Skocz do zawartości
IGNORED

Korekcja Potencjometru


Kris_54701

Rekomendowane odpowiedzi

A co jeśli któraś lampa/tranzystor bądź inne drobne elementy sprawiają że wzmocnienie kanałów nie jest idealnie równe?

99% konstrukcji , wzmocnienie lampy/ tranzystora nie ma wpływu na wzmocnienie całkowite , bo to ustala głębokość SZ .

Głośność poszczególnych kanałów to nie tylko wzmacniacz ale może i DAC, kolumny, może pomieszczenie odsłuchowe, może nawet sam narząd słuchu. Koszt takiej operacji był zerowy bo kazdy ma w chałupie parę dobrych rezystorów.

 

Przy takim widzeniu zagadnienia , chyba właściwszym będzie kompensacja sygnału , a samą regulację poziomu pozostawić symetryczną / współbieżną . Kiedyś służyła temu regulacja balansu , zatem wymyślanie koła zdaje się zbędne .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zagadnienie dotyczy przede wszystkim konstrukcji na lampie, które to w wiekszosci pozbawione są pokrętła balansu. Zdrugiej strony moje skromne doswiadczenia dowodzą ze przeskok z pozycji 0 na minimalną wartość jednego kanału jest dość duze a na oko powyzej 5%.

Zmiany ponizej 1% to nie tyle zmiany w głośnosci co mikroskopijna zmiana brzmienia całego zestawu.

Rzeczą oczywista jest że słuchacz nie zawsze siedzi w jednym miejscu a takie idealne dopasowanie kanałow słychać z kazdego miejsca jako bardziej punktowe i zdefiniowane brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a próbowałeś uciec z głośnością na inny zakres potka poprzez zastosowanie boczników?

poza tym można kupić poczwórny ALPS. Zebrać charakterystykę ze wszystkich czterech i dopasować pary poprzez równoległe połączenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zagadnienie dotyczy przede wszystkim konstrukcji na lampie, które to w wiekszosci pozbawione są pokrętła balansu. Zdrugiej strony moje skromne doswiadczenia dowodzą ze przeskok z pozycji 0 na minimalną wartość jednego kanału jest dość duze a na oko powyzej 5%.

Zmiany ponizej 1% to nie tyle zmiany w głośnosci co mikroskopijna zmiana brzmienia całego zestawu.

Rzeczą oczywista jest że słuchacz nie zawsze siedzi w jednym miejscu a takie idealne dopasowanie kanałow słychać z kazdego miejsca jako bardziej punktowe i zdefiniowane brzmienie.

 

Może skup się przez kilka minut i przemyśl to o czym Ci piszą , czy oby nie jest to rozwiązanie wszystkich / większości problemów jakie poruszasz . Przecież to o czym piszesz jest próbą obejścia prostego i stosowanego od co najmniej pól wieku rozwiązania .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dwa takie potencjometry (tytułowe po 3,5PLN) i obydwie sztuki maja ten sam błąd o dokładnie tej samej wartości. Problemem tego potka jest różnica rezystancji całego paska. ogólie to miał mieć 100k a miernik pokazuje jedną ścieżkę jako 75,xx już dokładnej wartosci nie pamiętam, natomiast druga ma o kilkaset omów więcej. Błąd będzie zatem na każdej pozycji poza zerową. logicznym jest ze im blizej zera czyli im bardziej sciszony tym różnica mniejsza. Jako że słucham w okolicach godziny 9:00 czyli od 2,5- 3 max 3,5 to dla takiej wartosci zrobiłem korekcje. Potencjometr jest tak czuły że wystarcza 1-3 stopniowe obrócenie gałki. Dosłownie o milimetr. Powyżej 3,5k zaczyna się łomot nie do wytrzymania. Dzieje się to za sprawą 100 dB kolumn i wzmacniacza na 6p1p-ew w ukladzie PP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dwa takie potencjometry (tytułowe po 3,5PLN) i obydwie sztuki maja ten sam błąd o dokładnie tej samej wartości. Problemem tego potka jest różnica rezystancji całego paska. ogólie to miał mieć 100k a miernik pokazuje jedną ścieżkę jako 75,xx już dokładnej wartosci nie pamiętam, natomiast druga ma o kilkaset omów więcej. Błąd będzie zatem na każdej pozycji poza zerową. logicznym jest ze im blizej zera czyli im bardziej sciszony tym różnica mniejsza. Jako że słucham w okolicach godziny 9:00 czyli od 2,5- 3 max 3,5 to dla takiej wartosci zrobiłem korekcje. Potencjometr jest tak czuły że wystarcza 1-3 stopniowe obrócenie gałki. Dosłownie o milimetr. Powyżej 3,5k zaczyna się łomot nie do wytrzymania. Dzieje się to za sprawą 100 dB kolumn i wzmacniacza na 6p1p-ew w ukladzie PP.

