Skocz do zawartości
IGNORED

Ekran projekcyjny a akustyka


Pawko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć akustyczni specjaliści:)

 

Mam pytanie dotyczące ekranu i jego wpływu na dźwięk a raczej na akustykę pomieszczenia. jest top pomieszczenie dedykowane do kina i muzyki. W chwili obecnej projekcja odbywa się na gołej ścianie. Jest ok ale może być lepiej, zarówno pod względem wizualnym jak i akustycznym. Owa goła ściana ma na pewno negatywny wpływ na akustykę. Planuję żeby na tej ścianie pojawił się dyfuzor. Ale jednocześnie musi tam byc tez ekran. Miałem pomysł żeby dyfuzor zasłaniał ekran i na czas projekcji był otwierany (dyfuzor zamocowany do dwóch dużych skrzydeł). Jednak ze względu na wagę oraz na niedogodność związaną z zagospodarowanie powierzchni (musi być wolna przestrzeń w zasięgu skrzydeł) przyszedł mi do głowy pomysł żeby dyfuzor był na stałe zamocowany do ściany a przed nim zamocowany ekran ramowy. I teraz pytanie - czy szukać ekranu z tkaniną akustycznie przeźroczystą czy też standardowa tkanina ekranu będzie wystarczająca. Jeżeli konieczna jest tkanina akustyczna, to jaki producent ekranów ma takie w swojej ofercie?

 

Bedę wdzięczny za Wasze sugestie.

 

pozdrawiam,

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Jedna z podstawowych zasad projektowania sal kinowych mówi, że frontowa ściana musi być absorpcyjna. Prawdziwe kino to również ekran przeźroczysty akustycznie plus głośniki za ekranem. W przypadku ekranu mikroperforowanego trzeba dodatkowo rozwiązać problem filtrowania grzebieniowego i właściwy dobór odległości głośników od ekranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skuteczność dyfuzorów skupia się na paśmie od 1kHz wzwyż. (chyba ze dasz taki o bardzo dużej głębokości).

Umieszczenie go za ekranem zdecydowanie ograniczy jego skuteczność.

 

Generalnie skupiłbym się za ekranem na tłumieniu poprzez użycie paneli z PT80.

Jak masz pomieszczenie dedykowane to umieść panele z PT80 w miejscach pierwszych odbić (ściany boczne, tylna oraz sufit) i zrób pomiar akustyczny by zobaczyć czy masz w miarę równy czas pogłosu. (najlepiej 400ms lub poniżej)

Potem sprawdziłbym impuls jednostkowy czy i na jakim poziomie są odbicia od ekranu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozwiązałem tak, że dolny brzeg ekranu jest powyżej linii uszu i głośników, i ponad dyfuzorami. Wszystkie odbicia od ekranu idą do góry i w końcu trafiają w sufit, który mam w całości akustyczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zobrazowania sytuacji (zdjęcie poniżej prawie aktualne, sufit i ściany boczne, rura oraz fragment ściany przedniej nad "ekranem" zostały pomalowane na czarno - zdecydowana poprawa jeżeli chodzi o odbiór filmów). Nie bardzo mam jak podnieść ekran, ograniczeniem jest wysokość pomieszczenia oraz rura. Obraz wyświetlam na przestrzeni pomiędzy bocznymi pułapkami basowymi a na wysokość między szafką oraz rurą, wychodzi ok 110 cali przekątnej. Pomysł był żeby tą przednią ścianę zaadoptować tak, żeby wyeliminować odbicia przy odsłuchu stereo a jednocześnie mieć tam ekran przy projekcji. Jakimś rozwiązaniem jest ekran zwijany ale wolałbym stały, ramowy. Jakieś pomysły?:)

 

Więcej o samym pokoju tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

post-47655-0-84324800-1492720436_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł był żeby tą przednią ścianę zaadoptować tak, żeby wyeliminować odbicia przy odsłuchu stereo a jednocześnie mieć tam ekran przy projekcji. Jakimś rozwiązaniem jest ekran zwijany ale wolałbym stały, ramowy. Jakieś pomysły?:)

 

W wolnej chwili mogę zmierzyć u mnie jaki jest wpływ ekranu na odbicia i przy jakich częstotliwościach. (mam wprawdzie za ekranem grube zasłony a za nimi duże drzwi balkonowe co może trochę zafałszować wyniki, ale zobaczę co da się zrobić).

