Skocz do zawartości
IGNORED

WZMACNIACZ DIY - Podpowiedzi proste / uwagi i zagrożenia


Julo102

Rekomendowane odpowiedzi

wlutuj w płytkę jakieś koncówki(kołki,goldpiny,albo kawałki koncówek lub drutu) i do nich lutuj przewody.

Lutując najpierw pocynuj koniec przewodu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd mogę wyprowadzić przewody do diody sygnalizacyjnej i jaki użyć rezystor ?

Do zasilenia LED-a możesz wykorzystać któreś z napięć stałych, czyli +35V lub -35V. Istotne jest, aby katoda (krótsza nóżka) była podłączona do niższego napięcia - tylko wtedy będzie świecić. Jeżeli chodzi o rezystor, to jego dokładna wartość zależy od parametrów diody: koloru jej świecenia i prądu przewodzenia. Zakładając, że nie znasz tych wartości to bezpieczna wartość rezystancji będzie wynosić ok. 2 kOhm. I najważniejsza sprawa: zakładając prąd płynący przez rezystor na ok. 20 mA i spadek napięcia na nim na ok 33V, to moc wydzielająca się na nim przekroczy znacząco 0,5 W. To oznacza, że będziesz potrzebował rezystora o mocy co najmniej 1W. To połączenie oznacza spore marnowanie energii (rezystor będzie się mocno grzał), ale jest najprostsze.

 

Jedna z możliwości podłączenia: katoda diody (krótsza nóżka) do masy, dłuższa nóżka diody do rezystora, druga nóżka rezystora do +35V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tych kołeczkach pod lutowane elementy, nawet próbowałem , ale nie trzymały prawidłowo , / może coś znajdę ? /...Utrudnienie stanowi płyta podstawkowa , która jest z płyty drewnianej , na to pójdzie dopiero blaszana obudowa .

Nie wiem czy te elementy się mocno nagrzewają ? ; płyta wiórowa /...Ale ta sprawa jest otwarta ,myślę o tym , i nawet jeśli nie teraz do uruchomienia , to potem wykonam bolce lub podstawki pod lutowane przewody . Jedynie mostek trzyma się bardzo mocno !

 

Dioda będzie umieszczona w przedniej ściance obudowy , i jest jedynie informacją o pracy urządzenia , myślałem że może być podpięta do wąsów transformatora /?/ z napięciem 25v , ale jeśli można ją dać na 35 v .... / pytanie pomocnicze ; czy nie osłabi to w jakiś sposób któregoś z kanałów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tych kołeczkach pod lutowane elementy, nawet próbowałem , ale nie trzymały prawidłowo , / może coś znajdę ? /...Utrudnienie stanowi płyta podstawkowa , która jest z płyty drewnianej , na to pójdzie dopiero blaszana obudowa .

Nie wiem czy te elementy się mocno nagrzewają ? ; płyta wiórowa /...Ale ta sprawa jest otwarta ,myślę o tym , i nawet jeśli nie teraz do uruchomienia , to potem wykonam bolce lub podstawki pod lutowane przewody . Jedynie mostek trzyma się bardzo mocno !

 

 

to raczej nie jest mocno grzejący się wzmacniacz,obudowa z płyty jest ok( dobrym pomysłem byloby posluchanie się kolegi i odwrócenie podstawy-transformator z przodu płytki z tyłu-to ze otwory wentylacyjne w pokrywie wypadną gdzie indziej niż radiatory nie stanowi problemu .To nie jest dużo roboty,tylko przeręcenie tylnej ścianki ktora chyba jeszcze nie jest przykręcona)

Lutowanie przewodow bezpośrednio do plytki powoduje strzępienie się i kruszenie przewodu na styku płytka - przewod-często tam się przewod odrywa.Poza tym latwiej przylutować grubszy przewód do kolka niż rozwiercac otwory w płytce

 

Do masy (wspólny punkt czarnych przewodów transformatora i kondensatorów) łączysz tylko punkty 0 i 06 płytek.

Grubym czarnym przewodem takim jak do kondensatorów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , tylko w tych punktach podłączona jest masa , w poprzednim projekcie była tam klamra łącząca płytki i dobry dostęp przewodu / podwójnego / do masy . Obecnie są dwa przewody , w miarę grube , choć chyba nie tak... jak proponujesz , czy zmienić je na jeszcze solidniejsze ? ( w gruncie rzeczy z kondensatorów wychodzą stosunkowo cienkie druty , pokryte są jedynie grubą czarną rurką ) .

