Skocz do zawartości
IGNORED

Ciepło grające kolumny 30m2 / 10k PLN


zgon81

Rekomendowane odpowiedzi

Testy robiłem na swoich kolumnach (Dali Ikon 6) i o ile dało się zaobserwować ocieplenie brzmienia zmniejszając przy tym natarczywość przekazu

 

Chyba nie doczytałem w Twoim opisie zbytniej euforii po teście ITube ... Mam uczulenie na zbytnie slodzenie kosztem odbiegania od natury :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 M1  >Weavelight  >Vanguard /  Xti 2000 > Audiosynergia Pira > Amazonia Miusik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich po urlopie :)

 

Miałem dużo czasu aby pobawić się z iTube porównując brzmienie moich kolumn na różnych ustawieniach tego ustrojstwa jak również bez niego. W odpowiednim ustawieniu dźwięk z iTube jest po prostu niesamowity (oczywiście jak na moje słabe kolumny). W kilku słowach: plastyczność, dynamika, bas, zaokrąglona góra. Pierwsze wrażenie po odpięciu iTube było takie, że dźwięk stał się płaski. Fajne jest to, że z tym buforem brzmienie nie jest aż tak natarczywe jak przedtem a jednocześnie nie traci na detaliczności. Moje wnioski są takie, że iTube zostaje u mnie na stałe i jak dla mnie są to najlepiej wydane pieniądze na audio w ostatnim czasie. Nie mogę się doczekać jak to zagra z lepszymi kolumnami...

 

Jutro będę miał u siebie DACa Chorda 2Qute na testy. Po wstępnych odsłuchach w salonie jestem pełen optymizmu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po urlopie :)

 

Miałem dużo czasu aby pobawić się z iTube porównując brzmienie moich kolumn na różnych ustawieniach tego ustrojstwa jak również bez niego. W odpowiednim ustawieniu dźwięk z iTube jest po prostu niesamowity (oczywiście jak na moje słabe kolumny). W kilku słowach: plastyczność, dynamika, bas, zaokrąglona góra. Pierwsze wrażenie po odpięciu iTube było takie, że dźwięk stał się płaski. Fajne jest to, że z tym buforem brzmienie nie jest aż tak natarczywe jak przedtem a jednocześnie nie traci na detaliczności. Moje wnioski są takie, że iTube zostaje u mnie na stałe i jak dla mnie są to najlepiej wydane pieniądze na audio w ostatnim czasie. Nie mogę się doczekać jak to zagra z lepszymi kolumnami...

 

Jutro będę miał u siebie DACa Chorda 2Qute na testy. Po wstępnych odsłuchach w salonie jestem pełen optymizmu...

 

Jak Chord będzie Ci pasował albo prawie pasował to koniecznie lepsze zasilanie do niego i będzie dużo lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Chord będzie Ci pasował albo prawie pasował to koniecznie lepsze zasilanie do niego i będzie dużo lepiej.

 

Bardzo proszę o jakieś propozycję zasilacza innego niż Tomanek. Wykluczam te zasilacze tylko z uwagi na wielkość i estetykę :)

 

Takie coś styknie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi estetyka też się nie podoba ale to rewelacyjny zasilacz i nic więcej Ci nie będzie potrzebne. Ja również zwracam uwagę na wygląd sprzętów ale w tym wypadku jak zacznie grać muzyka to jest właśnie to ! Kiedyś nawet rozmawiałem z Panem Tomkiem czy innej obudowy nie da rady kupić, to niestety nie.

 

Zasilacz ma on/off a ten przetwornik nie posiada takowego. Trzeba wyjmować kabel z tyłu. Tutaj zasilacz będzie mógł wyłączyć i włączyć urządzenie. Schowasz go gdzieś w kąt i nie będzie raził.

 

Co do Twojej propozycji zasilacza to nie mam pojęcia czy będzie lepiej, gorzej. Słyszałem 2quote z oryginalnym i z Tomankiem. Kolega, który sprawdzał Tomanka dogłębniej powiedział mi, że nie warto brać nic droższego. Koniec drogi :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o jakieś propozycję zasilacza innego niż Tomanek. Wykluczam te zasilacze tylko z uwagi na wielkość i estetykę :)

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Może to?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Może to?

