Skocz do zawartości
IGNORED

Cocktail Audio, Novafidelity


4hifi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z odwiedzających ten wątek ma X45?

Miałbym prośbę o sprawdzenie czegoś.

chętnie pomożemy :) posiadamy X45 i nie tylko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odzew. :)

Prawdopodobnie ktoś u Państwa zna już tę sprawę, ale być może to inna komórka organizacyjna, a nie chcę publicznie posługiwać się nazwiskiem.

W każdym razie nie zaszkodzi wykonać jeszcze jeden eksperyment.

 

Czy mogliby Państwo odsłuchać na X45 płytę z nagraniem, które zaczyna się głośnym "wejściem" z ciszy? Warunki konieczne: dźwięk musi mieć od razu pełną głośność (nie narastać stopniowo) i pojawiać się nagle z absolutnej ciszy (nie może poprzedzać go jakikolwiek szum lub przydźwięk).

 

Kilka przykładów takich utworów:

 

Dead Can Dance, płyta "Within the Realm of a Dying Sun" (CAD 705 C D, 1987), utwór pt. "Anywhere Out of the World",

Pink Floyd, album "Meddle" (7243 8 29749 2 5, 1994), utwory "San Tropez" i "Echoes",

Pink Floyd, album "Animals" (CDP 7 46128 2), utwór "Pigs on the wing 1".

 

Podczas odsłuchu proszę zwrócić uwagę na dosłownie pierwszą sekundę utworu, a następnie dokonać odsłuchu na innym urządzeniu i porównać wrażenia.

 

Wolałbym na razie nie wyjaśniać o co chodzi, żeby niczego nie sugerować.

 

Jeśli nie mają Państwo "od ręki" płyt z tego typu nagraniami, to można skorzystać z przygotowanego przeze mnie nagrania testowego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nagranie zawiera 10 powtórzeń tonu o częstotliwości 1000 Hz z maksymalnym wysterowaniem.

Przed pierwszymi 5 powtórzeniami panuje "cyfrowa cisza". Przed drugą piątką cisza jest pozorna, w rzeczywistości jest tam lekki szum. Dobrze pokazuje to obrazek z przebiegiem czasowym nagrania:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W przypadku tego nagrania proszę porównać brzmienie pierwszych pięciu sygnałów z drugą piątką.

 

Niezależnie od wyniku eksperymentu prosiłbym o informację, która wersja oprogramowania była zainstalowana w testowanym urządzeniu.

 

Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie do poprzedniego postu.

 

Wykonując opisany powyżej eksperyment proszę połączyć X45 ze wzmacniaczem przez wyjście analogowe (ja sprawdzałem tylko wyjście koncentryczne).

Ewentualnie proszę skorzystać ze słuchawek podłączonych do X45.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszamy za brak odpowiedzi, chociaż z Panem jesteśmy w stałym kontakcie :)

Oczywiście, problem jest pod lupą techników, programistów etc. Informacja została wysłana też do producenta.

Opisywane zjawisko występuję wyłącznie na wyjściu analogowym. Poprzez "cyfrę" nie zaobserwowaliśmy problemów.

Prosimy o odrobinę cierpliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym na razie nie wyjaśniać o co chodzi, żeby niczego nie sugerować.

 

... a można już teraz "coś więcej"? Co się działo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X45 z opóźnieniem "otwiera" wyjście analogowe (w tym także słuchawkowe).

 

Przy utworach, które zaczynają się cicho, a ich głośność stopniowo wzrasta, nie stanowi to problemu, bo wyjście urządzenia włącza się wcześniej niż człowiek usłyszy pierwsze dźwięki.

Natomiast w utworach, które zaczynają się gwałtownie głośnym dźwiękiem, włączenie wyjścia urządzenia nie nadąża za nagle pojawiającym się dźwiękiem - wyjście staje się "w pełni drożne" ;) minimalnie później niż zaczyna się dźwięk i słuchacz to zauważa.

