Skocz do zawartości
IGNORED

TV + soundbar - ustawienia/kilka pytań


tomasith

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Wiem, że soundbary nie są na forum zbytnio lubiane :) Jednak w moim przypadku, gdy telewizor znajduje się praktycznie na korytarzu (taki niby-przechodni pokój- "nowoczesne budownictwo"), gdzie dodatkowo są same skosy i brak miejsca, był to jeszcze w miarę sensowny zakup, żeby cieszyć się lepszym niż oferowany przez TV dźwiękiem. Oczywiście chciałbym ustawić wszystko tak, żeby jak najwięcej z tego zestawu wycisnąć.

Posiadam TV Samsunga z opcją "sound connect" (=bezprzewodowe przesyłanie dźwięku). Podłączony do niego soundbar HW-K550. Do TV podłączony dekoder i odtwarzacz Bluray po HDMI.

Początkowo miałem połączony TV z soundbarem z wygody bezprzewodowo. Jednak w menu dźwięku TV do wyboru był wówczas jedynie dźwięk PCM (czyli jak rozumiem w tym wypadku to TV "przerabia" sygnał), a przy wyborze "Bitstream" (jak rozumiem to soundbar przerabia dźwięk w tym wypadku) również jedynie Bitstream-PCM (oprócz tego zaciemnione=brak możliwości wyboru: "Dolby Digital", "DTS" i "DTS Neo plus 2:5" - choć ten ostatni to jak doczytałem jedynie emulator dźwięku przestrzennego).

Zadałem pytanie centrum Samsunga czy za pomocą "sound connect" przesyłany będzie dźwięk w formacie Dolby Digital/DTS. Uzyskałem odpowiedź, że oczywiście- bo przecież soundbar wspiera te formaty.

Nie dawało mi jednak spokoju to, że w menu TV opcje te były zaciemnione (=nie można ich wybrać), zarówno oglądając coś z dekodera, jak i przez Blu-ray.

Podłączyłem więc soundbar do portu HMDI2-ARC w TV, a dekoder i odtwarzacz do pozostałych dwóch. I o dziwo jest teraz opcja wyboru w ustawieniach dźwięku TV Bitstream-Dolby Digital w przypadku niektórych kanałów (tam gdzie mogę w menu dekodera wybrać "DD" z oferowanych ścieżek dźwiękowych) i podczas odtwarzania płyty DVD (DTS niestety jeszcze nie uświadczyłem- ale do tego chyba trzeba mieć film z dźwiękiem w takim formacie, prawda? póki co puszczałem jedynie serial z DVD - nie widzę nigdzie na pudełku loga DTS).

Pytanie: czy obecne połączenie za pomocą kabla (i możliwością wyboru dźwięku DD) ma sens, skoro z tego co czytałem (niestety jestem laikiem jeśli chodzi o audio), dźwięk w formacie Bitstream-PCM jest dźwiękiem w najczystszej cyfrowej formie? A format ten (PCM) uzyskam przecież również łącząc TV z soundbarem bezprzewodowo. Czy oglądając np. film z płyty, który ma dźwięk zapisany w formacie max DD, jeśli w soundbarze wybiorę format PCM- to ten dźwięk i tak nie będzie odtwarzany tak jakby był DD (bo to jest i tak jakby najwyższy możliwy format dźwięku do wyboru)? Jaka jest różnica w jakości dźwięku w takim wypadku (między PCM/DD/DTS)?

Czy ma to może związek z dźwiękiem przestrzennym? Soundbar obsługuje DD5.1, ale nie mam dokupionych tylnych kolumienek- z uwagi na pokój dźwięk surround i tak byłby taki sobie; więc w sumie i tak 5.1 nie odsłuchuję-tylko stereo. Tzn. w formacie PCM puszczonym po "sound connect" (który jest pewnie inną nazwą połączenia przez bluetooth) osiągnę ze względu na przepustowość bluetooth max format dźwięku 2.0 (stereo) i nie działałyby mi tylne kolumienki, a jedynie po HDMI byłoby to (ewentualnie=gdybym miał głośniki tylne) 5.1?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też w sypialni TV Samsung jak i soundbar samsung ale mam to połączone poprzez kabel optyczny. Wszystkie inne źródła mam pod TV a on jest bezpośrednio z batem optykiem. Odbieram TV naziemną i jak zmienię w opcjach tv na oryginalny głos to mam DD. Gdy mam filmy na usb z dts to bez problemu ten sygnał jest podświetlany w menu tv jak i wysyłany do soundbara. Jeden minus, ja nie traktuje soundbara jako system przestrzenny czy 5.1 tylko jako 2.1. Nigdy nie miałem po hdmi do soudbara nic podłączone a to temu iż za dużo by było przewodów hdmi bo one do suba są podłączone, jeden optyczny załatwia wszytko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon AVR-X6200W / Denon PMA-1510AE / Denon DBT-3313UD

