Jump to content
IGNORED

Sub do 6000zł


MichałF

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Pomieszczenie do nagłośnienia to salon z jadalnią 50-60 m2

Zestaw kina 5.1 z Onkyo rz800, Klipsch 280f

 

Budżet to 3000 - 6000zł na suba

 

Mam pytanie jaki dobrać subwoofer do KD oraz słuchania muzyki

Velodyne EQ-MAX 15 czy VELODYNE SPL-800 ULTRA? - (Cena praktycznie taka sama)

 

EQ-MAX 15 ma 750 W moc RMS, a SPL-800 ULTRA ma 1200 W moc RMS.

EQ-MAX 15 ma 15” (38 cm) głośnik a 20.3 cm (8 cali) głośnik

SPL jest wyższym modelem od EQ-MAX tylko czym się różnią?

czy do pomieszczenie 50m2 lepiej wybrać mniejszy o większej mocy, czy większy o mniejszej mocy?

 

 

 

i czy w ogóle opłaca się patrzeć na Velo skoro KLIPSCH R-115SW jest 2 razy tańszy i ma 15" (38.1cm) głośnik oraz 400 W RMS?

Link to comment
Share on other sites

Wcześniej wybierając głośniki do kina rozmawialiśmy o subie że eqmax12 do 50-60 m2 będzie za słaby.

( Po pierwsze i najważniejsze jak myślę to EQ-MAX12 będzie za słaby na te metry. 15" i co najmniej 500W najmniej a to ok 6 tys zł za np EQ-MAX15. )

 

Więc pytam który sub jest lepszy do takiego pomieszczenia bo eq max12 raczej odpada chyba że z Klipsch 280f będzie wystarczająca.

 

Odnośnie tego co lubię to chodzi o efekt (uderzenia młota) i boje się żeby sub nie buczał.

Link to comment
Share on other sites

Ja Ci proponuje abyś zamiast jednego wielkiego dał dwa mniejsze umieszczone po bokach salonu lub z przodu i stylu.Da ci to dużo lepsze rozłożenie i wypełnienie basem salonu niż jeden wielki postawiony z przodu.

Dwa klipsyche sw115 lub dwa velodyne eq-max12 I masz salon w którym Ci nie powinno brakować basu. Aktualnie jak bym miał miejsce i taka gotówkę na suba bym wybrał 2 zamiast jednego...;-)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli myślisz o dwóch subwooferach to raczej małych i szybkich, do tego ustawionych w jednej linii ale nie obok siebie. Ze swojej strony mogę Ci polecić SuperCube2000: 4 membrany + 2x650W

http://sklep.rms.pl/definitive-technology-supercube-2000-subwoofer-aktywny-z-2-membranami-1szt

 

My na Audioshow jednak skorzystaliśmy z jednego dużego i efekt był sporo lepszy.

http://sklep.rms.pl/definitive-technology-supercube-8000-subwoofer-aktywny-z-3-membranami-i-dsp-1szt

 

definitive_technology_su_34495.jpg

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Link to comment
Share on other sites

Jeśli subwoofer będziesz wykorzystywał także do muzyki, zwróć uwagę na ofertę REL. W Twoim salonie dobrze sprawdzi się model REL T/9I (http://q21.pl/rel-t-9i.html), który świetnie połączy moc, dynamikę z szybkością, precyzją. Natomiast jako alternatywa spójrz proszę na wyższą serię REL (http://q21.pl/rel-s3.html). W tym przypadku największy nacisk jest położony na jakość, kontrolę, szybkość co przede wszystkim docenisz podczas odsłuchów muzyki.

 

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Link to comment
Share on other sites

Biorąc pod uwagę 1 sub to zna ktoś odpowiedź czym się różni eq max od spl?

SuperCube 8000 wydaje się odlotowy i ma super opinie ale w tej cenie jest również Velodyne SPL-1200 Ultra słyszał ktoś tego suba ? i czy warto dopłacić do niego zamiast wybrać eq15?

Czy SuperCube 8000, 6000 mają kalibracje tak ja velodyne ?

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie tego co lubię to chodzi o efekt (uderzenia młota) i boje się żeby sub nie buczał.

 

dwa suby z zejściem powiedzmy 28-26 Hz dadzą dalej te 28-26Hz-ów choć to już sporo ale z większym jak to Koledzy piszą wypełnieniem pomieszczenia jednak niższe zejście da ten z większą membraną. Jeśli chodzi Ci o niższe zejście i zatkanie w klacie po uderzeniu młota. Efekt ten możesz poczuć przy większej membranie i mocy wzmaka oraz dobrej skuteczności samego głośnika. Proponuję , jeśli zdecydujesz się na jedną 15-tkę ustawić go przed Tobą. Jeśli wytworzy falę uderzeniową :) to kopnieCię jak koń pociągowy, że zmiecie Cię z fotela i wylądujesz u sąsiadów w salonie u sąsiadki na kolanach. Łoł. Już to widzę. :) Na klacie będziesz miał tatuaż podkowy :))

 

A tak poważnie, suby Velodyne SPL i EQ-MAX-y mają kalibrację więc można go dostroić do miejsca odsłuchowego.