Kompensacje bardziej widzę względem punktu ( odczepu ) dla fizjologicznej regulacji siły głosu .

Sama bezwzględna wartość całkowita potencjometru nie mówi nic o współbieżności regulacji .

A tak ogólnie zdecyduj o czym piszesz , bo poruszyłeś dwa różne zagadnienia , a dodatkowy rezystor nie gwarantuje uporania się z nimi w pełnym zakresie regulacji , chyba , ze w punkcie .

 

1. Kompensacja różnicy w źródle sygnału i niesymetrycznego rozmieszczenia kolumn czy ich efektywności .

2 Współbieżność w pełnym zakresie regulacji poziomu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję tekst z jakiegoś fimu;

"Ja tylko pociągnął..."

 

Dodany rezystor w używanym zakresie regulacji spełnia swoje zadanie mieszcząc się w granicach błędu poniżej 1%.

Jak to się dzieje i dlaczego to już pozostawiam Wam elektronikom.

Mnie w bardzo prosty sposób udało się osiągnąć to, czego nie zapewniłby nawet drogi ALPS ani standardowe pokrętło balansu.

Dodam tylko że to wszystko bez kosztów i zbędnych przeróbek obudowy. Rezystor wisi wewnątrz wzmacniacza na jednej nóżce potencjometru.

Na efekt końcowy składa się wszystko. Poczynając od nagrania, przez potencjometr, kończąc na sprawności słuchu a nawet własnych preferencjach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję tekst z jakiegoś fimu;

"Ja tylko pociągnął..."

 

Dodany rezystor w używanym zakresie regulacji spełnia swoje zadanie mieszcząc się w granicach błędu poniżej 1%.

Jak to się dzieje i dlaczego to już pozostawiam Wam elektronikom.

Mnie w bardzo prosty sposób udało się osiągnąć to, czego nie zapewniłby nawet drogi ALPS ani standardowe pokrętło balansu.

Dodam tylko że to wszystko bez kosztów i zbędnych przeróbek obudowy. Rezystor wisi wewnątrz wzmacniacza na jednej nóżce potencjometru.

Na efekt końcowy składa się wszystko. Poczynając od nagrania, przez potencjometr, kończąc na sprawności słuchu a nawet własnych preferencjach.

 

To napisze jeszcze raz - twoim zdaniem .

Tak się nie da poprawić współbieżności potencjometru , można ew wyrównać dla danego punktu w skali obrotu .

A 100 R w szereg ze 100k nie zmienia praktycznie nic obok samopoczucia , chyba ze wisi od strony masy ( na logarytmie ) , a nie na sygnale .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się nie da poprawić współbieżności potencjometru

ale wiele firm tak robi i z powodzeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 100 R w szereg ze 100k nie zmienia praktycznie nic obok samopoczucia

dla mnie to być albo nie być

Dokładnie mam 75 omów. 100 za mało 50 za duzo.

wstawiłem po środku i jest w punkt.