 

Ten plik WAV (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) zawiera nagranie sygnału testowego (o którym pisałem wcześniej) odtwarzanego najpierw przez X40, a potem przez X45.

Natomiast ten obrazek (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) przedstawia przebieg czasowy powyższego nagrania uzyskany z programu Audacity. W górnej części obrazka zamieściłem powiększenie dwóch sygnałów odtwarzanych przez X45. Widać, że w przypadku sygnału pojawiającego się z ciszy X45 potrzebuje ok. 0,25 s żeby w ogóle zaczął wysyłać sygnał na wyjście i dodatkowo ok. 0,12 s żeby sygnał na wyjściu osiągnął maksymalny poziom. Łącznie X45 zniekształca ok. 0,37 s dźwięku pojawiającego się z ciszy.

 

A tu (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) przykład jak to brzmi podczas odtwarzania muzyki. Jest to nagranie początkowego dźwięku z utworu "Echa" Pink Floyd. Dźwięk był powtórzony pięciokrotnie najpierw na X40, a potem również pięciokrotnie na X45. Wyraźnie słychać, że X45 obcina początek nagrania.

I przebieg czasowy tego nagrania: (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Dla porównania jeden sygnał z X45 przeniosłem pod sygnał z X40.

 

Efekt ten pojawia się zarówno przy odtwarzaniu muzyki z płyt CD, jak i przy odtwarzaniu plików WAV. Słychać to i przez słuchawki podłączone do urządzenia i przez zewnętrzny wzmacniacz (podłączony do wyjścia analogowego w X45). W urządzeniu mam wgrane oprogramowanie w wersji X45-CA-1.0.0.r1203 (aktualnie jest to wersja najnowsza).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello, will be available soon a new firmware update for Cocktail Audio X30?

What new features will it include?

 

thank you

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie informujemy iż opisywany problem został usunięty poprzez wprowadzenie aktualizacji do oprogramowania R1298. Do pobrania z naszych serwerów. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziałało :)

Problem został usunięty, X45 już nie "spóźnia się" z podawaniem sygnału na wyjście analogowe.

 

Jestem zachwycony błyskawiczną reakcją dystrybutora i producenta: od chwili potwierdzenia występowania problemu do jego usunięcia upłynął tydzień.

Poprawioną wersję oprogramowania dostarczono tak szybko, że nie ma jej jeszcze na oficjalnych stronach CocktaiAudio. Mało tego, zanim zaktualizowałem oprogramowanie, wybrałem w menu urządzenia funkcję sprawdzenia czy jest dostępne nowe oprogramowanie i odpowiedź była negatywna.

 

Wielkie podziękowania dla osób zaangażowanych w usunięcie tej usterki.

 

Wypadałoby, żebym w poście opisującym problem dopisał postscriptum, że sprawa jest już nieaktualna, ale nie widzę możliwości edytowania starszych postów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziałało :)

Problem został usunięty, X45 już nie "spóźnia się" z podawaniem sygnału na wyjście analogowe.

 

Jestem zachwycony błyskawiczną reakcją dystrybutora i producenta: od chwili potwierdzenia występowania problemu do jego usunięcia upłynął tydzień.

Poprawioną wersję oprogramowania dostarczono tak szybko, że nie ma jej jeszcze na oficjalnych stronach CocktaiAudio. Mało tego, zanim zaktualizowałem oprogramowanie, wybrałem w menu urządzenia funkcję sprawdzenia czy jest dostępne nowe oprogramowanie i odpowiedź była negatywna.

 

Wielkie podziękowania dla osób zaangażowanych w usunięcie tej usterki.

 

Wypadałoby, żebym w poście opisującym problem dopisał postscriptum, że sprawa jest już nieaktualna, ale nie widzę możliwości edytowania starszych postów.

 

Cieszymy się iż mogliśmy pomóc :) od tego właśnie jesteśmy. Dziękujemy za rzeczowy wyjaśnienie w czym problem tkwił - gdyż nie posiadając takiej wiedzy, ciężko by było odwzorować istotę problemu.