Ewentualnie taki ekran ramowy możesz dać zawiasach i na czas odsłuchu odchylać go na sufit.

Za ekranem jakieś panele z PT80 np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (najlepiej 10-15cm od ściany co rozszerzy efektywne pasmo działania).

 

Ewentualnie jak chcesz ekran na stałe ekran to na czas odsłuchu rozkładać:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nie mam doświadczenia z ekranami perforowanymi więc tutaj nic nie podpowiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię. Chyba wolałbym pójść jednak w kierunku rozpraszania na przedniej ścianie niż tłumienia. Czas pogłosu w zakresie wyższych częstotliwości mam już na wystarczająco niskim poziomie, nie chcę przetłumić pomieszczenia. Jeżeli nie uda mi się wymyślić ekranu wystarczająco transparentnego akustycznie, wrócę do koncepcji otwieranego na boki dyfuzora 2D. Pomysł trochę podobny do tego co jest w twoim linku ale w zamiast tłumienia rozpraszanie i ze względu na wagę - zamontowane na stałe ale otwierane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagą śledzę ten temat bo sam stoję przed identyczną adaptacją, kolega Pawko mnie uprzedził. Do tej pory miałem w założeniu zrobić ekran na ramie z czegoś takiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) a za nim ukryty dyfozor 1D lub 2D z góry zakładając że tkanina ta jest "przezroczysta" dla dźwięku. Wklejajcie również jakieś linki takich tkanin najbardziej nadających się do tego.

wrócę do koncepcji otwieranego na boki dyfuzora 2D.

Hmm,, czyli przy oglądaniu koncertów dźwięk bez udziału adaptacji akustycznej,,jeśli nie ma transparentnego materiału na ekran to chyba bliżej mi do tego rozwiązania tym bardziej że zaczynam budować dość pokaźny 2D na suficie.

Ja to rozwiązałem tak, że dolny brzeg ekranu jest powyżej linii uszu i głośników, i ponad dyfuzorami. Wszystkie odbicia od ekranu idą do góry i w końcu trafiają w sufit, który mam w całości akustyczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wolałbym pójść jednak w kierunku rozpraszania na przedniej ścianie niż tłumienia.

 

Odpowiedz już padła:

 

Skuteczność dyfuzorów skupia się na paśmie od 1kHz wzwyż. (chyba ze dasz taki o bardzo dużej głębokości).

Umieszczenie go za ekranem zdecydowanie ograniczy jego skuteczność.

 

 

Czas pogłosu w zakresie wyższych częstotliwości mam już na wystarczająco niskim poziomie, nie chcę przetłumić pomieszczenia.

 

Ściana za tobą będzie lepszym rozwiązaniem.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ścianie za mną będzie rozpraszanie. Pytanie co zrobić ze ściana przednią, zostawić jak jest, tzn dodać ekran i się nie przejmować czy jednak jakoś próbować rozpraszać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś podpowiem w temacie wpływu ekranu na dźwięk.Głośnik centralny mam za ekranem przez co głosy lepiej współgrają z ekranem.Jego wpływ jest słyszalny ale nie na tyle aby degradował.Myślę że w drugą stronę zadziała tak samo i dźwięku nie odbije na tyle aby dyfuzor nie zadziałał i na pewno będzie lepiej z nim niż bez niego.

 

Oczywiście głosy z obrazem a nie z ekranem:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem bardzo zainteresowany tym tematem - chciałbym zastosować dokładnie ten sam manewr, powiesić na ścianie pochłaniacze a na nich powiesić ekran ramowy.

Jak na razie nikt nie był w stanie nic konkretnego napisać, poza tym, że z ekranem będzie gorzej (tu raczej bez niespodzianki ;).

Aż dziwne, że jeszcze nikt nie ma tego przećwiczonego, przecież to się samo narzuca, żeby na wielkiej pustej ścianie, na której jest ekran dać tez jakieś ustroje, zwłaszcza, że ich nie będzie widać.