Pewnie można by jeszcze dokładniej ale nie mam już na tyle rezystorów a gra całkiem fajnie.

To nie jest tak, że 100 omów do 100k ale 75 omów do +/- 3k Ohma.

granica błędu wynosi poniżej 25 Ohm czyli poiżej 1%

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wiele firm tak robi i z powodzeniem.

 

Tzn jak , wstawia rezystancję w szereg z sygnałem przed potencjometrem ?

Podaj jeden firmowy wzmacniacz gdzie widziałeś tego rodzaju rozwiązanie i do tego rezystancja ta została tam użyta w tym celu .

Od strony masy były stosowane w regulacjach balansu dla ograniczenia zakresu tłumienia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeden firmowy wzmacniacz gdzie widziałeś tego rodzaju rozwiązanie i do tego rezystancja ta została tam użyta w tym celu .

Audiolab 8000S i 8200A

R520 (R620) - patrz serwisówka

Wartości są różne w zależności od serii. W niektórych nawet nie ma rezystora, choć na PCB jest miejsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dwa takie potencjometry (tytułowe po 3,5PLN) i obydwie sztuki maja ten sam błąd o dokładnie tej samej wartości.

 

to rozbierz te potencjometry i przełóż ścieżki oporowe tak by w jednym potencjometrze były dwie takie samu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to rozbierz te potencjometry i przełóż ścieżki oporowe tak by w jednym potencjometrze były dwie takie samu

zbyt proste zeby było prawdziwe.

To są lustrzane odbicia i w ten sposób zrobiłbym pokrętło BALANSU

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyt proste zeby było prawdziwe.

To są lustrzane odbicia i w ten sposób zrobiłbym pokrętło BALANSU

 

?????

co jest lustrzanym odbiciem i dlaczego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płytki na które naniesiona jest warstwa rezystancyjna są lustrzanym odbiciem w swnsie ze kazda z nich ma od wewnętrznej strony powierzchnie użytkową. Odwrócenie jej na drugi kanał spowoduje odwrócenie biegunów a tym samym zmieni się struktura tej powierzchni na przeciwna. Była by taka możliwośc gdyby to był potencjometr o liniowej charakterystyce. wtedy byłoby wszystko jedno w tą czy w tą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiolab 8000S i 8200A

R520 (R620) - patrz serwisówka

Wartości są różne w zależności od serii. W niektórych nawet nie ma rezystora, choć na PCB jest miejsce.

 

I sądzisz , ze ich rolą jest kompensacja współbieżności ?

Dodatkowo nie są wpięte w szereg z potencjometrem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I sądzisz , ze ich rolą jest kompensacja współbieżności ?

Tak, zresztą wielu użytkowników Audiolaba zmieniało te rezystory lub wstawiało (jeśli ich nie było)

i potwierdzają ich skutek.

Dodatkowo nie są wpięte w szereg z potencjometrem.

ale one nie są wpięte w szereg, a pełnią rolę bocznika, o czym pisałem.

Proponuję ściągnąć sobie serwisówkę i zapoznać się z tematem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

a w ogóle nie byłoby tematu, gdyby każdy ustawił sobie wzmocnienie tak, aby pełną głośność miał przy maksymalnym odkręceniu potka.

Nie na godz "12" gdy wszytko zaczyna już się trześć, ale na maksa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale one nie są wpięte w szereg, a pełnią rolę bocznika, o czym pisałem.

Proponuję ściągnąć sobie serwisówkę i zapoznać się z tematem.

 

 

Dokładnie o tym jest temat , nikt nie pisał o boczniku , a rezystancji szeregowej , abyś był bliżej tematu to wstaw tam 100 R , zobaczysz jaka fajna będzie regulacja ;-))

 

A tak na marginesie , nie fakt ich zamontowania lub nie wskazuje jako cel poprawę współbieżmości , a zamontowanie w tym samym wzmacniaczu dwóch rezystancji o różnych wartościach w kanale L i R , lub jedynie w jednego z nich .

