Skocz do zawartości
IGNORED

STX FX-300 DIY i rozczarowanie


Radauskas

Rekomendowane odpowiedzi

8 omowe nie powinny spadać do 6

 

W takim razie wykonaj takie kolumny 8ohmowe które nie mają spadku poniżej 8ohma i przedstaw pomiary :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
No chciał bym mieć taki wzmacniacz, co w szczycie oddaje według wzoru P=Iq*R 17,5x17,5x8=2450W na kanał, czyli razem 5000W. To zasilacz powinien mieć dość duże trafo. Może by podać przykładowy wzmacniacz.

Cordel bynajmniej nie twierdził, że będzie łatwo. Przedstawił to w formie optymalnej 'listy życzeń'. Inna kwestia, że nie wszystkie życzenia da się w pełni spełnić.

Krzywą obciążenia dla rezystora R_Load przedstawiał jako ukośną linię prostą (skądinąd logiczne), a takową jest względnie łatwo wpasować pod graf SOA danego tranzystora. Tyle tylko, że głośnik to jest impedancja, która przybiera kształt elipsy. A wszystkie elementy elipsy muszą się znaleźć pod SOA, jeśli nie chcemy usmażyć tranzystora. No i zaczynają się schody. Część schodów można pokonać zwiększając liczbę zrównoleglonych par tranzystorów wyjściowych. Ale wtedy pojawiają się kolejne, inne schody. itd. itd.

 

To wszystko zalezy o jakich kondensatorach mowimy, kiedys kondensator 22mF byl wielkosci puszki coli, a dzis zaledwie kieliszka, oczywiście ten pierwszy ma ERS nieporownywalnie mniejsze od połączeń, ale z tym nowym to bym sie klocil, widzialem juz takie czopki z esr 100mohm
Ja miałem na myśli kondensatory, które zamiast nóżek lutowniczych jako terminale mają śruby mocujące M6, M8 lub M10 ... Zaiste, one są nieco większe ....

Ale to też ma swoje zalety i wady. Zalety - wiadomo. Wady - przepuklina w kręgosłupie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
pod warunkiem że nie żądamy od wzmacniacza mocy ciągłej,

Na szczęście obwiednia dla tak zwanej "normalnej" muzyki (czyli muzyka za wyłączeniem jakiejś skrajnej i totalnej rąbanki) ma coś co się nazywa "crest factor". A po polsku "współczynnik kształtu".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W przypadku muzyki, ten współczynnik ma (na szczęście) dość niskie wartości. Często i gęsto powiem jest tak, że słuchamy około 1 wata czegoś co by można nazwać "RMS mocy muzycznej". Natomiast aby tego jednego wata słuchać, potrzebujemy wzmacniacza który ma moc ponad 100Watów, aby te dwa mocniejsze uderzenia w bęben, w trakcie trwania całego utworu, można było prawidłowo odtworzyć.

Z racji na wielką przepaść między tym najwyższym chwilowym pikiem sygnału, a przeciętnym poziomem sygnału muzycznego ("RMS"), ta sztuczka z kondensatorami zazwyczaj daje istotną i wyczuwalną poprawę.

 

Oczywiście znajdą się pewne dziwne kapele, jakieś Antraxy, Heavy Rąbanki czy inne, w których Crest factor wygląda zupełnie inaczej ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pisałem o 6 omach.

 

większość kolumn ma spdek poniżej 4 ohm ale większość producentów żeby nie straszyć nabywców podaje 8 ohm, tylko nielicznie np. dynaudio podają rzetelnie 4 ohm , także te 6 ohm to można między bajki włożyć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zasilacz powinien mieć dość duże trafo....

Są dwie szkoły. Jedni optują za sztywnym zasilaniem. Duże kosztowne trafo. Zdolność oddawania ciągłej mocy nawet przy sygnale rąbance o crest factor zdecydowanie bliższym jedności. Tak jak w przypadku sygnału prostokątnego.

Druga szkoła: ekonomizująca. Nieco słabsze trafo. Wielkie pojemności. W nadziei że crest factor znacznie poniżej jedności,że "normalna" muzyka. Okazjonalne piki zaspokajane z rezerwy energii w kondensatorach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga szkoła: ekonomizująca. Nieco słabsze trafo. Wielkie pojemności.

