dla mnie wszystko poniżej 3kHz jest niewiarygodne - głośniki nie mają prostej jak linijka odpowiedzi częstotliwościowej :)

 

Skąd się wziął nie wiem :) Ot taki po prostu ten głośnik jest :) Wzrost zniekształceń w tym miejscu i powyżej też wziął się znikąd ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale na pomiarze który pokazałeś powyżej dla mnie wszystko poniżej 3kHz jest niewiarygodne

dobrze , RAW teraz nie mam zapisanego .

ale jestem bardzo wdzieczny za to co zamieścileś i dziekuję , dla mnie to najlepszy prezent pod choinkę. bede miał zabawę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach ciekawości punkt wyjścia :)

Przy każdym projekcie są jakieś założenia.

2 sprawa ze odpowiedź częstotliwościowa to nie wszystko :). Biorę pod uwagę tez inne aspekty niekiedy kosztem nierównej charakterystyki można się bardzo pozbyć zniekształceń i kumulującej się energii co bardziej przekłada się na odbiór brzmienia :)

W tym projekcie wszystko głośniki są w zamkniętych obudowach i żaden nie jest tłumiony :) Wszystkie grają z swoją maksymalną efektywnością. Efektywność konstrukcji na wykresie FR jest realna :).

 

 

Cewka na 130 ma niecałe 0,8mH i uwierz mi nie dało się puścić go wyżej. Przy filtracji samą cewką co ten głośnik potrafi sprawność powyżej 1khz spada do prawie 85dB w żaden sposób się nie rekompensuje :)

W innej aplikacji o niższej efektywności można go filtrować z dwóch stron 6dB z pułapką na bump na niskich rejestrach.Będzie miał podbity niższy środek ale grac będzie przyjemnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektywność konstrukcji na wykresie FR jest realna :).

niskotonowe są dwa tak?

skąd takie same dołki na 80 hz w wooferze i średniaku ?

 

ostatnio doszedlem do wniosku ,ze hm130 nalezy uciąc przy 800hz i z Twoich pomiarów wynika ,że to może byc ciekawy efekt

piszesz ,że głosnik broni sie dźwiekiem co takiego Cię w tym dźwieku zaciekawia?

wolisz 18wu czy hm130?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniżej 100Hz na pomiarach roboczych widać odpowiedź pomieszczenia pomiarowego. Na pomiarach całego pasma przenoszenia muszę już pasmo poniżej 100Hz łączyć aby zobaczyć chociazby pasmo od dołu. Na szczęście podziałów tak nisko już się nie robi :)

Aerożele to głośniki grające bardzo przyjemnie jak na mój gust :) Za brzmienie je lubię za filtracje już mniej :)

Tak Hm210 sa dwa jeden by nie uzyskał takiej sprawności :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy filtracji samą cewką co ten głośnik potrafi sprawność powyżej 1khz spada do prawie 85dB w żaden sposób się nie rekompensuje :)

a ja zrobię d'apollito i chyba sie zrekompensuje:)

 

z jakiej odległości mikrofonu od głośnika mierzyłeś cale pasmo przenoszenia hm130?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd się wziął nie wiem :) Ot taki po prostu ten głośnik jest :) Wzrost zniekształceń w tym miejscu i powyżej też wziął się znikąd ??

 

W Galileo mówili, że miękkie górne zawieszenie promieniuje w przeciwfazie i tak się uwidacznia ale to tylko jak mikrofon jest zbyt blisko membrany. Kierując go na boki już tego zjawiska niema.

 

Dalej z tym po prostu się wycina i już, nie mogę sobie wyobrazić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej z tym po prostu się wycina i już, nie mogę sobie wyobrazić.

odrobine na ten temat masz w

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

zastosowanie pułapki oraz czerwona linia to idealny filtr czwartego rzedu.

post-28119-0-99127200-1450874069_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
dzisiaj pracowałem z audaxami z układzie 3 drożnym( 2 x HM210 HM130 Tw025mg) HM130z0 i ten głosnik w tej aplikacji nie wymagał pułapki a to wielka rzadkość. Więc nie mam co pokazać jako przykład zastosowania pułapki i jej zbawienne skutki.

Głośnik jednak nie jest bez wad mimo swojego fajnego brzmienia bardzo daleko mu do niskich zniekształceń i równego pasma :)

 

Może to trochę dziwnie zabrzmi, ale dziwnie mi wygląda sekcja niskotonowa tego zestawienia, podział poniżej 200hz a opadanie charakterystyki już poniżej 70hz.