 

Dzięki, ten zasilacz wygląda spoko, a znając jakość iFi powinno być lepiej niż ok :)

 

 

Dzisiaj byłem z moim wzmacniaczem na odsłuchu kilku kolumn:

 

Elac FS 407 (porównywałem do 247)

+ kolumna o praktycznie takich samych gabarytach co 247 (spodziewałem się podobnego brzmienia a okazało się zupełnie inne)

+ bardzo mocny, niżej schodzący bas

+ szeroka scena

+ cieplejsze od 247

- niestety mniej detaliczne od 247

- instrumenty wydawały się posklejane

 

Chario Constellation Cygnus (Pegasus są dla mnie za duże)

+ małe gabaryty i ciekawe wzornictwo

+ detaliczny, ciepły dźwięk

- słaba średnica, wokale jakby za zasłoną

- trochę mało basu (nie ma co się dziwić skoro głośniki mają 130mm)

- słaba dynamika

 

Piega Classic 7.0

+ bardzo detaliczne, lekko ocieplone

+ pięknie brzmiące wokale i średnica pasma

+ szeroka scena

+ potężne i dynamiczne brzmienie o nisko schodzącym basie

- miejscami trochę za dużo wysokich tonów ale idzie wytrzymać

- dosyć spore ale dałoby radę żonę przekonać w razie co :)

 

Utwory, które były puszczane:

1. Soundgarden, Fell on black days (Telephantasm)

2. Tool, Vicarious (10000 days)

3. Michael Buble, For once in my life (Michael Buble)

4. Faith No More, The Gentle Art of Making Enemies (King for a Day)

5. OSI, Blood (Blood)

6. Diana Krall (nie pamiętam bo kolega przyniósł)

 

 

Wnioski:

Jak na razie najbardziej podobają mi się Elaci 247 i Piega 7.0. Chyba poczekam na możliwość odsłuchu Piega u siebie w domu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisz do listy KEF R700. Naprawdę warto

 

Shit... myślałem, że lista kolumn do odsłuchania będzie się skracać... tak czy inaczej dzięki za sugestię - posłucham ich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz je wypożyczyć, warto. W porównaniu do ELAC , wycofana ale jednak bardzo rozdzielcza góra. Bas schodzi o wiele niżej, ma wyraźniejszy kontur. Grają zdecydowanie "ciemniej". Bardzo dobra stereofonia. Te głośniki albo się kocha albo nienawidzi. W optymalnych warunkach chciałbym mieć zarówno ELAC jak i KEF stojące obok siebie. Nie jestem zwolennikiem oceny brzmienia głośników za pośrednictwem filmików z Youtube ale na tym mniej więcej pokazano, o co chodzi w tym porównaniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy sposób porównań kolumn.. może już niedługo będzie alternatywą dla odsłuchów w sklepach..:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię słuchać.. oglądać.. czytać.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko dla potrafiących czytać ze zrozumieniem :)

Myślałem, że nie trzeba wyjaśniać, że w każdym z przypadków słucha się dźwięku z głośnika swojego komputera. Faktem jest (chyba) , że mikrofon kamery zarejestrował dźwięk z tego samego źródła, odtworzonego w tych samych warunkach. Do tego jeszcze ten sam utwór. Albo wyłapujesz różnice albo nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem pod smartfona swoje dyżurne Klipsche i usłyszałem różnice. W tym konkretnym pojedynku wg mnie wygrały KEF. Dojrzalszy, bardziej przestrzenny i poukładany dźwięk. Na plus również bas.

Na tyle ile można było usłyszeć,:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 M1  >Weavelight  >Vanguard /  Xti 2000 > Audiosynergia Pira > Amazonia Miusik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że różnice są słyszalne..

..a jeśli podłączymy kompa do głównego sprzętu to słuchamy tego we własnej akustyce..

Więc może to być w przyszłości jeden ze sposobów wyboru sprzętu.. pewnie lepszy niż gazetki i obrazki..:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię słuchać.. oglądać.. czytać.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując.

Oba głośniki są bardzo różne (i te różnice pokazuje film). Oba są równie dobre i warte przetestowania (na żywo a nie na ekranie komputera)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał piotrek7 - te kolumny albo się kocha albo nienawidzi.

Robiłem kilka podejść do KEF R700 i R900 i za każdym razem coś mnie drażniło w dźwięku.

W bezpośrednim porównaniu z innymi kolumnami z podobnego pułapu cenowego, były dla mnie jakieś niespójne, z niepoukładanym dźwiękiem, bardzo mi to przeszkadzało..

Próba oczywiście z różnymi wzmakami.

