Jump to content
IGNORED

Przełęcz ocalonych Mela Gibsona.


wojciech iwaszczukiewicz

Recommended Posts

Po kilku latach przerwy Gibson wraca do kin z epopeją wojenną "Przełęcz ocalonych".Tym razem śledzimy losy Desmonda Dossa,chłopaka z amerykańskiej prowincji,który w 1945r. zaciąga się na ochotnika do armii.Problem polega na tym,że jest on zielonoświątkowcem i nie może dotykać ani posługiwać się bronią.Oczywiście w obozie wojskowym przechodzi liczne szykany i upokorzenia ze strony kolegów i kadry i musi udowodnić,że nie jest tchórzem.Zostaje sanitariuszem.Wreszcie trafia na Okinawę i może się wykazać w bitwie.I w tym momencie zaczyna się wielkie widowisko.Widziałem wiele w kinie i wiele scen batalistycznych ale czegoś takiego jeszcze nie było!Bitwa o Okinawę jest pokazana z takim rozmachem i realizmem,że wciska w fotel.Dopiero wtedy Doss poddany zostaje próbie wierności swych przekonań a właściwie wiary.Bo w gruncie rzeczy ten film jest filmem religijnym.Tu budzą się moje największe zastrzeżenia bo Gibson chwilami popada w łzawy sentymentalizm i kaznodziejstwo.Scena gdy ranny Doss,na noszach niemal unosi się ku niebu pachnie kiczem.Ale mimo wszystko jest to wielkie widowisko,które należy zobaczyć.Warto jeszcze podkreślić bardzo dobre aktorstwo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mimo że traktujący o ortodoksyjnym spojrzeniu na religię (chociaż ten temat zostaje przesłonięty czymś znacznie bardziej wzniosłym..), uważam że ten film jest dziełem wielkim.. Fabuła oraz przede wszyskim efekty specjane - na poziomie jakiego do tej pory nie było!

 

Lecz obawiam się następnych filmów Gibsona.. Jeśli będzie dalej brnął w religijną stronę mocy, jego filmy nadadzą się do obejrzenia tylko w telewizji Trwam.. :)

Link to comment
Share on other sites

Lecz obawiam się następnych filmów Gibsona.. Jeśli będzie dalej brnął w religijną stronę mocy, jego filmy nadadzą się do obejrzenia tylko w telewizji Trwam.. :)

 

Tak może się stać, podzielam Twoje zdanie. Ale wtedy musiałby robić filmy za własną kasę, więc raczej cały plan pójdzie się walić. Jestem przekonany, że nas jeszcze Mel niejedną dobrą rzeczą zaskoczy. Tak jak Eastwood - wczoraj obejrzałem Sully.

Parker's Mood

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.