Pozdrawiamy serdecznie i w wypadku jakichkolwiek pytań i sugestii pozostajemy do dyspozycji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Novatron rozszerzył ofertę akcesoriów do CocktailAudio o dodatkowy model pilota. Jest on mały i ma tylko 17 przycisków.

 

sub01_52.pngsub01_52_02.png

 

Informacja ze strony:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cieszymy się iż mogliśmy pomóc :) od tego właśnie jesteśmy. Dziękujemy za rzeczowy wyjaśnienie w czym problem tkwił - gdyż nie posiadając takiej wiedzy, ciężko by było odwzorować istotę problemu.

Pozdrawiamy serdecznie i w wypadku jakichkolwiek pytań i sugestii pozostajemy do dyspozycji.

 

 

Szkoda ,że nie doczekałem się odpowiedzi na mój problem z X40 , który opisywałem na forum i bezpośredni w rozmowie z waszym serwisem jeszcze w grudniu 2017 i to dwa razy. Odpowiedź ,że nic nie można zrobić też jest odpowiedzią. Abyście nie musieli szukać: przy próbie uruchomienia dłuższej playlisty niż 100 utworów X40 wiesza się i tylko twardy reset pomagał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ,że nie doczekałem się odpowiedzi na mój problem z X40 , który opisywałem na forum i bezpośredni w rozmowie z waszym serwisem jeszcze w grudniu 2017 i to dwa razy. Odpowiedź ,że nic nie można zrobić też jest odpowiedzią. Abyście nie musieli szukać: przy próbie uruchomienia dłuższej playlisty niż 100 utworów X40 wiesza się i tylko twardy reset pomagał.

 

 

Być może gdzieś ta wiadomość nam się zawieruszyła w ferworze walki. Teoretycznie problem ten powinien zostać rozwiązany softem już dawno temu. Prosimy o kontakt mailowy, wraz z numerem obecnego oprogramowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oprogramowaniu R1298 do X45 wprowadzono zmianę w przeglądarce plików.

Teraz przed plikiem muzycznym zamiast ogólnej ikonki wyświetlana jest miniaturka okładki płyty:

 

07417fbc9e956e98.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Uczciwie mówiąc baza MusicDB jest wygodnym rozwiązaniem. Jest to zbiór pojedynczych utworów, które oprogramowanie urządzenia "indeksuje" na swoje potrzeby tak, że można przeszukiwać bazę według różnych kryteriów, np. według wykonawców, według stylu muzyki, według albumów. Jeżeli wybierze się opcję "odtwórz płytę", to zostanie odtworzona cała płyta we właściwej kolejności, nic nie zginie. :) W urządzeniu można włączyć funkcję odtwarzania bez przerw między utworami (Gapless Play), więc np. "Ciemna strona Księżyca" przechowywana w bazie danych jako kilka odrębnych plików zostanie odtworzona w całości i bez przerw.

 

To, że nie korzystam z MusicDB wynika wyłącznie z mego podejścia do muzyki z płyt: dla mnie podstawową jednostką muzyczną jest płyta, a nie utwór.

 

mam pytanie. obecnie strumieniuje z dysku NAS na którym mam zgrane płyty CD w formacie FLAC przy pomocy Exact Audio Copy (EAC) który w większości tez zaciągnął mi okładki. zastanawiam się nad zakupem X40 i :

1. czy jak będę dalej strumieniował z NAS to będę widział strukturę katalogów z płytami i okładkami i tytułami ?

2. czy mogę z poziomu X40 skopiować zawartość muzyki we FLAC na lokalny HDD na x40 i czy nie rozsypie się struktura katalogów ?

3. czy cos przemawia za 2? np. szybciej z lokalnego HDD w x40 będzie działało ?