Oczywiście myślałem o zamianie miejsc ...ale wzmacniacz będzie postawiony głęboko i z przodu ma lepszą filtrację powietrza , oraz poprzez dotknięcie do płyty będzie można ocenić stan nagrzewania . A troszkę więcej przewodu może wpłynąć korzystnie na barwę dźwięku ( choć wiem że w tym dziale DIY ...to voo doo ). Staram się stosować dobre przewody np ; Ixos , Atlas , Kimber , Mit ...tylko te dobre i audiofilskie , ... przez lata nazbierało się kilka " różnych odcinków // .

 

Na płytkach przy wejściu i wyjściu sygnału zastosowałem posrebrzane druciki / jako wyjście / dla możliwości zastosowania różnych przewodów ( ale to raczej na przyszłość gdyby zaszła taka potrzeba /?/ .

 

Oczywiście staram się , nie dyskutuję ! ... ale nie wszystko jest dla mnie oczywiste , trochę jeszcze błądzę w tej elektronicznej mgle " . Trochę opieram sie na zdjęciach poprzedniego wzmacniacza przy którym pomógł mi kolega ( u siebie ) , więc nie widziałem co zrobił i dlaczego . Zapał jest , ale wiedzy... brakuje . Dlatego gorąco dziękuję za pomoc !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , tylko w tych punktach podłączona jest masa

 

Na zdjeciu masz trzy przewody od masy do kazdej plytki.Zostaw tylko te króre ida do 0 i 05 ( moja pomylka w pop poscie chodziło mi o 05 a nie 06-niewyraźnie oznaczenie na schemacie i szybko tylko zerknąłem) pozostale wywal.Kable masy grube,firma i jakość nie ma znaczenia

Przeczytaj jak połączyć masy w opisie AVT,jak czegos nie zrozumiesz smialo pisz.Opis jest dla połączonych płytek u Ciebie będzie trochę inaczej

Kabelki do wejść cinch powinny byc ekranowane(najlepej dwie zyły i ekran)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , przeczytam dokładnie instrukcje , choć ostatnio nie mogła sie otworzyć /?/

Na połączonych płytkach ( w poprzednim wzmacniaczu ) jak widać masa poszła do tych punktów 0 i 05 . I tylko tu .

Plusy i minusy kondensatorów trafiły na obydwie płytki w inne wyznaczone punkty .

Dołączam zdjęcie starego wzmacniacza / gdzie grało ok / ...z masą . Oraz obecnie ;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-24196-0-69069200-1491170258_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten przewód w samym środku , który wychodzi z naroża płytek , to przewód do głośników . Piętro " wyżej jest mostek i masa , po bokach wychodzą odnóża " z kondensatorów ; +, - , różowymi kabelkami doprowadzone do wnętrza płytek na + i - .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zdjeciu nic nie widac.Co to za wystające końcówki obok złączki mostka?

Moze narysuj to zdjęcie z zachowaniem kolorów bedzie dużo czytelniej:)

Czy możesz zamienić plytki między sobą,będzie lepiej to okablować jeśli nie chcesz zamieniac przodu z tyłem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcie przedstawia stary projekt na którym się wzorowałem

Na trzech zdjęciach / fazy realizacji / ; pierwsze przedstawia wystające końcówki z plusa i minusa kondensatorów , oraz M masa .

Na drugim podłączenie do płytek masy i + oraz - . na trzecim podłączenie przewodów do kolumn / głośników /.

Już to jest rozrysowane w rysunkach powyżej kiedy ustaliliśmy te wyjścia z zasilacza " .

Płytek nie mogę zamienić , inaczej się nie zmieszczą , kilka razy przymierzałem , do tej obudowy jest obecnie optymalnie ,

i z możliwością zamiany trafo w niedalekiej przyszłości , jeśli okaże się że to 300 W ma pozytywny wpływ na walory dźwiękowe ...przestrzenne tego wzmacniacza ...np ze wzmacniaczem z trafo 200W .( ... i jest możliwość wymiany ) .

Nie wiem czy dość jasno to potrafiłem wytłumaczyć /?/

 

zdjęcie bocznego widoku wzmacniacza ATV2180

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz jest połaczony bez błędow,(przynajmniej tyle ile widac na zdjęciach)prawdopodobnie bedzie dzialal, ale daleko mu do optymalnej kombinacji nawet przy przyjętych założeniach.