 

Pytanie w jakim stopniu takie ekran faktycznie ograniczy wydajność ustrojów - o 5%, o 15%, czy o 70%?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedy ja bym chciał wiedzieć czy montowanie tego wszystkiego ma sens, zanim to wszystko zamintuję i ewentualnie dowiem się, że to sensu nie miało ;)

 

 

nie mówiąc już o kupowaniu mikrofonu za parę stówek dla dwóch pomiarów

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arczi, zmierzysz i podzielisz się wynikami? :)

 

Oczywiście żart - taka metoda byłaby najlepsza ale zakłada, że najpierw trzeba zainwestować :) Wydawało mi się, że skoro są oferowane ekrany akustycznie transparentne z opisaną charakterystyką to dla fachowców będzie relatywnie łatwe do oszacowania jaki wpływ na ogólna akustykę czy tez na zastosowane za ekranem ustroje może mieć taki ekran.

 

Ale być może trzeba będzie zostać pionierem tej technologii:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki wpływ na ogólna akustykę czy tez na zastosowane za ekranem ustroje może mieć taki ekran.

 

Nie znam się, ale tu to akurat myślę że sprawa jest w miarę oczywista, taki ekran to trochę grubsza maskownica, a wręcz powiedziałbym, że co najwyżej dokłada się w jakimś małym promilu do efektywności paneli.W każdym razie skoro w jedną stronę przepuszcza dźwięk praktycznie bez strat, to w drugą również.

 

U mnie jest większy problem, bo ekran miałby być całkowicie nie "akustyczy". Nie wiem jak takie ekrany ramowe są wykonane, ale zakładam, że niekoniecznie jest to w ogóle "materiał", a raczej powłoka na jakimś tworzywie - więc tu już sporo fal odbije się i nie dotrze do ustrojów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doktoryzowałem się jeszcze z ekranów i tego która firma oferuje jakie rozwiązania dla ekranów ramowych z powierzchnia projekcyjna transparentną akustycznie ale tak na szybko firma Kauber:

 

"Kiedy pojawia się konflikt rozmieszczenia źródeł dźwięku, które umieszczone są lub będą bezpośrednio za rozwiniętą powierzchnią ekranu, zastosowanie znajduje powierzchnia przepuszczająca dźwięk. Stosowana również w tradycyjnych kinach, gdzie źródło dźwięku umieszczone jest bezpośrednio za ekranem."

 

Powierzchnie White Flex Gray Flex Flex 3D Perforated

Zakładam, że powierzchnia perforated to właśnie ta akustyczna. Według ich specyfikacji kąt widzenia dla takiej powierzchni jest 150 stopni a gain 1.0.

 

Nam nie chodzi o źródło dźwięku za ekranem ale myślę, że analogicznie dokładnie taki sam wpływ taka powierzchnia powinna mieć na działanie ustrojów akustycznych. Tyle moja teoria:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Pytanie co zrobić ze ściana przednią, zostawić jak jest, tzn dodać ekran i się nie przejmować czy jednak jakoś próbować rozpraszać?

 

Każdy ekran odbija dźwięk z powrotem w stronę głośników (perforowany niestety bardziej i w szerszym paśmie niż tkany). Z uwagi na stosunkowo niewielką odległość ekran-ściana, w krótkim czasie powstają wielokrotne, słabo tłumione odbicia, co z kolei powoduje głębokie interferencje tzw. filtrowanie grzebieniowe. Istnieją sposoby na minimalizację tego efektu, zależnie od ekranu, konstrukcji głośników, itd, ale z pewnością nie jest to zastosowanie dyfuzorów. Za ekranem musi być wyłącznie absorpcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

wlasnie robilem pomiar z ekranem i bez ekranu. (ekran ~ 3.5*1.7m), za ekranem na calej scianie welna min. 10cm +15cm pustka.

(zielony bez ekranu, czerowny z ekranem)

Po odsluchu jest duza roznica na srednich i wysokich tonach. Bez ekranu dzwiek jest bardziej wyrafinowany, szczegolowy i sa slyszalne wyrazne kontury dzwieku. Po zawieszeniu ekranu, dzwiek jest bardziej rozmyty. Czy sa jakies mozliwosci nie ryzygnujac z ekranu miec leprzy dzwiek? Czy jakies mobilne dyfuzory lub absorbery na czas odsluchu moga byc rozwiazaniem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten spadek bardzo mie dreczy, ale brakuje mi wiedzy jak z nim walczyc? Moze mozecie cos poradzic? (Czy mozy taki spadek byc spowodowany tym, ze frontalna sciana wylozona jest 10cm wata mineralna plus pustka 15cm.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.