 

poradźcie bo kwota nie mała

 

dzięki

Marcin

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marcin Wielgus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie. obecnie strumieniuje z dysku NAS na którym mam zgrane płyty CD w formacie FLAC przy pomocy Exact Audio Copy (EAC) który w większości tez zaciągnął mi okładki. zastanawiam się nad zakupem X40 i :

1. czy jak będę dalej strumieniował z NAS to będę widział strukturę katalogów z płytami i okładkami i tytułami ?

2. czy mogę z poziomu X40 skopiować zawartość muzyki we FLAC na lokalny HDD na x40 i czy nie rozsypie się struktura katalogów ?

3. czy cos przemawia za 2? np. szybciej z lokalnego HDD w x40 będzie działało ?

 

poradźcie bo kwota nie mała

 

dzięki

Marcin

 

Piszę "z pamięci", bo mam w mieszkaniu remont i nie mogę sprawdzić wszystkiego eksperymentalnie. Jeśli w czymś się pomylę, to proszę innych czytelników o poprawienie mnie.

 

Ad 1. "czy jak będę dalej strumieniował z NAS to będę widział strukturę katalogów z płytami i okładkami i tytułami ?"

 

Struktura katalogów dysku NAS jest widoczna.

Tytuły i okładki chyba też są widoczne, ale nie mogę teraz tego sprawdzić (uwaga, od której zacząłem).

 

 

Ad 2. "czy mogę z poziomu X40 skopiować zawartość muzyki we FLAC na lokalny HDD na x40 i czy nie rozsypie się struktura katalogów ?"

 

Jeżeli skopiujesz na dysk wewnętrzny (ale nie do bazy MusicDB) struktura katalogów zostanie zachowana. Ja kopiuję pliki z muzyką z lokalnego komputera do X40/X45 wykorzystując protokół FTP. Nie próbowałem robić tego bezpośrednio za pomocą poleceń X40 lub X45, ale wydaje mi się, że w przeglądarce plików w CocktailAudio widziałem funkcję "kopiuj" - przydałoby się potwierdzenie od kogoś, kto ma dostęp do sprzętu.

Jeżeli skopiujesz muzykę do bazy MusicDB za pomocą poleceń z CocktailAudio , to struktura katalogów nie zostanie zachowana - baza MusicDB przechowuje muzykę "po swojemu".

 

 

Ad 3. "czy cos przemawia za 2? np. szybciej z lokalnego HDD w x40 będzie działało ?"

 

Tak, coś przemawia za punktem 2. W ten sposób uniezależniasz się od urządzenia zewnętrznego (dysku NAS), a CocktailAudio staje się samodzielny i nie potrzebuje niczego więcej do pracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ponawiam pytanie czy ktoś wymieniał HDD na SSD ? Na co zauważyliście wpływ?

I czy warto?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Różnica jest tylko w głośności urządzenia a raczej w głośności dysku twardego.

 

Hello, will be available soon a new firmware update for Cocktail Audio X30?

What new features will it include?

 

thank you

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A jakiej zmiany się spodziewasz? Chyba nie w brzmieniu. SSD są szybsze i cichsze. Tyle w temacie dysków

 

No np. tego że x40 będzie szybciej startował i się zamykał z racji tego że Linux na dysku robi swap'a a jak odkrywczo zauważyłeś SSD jest szybszy - choć to jak pewnie wiesz zależy od biosa i systemu a nie od szybkości samego dysku.

Stąd moje pytanie.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

Hello, will be available soon a new firmware update for Cocktail Audio X30?

What new features will it include?

 

thank you

The quote you made is not relate with new hardware release which I have not heard about. Hope I will come one day

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ... Panie wyszwdl nowy firmware do X40. Oznaczony R0070 ale nie moge nic znaleźć co poprawili

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu są informacje o zmianach:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witamy.

Na dniach dostępna będzie aktualizacja oprogramowania sterującego Music X App. Pełna lista zmian oraz poprawek będzie dostępna niebawem na naszej stronie oraz FB. W wypadku jakichkolwiek pytań jesteśmy do dyspozycji :) jeśli macie jakieś sugestie oraz spostrzeżenia proszę śmiało do nas pisać :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.