Skocz do zawartości
IGNORED

Pytania odnośnie bit perfect


CoKrokToUpadek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od pewnego czasu pracuje nad niewielkim projektem słuchawek światłowodowych. Po pewnym czasie natknąłem się na pewną niejasność którą liczę ze uda mi się rozwikłać z pomocą forumowiczów mianowicie wg szeroko dostępnych informacji format SPDIF wykorzystywany w urządzeniach pracujących na tosliku obsługuje częstotliwości próbkowania do 48kHz jednak w wielu postach pojawia się informacja o spdif bit perfect obsługującej do 192khz. Jak jest naprawdę i czy można gdzieś znaleźć jakieś kompleksowe informacje na temat owego "bit perfect"?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/133123-pytania-odno%C5%9Bnie-bit-perfect/
Udostępnij na innych stronach

TOShiba link to jednak coś innego niż Sony Philips Digital InterFace

 

W specyfikacjach złączy bym poszukał.

Mityczny bitperfect to jakiś dla mnie (na razie) osobliwy chochlik.

Też bym sobie zażyczył coby ktoś poobjaśniał zastosowanie.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Nie ma problemu by Toslinkiem, czyli światłowodem przesyłać strumień audio o częstotliwości powyżej 48kHz. Ja mam tak komputer podłączony do amplitunera i wysyłam do niego strumień o częstotliwości 96kHz. Nie ma z tym problemów. Strumień audio może mieć do 25 mbps, czyli jakieś 4MB/s. To wystarcza do wysłania danych wielokanałowych w systemie HD Audio.

Z tego co wiem to SPDIF obsługuje max. 96 kHz (z takim przesyłem się spotkałem) i też nie do końca wiem na jakiej zasadzie, bo standard mówi, że max. pasmo SPDIF dla danych audio to 1536 kb/s, więc wychodzi 48 kHz x 16bit x 2 kanały.

Gdzie indziej można znów przeczytać, że SPDIF nie ma ograniczonej częstotliwości i że może być ona dużo wyższa. Sam jestem ciekawy jak to wygląda naprawdę.

 

To wystarcza do wysłania danych wielokanałowych w systemie HD Audio.

Żadne ścieżki typu DTS-HD MA i Dolby True HD nie przejdą przez SPDIF. Po pierwsze ze względu na ograniczone pasmo, po drugie chodzi o brak zabezpieczeń przed łamaniem praw autorskich.

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Topping dx9

<br />Żadne ścieżki typu DTS-HD MA i Dolby True HD nie przejdą przez SPDIF. Po pierwsze ze względu na ograniczone pasmo, po drugie chodzi o brak zabezpieczeń przed łamaniem praw autorskich.<br /> <br /> <br />
Nie ma się co dziwić. Transfer jest na poziomie powyżej maksymalnego transferu SPDIF. Pisałem wyłącznie o dźwięku 2 kanałowym. Rozumiem, że wykorzystuje się we wskazanych przypadkach tylko łącze HDMI?

z tego co udało mi się wykopać specyfikacje techniczne podzespołów takich jak nadajniki, konwertery DAC etc. teoretycznie dadzą rade przesłać 2 kanałowe LPCM. Problemem jest sam format S/PDIF który w zapisie bitowym dla częstotliwosci próbkowania ma tylko 4 wartości:

 

Sample frequency:

00: 44.1kHz

01: 48kHz

10: 32kHz

11: Sample rate converter (możliwe że dzięki tej opcji nadajnik może przesłać 192/24)

 

dodatkowo zarówno nadajniki jak i odbiorniki nie posiadają multiplexerów/demultiplexerów (chyba ze specyfikacje które posiadam są przestarzałe) więc nie można poświęcać ilości kanałów na rzecz częstotliwości próbkowania.

Kupiłem przetwornik D/A gdzie odbiornikiem jest układ AK4118 obsługujący do 24bit/192KHz. I tu miałem dylemat: skąd wziąć źródło sygnału w wyzszej rozdzielczosci? Znalazłem w internecie kilka darmowych próbek plików Hires 192kHz/24bit. naczytałem się o jakis Amanero, XMOS'ach itd za 300zł a rozwiązanie jest W SAMYM WINDOWS I normalnym SYGNALE SPDIF. W ustawieniach karty dźwiękowej w moim komputerze jest opcja SPDIF 24 bity 192kHz. Ponieważ DAC jest sterowany programowo (wyświetla częstotliwość próbkowania) od razu na wyświetlaczu pojawiło się 192 kHZ. BEZ ŻADNEGO CUDOWANIA, KONWERTOWANIA na USB itd.. Normalnie na SPDIF z płyty głównej. Poszedłem dalej i można nawet odtwarzać pliki DSD 22Mb które sa z automatu konwertowane na 192kHz. WSZYSTKO DZIAŁA W normalnym MEDIA PLAYERZE z Windows (w wersji 10 i 7 też). Załączam obrazek z ustawieniami na moim komputerze.Poprzez SPDIF z płyty głównej wychodzą formaty od 44k1 do 192kHz. Na innej płycie mam opcje tylko do 96kHz tak wiec podejrzewam, że to zależy od chipsetu audio na płycie głównej

post-8766-0-64592200-1495041867_thumb.jpg

Nawet ta sama karta niekoniecznie na jednym kanale może odtwarzać sygnał HD. Ja mam w SC808 AIM sygnał pod SPDIF wysyła wszystko, ale np. puszczenie sygnału na kartę rozszerzeń i na wyjście jack już nie działa. Krzyczy, że nieobsługiwany format. Można 48kHz, albo mniejsze.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.