Jump to content

Recommended Posts

Dzień dobry.

Kupiłem mieszkanie, które za jakiś czas będzie do odbioru w stanie deweloperskim. Już teraz zanim dojdzie do jakiegokolwiek wykończenia tego mieszkania zastanawiam się jak odpowiednio przygotować jeden z jego pokoi. Pokój ten - około 16m2, posiadający jedno podwójne okno - będzie przeznaczony na pokój do ćwiczeń gry na fortepianie. Mieszkanie znajduje się na 1 piętrze więc zarówno sufit i podłoga również musi zostać wygłuszona. Zacząłem ostatnio sporo na ten temat czytać, oglądać filmiki na YouTube itp i teraz chciałbym zastanowić się ile przygotowanie takiego pokoju by mnie kosztowało.

 

Chciałbym tu zastosować standardowe wygłuszenie poprzez wybudowanie "drugiego pokoju" wewnątrz już istniejącego. Dodatkowo chciałbym użyć specjalnych okien i być może drzwi. Oczywiście zależy mi na tym, aby pozostali domownicy nie byli zmuszani do słuchania mojego ćwiczenia jednakże w tym momencie radzą sobie bez żadnego wygłuszenia - głównym powodem są sąsiedzi, nie chciałbym się ograniczać z grą, chciałbym również mieć możliwość grania po ciszy nocnej. W pokoju tym znajdować się będzie jedynie sofa aby wygodnie posłuchać gry, fortepian (ok. 2,1m długości) z ławą oraz biurko na komputer do nagrywania. Reszta pokoju oraz ściany są puste, a co za tym idzie chciałbym je czymś wyłożyć aby poprawić akustykę tego pokoju. Zastanawiam się również nad podwieszanym sufitem i być może w jakiś sposób wyciszoną podłogą.

 

Wątek ten założyłem w celu uzyskania jakichś informacji od bardziej doświadczonych w temacie osób, polecenia materiałów bądź może jakiejś firmy która się tym zajmuje (mieszkam w Warszawie), jednakże główny powód to chęć poznania chociaż przybliżonej (wiadomo, że można kupic różne materiały i wynająć mniej bądź bardziej doświadczona ekipę) kwoty jaką będę musiał na ten cel przeznaczyć.

 

Każda informacja będzie dla mnie pomocna - z góry dziękuję za pomoc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

skoro chcesz robić pokój w pokoju to oczywiste jest że zrobić trzeba też i podłogę i sufit (i to najpierw). okna podarowałbym sobie, drzwi jak najbardziej trzeba zrobić/kupić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Mam podobny problem i szykuje się do niego. Jednak u mnie jest podwójny: syntezator i TRĄBKA!!!

Pytałem w specjalistycznym sklepie i przesyłam opinie fachowca.

 

"Do wygłuszenia sufitu i ścian proponuję zastosować piankę akustyczną o gęstości 140 kg/m3 i grubości 2 lub 4 cm.

 

Pianka sprawdza się jako materiał wygłuszający w przypadku izolacji akustycznej pomieszczeń od dźwięków uderzeniowych powstałych np.w wyniku chodzenia, upuszczania przedmiotów czy przesuwania mebli oraz powietrznych średnich i wysokich częstotliwości powstałych np. w czasie rozmowy lub oglądania telewizji czy słuchania muzyki.

 

 

Pianka o gęstości 140 kg/m3 może zostać za pomocą kleju montażowego przyklejona bezpośrednio do ściany lub sufitu. Następnie na tak zamontowaną piankę może zostać przyklejone wykończenie w postaci płyty kartonowo-giposowej, osb lub tapety albo kasetony.

 

Piankę można również zamontować do sufitu za pomocą wkrętów.

 

Najlepiej jest zamocować piankę w całym pomieszczeniu na wszystkich ścianach i suficie. Jednak absolutne minimum to ściany o najmniejszej grubości czyli przede wszystkim ścianka z gipsu w tym przypadku.

 

Dodatkowo w celu zmniejszenia ilości dźwięku przedostającego się do sąsiadów powyżej można piankę o gęstości 140 kg/m3 zamocować na suficie.

 

Jeśli chodzi o prawidłowe wykonanie izolacji akustycznej sufitu to pianka akustyczna o gęstości 140 kg/m3 musi zostać ułożona na całej powierzchni sufitu. Izolacja musi być szczelna. Wszystkie szczeliny muszą zostać zakryte, tak aby nie było żadnych wolnych przestrzeni. Pianka musi przylegać szczelnie do siebie na całej powierzchni sufitu.

 

Mam jeszcze charakterystykę produktu, ale jest to tabela z danymi producenta, więc nie przesylam bo nie wiem czy można.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dobrze, że teraz myślisz o wyciszeniu kompleksowym pokoju. Tzn. należy wyciszyc wszystkie powierzchnie, łącznie z drzwiami. Aby efekt był skuteczny całość musi kosztować. Chyba w Kielcach jest taka firma w tym się specjalizująca,

ich ceny zaczynaja się od 200,- zł/m2 przy 5 cm grubości ścianki.

 

Z resztą jaką firme wybierzesz i tak wykończenie ścian jest z reguły płytą gips-karton. To nie jest najlepszy materiał

na akustykę w pokoju. Dlatego może być konieczne obłożenie takich ścian drewnem. W dowolnej postaci że tak powiem.

Można przykleić listwy boazeryjne, bądź przybić cienką sklejkę. Generalnie materiały odbijające, załamujące. Unikaj dużych płaskich i gołych powierzchni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziekuję bardzo za wskazówki.

 

ich ceny zaczynaja się od 200,- zł/m2 przy 5 cm grubości ścianki.

Czy jest to za m2 pokoju czy m2 materiału (w sensie wliczam w to każdą ścianę, sufit, podłogę)?

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

bafik to świetnie że grasz na trąbce. Czyli tylko średnimi i wysokimi częstotliwościami się przejmujesz. Z fortepianem to już gorzej bo pierwszy klawisz to 27,5Hz.

Według mnie najważniejsze to żebyście mieli osobne pokoje. Jeśli są to pomieszczenia połączone z innymi to trzeba uwzględniać całą powierzchnię podłogi i sufitów pomieszczeń połączonych. Dodatkowo jeśli ścianą w tym pomieszczeniu jest ściana nośna to ona też będzie przenosiła dźwięki w górę, w dół i na boki. W mieszkaniu mojej znajomej 2 klatki dalej jest dziewczynka która uczy się gry na pianinie i pomimo że jestem w trzecim mieszkaniu po linii prostej to i tak słyszę że gra. Nie jestem w stanie rozpoznać utworów, ale słyszę że ćwiczy, właśnie przez przenoszenie boczne ścian nośnych i stropów.

Koledzy dobrze radzą z użyciem pianki lub wełny mineralnej + warstwa drewna. Jednocześnie poprawi to izolacyjność akustyczną i akustykę pomieszczenia.


Ustroje dopasowane do Twego wnętrza.

facebook.com/AcousticL

www.AcousticLab.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.