Skocz do zawartości
IGNORED

DAC AK4137 & AK4490


Waldi_06
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie lepiej po prostu wrzucić płytkę do myjki ultradźwiękowej na 3min i po wyjęciu zostawić gdzieś na blacie, żeby wyschła lub ogrzać HA/suszarką? Rozpuści bez problemu nawet starą kalafonię czy płytki które już trochę poleżały bez czyszczenia.

lepiej

ale musiałbym kupić myjke o formacie A4 - masz dobre źródełko?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostki AK wczoraj dotarły więc jeszcze wieczorem przylutowałem AK4490 poprowadziłem do wejść I2S sygnał z chińskiego daca USB (SA9027 i ES9023) i zagrał od razu.

Dzisiaj rano włączyłem i też działa :)

Słucham na razie na wyjściu zbalansowanym z przylutowanymi chinchami do wyj + (bo był najprostszy do wykonania, opamp i kilka elementów pasywnych)

Już w takiej konfiguracji gra bardzo ładnie.

Teraz czekam na CCHD i wtedy przylutuje AK4137. Potem dokończę stopień niezbalansowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej

ale musiałbym kupić myjke o formacie A4 - masz dobre źródełko?

A4 nic ciekawego niestety nie mam, aktualnie mam małą gdzie wchodzą płytki 120x70, ale przymierzam się do tej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.gavron04.diyaudio.pl układy audio 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Waldi_06, Powiedz proszę, co sądzisz o takiej ewentualnej modyfikacji:

 

{

A). C126, C127: 100uF zmieniam na 1000uF, zbocznikowane 1uF MKP

[Poprawa filtracji, acz stała czasowa "teoretycznie" wzrośnie dziesięciokrotnie; 1uF bocznik poprawi filtrację w wyższym paśmie Hz];

B). C15, C108: 100nF 1206 zbocznikuję nadlutowanym 1uF;

[Poprawi się wyciszenie, filtracja szumów LM336];

C). R192, R193: zostaną zbocznikowane diodą sygnałową smd (1n4004 lub podobna), w kierunku przewodzenia takim, jak baza tranzystora.

[ rozwiązuje to problem "x10 większej" stałej czasowej, obcinając ją do prawie "natychmiastowego zera", acz z dokładnością do ostatnich 0,7 Volta; filtracja będzie zatem mocniejsza, acz jedynie w zakresie widełek 0,7V - a tyle to raczej wystarczy]

D). C165, C166: 10uF zostanie zbocznikowane przez 100nF

[Poprawi się skuteczność sprzężenia zwrotnego i odpowiedź impulsową w zakresie szumu z wyszego pasma Hz];

E). C135, C136: 100 uF zwiększam do 470uF.

[ Bigger is ... better ]

F). C124, C125: 100nF zwiększam do 1uF; To bocznikuję od spodu za pomocą 100nF.

[ Bigger is ... better; 100nF pozostawione jako spodni bocznik, w celu poprawy odpowiedzi przy wyższych Hz ]

Opcjonalnie:

G). C181, C167: Usuwam je całkowicie,

[Wydaje mi się, że są kontrproduktywne, lub po prostu nie rozumiem, jaką pełnią one rolę.]

[Wydaje mi się, że zamiast pomagać - szkodzą, ... }

}

 

Wyjaśnij proszę, o co chodzi z tymi "Międzyszynowymi" c181, c167.

 

Impulsowa spadkowa szpilka na szynie dodatniej, za sprawą tych kondensatorów, spowoduje szpilkę skutkującą chwilowym wzrostem ujemnego napięcia na szynie ujemnej. O co tutaj chodzi? Czy to nie jest kontrproduktywne ?

 

 

 

}

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy C126, C127 to wystarczy jak będą na 6,3V ? Świat i ludzie, jak dla mnie (do czasu, gdy coś się nie pochrzani ... ).

 

C126 i C127 na 6,3V wystarczą

 

Jutro testy soniczne :-)

 

Jakość PCB jest rewelacyjna ...Waldi_06 dziękuję ...MERKAR to jest cienias przy tych chińczykach.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-31461-0-25805400-1455745441_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MARER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C126 i C127 na 6,3V wystarczą

 

Jutro testy soniczne :-)

 

Jakość PCB jest rewelacyjna ...Waldi_06 dziękuję ...MERKAR to jest cienias przy tych chińczykach.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-31461-0-25805400-1455745441_thumb.jpg

 

Schludność.