Natomiast pod żadnym pozorem NIE WOLNO stosować przewodu żółto zielonego do polaczenia fazy lub zera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIĘKUJĘ !!! Jak nie wiem co ? ...Art" Dziękuję SZCZEGÓLNIE !!!...Bez tej POMOCY nie dał bym rady , sporo się też nauczyłem !!!

 

Oczywiście przewód żółty jest tam tylko chwilowo , Popsułem przełącznik zbyt rozgrzana lutownicą , jak tylko będzie założony nowy , poproszę o ostatnią korektę . Opiszę też dalsze wrażenia . Pozdrawiam !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrakcja jest podstawową metoda walki ze złożonością problemów (zapamiętaj, nie sądzę, żeby tego uczyli w szkole).

Ciebie na pewno tego nie uczyli...

 

W momencie, gdy już coś uzgodnimy na poziomie schematu wrócimy do opisu "co z czym i jak".

 

Dla laika schemat nic nie mówi, podobnie jak dla Ciebie taki schemat:

hydraulika.jpg

 

Laik widzi to co widzi, czyli w przypadku elektryki/elektroniki jakieś elementy i połączenia między nimi, w przypadku hydrauliki różne rurki i bugajzerki.

 

Jestem pewny, że doświadczeni Koledzy życzliwie pochylą się nad Twoim problemem i wszystko zakończy się sukcesem.

 

Pewnie do tej grupy życzliwych nie nalezysz bo nie widze w temacie zadnej twojej aktywnej pomocy w rozwiazaniu problemu tylko polityczna propagande swojej osoby.

 

Jak z Twoja wiedzą na temat elektrotechniki? Trybisz prawa Ohma i Kirchhoffa?

 

 

Uwierz, bez znajomości tych praw mozna sobie dobrze poradzic w skladaniu wzmacniacza. Balcerowicz i jego poddupnik Rycho ze Swetru tez jakos w swiecie ekonomi sobie radzili nie znajac zasad jej działania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak idzie uruchamianie?

Boję się ...i szukam pretekstu ; że nie mam nowego przełącznika ... ale muszę się zebrać w sobie ...i kupić przełącznik ...a potem znowu szukać pretekstu ...może tym razem do uruchomienia ... ?

( Podczas ostatniego takiego uruchamiania strzelił jeden z układów ...kolega musiał dokończyć ... stąd ta błoga chwila przed " .... może jutro lub pojutrze , dam znać , wykonam zdjęcia i poproszę o namaszczenie " tej chwili " )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W jaki sposób ; przez żarówkę ? ( przed ...rozumiem rozładować kondensatory ...)

...Jak sprawdzać , beż źródła i obciążenia ?

 

...Zwarte wejście czyli ; ... brum , szum ' ?

 

Poproszę kila słów na ten temat , najchętniej łopatologicznie " , nie obrażę się . ( bardzo lubię urządzenia , ale ich nigdy nie produkowałem " )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE lutujesz i NIE składasz wszystkiego na gotowo,a potem dopiero podłączasz.

Najpierw podłączasz do zasilania jeden kanał,potem drugi,potem oba naraz.

Zwierasz wejście( niekoniecznie) , odłączasz przewody wyjścia.

Transformator podłączasz przez żarówke np 230V/60W.

Jeden koniec żarówki ( oprawki)podłączasz do jednego bolca gniazda sieciowego( tego z fazą),drugi do jednego z kabli uzwojenia pierwotnego transformatora.Drugi kabel uzwojenia pierwotnego transformatora podłączasz do drugiego bolca gniazda sieciowego.

Podpinasz zasilanie jednej płytki i włączasz do sieci.

Jak żarówka zacznie świecić wyłączasz tak szybko jak się da.

Jak nie świeci to patrzysz czy nic nie dymi, nie smierdzi.

Jak jest OK to mierzysz wszystkie napięcia jakie masz podane na schemacie czy w opisie.

Przede wszystkim napięcie zasilania i napięcie na wyjściu.

Jak wszystko ok to drugi kanał tak samo.