Trzecia szkoła: ampli kd. Czyli ekonomika po bandzie. Bardzo miękkie trafo (w końcu podajemy że końcówka ma 170W, ale tylko jedna), niezbyt wiele pojemności, minimalny prąd spoczynkowy, aktywny subwoofer. U mnie w spoczynku to trafo już jest ciepłe (ok. 36W na stereo w spoczynku)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o 6 omach.

 

Umiem czytać.

 

Kolumny które są opisane jako 8 ohmowe są zazwyczaj oparte o głośnik basowy 8 ohm.

To że producent nie podaje dokładnych danych to już wytłumaczył Audiofan01.

Każdy kto ogarnia projektowanie kolumn wie o tym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie szkoły. Jedni optują za sztywnym zasilaniem. Duże kosztowne trafo. Zdolność oddawania ciągłej mocy nawet przy sygnale rąbance o crest factor zdecydowanie bliższym jedności. Tak jak w przypadku sygnału prostokątnego.

Druga szkoła: ekonomizująca. Nieco słabsze trafo. Wielkie pojemności. W nadziei że crest factor znacznie poniżej jedności,że "normalna" muzyka. Okazjonalne piki zaspokajane z rezerwy energii w kondensatorach.

I trzecia szkola, ogromne trafo i ogromne pojemnosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiem czytać.

Gratulacje.

Producenci niestety oszukują celowo. Np. niektorzy pisza na swoich kolumnach ze maja 4-8om

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) co w zasadzie jest lepszym rozwiazaniem ( bo wiadomo czego można się spodziewac) niz napisanie na nich ze maja 8om jak to probują nam wcisną "poważni" producenci jak tu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) strona 20 gdzie pisze o 8omowych kolumnach o impedancji minimalnej 3 om

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gratulacje.

Producenci niestety oszukują celowo. Np. niektorzy pisza na swoich kolumnach ze maja 4-8om

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) co w zasadzie jest lepszym rozwiazaniem ( bo wiadomo czego można się spodziewac) niz napisanie na nich ze maja 8om jak to probują nam wcisną "poważni" producenci jak tu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) strona 20 gdzie pisze o 8omowych kolumnach o impedancji minimalnej 3 om

 

Ładnie zatem, że potrafisz się zreflektować:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o wydajnosc zasilacza, aby napiecie na zasilaniu nie spadalo przy wiekszym chwilowym zapotrzebowaniu na prad

Tak tylko jak słuchasz normalnie (na normalnym poziomie głośności a nawet nieco głośniej ) to u mnie gdzie paczki mają 82dB mam średnią moc kilkaset mW z pikami na 1-2W .

Spadki napięcia od takiego prądu są niemal zerowe i zasilacz będzie trzymał napięcie jaki by nie był .

Owszem jak dasz głośniej to sytuacja się zmienia szybko i 200W się pojawia tylko, że w tedy jest już głośno . Różnice jednak też są słyszalne przy cichym słuchaniu.

Dodatkowo te Monitor Audio i STX-y mają zbliżoną skuteczność więc i moce które na nie idą też .

Podłącz sobie oscyl na zasilanie i pooglądaj prąd wyjściowy na wyjściu wzmacniacza.

Przestaniesz pisać głupoty o audiofilskiej "wydajności prądowej " jak o tym czytam jeszcze przy jakiś wzmacniaczach lampowych które mają om albo lepiej impedancję wyjściową ... eh

Gdyby problemem było zasilanie to różnice pojawiały by się przy głośnym słuchaniu dopiero tak samo na STX jak MA .

To wszystko zalezy o jakich kondensatorach mowimy, kiedys kondensator 22mF byl wielkosci puszki coli, a dzis zaledwie kieliszka

To się nazywa postęp .

Tak jak kiedyś telefon był wielkości cegły a dzisiaj...

 

widzialem juz takie czopki z esr 100mohm

No i nawet jak ma te 100mom to przy 10A będzie ledwo spadek 1V .

Policz jak potrafisz jakie tętnienia na zasilaniu będą przy takim prądzie wynikające z tych 22mF pojemności .

Wzmacniacz ma też NFB i jest wstanie utrzymać impedancję na basie na znikomym poziomie dopóki nie skończy mu się zasilanie .

ESR jest istotne ale zupełnie innego powodu .

 

Spokojnie możesz brać mnożnik "razy pięć".

Prąd będzie wynikał z prawa Ohma . (to że kolumny dipujące na 3om nazywa się 8om to inna spawa )

Owszem na odpowiednio spreparowanym przebiegu można uzyskać takie prądy ale takie przebiegi w muzyce raczej nie występują .

mocy a czarny zacisk głośnikowy.