Monitor Audio Silver 10 / Silver Center / Silver 1 / Dali sub E-12F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie za pomocą kabelka będzie zawsze lepsze niż bezprzewodowe. Więc jeśli nie jest to jakieś wyjątkowo kłopotliwe, to podłącz soundbara przewodowo. Jeśli ta transmisja działa na zasadzie Bluetootha to on jest znany z tego, że wzajemnie zakłóca się z wi-fi. Więc jeśli masz gdzieś w pobliżu router lub laptop, który przesyła duże ilości danych to z Twoim połączeniem bezprzewodowym może być różnie (oczywiście nic nie musi się dziać, ale zawsze istnieje takie ryzyko).

 

czy obecne połączenie za pomocą kabla (i możliwością wyboru dźwięku DD) ma sens, skoro z tego co czytałem (niestety jestem laikiem jeśli chodzi o audio), dźwięk w formacie Bitstream-PCM jest dźwiękiem w najczystszej cyfrowej formie? A format ten (PCM) uzyskam przecież również łącząc TV z soundbarem bezprzewodowo. Czy oglądając np. film z płyty, który ma dźwięk zapisany w formacie max DD, jeśli w soundbarze wybiorę format PCM- to ten dźwięk i tak nie będzie odtwarzany tak jakby był DD (bo to jest i tak jakby najwyższy możliwy format dźwięku do wyboru)? Jaka jest różnica w jakości dźwięku w takim wypadku (między PCM/DD/DTS)?

Lepszym rozwiązaniem jednak jest przesyłanie oryginalnego bitstream-DD/DTS. Zostawiasz wtedy cały proces dekodowania elektronice soundbara, a sama transmisja jest prawdopodobnie mniej narażona na zakłócenia. Poza tym przy PCM ograniczasz się wyłącznie do stereo, a miksowanie kanałów 5.1 do 2.0 przeprowadza TV, który pewnie robi to najprostszym z możliwych algorytmów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Nigdy nie miałem po hdmi do soudbara nic podłączone a to temu iż za dużo by było przewodów hdmi bo one do suba są podłączone, jeden optyczny załatwia wszytko.

 

Ja mam także wszystkie peryferia podłączone do TV, nie do soundbara (u mnie nie łączy się do suba, tylko do listwy). Soundbar mam połączony z TV za pomocą kabla HDMI (po portach ARC). TV przekazuje dźwięk z urządzeń do soundbara.

Soundbar ma tylko wejście optyczne i jedno HDMI. Próbowałem do niego podłączyć odtwarzacz Bluray, jednakże nie wiem dlaczego wówczas nie mogłem wybrać dźwięku DD, tylko PCM. Chociaż po chwili zastanowienia stwierdziłem, że może powinieniem był przełączyć na soundbarze na wejście "HDMI" (żeby dźwięk pobierał z odtwarzacza) - miałem ustawione "D.IN" (więc tak aby działało ARC - może wówczas pobierał jedynie dźwięk z TV). Wszystkie porty HDMI mam teraz na TV zajęte, ale póki co nie potrzebuję nic podłączać- więc dalsze próby sobie póki co odpuszczę.

 

Lepszym rozwiązaniem jednak jest przesyłanie oryginalnego bitstream-DD/DTS. Zostawiasz wtedy cały proces dekodowania elektronice soundbara, a sama transmisja jest prawdopodobnie mniej narażona na zakłócenia. Poza tym przy PCM ograniczasz się wyłącznie do stereo, a miksowanie kanałów 5.1 do 2.0 przeprowadza TV, który pewnie robi to najprostszym z możliwych algorytmów.

Czyli Bitstream-PCM byłoby max stereo, tak?

Tylko moje pytanie: skoro ścieżka dźwiękowa jest zapisana np. na płycie DVD max w formacie DD, to jeśli wybierze się Bitstream-PCM, to i tak niejako jakościowo nie będzie to lepsze niż DD?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odtwarzaczu dvd/blu-ray w opcjach zmieniasz z pcm na bitstream wtedy on bez stratnie przekazuje ścieżkę audio a soundbar czy tv jak i też amp av jest odpowiedzialny za "mixowanie" dźwięków.