Link to comment
Share on other sites

Czy SuperCube 8000, 6000 mają kalibracje tak ja velodyne ?

 

Pytanie jest inne - czy będziesz z nich korzystał? W większości przypadków tak zaawansowane systemy kalibracji nie poprawiają bardzo wyraźnie dźwięku. To jest z grubsza to samo co klasyczna regulacja, tylko zwalnia użytkownika z myślenia, ale jest mniej dokładna niż wprawne ucho i doświadczenie. Innymi słowy, zaczniesz od kalibrowania mikrofonem a i tak skończysz na ręcznej regulacji. Tak samo jak w przypadku kalibracji kina domowego za pomocą automatycznych systemów zaszytych w amplitunerach. Ręka w górę komu co do centymetra taki system prawidłowo zmierzył odległość od głośników lub ustawił idealnie natężenie dźwięku z każdego kanału. Zawsze trzeba poprawiać po takich automatach, bo nie potrafią wykorzystać dużej części potencjału tak drogiego sprzętu.

 

To co oferuje klasyczna regulacja plus zaawansowany amplituner zamykają sprawę. Definitywnie. Tak czy inaczej SuperCube8000 ma tak jak Velodyne 4 tryby EQ dopasowane do różnego rodzaju dźwięku.

 

Zwróć też uwagę, że SuperCube8000 waży 35kg, podczas gdy Velodyne 22kg. Przy takiej mocy i wielkości membran to ma dużo większe znaczenie niż jedna kalibracja więcej.

W dodatku SuperCube8000 ma dodatkowo dwie membrany pasywne.

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Link to comment
Share on other sites

Zwróć też uwagę, że SuperCube8000 waży 35kg, podczas gdy Velodyne 22kg

 

Po zakupie mojego DT ProSub 1000 i mailu do producenta DT wzięło sobie głęboko do serca uwagi klientów , być może nie byłem pierwszy, który pisał do nich, że ich klocki są za lekkie.

Link to comment
Share on other sites

Ręka w górę komu co do centymetra taki system prawidłowo zmierzył odległość od głośników lub ustawił idealnie natężenie dźwięku z każdego kanału.

Zgłaszam się ręką w górę! Yamaha RX465 dobrze mierzyła mi odległości, choć z poziomem głośności musiałem dokonać małych korekt, natomiast Onkyo RZ900 dobrze mierzy mi odległości (fronty równo po 3,15m, centralny 3m, tyły równo po 1,8m) oraz bardzo dobrze ustawiło poziomy głośności. Trzeba jednak przyznać, iż equalizację skopało - centralny mimo iż mam identyczny jak fronty, to brzmiał jakby wyjęty ze starego małego radyjka, zdecydowanie jaśniej od pozostałych kolumn. Na szczęście w trybie "direct" brzmią równo.

 

dwa suby z zejściem powiedzmy 28-26 Hz dadzą dalej te 28-26Hz-ów choć to już sporo ale z większym jak to Koledzy piszą wypełnieniem pomieszczenia jednak niższe zejście da ten z większą membraną.

Widziałem gdzieś wręcz odwrotne pomiary - np lepsze zejście miały dwa suby 8 cali niż jeden 10 cali. Dlatego w tym przypadku uważam za zasadne rozważenie np dwóch dwunastek zamiast jednej piętnastki.

Link to comment
Share on other sites

Widziałem gdzieś wręcz odwrotne pomiary - np lepsze zejście miały dwa suby 8 cali niż jeden 10 cali.

 

jest to fizycznie niemożliwe, tu jest mowa o 12-tkach i 15-tce a to o wiele większe powierzchnie membran , poza tym jak nisko zejdzie 8" subwoofer, bez przesady, a jaka to różnica jeden czy dwa takiej samej 8"-owej średnicy , w jaki sposób zejdą niżej , niby jak, co im w tym pomoże.

Link to comment
Share on other sites

jest to fizycznie niemożliwe, tu jest mowa o 12-tkach i 15-tce a to o wiele większe powierzchnie membran , poza tym jak nisko zejdzie 8" subwoofer, bez przesady, a jaka to różnica jeden czy dwa takiej samej 8"-owej średnicy , w jaki sposób zejdą niżej , niby jak, co im w tym pomoże.

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Co prawda tutaj jest inne zjawisko (tamtego testu nie mogę znaleźć), lecz pokazuje, iż podawane w specyfikacjach dolne pasmo przenoszenia nie jest sztywne. 15Hz z 8-calowca w zamkniętej obudowie. Oczywiście do większych pomieszczeń będzie po prostu za mały poziom głośności - dlatego dwa takie byłyby z pewnością na plus dla średnich metraży.