 

To kiepski pomysł aby mieszać prądy tych kondensatorów z prądami obciążenia .

Ogólnie kiepskim pomysłem jest doradzanie człowiekowi aby grzebał w sprzęcie który nie jest winą opisywanej sytuacji .

 

Moim zdaniem winą jest tu jedynie to że STX nie wpasowały się w gust autora tematu albo przywykł do specyficznej charakterystyki MA .

Spróbował bym po prostu jakimś dobrym softowym korektorem na kompie otworzyć to podbicie na niskim basie i posłuchać .

(Miałem 8 cali AWX i jesli te 18cm grają na wyższym basie tak jak one to ... nic i tak nie pomoże :) )

 

glosnik ma potezny uklad magnetyczy i jest sztywno zawieszony,

Ja tam sztywnego zawieszenia nie widzę tak jak i potężnego układu magnetycznego :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
To kiepski pomysł aby mieszać prądy tych kondensatorów z prądami obciążenia .
Dlaczego niby kiepski ? Przecież to są normalne kondensatory filtrujące / odpsprzęgi zasilania, tyle tylko, że przylutowane bezpośrednio do terminali elementów, które tego dodatkowego "kopniaka" potrzebują. ...

Jeśli potraktujesz te kondensatory jako "lokalny rezerwuar energii", to skutek podania ich w to miejsce jest w zasadzie taki, że mała dodatkowa rezerwa energii jest tuż na kolektorze tranzystora. Kolektory są przecież łączone do szyn zasilających...

Jest to swoisty odpowiednik tego, co w lampowcach robi Jack Elliano ze swoim "ultra-path". Tworzy krótką pętlę, trójkąt: a). lokalna bateryjka (czyli ten kondensator rzeczony); b). element kontrolny / zawór (czyli tranzystor) oraz obciążenie (czyli głośnik).

A okoliczność, że "lokalna bateryjka" jest doładowywana z odległego zasilacza, to insza inszość / oczywistość.

 

G'woli ścisłości, tak naprawdę do są dwa trójkąty, bo mamy dwa tranzystory (górny, dolny), dwa kondensatory (górny, dolny), ... ale czerwony i czarny terminal głośnikowy są wspólnym bokiem tych dwóch trójkątów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem winą jest tu jedynie to że STX nie wpasowały się w gust autora tematu albo przywykł do specyficznej charakterystyki MA .

 

Pełna zgoda, zwłaszcza że pisałem o tym kilka stron wcześniej.

 

Ja tam sztywnego zawieszenia nie widzę tak jak i potężnego układu magnetycznego

 

I znowu pełna zgoda, chociaż o tym akurat wcześniej nie pisałem.

 

Dlaczego analnych ?

 

No właśnie, dlaczego? Czyżby miał to coś wspólnego z awatarem Brencika?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki postęp, telefony sa mniejsze i znacznie lepsze, kondensatory wrecz przeciwnie.

 

Gdybu bylo tak jak piszesz to wystarczył by pierwszy lepszy kilku watowt wzmacniacz z kondensatorkami 3300uf, niezaleznie od tego z jaka moca sluchamy, zawsze bardziej komfortowe jest sluchanie mocnego wzmacniacza, gdyby tak nie bylo to wielkie koncowki mocy nie mialy by racji bytu.

 

Wymieniales naprawde mocno zuzyte kondensatory w jakims wzmacniaczu na nowe? Poprawa jest niezaprzeczalna wiec te mohm esr maja znaczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesięcy temu...

