Skocz do zawartości
IGNORED

STX FX-300 DIY i rozczarowanie


Radauskas

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba przesadzasz,.. to że to KD to nie znaczy, że jest słaby w stereo. Własnie dlatego, że jest bardzo dobry w stereo kupiłem go kilka miesięcy temu. Nie patrz na parametry,.. poczytaj recenzje. Jesli ten wzmak miałby być za słaby dla FX-300 to byłoby nieporozumienie. W końcu to kolumny za niecałe 3.000,- zł. para i muszą grać ze wzmacniaczem na adekwatnym poziomie cenowym. Ktos kto kupuje wzmak stereo ( nie KD ) za 5-10 tys. zl. raczej nawet nie spojrzałby na FX-300 i szukałby czegoś z wyższej półki.

 

A ten Onkyo ni ejest przypadkiem wzmacniaczem w klasie D ? Znajomu nadział sie na podobny problem z wysterowaniem kolumn stereo z amplitunera 2.1 na takich wzmacniaczach. Technika jest corac bardziej podła, czyli zielona. Do kazdeego takiego cuda dodają wyjście niskopoziomowe na aktywny subwoofer wiec ni emusza się martwic brzmieniem w konfiguracji stereo.

 

Sprawdż go na normalnym przyzwoitej mocy wzmacniaczu w stereo w klasie AB - np. Pioneer A-30 albo Yamaha AX-300 lub cos starszego ale przyzwoitego.

 

choc nie sądze żeby to była wina wzmacniacza, jednak zacznij od takiego podejścia żeby sie upewnić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pytanie jest głupie, ale jeśli to nie jest konstrukcja 2,5 drożna to:

Czy głośniki basowe podłączyłeś szeregowo czy równolegle?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wystarczy powiedzieć, zw głośnik jest sztywny jak juz wspomniano i wzmacniacze o wyższym damping factorze (który jest w pewien sposób powiązany z mocą) lepiej sobie z nim radzą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DF powyżej 100 jest wystarczjacy do każdego zastosowania domowego z dużym naddatkiem nawet gdy ciagniemu po dziesięć metrów kabla w kazdą stronę. "sztywny" to jest głosnik estradowy. W tym modelu STX są normalne głośniki domowe

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przy takim pomieszczeniu i tak ustawionych kolumnach nawet takie za 100tys zł by nie zagrały prawilnie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pytanie jest głupie, ale jeśli to nie jest konstrukcja 2,5 drożna to:

Czy głośniki basowe podłączyłeś szeregowo czy równolegle?

 

To jest konstrukcja 2,5way.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrafi sie wychylic znacznie dalej zanim uslyszysz znieksztalcenia

a moze te znieksztalcenia już dawno są tylko kolega ich nie słyszy :x

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DF powyżej 100 jest wystarczjacy do każdego zastosowania domowego z dużym naddatkiem nawet gdy ciagniemu po dziesięć metrów kabla w kazdą stronę. "sztywny" to jest głosnik estradowy. W tym modelu STX są normalne głośniki domowe

.

Nawet nie zamierzam dyskutować ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DF wzmacniacza nie ma nic do rzeczy. Moze miec i 1000.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Moc wzmacniacza takze. Róznica miedzy wzmacniaczem 10 i 100W to tylko 3 dB czyli głośność wzrasta o połowę może.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny zrobione i od miesiąca słucham i wygrzewam. Brzmienie nieco mnie rozczarowało ale cierpliwe czekałem i wygrzewałem. Grają już ze 100 godzin i wciąż czuje niedosyt.

Bo źle wygrzewasz głośniki.

 

Tak trzeba wygrzewać jak moja koleżanka.

 

Jak się pospieszysz to koleżanka będzie miała czas dla Ciebie jeszcze w tym roku.

 

2006_10_17_11_11_082811.jpg

 

 

A M-Audio BX5-a to kosztuje para 900zł i są aktywne.

 

image2b.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomne czasy wzmacniaczy używanych do 600zł to z basem zawsze coś było nie tak. A kolumnie warto odebrać kilka litrów i podziałać z tłumieniem. No i samo pomieszczenie..może to jedyny problem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie włączałem się do dyskusji bo byłem "na weekendzie" ale już jestem :) I kilku Waszych sugestii nie "kupuję":

1. Za słaby wzmacniacz - RZ-900 to naprawde bardzo dobrze grający w stereo wzmacniacz. Mysle, że jeśli ktos go nie słyszał nie powinien stanowczo wypowiadać się na jego temat wyłącznie na podstawie parametrów, a wydaje mi się, że dla niektórych sam fakt, że to KD już go przekreśla. Jeśli te kolumny nie są w stanie zagrać na tym wzmacniaczu to nie wiem dla kogo one są ?