Dopiero potem oba naraz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pierwsze podłączanie wzmacniacza jest bardzo sensowne... , ale już część elementów jest zlutowanych , dojście do nich jest słabe / szczególnie przy tylnej ściance , gdzie ledwo to wszystko zmieściłem , słabo też lutuję , każde następne wygląda gorzej .../ ... Czy jest może jakiś bardziej uproszczony sposób ? ...pierwszego podłączenia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to prostszy sposób,ale może zamiast bezpieczników plusowego i minusowego załóż takie dwie żarówki 230Volt 60 Wat (wcześniej sobie przygotuj dwie oprawki na żarówki z kablami dłuższymi).Tak że będą one leżały na stole poza wzmacniaczem.Jak zrobisz takie dwa komplety zarówek to sprawdź na 230V,normalnie w sieci czy święcą.Wyjmij bezpieczniki i załóż te zarówki w ich miejsce.Przygotuj też jakiś stary głośnik lub dwa na kablach.Włącz wzmacniacz narazie bez głośników na tych żarówkach zamiast bezpieczników-pomierz na zaciskach głośnikowych napięcie-powinno być ok zera voltów na zakresie DC miernika.Jeśli tak będzie to podłącz stary głośnik i zagraj cicho,dżwięk pomimo że przez żarówki zasilany powinien być nie zniekształcony.Pogłośnij trochę i znowu powinno być ok.To samo drugi kanał sprawdzić,obserwacja czy się coś nie grzeje,nie smędzi itp.Jeżeli będzie dobry dźwięk-tak możesz posłuchać z 10 minut,potem wyłącz,odczekaj minutę żeby się rozładowały kondensatory.Rozładują się automatycznie przez wzmacniacz,rozepnij żarówki ,załóż bezpieczniki i heja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomiar na zakresie 1v DC lub podobnym powien dać kilka/kilkanaście mV

Włącz wzmacniacz narazie bez głośników na tych żarówkach zamiast bezpieczników-pomierz na zaciskach głośnikowych napięcie-powinno być ok zera voltów na zakresie DC miernika

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Muszę gdzieś w sklepach poszukać takich żarówek , znaleźć oprawki ...natomiast w tym przypadku oprawki bezpieczników są bardzo złej jakości , wszelkie próby kombinacji z nimi , z góry są skazane na niepowodzenie ( kabelki , złączki , wciski bezpieczników ..nie najlepsze elementy , właściwie do wymiany , jeśli zdobędę nowe - lepsze ! ...a to kilka dni może nawet potrwać ) Wiem , zrobić raz a dobrze , a nie byle jak ...ale akurat takie części miałem , takie kupiłem ....i dopiero teraz jak już mam minimalne doświadczenia , wiem ...że części te , wręcz nie nadają do użycia . Ale już są posklejane " aby zadziałały ...no i jest dylemat ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podszkolić lutowanie na ,,sucho,, po za projektem.Cynowanie przewodów tzw pobielanie cyną.Treba nie bać się zagrzać trochę dłużej,uzywać kalafonii,czyścić grot itd.Jak łapniesz lutowanie,to potem bez problemu w minutę wszysktko podlutujesz gdzie potrzeba bez owijania i przypalania reszty.To niestety podstawa,później będziesz się z tego śmiał jak to łatwo idzie.Oczywiście lutownica musi być jakaś mała zgrabna,nie do rynien.Najlepiej transformatorowa pistoletowa do takich rzeczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna żarówka 75W .

... Cynowanie samych końcówek jakoś idzie , używam do tego Kalafonii rozpuszczonej w Nitro w opakowaniu po lakierze do paznokci . Dobry specyfik do lutowania , gorzej z łączeniem elementów ; przegrzewają się , czasem nakładam za dużo cyny która gdzieś znika lub tworzą się babole " . Kolega radził podgrzewać od dołu , ale tą informację dostałem niedawno więc jeszcze nie przetrenowałem ."

Już jest prawie wszystko podłączone oprócz kabli sygnałowych i diody info na frotowej ściance .

Pozostało jeszcze wyprowadzenie M masy do bolca w gnieździe iec /~/ . /?/ ...czy należy i skąd ? ...czy można pozostawić tylko Fazę i zero ? i już .

Przełącznik / włącznik / jest najprostszy , tylko z dwoma bolcami . Bezpiecznik ; 6,3 A / czy nie za duży ? / wewnątrz po 3,15.

Dzięki wielkie , ( chyba ) od Niedzieli powrócę do tematu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak mocno i jak dlugo zarowka będzie świeciła zalezy od pojemności kondensatorow, aby uniknac nieporozumien mozesz na czas proby wstawić kondensatory 4700uf na galaz.

 

Sam sie nie raz na tym lapie przy fabrycznych wzmacniaczach z mocnym zasilaczem, gdzie zarowka potrafi świecić dosc mocno kilkanaście sekund zanim kondensatory zostana naladowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.