Skocz do zawartości
IGNORED

STX FX-300 DIY i rozczarowanie


Radauskas

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem kiedyś klony FX300, obudowa inna z zewnątrz ale zwrotnica oryginalna.

Pamiętam że grały dość ciemno (średnica lekko przygaszona).

 

Ogólnie chcąc modyfikować dźwięk w kolumnach trzeba najpierw wiedzieć czego się chce a potem wiedzieć jak to uzyskać. Nie mając pojęcia o tym co dany element zwrotnicy wnosi, nie jesteśmy w stanie zrobić tak (chodzi o wstawienie elementu o innej wartości) aby było tak jak my tego chcemy.

Oczywiście, można się pobawić, ale kondensatorami STX-a czy innymi tanimi a nie Mundorfami czy Superiorami, bo nie marka pomoże w wyprofilowaniu barwy dźwięku, tylko odpowiednia wartość kondensatora.

 

Ale, to nie znaczy że na koniec będzie dobrze (idealnie), bo nie będzie, a to ze względu na pogorszenie zgrania fazowego. Wymieniając jeden element zwrotnicy musimy wymienić również inny aby zgranie fazowe było dobre. Bez pomiarów nie da rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-34477-0-11245000-1498152344_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację , wnikliwe i analityczne spojrzenie , i dobra uwaga ; jak jeden element i i drugi ,też istotne ....

Ale czasem wymiana jednego kondensatora na inny ,lepszy też przynosi super wyniki . Przykład ; Temat obok o wzmacniaczu DiY i na końcu zabawa w dwudrożny układ na kartonie ( jako odgrodzie ) . Użyty wcześniej Jantzen i Manta brzmiały metalicznie i zgryźliwie , dopiero zwykły Miflex zabrzmiał o niebo lepiej !!! a wiem / bo kiedyś sprawdzałem / że Mundorf biały za 20 zł powinien być jeszcze lepszy ( choć nie jestem akurat fanem Mundorfów które są nieco szkliste w brzmieniu , ale za ta cenę są ok ) ...jeden element , a wiele może . podobnie Rezystor , można lepszy , ale też można inny , o wartość obok ... a może się poprawi ? np Rezystor o mniejszej wartości np 5W zamiast dwukrotnie większy 10 w , może wnieść więcej klarowności i odmulić środek pasma !!! ....jestem dyletantem , ustawianie i zabawa była ...tylko na ucho !!! bez pomiarów i bez przeliczników .

Brzmi całkiem przyzwoicie , tak jak lubię ! ... Nikt nie podesłał mi nawet prostej zwrotnicy , jedyne porady to ; rzuć to i poszukaj gotowego projektu ! ...może i racja , ale szybko nauczyłem się jak można do własnych potrzeb kształtować dźwięk poprzez wymianę elementów prostej zwrotnicy i jak ma taka zwrotnica wyglądać na początku .

Narysowałem rys / schemat i opisałem wrażenia / na ucho / , może komuś to bardziej się przyda ... niż wzorki i cyferki na krateczkach ".

 

No te x300 wyglądają przepięknie , chyba z pół roku były dopieszczane ? ..nie mówiąc o kosztach

 

Gdzie tam moje do Twoich , głośniki za kilka zł , drugie wymienione za siecówkę " , kartony ze śmietnika ...

ale grają...zajebiście !!!... i też muszą cieszyć ! ...bo to moje abecadło z ustawieniem zwrotnicy ! ( na ucho )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesięcy temu...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.