Lubię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowana modyfikacja Nr. 2 (do konsultacji):

{

Tranzystory T17, T18, T19, T20 - uzyskają dodatkowe kondensatory elektrolityczne. Takie, dla których teoretycznie nie ma miejsca na płytce.

W moim przypadku będą to Nichicon KA 470uF/16V.

Będą leżały "płasko" na rezystorach R104, R155, R105, R156.

Jedna noga kondensatora będzie połączona z masą - jest dziurka przelotki masowej tuż przy każdym z transystorów. Symetryczny rozkład tych przelotek jest. Ta noga będzie miała 5 mm długości do masy.

Druga noga kondensatora będzie połączona ze środkową nogą rzeczonych tranzystorów. Ta noga będzie miała długość ok. 9mm.

((skubnąłem fragmencik fotki MARER, aby pokazać ten szczegół - patrz niżej))

}

 

Proponowana modyfikacja Nr. 3 (do konsultacji):

{

"Podwójny", sprzężony termicznie duo-tranzystor 2sk170. Cudo ma sześć nóżek.

Indywidualne tranzystory 2sk170 stykają się płaskimi frontami. Kropka pasty termicznej pomiędzy nimi. Mocno ściśnięte z zewnątrz na owijkę:

a). wariant dla estety: czarną nicią nasączoną klejem kropelką.

b). wariant dla audio-ekstremisty: drutem miedzianym 0,18mm 'nasączonym' klejem kropelką.

c). wariant dla estety-audio-ekstremisty: kilkanaście zwojów drutem z opcji b), a potem w charakterze kamuflażu, czarną nicią maskującą z opcji a).

Drucik miedziany ma tę zaletę, że robi za dodatkowe zewnętrzne "majtki termiczne".

Czarna nić natomiast ma szansę wyglądać o wiele schludniej, kolor czarny - znikający i nieinwazyjny.

UWAGA: proponuję wyprofilować, powyginać pensetą nóżki każdego z tranzystorów z osobna PRZED klejeniem i owijaniem. Precyzyjne wyprofilowanie tych nóżek jest swoistą kombinacją brutalnego przekręcenia łba tranzystora wsadzonego w otwory montażowe, oraz prezycyjnych korekt pensetą. Jak już każdy tranzystor będzie skierowany "twarzą do przeciwległego", a nogi nie będą miały zwarcia - to wtedy dopiero można zacząć owijać / kleić. Tak łatwiej. kropka pasty robi za tymczasowe mocowanie. Pierwsze zwoje, bardzo luźne, ot aby tylko wstępnie je złapać aby się trzymały razem. Potem już z mocnym naciągiem.

}

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zjj_wwa nie zaczerniaj wątku bo się mózg lasuje od twoich wpisów

najpierw zrób a potem opisuj modyfikcje (a nie dywagacje)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drucik miedziany ma tę zaletę, że robi za dodatkowe zewnętrzne "majtki termiczne".

aluminiowe "majtki termiczne" sprawdzają się u mnie b. dobrze nie trzeba wyginać nóżek w skomplikowane meandry

odpowiednio wygięta blaszka sprężynuje ściśle obejmując obudowę tranzystora + pasta termiczna i git

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie listy na części do projektu.

Z tego co pamiętam któryś z kolegów deklarował chęć zorganizowania grupowego zamównienia i powstała lista chętnych.

Czy sprawa umarła czy tamat będzie/jest kontynuowany?

Nie wiem czy czekać czy korzysać z alternatywnie tworzonych zamówień proponowanych przez kolegę bikerbo i samodzielnego ich zdobywania.

Nie chciałbym mieć nagle dwóch kompletów niektórych elementów.