Ale jak pisałem poprzednio to nie musi być uzasadnienie ich użycia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tym jest temat , nikt nie pisał o boczniku , a rezystancji szeregowej ,

jak nikt... ja pisałem o boczniku i pytałem, czy kolega już to przetestował.

 

abyś był bliżej tematu to wstaw tam 100 R , zobaczysz jaka fajna będzie regulacja ;-))

Przecież nie w tym rzecz. Chodzi o to, aby uciec z regulacją na inny zakres.

Jeśli problem występuje na godzinie "8" to zastosowanie rezystorów powoduje iż tą samą głosność

będziemy mieć na godzinie "9" czy "10" gdzie problem współbieżności jest na tyle mały, że nie zauważalny.

A tak na marginesie , nie fakt ich zamontowania lub nie wskazuje jako cel poprawę współbieżmości , a zamontowanie w tym samym wzmacniaczu dwóch rezystancji o różnych wartościach w kanale L i R , lub jedynie w jednego z nich .

Miałem kilka Audiolabów i kazdym z nich zaobserwowałem takie same wartości rezystancji.

 

Ale jak pisałem poprzednio to nie musi być uzasadnienie ich użycia .

Tak jak pisałem, wielu owe rezystory w swoich Audiolabach zastosowało i każdy sobie chwali eliminacje problemu.

Proponuje przejrzeć jakieś wątki o Audiolabie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nikt... ja pisałem o boczniku i pytałem, czy kolega już to przetestował.

To jest wyjaśnienie , motyw bocznika wprowadziłeś Ty ., nikt wcześniej o tym nie pisał .

Przecież nie w tym rzecz. Chodzi o to, aby uciec z regulacją na inny zakres.

Jeśli problem występuje na godzinie "8" to zastosowanie rezystorów powoduje iż tą samą głosność

będziemy mieć na godzinie "9" czy "10" gdzie problem współbieżności jest na tyle mały, że nie zauważalny.

 

Nadal twierdze , ze nie zmieniłeś w ten sposób współbieżności ( bo ta pozostanie identyczna ) , a przebieg ch regulacji w stosunku do założonej ch potencjometru

Miałem kilka Audiolabów i kazdym z nich zaobserwowałem takie same wartości rezystancji.

To jedynie potwierdza powyższe .

Tak jak pisałem, wielu owe rezystory w swoich Audiolabach zastosowało i każdy sobie chwali eliminacje problemu.

Proponuje przejrzeć jakieś wątki o Audiolabie.

 

To w zasadzie to samo , identyczny skutek uzyskasz obniżając poziom sygnału przed wzmacniaczem , lub czułość stopnia za potencjometrem ( pomijająć oczywiście kwestie wysterowania do poziomu max ) . Ale to nie jest powód aby twierdzić , ze zmieniasz współbieżność potencjometru , a TY jedynie próbujesz go ominąć ustawiając inny kąt na gałce . To jest tak samo losowa zabawa .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

identyczny skutek uzyskasz obniżając poziom sygnału przed wzmacniaczem

tak, ale jak ktos nie ma możliwości tego zrobić?

Ale to nie jest powód aby twierdzić , ze zmieniasz współbieżność potencjometru , a TY jedynie próbujesz go ominąć ustawiając inny kąt na gałce . To jest tak samo losowa zabawa .

ależ jest, bo zwykle większa współbieżność jest na początku.

Wielu to potwierdza, no ale ty upieraj się dalej przy swoim.

Nie mam zamiaru udzielać się w jałowej dyskusji.

Podałem radę. Ktoś skorzysta albo nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki potencjometr siedzi w Audiolabach ale ten za 3.5pln ma na całej długosci sciezki róznice pomiedzy kanałami wiec najprosciej w takim przypadku jest dac rezystor w szereg i wtedy mamy korekcję dla niemal całego zakresu regulacji.

