Skocz do zawartości
IGNORED

Klub Opera Loudspeakers


Adam901
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niewiem. Całkiem przypadkowo doszedłem do tego kiedy walczyłem o fazę absolutną systemu. Coś mi dalej nie pasowało w dźwięku więc sprawdziłem kolumny. Wszystko pięknie się zgadzało za wyjątkiem połączenia niskotonowej sekcji na zwrotnicy. Zmieniłem to i efekt jest zdumiewający. Dajcie znać jak jest u Was

Edytowane przez Rafaellozr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem na chwilę niby tak jak ma być fabrycznie podpięte. Za cholerę nie ma powrotu do tego dźwięku bo od razu jego punktowość i brzmienie zmienia się na gorsze więc jak mam ufać tym informacjom od producenta. Problem polega na tym iż na zwrotnicy wszystko jest pięknie opisane gdzie są plusy i minusy wejść za wyjątkiem sekcji basowej. I tu moim zdaniem pojawia się problem gdyż złączki i wtyki są jednakowej wielkości, więc jaką mam mieć pewną poprawność połączenia skoro każdy tutaj bez problemu przy montażu może popełnić błąd. Chciałbym znać prawdę jak ma to wyglądać

Edytowane przez Rafaellozr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Najpierw nie miałem czasu, potem jak już za radą kolegi powyżej zamieniłem kabelki na zwrotnicy to musiałem trochę posłuchać. Faktycznie jest zmiana, ale nie w brzmieniu, tylko w scenie, jakoś tak inaczej się to rozkłada i sam w sumie nie wiem którą wersję wolę. Moje odczucie jest takie że oryginalnie jest trochę większa przestrzeń, po zamianie większy porządek w sensie łatwiejszego pozycjonowania instrumentów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem że wspierasz się subem i pewnie temu niezauważyłeś różnicy na basie. Ja robiłem pomiary przed i po i już wiem dlaczego bas jest umieszczony w przeciwfazie. Powstaje m.in dołek w paśmie między basem a średnim kiedy wszystkie przetworniki są w fazie dlatego zdecydowali się na taki zabieg. Ale faktem jest że to coś za coś. Obie wersje lubie natomiast segregacja, przestrzeń i bas jest lepsza kiedy bas gra fazowo. W drugim oryginalnym wydaniu jest jednak bardziej zaokrąglony i z lepszą barwą. Słodszy i bardziej dociążony środek pasma. Wyniki pomiarów mówią same za siebie. W sumie się cieszę bo mamy możliwość setupu brzmienia bez większej ingerencji😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam to

W dniu 15.02.2024 o 11:21, Rafaellozr napisał:

Niewiem. Całkiem przypadkowo doszedłem do tego kiedy walczyłem o fazę absolutną systemu. Coś mi dalej nie pasowało w dźwięku więc sprawdziłem kolumny. Wszystko pięknie się zgadzało za wyjątkiem połączenia niskotonowej sekcji na zwrotnicy. Zmieniłem to i efekt jest zdumiewający. Dajcie znać jak jest u Was

Tak z ciekawości zapytam, jak dostałeś się do kabli zwrotnicy? Demontując któryś z głośników? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Rafaellozr napisał:

Najlepiej wykręcając pierwszy woofer poniżej średniotonowca. Zwrotka jest na tylnej ściance. 

Przyznam, źe trochę boję się ingerencji w tą magiczną i delikatną strukturę jaką jest kolumna głośnikowa. Czy do odkręcenia wkrętów wystarczy zwykły śrubokręt? Czy jest jakiś sposób by zrobić to nie zostawiając śladów na wkrętach? Zastanawiałem się czy nie podłożyć pomiędzy wkręt a śrubokręt jakiegoś cienkiego materiału dla zabezpieczenia przed porysowaniem łbów wkrętów i czy do tej operacji nie wygodniej położyć jest kolumnę na tylnej ściance? Być może wydziwiam ale nigdy wcześniej nie robiłem tego więc jak do jeża z tym podchodzę 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operacja jest prosta. Jeśli jesteś zadowolony z dźwięku nic nie ruszaj jeśli nie czujesz się na siłach. Acha możesz na początek tylko zamienić same kable głośnikowe z plusa na minus bo wtedy zobaczysz jaka będzie i czy będzie różnica na basie przykładowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.02.2024 o 15:03, Rafaellozr napisał:

Zmieniłem na chwilę niby tak jak ma być fabrycznie podpięte. Za cholerę nie ma powrotu do tego dźwięku bo od razu jego punktowość i brzmienie zmienia się na gorsze więc jak mam ufać tym informacjom od producenta. Problem polega na tym iż na zwrotnicy wszystko jest pięknie opisane gdzie są plusy i minusy wejść za wyjątkiem sekcji basowej. I tu moim zdaniem pojawia się problem gdyż złączki i wtyki są jednakowej wielkości, więc jaką mam mieć pewną poprawność połączenia skoro każdy tutaj bez problemu przy montażu może popełnić błąd. Chciałbym znać prawdę jak ma to wyglądać

To nie jest niemozliwe tj. blad/ zamiana kabli podczas montazu. Pomiarem latwo byloby ustalic ktora opcja jest wlasciwa.

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.11.2023 o 11:25, 9156655 napisał:

Opiszę tutaj swoje wrażenia ze słuchania Oper, może komuś się przyda. Dzięki uprzejmości panów ze sklepu Natemataudio miałem możliwość posłuchać Secondy, Quinty i Gran Callas. W sumie dwa odsłuchy po 2-3 godziny. Przyszedłem do sklepu z myślą o zakupie Grand Callas po przeczytaniu wielu pozytywnych opinii i recenzji, przynajmniej teoretycznie charakter brzemienia powinien odpowiadać temu czego szukałem.

Słuchałem w kolejności Quinta --> Seconda --> Grand Callas. Słuchaliśmy na lampach UR i tranzystorze MF6. W skrócie - najlepsze (dla mnie) połączenie do Quinta + lampa. Nie umiem w audiofilskie pojęcia, trzeba samemu posłuchać tego połączenia, warto. Czułem się jak w studiu nagraniowym, na niektórych nagraniach wokale brzmiały jak żywe.

Seconda po Quincie brzmiała jak jakiś boombox. Niekontrolowany bas bez żadnej informacji oprócz bum-bum. Wokale bez tej namacalności i lampowej "magii". Czułem się jakby mi ktoś coś zabrał. Słuchaliśmy może z 10 minut, nie było sensu tego przedłużać. Różnica między Secondą, a Quintą jest kolosalna, mimo, że bardzo podobnie wyglądają i kosztują.

Pierwszego dnia odsłuchów nie było Grand Callas w sklepie, więc się umówiliśmy tydzień później. Po Quincie byłem mega napalony na Grand Callas, a one niestety niemiłosiernie zawiodły, wrócił ten boomboxowy charakter brzmienia z Secondy. Na plus w stosunku do Quinty to dźwięk był bardziej swobodny, oderwany od kolumn, znacznie szersza stereofonia, bardziej koncertowe granie, ale ten bas wszystko pogrzebał.

Nie słuchałem Callas Diva, może to jest złoty środek?

W każdym razie, reasumując, Quinta + lampy Unisona to jest piękne granie.