2. Kolumny, które zaczynaja grać od 100W wzwyż to też jakieś nieporozumienie. Kto w domu słucha muzyki zaczynając od 100W ? Ale pewnie tacy są :)

3. Ustawienie kolumn - jak kolega powyżej napisał, w takim ustawieniu żadna kolumna nie zagra. Bezedura! Skoro MA BX-5 w tym ustawieniu grają bardzo dobrze ( dla mnie satysfakcjonująco ) to spodziewam się, że i wiele innych kolumn powinno dać rade. Oczywiście bez tylnego BR.

 

Ja naprawde nie mam wygórowanych oczekiwań. Wystarczy, że coś zagra tak samo jak zestaw BX-5 + RZ-900 i w takim samym ustawieniu,.. tylko z mozliwością nieco mocniejszego zagrania niż jestem w stanie wyciagnąć z BX-5. A ponieważ ustawienia nie zmienię, wzmacniacza też nie mam zamiaru pozostaje mi tylko żonglerka z kolumnami,.. aż do zadowolenia :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

1. Za słaby wzmacniacz - RZ-900 to naprawde bardzo dobrze grający w stereo wzmacniacz. Mysle, że jeśli ktos go nie słyszał nie powinien stanowczo wypowiadać się na jego temat wyłącznie na podstawie parametrów, a wydaje mi się, że dla niektórych sam fakt, że to KD już go przekreśla.

A ile słyszałeś innych wzmacniaczy stereo?

. Kolumny, które zaczynaja grać od 100W wzwyż to też jakieś nieporozumienie. Kto w domu słucha muzyki zaczynając od 100W ?

A głośniki STXa przypadkiem nie są 15 omowe?

3. Ustawienie kolumn - jak kolega powyżej napisał, w takim ustawieniu żadna kolumna nie zagra. Bezedura! Skoro MA BX-5 w tym ustawieniu grają bardzo dobrze ( dla mnie satysfakcjonująco )

Bo nie schodzą zbyt nisko i nie wymagają dobrej adaptacji akustycznej. STXy grają niżej i wymagają lepszej adaptacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko spróbuj innego wzmacniacza (choćby po to żeby przekonać niedowiarków). Poszukałem trochę po sieci i ciężko znaleźć ampli KD, który ma przyzwoite możliwości w stereo. Np. ten :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ok. 25 tys. ma wydajność wzmacniacza stereo, który kosztuje ok. 5 tys. Przy czym to nie tylko moc decyduje o możliwościach wzmacniacza i jeśli to nie jest wzmacniacz w klasie D to najprymitywniejsza ocena jego możliwości to ..... waga:)), jak nie ma przynajmniej 15 kg to słabo:)) niby żart ale przeważnie się potwierdza.

Twój ma możliwości wzmacniacza stereo w cenie do 2 tys. zł. Jeżeli te kolumny rzeczywiście są trudne, a wielu w tym wątku twierdzi, że tak jest to wykluczając zmianę wzmacniacza pozostaje Ci zmiana kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że to nie jest topowy wzmak stereo. Ale te kolumny to też nie jest audiofilski top. To ( w.g. mnie ) mają być bardzo dobre kolumny dla Kowalskiego. Nie sądze, żeby ktoś kto kupuje ampli KD za 25 tys. przymierzał się do FX-300.

Głosniki są 15 ohm ale to chyba norma w konstrukcji kolumny 2,5 drożnej 8 ohm (?)

Może rzeczywiście dla potężniejszego basu moje ustawienie może już robić różnice. Więc muszę szukać kolumn, którym to nie będzie przeszkadzać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Głośniki 15 omowe nie potrzebują wysoko wydajnego prądowo wzmacniacza ale gałkę trzeba podkręcić trochę wyżej.

Proponuję posłuchać kolumn w innym pomieszczeniu (do samego odsłuchu) - bardziej zagraconym aby przekonać się nausznie jak wpływa akustyka pomieszczenia na odbiór niskich częstotliwości.

W słabej akustyce pewnie lepiej by się sprawdzały jakieś estradówki na dole - nie muszą schodzić nisko ale mają dobre "łupnięcie" trochę wyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że to nie jest topowy wzmak stereo. Ale te kolumny to też nie jest audiofilski top. To ( w.g. mnie ) mają być bardzo dobre kolumny dla Kowalskiego. Nie sądze, żeby ktoś kto kupuje ampli KD za 25 tys. przymierzał się do FX-300.