Zalezne wszystko od egzemplaza bo jak ma skopane na początku sciezki to jest raczej w szereg rezystor bardziej trafny. Ale jak jest ońcówka sciezki skopana to będzie to narastać raczej liiowo z okreslonym poziomem błedu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ jest, bo zwykle większa współbieżność jest na początku.

Wielu to potwierdza, no ale ty upieraj się dalej przy swoim.

Nie mam zamiaru udzielać się w jałowej dyskusji.

Podałem radę. Ktoś skorzysta albo nie.

 

Użytkownik sybic edytował ten post dziś, 10:10

 

Chyba chciałeś napisać nie współbieżność .

Aby byla treściwa podaj proszę wartość tej rezystancji , to będzie prościej odpowiedzieć ile to coś zmienia ogólnie , a dopiero potem w czym może pomóc .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chciałeś napisać nie współbieżność .

Aby byla treściwa podaj proszę wartość tej rezystancji , to będzie prościej odpowiedzieć ile to coś zmienia ogólnie , a dopiero potem w czym może pomóc .

To już trzeba dobrać sobie indywidualnie. Zależne jest to od rezystancji potencjometru no i tego jak daleko trzeba uciec.

Nie jest panaceum na tą dolegliwość, ale warto spróbować bo w niektórych przypadkach załatwię sprawę.

Ja mam zmotoryzowanego ALPSA 10k zakres cichego grania mam na godz "11" i żadnych problemów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już trzeba dobrać sobie indywidualnie. Zależne jest to od rezystancji potencjometru no i tego jak daleko trzeba uciec.

 

Proszę bądz konsekwentny, jaką wartość potencjometru stosował Audiolab ( ew charakterystyka - zakladam logarytm ) i jaka była rezystancja jakiej używał ( skoro czasami używal , w celu jak wskazałeś ).

Odesłałeś mnie do instrukcji serwisowej , to podaj te wartości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potek 20k

rezystor od 1 do 3k, ale jak jakiś czas temu rozmawiałem w użytkownikiem Audiolaba, który miał te problemy,

to on użył zdaje się 820 ohm. Zakres mu się przesunął ale problem zniknął.

Wszytko zależy od potencjometru. Niektóre nie wymagają korekty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potek 20k

rezystor od 1 do 3k, ale jak jakiś czas temu rozmawiałem w użytkownikiem Audiolaba, który miał te problemy,

to on użył zdaje się 820 ohm. Zakres mu się przesunął ale problem zniknął.

Wszytko zależy od potencjometru. Niektóre nie wymagają korekty.

 

Czy to są wartości stosowane przez Audiolaba , moim zdaniem nie , poproszę o podanie stosowanych w org , lub napisz , ze nie wiesz .

 

Nie sądzę , aby Audiolab dopuszczał możliwość obciążenia przez regulacje głośności na poziomie 1 k , skoro używał potecjometr 20 k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zaleznie od zainstalowanego danego egzempaerza potencjometru. Ponoć bywaja z rózna skala błędu,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to są wartości stosowane przez Audiolaba , moim zdaniem nie , poproszę o podanie stosowanych w org , lub napisz , ze nie wiesz .

Nie sądzę , aby Audiolab dopuszczał możliwość obciążenia przez regulacje głośności na poziomie 1 k , skoro używał potecjometr 20 k.

Jeszcze nie tak dawno temu miałem 3 Audiolaby, teraz nie mam żadnego, więc nie sprawdzę.

Na 100% rezystory były i różne. Wszystkie miały potek 20k, a każdy z inną głośnością grał na godz "9"

 

może zaleznie od zainstalowanego danego egzempaerza potencjometru. Ponoć bywaja z rózna skala błędu,

Tak własnie. Zakupionego potka się nie zwróci, bo producent się wykpi po powie, że w normie, a użyć trzeba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.