Hej, chłopaki! ..nie jesteście ciekawi dalszych losów moich kolumn ?...no to Wam opowiem :) Posłuchałem ich trochę "na siłę" jeszcze kilka tygodni ale w końcu moja cierpliwość się skończyła i wystawiłem je na allegro. Jakiegoś szału z zainteresowaniem jednak nie było. W międzyczasie poznałem nowego kolegę, który okazał się pasjonatem budowy kolumn i ma w domu nawet specjalny pokój gdzie ma rozstawioną jakąś aparaturę pomiarowo-testową. Powiedział, że chętnie je weźmie na odsłuchy i pomiary i może coś pomoże. Niestety nie pomógł. Stwierdził, że rzeczywiście grają przeciętnie i charakterystykę mają nierówną. Ale żadnej konkretnej wskazówki nie dał. Postanowiłem jednak coś zrobić. Ponieważ w internecie jest kilka opisów ludzi, którzy te kolumny budowali pamietałem, iż jedna z tych osób pisała, że brzmienie poprawiało się po wyjęciu części wytłumienia. Z materiałów zakupionych w STXie zrobiłem tak jak w oryginale - na tylną ścianę przyklejona mata bitumiczno-filcowa i na całość wełna poliestrowa. Dodatkowo ( ponad to jak w oryginale ) mate bitumiczno-filcową przykleiłem na dolną i górną ściankę. teraz postanowiłem zdjąć te maty z górnej i dolnej ścianki i wywalić całą wełne. Tak też zrobiłem tyle, że nie udało mi się odkleić maty bitumiczno-filcowej z góry i z dołu więc tylko zdrapałem z niej filc,.. została sama warstwa bitumiczna z resztkami filcu. Po tej operacji kolumny dostały nowe zycie. Naprawdę zaczęły brzmieć tak, że słuchanie zaczęło sprawiać przyjemność. Nie chce uzywać tu słów do opisu brzmienia bo każdy czuje to po swojemu ale po prostu zaczęły brzmieć. Zastanawiam się, czy to zmniejszenie ilości materiałów tłumiących tak poprawiło brzmienie czy minimalne powiększenie objętości po wyjęciu części wytłumienia (?) Niestety sukces nie jest pełny. Brzmienie poprawiło się przy cichym i srednim odsłuchu. Przy głosniejszym nadal brzmią słabo. Dół jest jakby wycofany, a z drugiej strony trochę dudniący. Niestety nie mogę póki co dłużej potestować głosno bo syn zakuwa całymi dniami i nocami gdyż ma teraz jakąś mase zaliczeń w szkole. Może macie jakieś pomysły co by tam jeszcze pokombinować ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc kolumny wyglądają bardzo dobrze designersko i warto coś " z nimi zrobić , aby lepiej zagrały .

Czy był kontakt z wytwórcą w celu modernizacji elementów , np zwrotnicy lub wymiany głośników na inne ?

Zwrotnica ; to serce takiej kolumny , tu można bardzo wiele ! ...czasem jeden lepszy kondensator potrafi ustawić brzmienie całego podzakresu . I nie mówimy tu o Mundorfach Supreme za 160 zł , tylko np począwszy od zwykłych Miflexów , albo białych Mundorfów za 25 zł .

Wymiana rezystora , o wartość wyżej lub niżej też może przynieść efekt . Odwinięcie drutu z cewki , itp.

Może potrzebny jest fachman od ustawienia tych elementów ? ...i już powinno być dobrze .

Następny etap to właśnie wytłumienia lub ich brak , Często wytłumienie tylnej ściany wystarcza .

Dolna cewka i przewody ! ...Dla dobrego basu przyda się np podtynkowy Mit , LinnK400 , czy Atlas ...inna sprawa to przejrzystość " kabli ... ( są bardziej mętne i ... bardziej klarowne , te z 3 zł / metr sa kiepskie , mętne i ziarniste , a takie są na ogół w kolumnach , czasem nawet te za 15 zł nie pomagają )

Wygrzewanie ; Firma Mit mówi o wstępnej wygrzewce" nawet do 400 h ( kabla ! ) Kondensator wygrzewa się od 350 - 550 godzin ( 1,5 - 2 miesięcy po 10 h dziennie ) ...elementy sa w zasadzie nowe , głośniki też ...więc porównanie ze starymi wygrzanymi wychodzi na minus ....

A może poprzednie kolumny są bardzo dobre ? To znakomita Firma i wielu wybiera te głośniki bo dają najwięcej zadowolenia ? ...to też należy brać pod uwagę ...

Myślę że za jakiś czas wszystko się wyjaśni , czas ...też robi cuda !!! ...

W podsumowaniu ; wygrzewka" i chyba ta zwrotnica .../?/ jeśli można ją ruszać ? ...tylko kto to zrobi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny są z pewnością wygrzane bo grają od kilku miesięcy. Producent temat w zasadze olał. Kolumny udało im się wprawdzie wcisnąć trochę na siłe na odsłuchy i ocenę ( bo mam blisko ) ale stwierdzili, że graja normalnie i nie mieli żadnych sugestii. Trochę to w.g. mnie nieszczere skoro po wywaleniu wytłumienia udało się tyle poprawić. Grzebanie w zwrotnicach przekracza moje kompetencje. Pewnie jeszcze poeksperymentuje z +/- wytłumianiem ale to raczej wszystko w zakresie moich mozliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem przestrajać kolumnę w dół zmniejszając średnicę BR.

