Skocz do zawartości
IGNORED

Długi bass-reflex w monitorach


dst89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

projektuje monitory na L18RNX/P w obudowie o pojemności 12 l. strojeniu na 45 Hz i rurce o średnicy wewn. 5,4 cm (18% powierzchni membrany niskotonowca), długość tunelu potrzebna do takiego strojenia wychodzi 23 cm. Umieszczanie b-r na przedniej ściance odpada gdyż do wysokotonówki mam zamiar zastosować WG-148R i monitory miałyby ok 46 cm wysokości, tak samo dolna ścianka odpada ze względu na konieczność stosowania dodatkowych kolcy lub innych elementów dystansowych. Pozostaje jedynie rozwiązanie jak na rysunku poniżej umieszczenie b-r pod kątem 45st.

I tutaj pojawia się pytanie odnośnie obliczeń czy jeżeli rurka ucięta pod skosem będzie miała taką samą objętość jak b-r 23cm bez ścięcia to czy mogę spodziewać się, że strojenie obudowy będzie takie same w obu przypadkach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Witam,

projektuje monitory na L18RNX/P w obudowie o pojemności 12 l. strojeniu na 45 Hz i rurce o średnicy wewn. 5,4 cm (18% powierzchni membrany niskotonowca), długość tunelu potrzebna do takiego strojenia wychodzi 23 cm. Umieszczanie b-r na przedniej ściance odpada gdyż do wysokotonówki mam zamiar zastosować WG-148R i monitory miałyby ok 46 cm wysokości, tak samo dolna ścianka odpada ze względu na konieczność stosowania dodatkowych kolcy lub innych elementów dystansowych. Pozostaje jedynie rozwiązanie jak na rysunku poniżej umieszczenie b-r pod kątem 45st.

I tutaj pojawia się pytanie odnośnie obliczeń czy jeżeli rurka ucięta pod skosem będzie miała taką samą objętość jak b-r 23cm bez ścięcia to czy mogę spodziewać się, że strojenie obudowy będzie takie same w obu przypadkach?

 

Jeszcze można zrobić łamany pod katem 90 stopni (rura hydrauliczna i kolanko). Najlepiej kupić kilka rur o rożnej długości, o np. 1cm i pomierzyć działanie BR.

 

 

 

Jeszcze można zrobić łamany pod katem 90 stopni (rura hydrauliczna i kolanko). Najlepiej kupić kilka rur o rożnej długości, o np. 1cm i pomierzyć działanie BR.

pamiętaj tez ze z obliczeń może Ci wyjść średnica 51,386mm ale w sprzedaży są rury 45mm 50mm, 55mm itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej znalazłem takie coś:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jednym z moich założeń projektu jest niestosowanie plastikowych b-r.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworzywo szt. jest w tym przypadku lepsze- ma większe tłumienie drgań, czyłi mniej rezonuje. Podobno wg Kef'a, jeszcze lepsza jest tektura- w modelu Maidstone są właśnie takie rury, a materiał był wybrany z wielu pod wzlędem " głuchoty akustycznej" :-)

 

Jak chcesz Al, zrób z niego wylot, a kolanko i pionowy odcinek z PVC, taka kombinacja da same korzyści.

Jak chcesz wyprofilować wylot?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu aluminium też można spawać; przygotować podcięcia i na warsztat.

Albo znaleźć firmę, zamówić wg rysunku z zapasem do ew. obcięcia itd.

Tylko, że alu mające większą średnicę, wymaga jeszcze dłuższego BR, niestety...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, że KEF może mieć w tej kwestii trochę racji, najlepiej tą teorię byłoby sprawdzić robiąc pomiary rury z aluminium i np polipropylenu.Wydaje mi się mimo wszystko, ze sztywna rura będzie lepsza jeżeli chodzi o niskie częstotliwości. Wyprofilowanie wylotu chciałem zrobić frezując wewn. krawędź rurki (tak jak to teraz robi xavian).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

 

no właśnie

 

A nie można zrobić szparki od przodu?

A jak taka szparkę wyliczysz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

projektuje monitory na L18RNX/P w obudowie o pojemności 12 l. strojeniu na 45 Hz

Też Ci wyszło podbicie ze szczytem na 86Hz o ponad 1 dB na etapie projektowania, czy coś u mnie nie tak? (-3dB wzgl. średniego SPL jest w okolicach 50Hz)

 

Dlaczego nie chcesz stroić na np. 33Hz przy 15 litrach? (lepsza równomierność char. SPL, czy nawet bardziej jednolicie rosnący GroupDelay, powinien dać w efekcie lepszy impuls, natomiast zejście też powinno być lepsze ... przy -3dB też niby ~50 Hz, ale przy -6dB będzie już całe kilka HZ niżej)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

 

normalnie

Robiłeś juz kiedyś taki BR?