Nie twierdzę, że są złe bo może się taka prezentacja podobać, ale jak zwykle - warto samemu dokładnie posłuchać, ze swoimi gratami i najlepiej u siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja KEF-y z całej serii R kocham i wcale tego nie ukrywam. Mają swój specyficzny sposób prezentacji muzyki - bardzo neutralne brzmieniowo, bez podbarwień. Nie rozjaśniają, nie podbarwiają i nie upiększają. Jeśli komuś odpowiada taki przekaz, może to być strzał w przysłowiową dziesiątkę. Jak dla mnie są bardzo spójne brzmieniowo. Jedno zastrzeżenie - muszą być wygrzane. Nowe grają - koszmarnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dużo czasu aby pobawić się z iTube porównując brzmienie moich kolumn na różnych ustawieniach tego ustrojstwa jak również bez niego. W odpowiednim ustawieniu dźwięk z iTube jest po prostu niesamowity (oczywiście jak na moje słabe kolumny

 

Czyli jednak :). Mam pytanie jakie ustawienie sprawdziło się najlepiej? Jakie zmiany wprowadza IFI w charakterze basu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 M1  >Weavelight  >Vanguard /  Xti 2000 > Audiosynergia Pira > Amazonia Miusik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ustawienia

Lampa: Push-Pull

XBass: 20Hz (6dB)

3D: +

 

Zmiany w charakterze basu są takie, że iFi wydobywa z kolumn ukryty potencjał, którego im brakuje. Bez iFi musiałem stosować subwoofer RELa a teraz subwoofer jest na sprzedaż :) Na maksymalnym ustawieniu (12dB) basu robi się za dużo i dźwięk traci równowagę tonalną, chociaż niektórym może się podobać.

Według mnie działanie XBassu pokrywa się z tym co jest napisane w instrukcji:

  • 20Hz (6dB): For speakers missing only the lowest bass notes (below 40Hz)
  • 20Hz (12dB): For speakers missing some bass notes (below 80Hz)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do testów... dzisiaj było intensywnie: S16Hz Minas Anor III, Chario Constellation Pegasus, KEF R700 i jeszcze raz Piega Classic 7.0. Dzisiaj we śnie zamierzam podjąć decyzję :)

 

Wszystkie testy przeprowadzane były w salonach audio w pomieszczeniach podobnie zaadoptowanych akustycznie z użyciem oczywiście mojego wzmacniacza Roksan K3.

W paru krótkich słowach na podstawie mojego gumowego ucha i własnych preferencji przedstawiam wyniki odsłuchów. Dodatkowo przyznałem własną ocenę punktową w skali 1-6.

 

Chario Constellation Pegasus (3/6)

słaba dynamika, ciepłe brzmienie, wokal gdzieś schowany

 

S16Hz Minas Anor (5/6)

przejrzysta scena, dobra stereofonia i przestrzeń, równowaga tonalna, przyzwoita dynamika, fajny bas, ogólnie mówiąc nie ma się do czego przyczepić ale też nie porywają

 

Piega Classic 7.0 (6/6)

przejrzysta scena, dobra stereofonia i przestrzeń, doskonała detaliczność/szczegółowość, świetna dynamika, fajny bas, doskonałe wokale, zrównoważony i precyzyjny bas

 

KEF R700 (5.5/6)

bardzo dobra stereofonia i przestrzeń, bardzo dobra dynamika, dobra detaliczność (dla mnie wystarczająca), bardzo potężny i mięsisty bas, ocieplone brzmienie

 

 

Powoli przestaje mi się chcieć tej całej zabawy w odsłuchy... Zależy mi tylko i wyłącznie na słuchaniu muzyki na przyzwoitym sprzęcie z zachowaniem jakiejś równowagi tonalnej, więc skłaniam się do jak najszybszego podjęcia decyzji. Nawet nie wiem czy będę jeszcze wypożyczał kolumny do oceny w domu... Gdybym miał pomieszczenie przystosowane akustycznie to brałbym w ciemno Piega Classic 7.0 ponieważ ich brzmienie jest dla mnie porywające, barwne i detaliczne. KEFy R700 nie odstają zbytnio od nich i brzmią bardzo podobnie. Wyróżniają się tylko mocniejszym basem i złagodzoną górą przez co są mniej detaliczne... najprawdopodobniej w moim mieszkaniu zagrałyby lepiej niż Piega...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od samego początku proponowałem właśnie te KEF-y :)