Robiłem to wsuwając dość ciasno dopasowane rulony z PCV o grubości ok. 2 mm.

Wykładzina podłogowa, czy coś podobnego.

Może być kilka, ale trzeba je dokładnie wyciąć licząc obwód "na styk".

Dawało to pewien efekt i może spróbuj tej metody; a nuż coś się poprawi ?

Zresztą nie wiem, jakie jest oryginalne strojenie tych ok 33 litrów skrzynek;

wyższe, niż Fs 18' czyli 37 Hz czy nie ?

Potrzebne byłyby wymiary BR i objętość pi razy drzwi netto kolumn, bo chyba

mają inny litraż, niż oryginalny projekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent temat w zasadze olał. Kolumny udało im się wprawdzie wcisnąć trochę na siłe na odsłuchy i ocenę ( bo mam blisko ) ale stwierdzili, że graja normalnie i nie mieli żadnych sugestii. Trochę to w.g. mnie nieszczere skoro po wywaleniu wytłumienia udało się tyle poprawić.

 

Po prostu zmodyfikowałeś je pod siebie.

Skoro nie podobają się Tobie a producent twierdzi że jest wszystko w porządku, tzn. że ten dźwięk nie jest dla Ciebie.

Po za tym, po Twoim poście:

 

Zastanawiam się, czy to zmniejszenie ilości materiałów tłumiących tak poprawiło brzmienie czy minimalne powiększenie objętości po wyjęciu części wytłumienia (?

 

...widać ze nie do końca znasz na kolumnach, ponieważ wytłumienie pozornie zwiększa pojemność a nie zmniejsza. Po wyciągnięciu wytłumienia obudowa pozornie się zmniejszyła, więc strojenie się podwyższyło.

 

Niestety sukces nie jest pełny. Brzmienie poprawiło się przy cichym i srednim odsłuchu. Przy głosniejszym nadal brzmią słabo. Dół jest jakby wycofany, a z drugiej strony trochę dudniący.

 

Rezonanse nie są wytłumione, wyciągnąłeś przecież wytłumienie, więc jak ma nie dudnić? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że się nie znam. Dla tego starałem się nic nie zmieniać w stosunku do oryginału. A jedyna zmiana z obniżeniem kolumny i wydłużeniem ( co zachowało, a przynajmniej miało litraż ) było konsultowane z "Panem" z STXa i powiedział " nic nie pogorszy, a może nawet polepszy " ( te wydłużenie ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są wygrzane" i odtłumione "" czyli pozostaje ; konstrukcja , użyte przetworniki oraz serce układu ; ZWROTNICA !!! ..... Jeśli fachman " nie dał rady z modyfikacją zwrotnicy , to znaczy że trzeba szukać dalej fachmana . Na forum są różne opinie , ale może nie zawsze profesjonalne ? / .

Zwrotnicą , a raczej jej elementami można podreperować brzmienie , i to nie wszystkimi , tylko na początek może ...dwoma istotnymi /?/ . Kondensator na wysokich i rezystor pod nim ....choć to tylko sugestia ...wskazówka , bo te elementy sporo zmieniają , wprowadzają do brzmienia .

Na początek trzeba przyjrzeć się zwrotnicy , zdjęcie i schemat byłby tu pomocny .

Kondensator lepszej jakość potrafi sporo , a i wartość rezystora może podnieść krzywą mile dla ucha !

Kwestia aby to były korekty delikatne , świadome i w oparciu o naprawdę fachową opinię . To ważne !!!

 

Wiem , że wszystko można zmodyfikować do własnego ucha , czasem delikatne zmiany wprowadzają bardzo wiele . Kiedyś samym okablowaniem ( miałem trochę audiofilskich ścinków ) i wyrzuceniem też trochę elementów z wytłumienia , ustawiłem monitory do brzmienie jakie lubię . Obecnie ćwiczę sobie prostą zwrotnicę do dwóch głośników , i wiem że zmienić można wszystko ...każdy element , nawet odwijając drut z cewki dopasować do własnego brzmienia !!! ...choć pomocników na forum bardzo mało ...ale Nie poddawaj się , zrobić można bardzo wiele !!! tak jak chcesz !!! ( ...choć dobre kolumny...np te co były , zatrzymałbym w odwodzie )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrotnice - tak jak pisałem - oryginalne STXa. Podobno maczał przy nich palce jakiś fachman znany i szanowany w inernetowych opowieściach w branzy. Mój nowy znajomy konstruktor-pasjonat-amator stwierdził jedynie, że wydaje mu się niepotrzebne tak dużo elementów w zwrotnicy :) Ale chyba po prostu nie chciało mu się babrać z tymi moimi zwrotnicami. To pewnie pracochłonne zajęcie, a on własnie robi jakieś swoje kolumny i taras przed domem :)