Głosniki są 15 ohm ale to chyba norma w konstrukcji kolumny 2,5 drożnej 8 ohm (?)

Może rzeczywiście dla potężniejszego basu moje ustawienie może już robić różnice. Więc muszę szukać kolumn, którym to nie będzie przeszkadzać.

 

To nie chodzi o cenę i klasę wzmacniacza i kolumn tylko o ich wzajemne dopasowanie gdzie porażki zdarzają się nawet w bardzo drogich zestawieniach. Inna sprawa, że tańsze głośniki z założenia powinny być łatwe był dał im radę prawie każdy wzmacniacz. Tylko, że Twoja konstrukcja to DIY o nieznanych parametrach, a zwłaszcza krzywej impedancji, która tu ma wraz z akustyką największe znaczenie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki 15 omowe nie potrzebują wysoko wydajnego prądowo wzmacniacza ale gałkę trzeba podkręcić trochę wyżej

Te dwa midwoofery są podpięte równolegle, razem w 8R. Tylko jeden jest cięty cewką bodaj 7mH, drugi 2mH. Więc z grubsza mówiąc od strony wzmacniacza są widoczne jak jeden większy głośnik 8R. Impedancja jest w miarę równa i nie ma dużych pików.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Głośniki te występują chyba też w wersjach 8 omowych i wtedy kolumna jest "widziana" w zakresie niskich jako 4 omowa i słaby wzmacniacz mógłby mieć większy problem z ich wysterowaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki te występują chyba też w wersjach 8 omowych i

Ale to już nie FX300, tylko jakaś wariacja na temat i wypadałoby w ogóle nową zwrotkę robić. A kolega zrobił FX300.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. A ponieważ ustawienia nie zmienię, wzmacniacza też nie mam zamiaru pozostaje mi tylko żonglerka z kolumnami,.. aż do zadowolenia :)

To po co bylo zakladac watek na forum choro klega wie lepiej co zrobic. Jakby kolega byl keidys w okolicach dolnego slaska to zapraszam do Wałbrzycha, pokaze koledze jak graja dobrze zasilone FX'y, dobrym wzmacniaczem stereo a nie amplitunerkiem kina domowego

 

Aby uciac spekulacje na temat tych glosnikow i dopasowania wzmacniacza, polecam pod haslem "stx awx" poczytac opinie ludzie ktorzy je mieli, bardzo czesto mozna sie natknac na wpisy mowiace o pradozernosci tych glosnikow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pomierzył te kolumny

 

1284887700_1-mcrrtest.jpg

 

 

Arta z internetu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

artasetupscr12.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przez przypadek używasz AccuEQ (kalibracja)? może dla MA wykonałeś kalibrację i teraz FX'y grają z krzywą przetwarzania dla MA.

taki luźny wniosek, shit happens.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem kalibracji dla żadnych z w.w. kolumn.

to spróbuj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz bo chyba,m kolega nie łapie o czym mowa.

Nie chodzi o to czy to jest KD czy stereo tylko o to że wzmacniacz jest w klasie D. W klasie D to mozn akupic jakiegoś hajenda zrobionego na ice-powerach a nie tani wzmacniacz stereo albo wybajerzony wzmacniacz do KD.

Nieprzypadkowo wysztkie współczene wzmacniacze także stereo maja wyjście niskpozoopmowe na subwoofer - producenci z góry zakładają że będzi eto dopalane subem a na stereo pójda jakię smałe pierdziawki.

Tanie wzmacniacze klasy D nadal sa wyraznie gorsze od wzmacniaczy AB nawet tych tańszych. jedyna przewaga to ich duza sprawność.

 

Podłacz kolumny pod jakis normalny wzmacniacz stereo klasy AB.

 

Rozważanie mocy głosników to jakięs nieporozumienie. Niby czego dotyczy w tym przypadku? Moc głosnika to jego obciążalność jak np. zarówki. To moc jaka maksymalni emoże pobrac albo znieść. Ni ema tu nic do rzeczy. Głosnik jeswt jakims obciazeniem dla wzmacniacza który ni epowinien byc w stosunku do niego za słaby bo będzie musiał pracowac na skraju mozliwosci i będzi eprzesterowany - ale to są sytuacje ekstremalne. W obecnych czasach wyjatkowe i raczej w tym przypadku nie zachodzą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.