Jump to content
IGNORED

Dobrze dobrane głośniki pod wzmacniacz? Można zmostkować?


maks889

Recommended Posts

Witam. Jestem tutaj nowy. Nie jestem do końca pewny czy zakładam temat w dobrym dziale ale do rzeczy. Mam zamiar kupić głośniki, dokładnie 6 sztuk aby zrobić sobie kolumny. Pewnie dużo ludzi napisze, że będzie lepiej kupić całą kolumnę z głośnikami ale ja wole sam kupić głośniki i samemu zmontować bo wiem co jest "grane". A więc tak. Mam zamiar kupić: 2x głośnik niskotonowy 50W rms i 100W sztuka, 2x głośnik średniotonowy 70W rms i 120W max oraz 2 basowe 100W rms i 250W max i do tego wzmacniacz 1000W max i 200W rms. I moje pytanie jest takie. Czy będzie to dobrze grało? Nie będzie za słaby ten wzmacniacz pod te głośniki? Czy zainwestować w jakiś inny np. 400-500W rms i 1000W max? Dodam, że wzmacniacz ma 4 wyjścia a z tego będą 2 kolumny i czy jak zmostkuję 2 wyjścia pod 1 głośnik to nic sie nie stanie? Od siebie napiszę, że moc głośników w rms wyniesie 440W a max 940W. Z tego co wiem to na mocy szczytowej wzmacniacz raczej będzie dobry pod te głośniki lecz czy w rms będzie dobrze? Przeczytałem dość dużo tematów i każdy pisze inaczej. Jeden że moc szczytowa musi być taka sama jak głośników a rms głośników musi być 1,5-2 razy większy od mocy wzmacniacz w rms. Idąc tym tropem to powinno być dobrze. Lecz wolałbym dowiedzieć się osobiście o co w tym chodzi. Bardzo proszę o odpowiedz i z góry dziękuje.

Link to comment
Share on other sites

działu DIY

Raczej działu bocznica...

brakuje Ci jeszcze dwóch głosników

....a to dopiero początek problemów..

do tego wzmacniacz 1000W max i 200W rms

Co to za wzmacniacz ??

Czy zainwestować w jakiś inny np. 400-500W rms i 1000W max?

No taki to już dobre 15-20 tys będzie kosztował szacunkowo....

Link to comment
Share on other sites

Piszesz, że chcesz kupić głośniki, bo wies, co jest grane. Otóż mylisz się- NIC nie wiesz.

1. Zestaw głośników brz sensu, gdzie wysokotonowe?

2. Brakuje zwrotnic, oraz wiedzy, jak je ZROBIĆ.

3. Moc to parametr drugorzędny, mało w sumie istotny, w dodatku moc gotowrj kolumny to nie suma mocy zastosowanych głośników, bo pasmo dzieli się na poszczególne głośniki i ta część mocy sygnału, co idzie np na bas, Dla średniego nie gta żadnej roli, tym bardziej wysokotonowego.

Poczytaj o absolutnych podstawach konstruowania kolumn, na razie to żenua.

Link to comment
Share on other sites

Czy będzie to dobrze grało? Bardzo proszę o odpowiedz i z góry dziękuje.

O ile nie jesteś fantomem, tylko wybacz określenie świeżynką i po prostu chcesz wykończyć sąsiadów, zrób tak. Kup dwie estradowe komuny na allegro i jakiś wzmacniacz-potwór tak ze 2x500W, w cenie do 1k. Potem złóż wszystkim sąsiadom wyrazy współczucia i odkręć gałę na godzinę 15.

 

Jeśli natomiast czujesz wenę twórczą, jesteś cierpliwy i chcesz zrobić coś sensownego, czytaj przez 2 lata wątki o projektach kolumn w zakładce DIY. Może do tego czasu Ci przejdzie. ;)

 

Na koniec dodam, że ból dupy przy własnoręcznym projektowaniu i składaniu 2 kolumn jest ogromny.

 

Sajonara

Link to comment
Share on other sites

Widzę że jednak wgl sie na tym nie znam. Chyba jednak najprościej będzie kupić gotowe. Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Nie poczuj się urażony tym co napisałem. Dużo zależy od tego co z tym będziesz robił i jaki masz gust. Jeden np. lubi mocny bas, drugi przywiązuje uwagę do niuansów związanych z planami itd. Szkoda by było, żebyś utopił kasę przy miernych efektach.

 

Zbieraj pieniądze. Poczytaj sobie dział DIY, zalicz kilka odsłuchów. Dzięki temu trochę ostygniesz. Przy tym hobby działając pod wpływem emocji można utopić 20k w coś z czego nie będziesz zadowolony. Samoróbka ma sens, ale wymaga dobrania głośników, obudowy, zwrotnicy oraz sensownego wykończenia całości. To wszystko, a zwłaszcza to ostatnie jest rzeczą trudną.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.