Uznałem , że należy się kilka słów wyjaśnienia z mojej strony :)

Zaoferowałem się z zorganizowaniem zbiorowego zamówienia na elementy i czekałem aż ustali się lista zainteresowanych

Kilka dni później kolega dolphin123 zaoferował zbiorówkę - pomyślałem , że nie będę pchał się na siłę do prac społecznych skoro chce się tego podjąć ktoś bardziej doświadczony

Następnie kolega bikerbo rzucił się do zamawiania kostek

W następnych wpisach zarówno on jaki i kolega antichoice zadecydowali za innych , że zamówienia zbiorowego na części nie będzie

Nie mam takiego parcia i siły przebicia ani też chęci aby za wszelką cenę zorganizować to zamówienie :)

Wszystkich zawiedzionych przepraszam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

Jestem szczęśliwym posiadaczem płytki, ale z powodu ograniczeń czasowych mam problem z zamówieniem poszczególnych elementów. Z tego co widzę projekt zamówienia wspólnego upadł - wielka szkoda :-(. Chętnie zakupiłbym komplet elementów, lub zleciłbym polutowanie wszystkiego. Bardzo proszę o info jeżeli ktoś chciałby się tego podjąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo ale była lista, nikt nie proponował elementów, a po wnikliwej analizie BOMu i rynku stwierdziłem, że bikerbo ma rację i raczej nikt nie podejmie się rozdzielania i wysyłania tysięcy elementów.

Myślę, że nie tylko ja bo nie było sprzeciwu. A ten wątek mam na uwadze cały czas.

Najważniejsze układy AK bikerbo zamówił zgodnie z listą, za co serdecznie jestem mu wdzięczny, jeszcze zrobił zbiorówkę z Mourera, a staby, rezystorki, kondensatorki, tranzystorki zamówiłem w dwóch sklepach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nie podejmie się rozdzielania i wysyłania tysięcy elementów.

 

O to to.

 

Dla 20 osób to by było jakieś 8000 elementów. To kilka dni sortowania i skrzętnego pakowania. Już samo zamówienie z Mousera, gdzie jest pewnie koło 1000 elementów zajmie wiele godzin do podzielenia i zabezpieczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet zrobiłem taki "experyment społeczny" badający zainteresowanie elementami do zamówienia.

W dokumencie XLS, który umieściłem z przykładowymi elementami zrobiony był błąd, i nikt w tym wątki o tym nie napisał (hej antichoice coś ci się tego tamtego i zrobiłeś błąd) więc pewnie nikt do niego nie zajrzał nawet, nie było zainteresowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przylutowałem wczoraj AK4137 i WM8804, poprowadziłem z odtwarzacza CD sygnał SPDIF.

MCK ustawiłem na pobieranie z WM. Resztę przełączników trochę musiałem przestudiować datasheety wszystkich trzech kostek ale się udało i pojawił się dźwięk.

Na razie się wygrzewa. Bardzo mi się podoba ten projekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez antichoice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

antichoice - jesteś w stanie opisać jak ustawiłeś przełączniki (zdjęcie)? sam jeszcze nie zmontowałem układu ale taka wskazówka mogła by być bardzo pomocna dla pierwszego uruchomienia a potem i tak każdy będzie próbował dalej, ważne aby móc mieć pkt wyjścia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to to.

 

Dla 20 osób to by było jakieś 8000 elementów. To kilka dni sortowania i skrzętnego pakowania. Już samo zamówienie z Mousera, gdzie jest pewnie koło 1000 elementów zajmie wiele godzin do podzielenia i zabezpieczenia.

Raptem dzień roboty na rozdzielenie , spakowanie i zaadresowanie przesyłek

Owszem jest to sporo roboty , ale bez przesady

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

antichoice - jesteś w stanie opisać jak ustawiłeś przełączniki (zdjęcie)? sam jeszcze nie zmontowałem układu ale taka wskazówka mogła by być bardzo pomocna dla pierwszego uruchomienia a potem i tak każdy będzie próbował dalej, ważne aby móc mieć pkt wyjścia

 

Wieczorem zrobię zdjęcia i napiszę co i jak ustawiłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raptem dzień roboty na rozdzielenie , spakowanie i zaadresowanie przesyłek

Owszem jest to sporo roboty , ale bez przesady

 

To do roboty albo głowa w piasek. Trzeba to jeszcze pozamawiać, pozbierać wpłaty, adresy, korespondować ze wszystkimi bo każdy ma specjalne życzenia. Brać po uwagę możliwe pomyłki dostawców, odbierać paczki od kuriera albo z poczty od kilku dostawców. Są jeszcze inne aspekty, nieprzewidywalne, które wychodzą w praniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.