Każdy z nas ma inny gust 🙂 Jednemu podoba się córka innemu teściowa. Skupiając się wyłącznie na marce Opera to: każda z poszczególnych skrzynek gra inaczej  do tego  dochodzi istotny szczegół : do jakiego wzmacniacza jest podpięta, jakimi kablami oraz w jakim pomieszczeniu to gra. Nawiazując do porównania Quinty SE vel Seconda SE to upraszczając temat Quinta (gra w stronę jasnego odcienia  ale nie jasno  ) Seconda ( gra w stronę ciepłego grania ale nie ciemno 🙂) Bas Quinty jest punktowy i bardziej twardy Secondy obszerniejszy i bardziej plastyczny, który jest naturalniejszy ? trudno mi powiedzieć , który jest dźwięk jest przyjemniejszy dla ucha przy długich odsłuchach ? to już rzecz gustu i upodobań. Moim zdaniem wszystkie kolumny marki Opera grają ciekawiej od większości szerokiego rynku co nie oznacza że grają najlepiej. Co należy podkreślić to fakt, że są utwory, które w moim odczuciu lepiej brzmią na Quincie i są utwory które lepiej brzmią na Secondzie. Te kolumny potrafią fantastycznie różnicować i są czułe nawet na sposób nagrania płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem jeszcze dodać (skoro napisałeś, że zarówno Seconda jak i Garnad Callas ) dudniały Ci zamiast grać to istnieje Wysoce duze prawdopodobieństwo iż te kolumny nie były wygrzane 🙂 Ani Seconda tym bardziej Grand Callas nie dudnią nie ma takiej opcji 🙂 (graja bardzo ładnie, kulturalnie i precyzyjnie każda w swoim indywidulanym stylu ale musza byc wygrzane 300 h !!!! to minimum z minimum !!!! )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz, że brzmienie zależy od wielu składowych ale założyłem, że skoro był w profesjonalnym studio odsłuchowym to i założyłem iż powinna być optymalna akustyka tego pomieszczenia. Znajac brzmienia tych kolumn zakładam, że nie były wygrzane....oczywiście mogę sie mylić 🙂 reasumując wygrzane kolumny z marketu za 4000 zł zagrają lepiej od nie wygrzanych za 40000 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy salon audio można nazwać profesjonalnym studiem odsłuchowym 🤨 zdarzają się dobre ,kiepskie i bardziej kiepskie😊 pomieszczenia do odlsuchu w salonach .

No ale jeśli słuchałeś wszystkich tych modeli to faktycznie może jest cos na rzeczy .

Pzdr 

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.02.2024 o 16:03, Rafaellozr napisał:

Zmieniłem na chwilę niby tak jak ma być fabrycznie podpięte. Za cholerę nie ma powrotu do tego dźwięku bo od razu jego punktowość i brzmienie zmienia się na gorsze więc jak mam ufać tym informacjom od producenta. Problem polega na tym iż na zwrotnicy wszystko jest pięknie opisane gdzie są plusy i minusy wejść za wyjątkiem sekcji basowej. I tu moim zdaniem pojawia się problem gdyż złączki i wtyki są jednakowej wielkości, więc jaką mam mieć pewną poprawność połączenia skoro każdy tutaj bez problemu przy montażu może popełnić błąd. Chciałbym znać prawdę jak ma to wyglądać

Czy ja dobrze rozumiem że to w dwóch kolumnach jest odwrócone i jest to celowy zabieg i zamysł producenta ?

12 minut temu, dedal75 napisał:

Nie wiem czy salon audio można nazwać profesjonalnym studiem odsłuchowym 🤨 zdarzają się dobre ,kiepskie i bardziej kiepskie😊 pomieszczenia do odlsuchu w salonach .

No ale jeśli słuchałeś wszystkich tych modeli to faktycznie może jest cos na rzeczy .

Pzdr 

Grand Callas słuchałem u kolegi. A chyba w żadnym salonie w Polsce Grand Callas nie jest wygrzana 😉. Dodam jeszcze, że pierwsza operę jaką usłyszałem była to właśnie ta kolumna u kolegi 🙂  i  przepadłem z kretesem......

Edytowane przez Kris2024
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mało prawdopodobnym aby jakikolwiek salon posiadał do odsłuchu w pełni wygrzane kolumny, tym bardziej jak się weźmie pod uwagę ilość asortymentu zalegającego półki sklepowe i liczbę godzin potrzebnych do ich wygrzania. A nawet jeśli już mają wygrzane kolumny, odstawione do kąta na kilka miesięcy nie zagrają poprawnie bez dłuższej rozgrzewki. 
Gdzieś wcześniej wspominałem o Secondach, które miałem wypożyczone z salonu przez okres około miesiąca. To były kolumny, które stały od kilku już lat rozpakowane w salonie i chociaż sklep od czasu do czasu podłączał je klientom do odsłuchu to jednak po dostarczeniu do domu okazały się totalnie nie wygrzane. Na przestrzeni dni a szczególnie w pierwszych godzinach od podłączenia dźwięk w nich bardzo ewoluował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Zbigg napisał:

Jest mało prawdopodobnym aby jakikolwiek salon posiadał do odsłuchu w pełni wygrzane kolumny, tym bardziej jak się weźmie pod uwagę ilość asortymentu zalegającego półki sklepowe i liczbę godzin potrzebnych do ich wygrzania. A nawet jeśli już mają wygrzane kolumny, odstawione do kąta na kilka miesięcy nie zagrają poprawnie bez dłuższej rozgrzewki. 
Gdzieś wcześniej wspominałem o Secondach, które miałem wypożyczone z salonu przez okres około miesiąca. To były kolumny, które stały od kilku już lat rozpakowane w salonie i chociaż sklep od czasu do czasu podłączał je klientom do odsłuchu to jednak po dostarczeniu do domu okazały się totalnie nie wygrzane. Na przestrzeni dni a szczególnie w pierwszych godzinach od podłączenia dźwięk w nich bardzo ewoluował. 

Mam identyczne zdanie ja Ty kolego:) I potem ludzie czytają recenzję i opinie osób które słuchały nie wygrzanych kolumn. Słuchałem wygrzanych: Quinty, Secondy i Grad Callas i wszystkie te kolumny graja CUDOWNIE ale każda inaczej. (Taka jest moja opinia ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kris2024 napisał:

Czy ja dobrze rozumiem że to w dwóch kolumnach jest odwrócone i jest to celowy zabieg i zamysł producenta ?

Grand Callas słuchałem u kolegi. A chyba w żadnym salonie w Polsce Grand Callas nie jest wygrzana 😉. Dodam jeszcze, że pierwsza operę jaką usłyszałem była to właśnie ta kolumna u kolegi 🙂  i  przepadłem z kretesem......

Tak w oby dwu kolumnach bas jest odwrócony w fazie. Jeżeli chodzi o dudnienie to ja miałem nówki kolumny i zero dudnienia. Zle umiejscowienie, akustyka lub wibracje od podłogi

Edytowane przez Rafaellozr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Rafaellozr napisał:

Tak w oby dwu kolumnach bas jest odwrócony w fazie. Jeżeli chodzi o dudnienie to ja miałem nówki kolumny i zero dudnienia. Zle umiejscowienie, akustyka lub wibracje od podłogi

Pozostaje jeszcze kwestia czy kolce mieli wkręcone :))) A co odwróconej fazy to być może jest tak dlatego, żeby  kolumna tez grała z tymi piankami (Jak tych pianek nie używam grają w systemie otwartym i nawet ich nigdy  nie próbowałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się na jakiś czas do tego klubu wpisać  z Operami Prima które przyjechały do mnie dziś prosto z Rzymu 🤗

Zobaczymy jak się ułoży nasza współpraca 😉

Pzdr

received_261658066998402.thumb.jpeg.5ff260e7873ab49cebe28e8fa957eced.jpeg

Edytowane przez dedal75

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, dedal75 napisał:

Chciałbym się na jakiś czas do tego klubu wpisać  z Operami Prima które przyjechały do mnie dziś prosto z Rzymu 🤗

Zobaczymy jak się ułoży nasza współpraca 😉

Pzdr

received_261658066998402.thumb.jpeg.5ff260e7873ab49cebe28e8fa957eced.jpeg

Wiesz :))) Chce mi się śmiać :))) Wiesz dlaczego ? Bo ja już wiem ze będziesz zaskoczony :)))))) Z jakim wzmacniaczem będą grały ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Kris2024 napisał:

Wiesz :))) Chce mi się śmiać :))) Wiesz dlaczego ? Bo ja już wiem ze będziesz zaskoczony :)))))) Z jakim wzmacniaczem będą grały ?

Napisze Ci wiecej :))) Tych kolumn juz NIGDY nie sprzedasz :))) Dokupisz byc moze inne ale to juz u Ciebie zostana na zawsze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.