Link do zwrotnic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie , zwrotnica jest bogata " , ale dużo elementów pomiędzy plusem i minusem , co daje sporą grzeczność " w prezentacji i stonowany charakter . Tu potrzebny jest prawdziwy artysta " który potrafi albo pięknie poprawić , albo pozmieniać i to może nawet sporo . Czasem wymiana kilku elementów może dać efekt , a czasem nie . Można też próbować powoli delikatnie wymieniać poszczególne elementy / te wybrane / i obserwować wprowadzone zmiany . Na ogół są od razu widoczne , ale czasem trzeba poczekać 1-3 dni dla pełnej oceny . Na górę przewód ma tylko 1mm więc może być za mały , OFC czyli czystość miedzi to trochę za mało . Dla mnie to zbyt złożona zwrotnica aby realnie pomóc , ale zacząłbym od elementów istotnych dla średniego i wysokiego tonu . C1 to chyba istotny kondensator , można go wymienić na Mundorfa bałego , ale też sprawdzić inną wartość np 5,6 ...jak zadziała ? C2 ...czy być powinien ? R1 ma 4,7 , może lepszy byłby 3,3 ? Ustawiając dobrze górę ustawiamy też średnicę i dolny zakres który może się poprawić , choć tu są tylko cewki i przytłumiacze " co warto prześledzić do lepszego basu . Może też dobre przewody z ciekawym basem też by pomogły ? ( a takich ze świecą szukać ! )

Poddałem tylko pomysł , trzeba posłuchać wnikliwie , ocenić co jest dobrze , a co do zmiany ( czego brakuje ) , opisać to , i może jakiś fachowiec pomoże ?

...a potem , nie na hurra , tylko delikatnie , po jednym elemencie sprawdzać co się dzieje ? czy idzie w dobrym kierunku ....

trzeba też skorygować te moje propozycje , bo to chyba chodzenie we mgle "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, tych "porad" nie da się czytać :)

 

A może by tak policzyć koszta, po których okaże się że za tą samą kasę można mieć kolumny na lepszych głośnikach?

Z tego co wiem to przy projektowaniu zwrotnicy brał udział Misiomor.

Wiecie jakie były założenia tej konstrukcji?

Jaki miał być dźwięk docelowy?

Może właśnie miał taki być a Wy tu bijecie pianę że zwrotka do bani.

Może więcej z tych głośników nie dało się wycisnąć?

Może to sprzęt, może akustyka pomieszczenia?

 

A Wy tu dajecie rady aby na ślepo modyfikować zwrotnice droższymi częściami :) Naprawdę? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna rozbudowana zwrotnica. Standard 2.5 drogi. Jedynie w gwizdku i i tym średnio nisko dodatkowe układy rlc.Tak co widzę.. Spore cewki dla woferów, sporo skuteczności idzie w świat. Montowalem sporo kina z Ma. Wszystkie serie. Potwierdzam są jak by nie naturalnie podpowerowane. Podbity średni bas i z tego wynika niby potęga i granie na klate. Wg mnie mało to ma wspólnego z neutralnym graniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marianie , to nie są porady , raczej rozważania , podpowiedzi , jakieś szersze spojrzenie na produkt który jest tylko zwykłą kolumną . Misior musiał wykonać kawał dobrej roboty dla równej charakterystyki , a teraz ... coś warto zrobić dla UCHA ..?

U mnie np wprowadzenie Kondensatora 5,6 zamiast 4,7 oraz rezystora 3,3 znacząco podniosło walory dźwięku w zestawie dwudrożnym . To tylko przykład , czekamy teraz na opis dźwięku , co jest ok i co trzeba poprawić ? ...i jak tylko ktoś miły z odpowiednią praktyką da sygnał ; co delikatnie można usprawnić TUTAJ ....? .... to wtedy można pomyśleć ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.