Jeśli ostatecznie się na nie zdecydujesz, przekonasz się, że przekazują w zakresie wysokich tonów bardzo dużo informacji. Robią to jednak "spokojniej" niż inne głośniki, bez sztucznego podbijania wysokich tonów. Jedno jest pewne. Sub z nimi nie ma racji bytu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... te piękne Elaci - jak dla mnie najładniejsze wzornictwo z całej trójki... chętnie posłuchałbym ich wszystkich razem, ale z tego co pamiętam:

 

= elaci brzmią w górnej części pasma podobnie do Piegów (przetwornik wstęgowy) przez co lekko natarczywe

= wokale i gitary równie dobre

- trochę mniejsza dynamika

- mniej "atrakcyjna" dolna część pasma

 

Oceniłbym je na 5/6 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota z tymi wszystkimi opisami i ocenami.

Co do odsłuchów nowych kolumn to jeszcze brzmieniowo mogą delikatnie się zmienić po wygrzaniu ale zazwyczaj na plus.

 

A co z Tannoyami słuchanymi wcześniej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♪ ♪ ♫  ♪  Najważniejsza jest muzyka i przyjemność jej słuchania  ♪ ♫ ♪ ♫ ♪ ♫ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia z XT8F, które wydawały się zbyt ofensywne do wielkości mojego pomieszczenia i żałuję, że nie słyszałem XT6F. Ogólnie Tannoye brzmiały bardzo dobrze ale fizyczna wielkość kolumn spowodowała bardzo negatywną reakcję mojej żony przez co moja percepcja była mocno zaburzona :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tannoya przejęła chińska marka Behringer słynąca z podrabiania miedzy innymi elektroniki do instrumentów firmy Boss. Po tym przejęciu wszyscy pracownicy tannoya wraz z konstruktorami zwolnili się z firmy i postanowili, że założą własną firmę.

No i firme zalozyli. Nazywa sie Fyne Audio, ma 3 linie roznych glosnikow, nawet cos podobnego do Dual Concentric od Tannoya.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Naim Uniti Atom | Chario Delphinus | Vermouth Serenade 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ustawienia

Lampa: Push-Pull

XBass: 20Hz (6dB)

3D: +

 

Zmiany w charakterze basu są takie, że iFi wydobywa z kolumn ukryty potencjał, którego im brakuje. Bez iFi musiałem stosować subwoofer RELa a teraz subwoofer jest na sprzedaż :) Na maksymalnym ustawieniu (12dB) basu robi się za dużo i dźwięk traci równowagę tonalną, chociaż niektórym może się podobać.

Według mnie działanie XBassu pokrywa się z tym co jest napisane w instrukcji:

  • 20Hz (6dB): For speakers missing only the lowest bass notes (below 40Hz)
  • 20Hz (12dB): For speakers missing some bass notes (below 80Hz)

 

 

Mam jeszcze pytanie o interconekty. Czy uzywałeś innego przed i za IFI? Czy zwróciłem uwagę czy IC przed IFI ma wpływ finalny efekt. Pytam ponieważ korzystam teraz właściwie z jednego źródła i mam dyżurny Tellurium Black i gdzieś schowany głęboko w szufladzie Sonic Link no name. I jeszcze jedno ile dałeś za IFI? Teraz widzę cena około 1900 zł czy mi się zdaje że było taniej..?

 

 

Ps. Rozumiem rozterki przy wyborze kolumn ale lepiej nie przyciągać tego w nieskończoność. Jak weźmiesz świeże kolumny do domu negocjuj opcje zwrotu, to jednak odsłuch w innych warunkach niż w salonie i daj im pograć kilka dni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 M1  >Weavelight  >Vanguard /  Xti 2000 > Audiosynergia Pira > Amazonia Miusik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie słyszę różnicy w interkonektach powyżej 200 zł :)

Używam innego kabla przed i za IFI. Weź pod uwagę, że ten bufor lampowy działa jak kondycjoner sygnału wyrównując impedancję między wejściem a wyjściem. Wydaje mi się, że gorszy kabel powinien być na wejściu ale to tylko moje domysły. Ja zapłaciłem za iTube 2 1800 zł ale widziałem na allegro, że można kupić wersję MK1 za 1600 zł lub używkę za 1200 zł. Aha i jeszcze jedna sprawa - iFi pracuje u mnie jako bufor lampowy bez wzmocnienia (0 dB). W ustawieniu +9dB wpływ na brzmienie był jak dla mnie zbyt znaczący.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.