Problem w szparce jest taki ze jak się pomylisz, to nie jesteś w stanie go zmniejszyć bez robienia nowej obudowy. Nie ma tez możliwości strojenia jak w przypadku klasycznej rury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. teraz widzę, że standardowe dane dostarczone z programem WinISD dla głośnika L18RNX/P są nieprawidłowe, stąd wyszły mi takie parametry strojenia - trzeba jednak samemu wprowadzać dane i nie mozna zupełnie polegać na tym co jest wprowadzone :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeliczeniu problem zniknął? Potrzebujesz już rurkę o bardziej typowych wymiarach?

 

Może da się pogodzić design i właściwości- pomyśl o oklejeniu rurki z Al warstwą tłumiącą np taśmą z mikrogumy- taką, jaka jest stosowana jako izolacja przewodów do klimatyzacji- potrafi ona zdziałać cuda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej dane L18 w WinISD dotyczą jego pierwszej wersji. Bass-reflex szczelinowy odpada ze względu na umieszczenie jego wlotu w miejscu gdzie występuje zbyt wiele strzałek fal stojących. Chciałbym wrócić do mojego pytania z początku wątku:

I tutaj pojawia się pytanie odnośnie obliczeń czy jeżeli rurka ucięta pod skosem będzie miała taką samą objętość jak b-r 23cm bez ścięcia to czy mogę spodziewać się, że strojenie obudowy będzie takie same w obu przypadkach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się WinIsd !!

Robiłem ostatnio monitorki na L18 takim jak twój, poj 12,7L, strojenie jakie wybrałem było na 46-47Hz ( na odsłuchcach najlepsze rezultaty) i ni jak się miał tunel wypadkowy do tego co obliczył WinIsd

 

Także radzę uważać ..... tylko pomiary.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uprzejmie proszę użytkownika ---- bum1234 ---- o nie komentowanie powyższego postu, a z głuchymi o wpływie i budowie kabli nie ma sensu dyskutować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ porlick dzięki za odpowiedz, do tej pory nie miałem pewności czy mój tok myślenia jest ok.

@ gucio. Używałeś rur bass-reflex prostych czy takich, które rozszerzają się ku wylotowi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem np lekko profilowanych, tak na ostatnich ok 1,5 cm, w obecnie używanych kolumnach mam stożkowe- na całej długości 12 cm średnica zmienia się o ok 1cm. Jest to rozwiązanie fabryczne, a w tym przypadku liczy się fi średnią. Gucio dobrze radzi- nie zawsze z kalkulatory wychpdzi ok, bo fi i dł. to nie wszystko- czasem gra rolę materiał (opory przepływu przy ściance), powierzchnia kanału(jak np u B&W), czy jego umiejscowienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używam głównie z POLINKA ( zwęża się ku wylotowi) ale dodatkowo profiluje na gorąco wlot aby miał zaokrąglenie tak jak wylot ( mniejsze turbulencje ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uprzejmie proszę użytkownika ---- bum1234 ---- o nie komentowanie powyższego postu, a z głuchymi o wpływie i budowie kabli nie ma sensu dyskutować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Problem w szparce jest taki ze jak się pomylisz, to nie jesteś w stanie go zmniejszyć bez robienia nowej obudowy. Nie ma tez możliwości strojenia jak w przypadku klasycznej rury.

eeee tam gadasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Tak jak już wcześniej pisałem powstała próbna obudowa o wymiarach wewnętrznych: 16x33x27 cm. Po wykonaniu pomiarów z 22cm rurką zamontowaną w spodzie obudowy zdecydowałem się na zmniejszenie średnicy i tym samym skrócenie jej do 14 cm i przeniesienie na tył. Niestety wyniki pomiarów nie są satysfakcjonujące pod względem rezonansów pasożytniczych b-r. Poniższy pomiar uwzględnia już wytłumienie: filc 1 cm na tylnej ściance, górnej i dolnej. Czy to normalne, że 14 cm rura wypromieniowuje rezonans o f=460Hz? Skoro 344/0,14/2=1228Hz. Czy ktos bardziej doświadczony mógłby zinterpretować te pomiary?freqwytlg_ansaxhs.png

 

Jeszcze dodam pomiar impedancji robiony z filtrem dolnoprzepustowym:

 

impwytlgo_ansaxrn.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.