U mnie niżej lata 5calowiec :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podział poniżej 200hz a opadanie charakterystyki już poniżej 70hz.

zastosowanie dwóch audxow 21 w obudowie zamknietej to ok 40l lub mniej wiec z tak małej obudowy nie uzyskasz niskiego zejścia za to jakość basu z takiego układu jest bardzo dobra, i spójrz na łagodny spadek charakterystyki, roomgain podbije efektywność basu

 

wsadż swój 5-calowiec w CL i porównaj zejśćie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosowanie dwóch audxow 21 w obudowie zamknietej to ok 40l lub mniej wiec z tak małej obudowy nie uzyskasz niskiego zejścia za to jakość basu z takiego układu jest bardzo dobra, i spójrz na łagodny spadek charakterystyki, roomgain podbije efektywność basu

 

wsadż swój 5-calowiec w CL i porównaj zejśćie:)

CL?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

closed obudowa zamknieta

no tak... ja na nią sealed mówię :)

zatem zatkałem pierdzidizurkę swojej TLki (obudowa ma z grubsza 22L netto)

pomiar w pomieszczeniu, sweetspot

123.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomiar w pomieszczeniu, sweetspot

przykro mi kolego ale Twoja TL jest nadal tl

obudowa zamknieta musi byc szczelna, a z każdej odbudowy zamknietej spadek chrarakterystyki wynosi 12db/oktawę

Twój pomiar jest ok ale nie pokazuje przebiegu chraakterystyki podobnej do Adama bo zawiera roomgain oraz wszelkie odbicia.

jesli chcesz porównywać pomiar z pomiarem Adama to uszczelnij obudowę i zrób pomiar z mikrofonem ok 1cm od środka membrany wtedy pomiar do ok 100hz będzie miarodajny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Galileo mówili, że miękkie górne zawieszenie promieniuje w przeciwfazie

- moze tak mówili i może mieli dużo racji :) ... zawieszenie głośnika gra razem z nim. Nie bez powody SD głośnika mierzy się do połowy szerokości zawieszenia.

Z moich obserwacji w większości przypadków takie załamania w tych okolicach pojawiają się w wyniku dyfrakcji faz od górnego zawieszenia i kosza. Paradoksalnie wydawać by się mogło że wklęsłe zawieszenie temu zapobiegnie nic bardziej mylnego a nawet otworzy drogę do wystającej krawędzi kosza :)

 

Dalej z tym po prostu się wycina i już, nie mogę sobie wyobrazić.

- Tu nie ma co wątpić takie zabiegi to podstawa dobrej filtracji głośników. Dobry konstruktor zamaskuje wady głośnika, uwydatni zalety a przy tym nie zabije naturalnej jego barwy :). A teoretyzowanie o filtracji z wieloletniej autopsji wiem że do niczego nie prowadzi. Do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie i zbadać sprawe na żywym pacjencie :)

pomiar w pomieszczeniu, sweetspot

- ten pomiar jest skrajnie nierealny i niepoprawny - niestety. W amatorskich warunkach pomiarowych zalecam całkowicie nie brania pod uwagę ogólnie pojętego pasma Basu zmierzonego w polu swobodnym lub dalekim.

Nawet Ja posiadając specjalnie przygotowane mocno wytłumione pomieszczenie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam na pomiarach sygnaturę pomieszczenia poniżej 100Hz. Ogólny balans tonalny doskonale widać co pomaga w ustaleniu poprawnego balansu całej kolumny. Ale kwiatki w pomiarach powyżej na 40Hz i 80Hz widac :) A jak trzeba sprawdzić dokładnie pasmo całej kolumny do pomiary się łączy On-axis + NF + BR

Akurat w przypadku obudowy zamkniętej każdy amator dokładnie zmierzy pasmo Basu - wystarczy wykonać pomiar w polu bliskim. Poprawne łączenie Pola bliskiego z dalekim to już zupełnie inna para kaloszy :)

 

z jakiej odległości mikrofonu od głośnika mierzyłeś cale pasmo przenoszenia hm130?

około 1m metra naturalnie. Ogólne pojęte pole dalekie. Nie mierze odległości co do centymetra :)

Pomiar całego pasma przenoszeniu jest już pomiarem łączonym Pole dalekie + pole bliskie. Niekiedy aby sprawdzić pewne zależności chociazby fazowe czy dyfrakcyjne mierze także w polu swobodnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.