Ja tylko z jednego powodu nie dalem kabla hdmi bo on z boku tv był i widać jego :) temu tv z soundbarem optycznym przewodem podłączyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon AVR-X6200W / Denon PMA-1510AE / Denon DBT-3313UD

Monitor Audio Silver 10 / Silver Center / Silver 1 / Dali sub E-12F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszę Bali Dla oglądania tv czy krążków DVD wystarczy optyk bo przeppuści ci PCM,DD,DTS. Jak oglądasz filmy na BR z dźwiękiem HD to jedyna opcja HDMI bo optyk nie puści ci koderów HD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odtwarzaczu dvd/blu-ray w opcjach zmieniasz z pcm na bitstream wtedy on bez stratnie przekazuje ścieżkę audio a soundbar czy tv jak i też amp av jest odpowiedzialny za "mixowanie" dźwięków.

 

OK, tak też mam ustawione: Bitstream zarówno na TV, jak i w opcjach odtwarzacza Bluray. i ustawia mi wówczas "najlepszy" dostępny format dźwięku (Bitstream-DD lub Bitstream-DTS jeśli są dostępne; jeśli nie, to Bitstream-PCM).

 

 

Tak jak piszę Bali Dla oglądania tv czy krążków DVD wystarczy optyk bo przeppuści ci PCM,DD,DTS. Jak oglądasz filmy na BR z dźwiękiem HD to jedyna opcja HDMI bo optyk nie puści ci koderów HD.

 

kolega Bali ze względów estetycznych nie podpiął kabla HDMI, tylko optyk. dźwięku HD ten soundbar i tak nie przerobi (max to DD5.1 lub DTS2.0). póki co zostawię więc połączenie po HDMI, a jak będę potrzebował zwolnić port HDMI (obecnie wszystkie są zajęte), żeby podpiąć jakieś dodatkowe urządzenie, to połączę TV z soundbarem przez kabel optyczny, lub też podłączę szeregowo do portu "HDMI IN" na soundbarze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak mam tylko o estetykę chodziło a przy oglądaniu TV czy to naziemna czy satelita jak i też filmy z usb to max 5.1 sygnał uzyskasz czyli optyk najlepiej się tu sprawuje i mam wolne hdmi wej w TV, zresztą soundbar więcej niż 5.1 nie przerobi a umówmy się to tylko bat i efektu nie będzie jak przy kolumnach w KD 5.1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon AVR-X6200W / Denon PMA-1510AE / Denon DBT-3313UD

Monitor Audio Silver 10 / Silver Center / Silver 1 / Dali sub E-12F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, że o dziwo efekt dźwięku przestrzennego jakiś jest. TV z listwą mam jakieś 2m od kanapy. Ostatnio leciały np. na TVNie "Gwiezdne Wojny" w DD i było wyraźnie słychać przejścia z lewa do prawa jak przez ekran przelatywał statek. Jeśli Lord Vader stał z lewej strony ekranu, to dźwięk jego sapania i buczenie miecza świetlnego wyraźnie dochodziły z tejże strony. Nie mam głośników tylnych, ale podejrzewam, że efekt byłby jeszcze lepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest efekt tz.surround 3D i jakoś szału nie robi. Bat ma glośniczki które odpowiadają za lewą i prawą stronę i temu też miałeś takie wrażenie na filmie, no i sub też pomaga fajnie :) następnym razem odpal film bez lektora w oryginalnej ścieżce to też usłyszysz różnicę. Na upartego gdybyś chciał set 5.1 zrobić a brak miejsca to można w suficie wszystkie kolumny ulokować

e342ad4fafbd591653b28b44bf55dfad.gif

ad1cd5c2c11b07ef642473f51a51ae0e.jpg

Ja się zastanawiam czy w sypialni zamiast soundbara tego nie zrobić tylko mnie ciekawi jak to na 12m2 by grało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon AVR-X6200W / Denon PMA-1510AE / Denon DBT-3313UD