A że dwa suby potrafią zejść niżej niż jeden większy.. - sam mogę tylko spekulować, iż to może dzięki kalibracji, dzięki temu iż dwa potrafią zagrać głośniej i wystarczy nie pozwolić na podbicie wyższego basu, i ten najniższy będzie wtedy mocniejszy, że objętość obudów np dwóch 12-tek i tak będzie większa niż jednej 15-tki - wyjaśnień może być sporo.

Link to comment
Share on other sites

Pytanie jest inne - czy będziesz z nich korzystał? W większości przypadków tak zaawansowane systemy kalibracji nie poprawiają bardzo wyraźnie dźwięku. To jest z grubsza to samo co klasyczna regulacja, tylko zwalnia użytkownika z myślenia, ale jest mniej dokładna niż wprawne ucho i doświadczenie. Innymi słowy, zaczniesz od kalibrowania mikrofonem a i tak skończysz na ręcznej regulacji.

 

Tutaj całkowicie się nie zgadzam. Nie ma możliwości przeprowadzenia na ucho takiej korekcji jaką robi autokalibracja. Autokalibracja przeprowadza korekcję przebiegu poszczególnych częstotliwości starając się uzyskać liniowy jej przebieg. Korekcja nie koniecznie musi być zaszyta w subie, możemy też korzystać z autokalibracji w amplitunerze. Automatyczna kalibracja daje bardzo dużo. Oczywiście na koniec należy dostroić np. fazę i ewentualnie wzmocnienie.

 

Ręka w górę komu co do centymetra taki system prawidłowo zmierzył odległość od głośników

To ja koledze z RMS zadam przewrotne pytanie, czy odległość ustawiona przez autokalibrację powinna zawsze być identyczna z fizyczną, tą zmierzoną miarką ?

 

Co prawda tutaj jest inne zjawisko (tamtego testu nie mogę znaleźć), lecz pokazuje, iż podawane w specyfikacjach dolne pasmo przenoszenia nie jest sztywne. 15Hz z 8-calowca w zamkniętej obudowie. Oczywiście do większych pomieszczeń będzie po prostu za mały poziom głośności - dlatego dwa takie byłyby z pewnością na plus dla średnich metraży.

A że dwa suby potrafią zejść niżej niż jeden większy.. - sam mogę tylko spekulować, iż to może dzięki kalibracji, dzięki temu iż dwa potrafią zagrać głośniej i wystarczy nie pozwolić na podbicie wyższego basu, i ten najniższy będzie wtedy mocniejszy, że objętość obudów np dwóch 12-tek i tak będzie większa niż jednej 15-tki - wyjaśnień może być sporo.

 

Podawane w specyfikacjach pasam przenoszenia są różnie podawane, podobnie jak w kolumnach. Wynika to z tego, że producenci w ramach marketingu i lekkiego oszukiwania klientów podają to pasmo przy różnych spadkach. Czasami nie podają w ogóle przy jakim spadku ustalone zostały parametry głośnika.

Np. dwaj producenci podają, że ich suby schodzą do 30Hz, tylko, że jeden przy spadku -3dB, a drugi -6dB, albo -10db.

 

Poza tym jeśli porównujemy zejścia subów na różnych wielkościach membrany to należy to robić przy jednej firmie, bo przecież oczywiste jest to, że Velodyne 10" zejdzie niżej niż sub 12" za 600zł.

 

Na koniec jeśli weźmiemy suba tej samej marki i serii to ten większy zawsze zejdzie niżej. Dokładając do jednego małego suba drugi uzyskamy większe ciśnienie, większą głośność, ale nie zejście.

 

Nie należy też zapominać jakie ciśnienie sub może wytworzyć przy danej częstotliwości.

Link to comment
Share on other sites

Dokładając do jednego małego suba drugi uzyskamy większe ciśnienie, większą głośność, ale nie zejście.

 

no i właśnie o to chodzi, tak właśnie jest.

 

Podawane w specyfikacjach pasam przenoszenia są różnie podawane, podobnie jak w kolumnach. Wynika to z tego, że producenci w ramach marketingu i lekkiego oszukiwania klientów podają to pasmo przy różnych spadkach

 

oczywiście , że tak i to, że podadzą , że sub pracuje do 20Hz nic nie da ( chłyt małketingowy :) ) bo przy tych Hercach prawie w ogóle go nie czuć (bo wiadomo, że nie będzie go słychać).

Link to comment
Share on other sites

To ja koledze z RMS zadam przewrotne pytanie, czy odległość ustawiona przez autokalibrację powinna zawsze być identyczna z fizyczną, tą zmierzoną miarką ?

 

Powinna być właściwa, a nie fizycznie taka sama. A często nie jest.

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Link to comment
Share on other sites

Jak wszyscy wiemy, membrana to tylko jeden z elementów i lepiej nie sądzić tylko po jej rozmiarze co do możliwości subwoofera.

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.