Monitor Audio Silver 10 / Silver Center / Silver 1 / Dali sub E-12F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspominałem, pomieszczenie jest bardzo kłopotliwe jeśli chodzi o rozmieszczenie sprzętu. Rozważałem zakup amplitunera, ale i tak wrażenia audio byłyby moim zdaniem wątpliwe- stąd wybór padł na soundbara. Jest to przechodni pokój-korytarz na poddaszu. Dodatkowo nad kanapą jest skos dachu (kończy się praktycznie na wysokości oparcia kanapy), na jednej ścianie okno, po bokach otwarta klatka schodowa i otwarta przestrzeń (dziura w suficie) do piętra niżej-salonu- ogółem masakra. Do tego dochodzi fakt, że TV nie można umieścić centralnie- tylko w rogu, pod kątem. Wydaje mi się, że przystosowanie pomieszczenia do odbierania doznań dźwiękowych mijałoby się z celem- łatwiej wstawić TV do innego pokoju :) tak to wygląda:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wymieniłem niedawno TV na LEDowy ze starego wysłużonego CRT Sony (działał przeszło 20 lat - i działa nadal! szkoda, że nie był HD i "smart"- inaczej nadal by służył:) obecny jak dociągnie do 5 lat bez napraw to pewnie będzie cud). Miałem do niego podłączoną wieżę Yamahy, z systemem "Dolby 3 stereo" i "Dolby Pro Logic" (więc także jakąś namiastką dźwięku surround) i 5 głośnikami. Chciałem ją ocalić i zaadaptować do nowego TV, jako że była w stanie idealnym. Jednak niestety padła jakaś płytka PCB, która jest już nie do dostania (oddawałem do 2 serwisów dla potwierdzenia diagnozy). Odpowiadała ona za rozdzielanie sygnału na głośniki (czasem działały tylko 2, czasem centralny, czasem wszystkie). Także przy okazji wymiany TV chciałem dokupić jakiś sprzęt audio. Na ścianie za kanapą pozostały kable od głośników tylnych- może w przyszłości podłączę tam głośniczki (chociaż z racji umiejscowienia sprzętów i tak ciężko będzie o idealne surround).

 

a filmy to oglądam raczej jedynie w oryginale z napisami :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Bitstream-PCM byłoby max stereo, tak?

Tylko moje pytanie: skoro ścieżka dźwiękowa jest zapisana np. na płycie DVD max w formacie DD, to jeśli wybierze się Bitstream-PCM, to i tak niejako jakościowo nie będzie to lepsze niż DD?

Teoretycznie tylko poprzez HDMI można przesłać w PCM też 5.1, a nawet więcej kanałów, ale oba urządzenia muszą obsługiwać taką metodę transmisji, a z tym jest bardzo różnie. TV raczej nie da sobie z tym rady. Tak więc w Twoim przypadku PCM będzie oznaczało tylko stereo.

Jakościowo będzie to samo albo prawie to samo :) Zaleca się jednak, żeby dźwięk jak najdłużej był transportowany jako oryginalny bitstream, a dopiero docelowe urządzenie go dekodowało, miksowało kanały itd. To jest takie trochę teoretyczne zalecenie, więc tak naprawdę może nie być żadnej różnicy w jakości - ustaw jak jest Ci wygodnie.

 

Edit:

Nie wiem jaką ma budowę ten soundbar, ale jeśli dzieli dźwięk na 3 głośniki, a nie tylko na stereo, to już wysyłanie ścieżki jako 5.1 da zdecydowanie lepszy efekt. A to dlatego, że wtedy z 5.1 wyciągana będzie oryginalna ścieżka dla głośnika centralnego. Jeśli soundbar dostanie tylko stereo to głośnik centralny będzie miał ścieżkę tworzoną wirtualnie, a tu już niestety nie to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

Moje boje z TV MU7042 i Soundbarem HW-M550 wskazują na to że to TV samsunga rządzi co wysyła i niestety kiszka jest po stronie TV, bo nie znalazłem opcji bitstream, więc trzeba coś wybrać albo DD albo DTS. Jak zmienisz ścieżkę dźwiękową w odtwarzanym pliku np z DD na DTS to w opcjach przesyłania też trzeba przestawić z DD na dts.

 

To samo jest jak podłącze amplituner

 

Przy okazji zauważyłem, że sterowanie Soundbarem z poziomu pilota od TV regulacja głośności działa najszybciej przy połączeniu optycznym (ale chyba bez innych konfiguracji - jeszcze będę testował) . Przy Bluetooth podobnie szybko ale z lekką czkawką niestety przy HDMI reakcja jest mocno opóźniona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.