Skocz do zawartości
Trwa aktualizacja silnika forum! Czytaj więcej.. ×
SynSama

Żarówki do końcówki mocy - proszę poradźcie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was.

Zwracam się do Was z prośbą o poradę tyczącą żarówek do końcówki mocy ( podświetlenie "wycieraczek" ).

Czy są jakieś warte polecenia firmy produkujące żarówki ( sklepy je oferujące ? ) w dzisiejszym chińskim świecie ?

Wkurza mnie to, że te zwykłe kupowane w bardziej lub mniej przypadkowych miejscach wystarczają na niecały rok.

Z góry dzięki za podpowiedzi i wszelkie sugestie.

Edytowane przez SynSama

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co z kwestią wymiany na LED? Żarówki dzisiaj to faktycznie może być loteria w dzisiejszym dążeniu do ilości - stawianym ponad jakość...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wkurza mnie to, że te zwykłe kupowane w bardziej lub mniej przypadkowych miejscach wystarczają na niecały rok.

Z góry dzięki za podpowiedzi i wszelkie sugestie.

Kwestia doboru odpowiedniego napiecia i pradu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ponieważ żarówki przepalają się gdy są zimne, można je podłączyć przez jakiś termistor, jeżeli da się dopasować.

Albo jak jest przekaźnik od opóźnionego włączania głośników, to można by to napięcie wykorzystać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widocznie zle je dobierasz.W moim sprzęcie mającym nawet i po 40 lat żarówki są jeszcze fabryczne.A jest ich po kilkanaście w jednym urządzeniu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym poszukał żarówek na wyższe napięcie od nominalnego- będą trochę słabiej świecić, ale ich żywotność znacznie wzrośnie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby jednak już zaproponowane przejście na ledy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro nie ma żadnej propozycji względem nazwy jakiejś solidnej firmy, to chyba faktycznie ledy będą rozwiązaniem. Pytanie tylko o ich trwałość, no i jak je dobrać pod względem napięcia ?

Widocznie zle je dobierasz.W moim sprzęcie mającym nawet i po 40 lat żarówki są jeszcze fabryczne.A jest ich po kilkanaście w jednym urządzeniu.

Nie w tym rzecz. Firma będąca producentem mojej końcówki generalnie ma z tym chyba jakiś problem.

Edytowane przez SynSama

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na jakie napięcie są żarówki, albo inaczej- jakie napięcie jest w obwodzie zasilania żarówek?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

28V - żarówki. Jeśli chodzi o napięcie w obwodzie, to nie mam pojęcia ;-)

Edytowane przez SynSama

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cholerka, wysoko. Możnaby pokombinować- wstawić po drodze, w obwód np 7818 i dać żarówki na 24V.

Albo od razu przejść na szeroko rozpraszające światło ledy- wtedy wystarczy tylko dobrać rezystor do napięcia i ok.

Dla białego leda 20ma R wyjdzie na oko w granicach 2-3 kohm, ja dałbym w górnej połowie zakresu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie wysoko, dlatego ogólnie i wybór nie za duży. Stąd pomysł poszukania żarówek lepszej jakości, ale chyba bez szans. W każdym razie dzięki za wszelkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jakie to żarówki? Może coś z przemysłówki by się znalazło?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takie jakieś małe, jak to żarówki.

Sądzisz, że jak tak powiem, magazynier będzie wiedział, czego szukać???

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sądzisz, że jak tak powiem, magazynier będzie wiedział, czego szukać???

:-))))) Sądzę, że nie będzie wiedział. Nie mam teraz takiej żarówki na wierzchu,żeby móc ją opisać :-)

To żarówka 28V 60mA.

Co do reszty to już mniej ważne. Czy ma wąsy, czy nie, bo to zawsze można skrócić lub odwrotnie, dolutować drucik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kwestia doboru odpowiedniego napiecia i pradu

większość współczesnych fatalnie wykonanych żarówek , robi zwarcie - a nie przepala sie

jeśli w środku bańki jest okopcenie - białe bądz czarne - to znaczy że , żarówka przy oprawce wpuścliła do środka potiewtrze , i zrobiła zwarcie , bez względu na napięcie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wymiana zarowek na Led to nie taka prosta sprawa, dyfuzory nie sa przystosowane do rozpraszania punktowego zrodla swiatla,

jesli juz zdecydujesz sie na ledy to najpierw ustal jakie masz napiecie AC czy DC, jeśli AC to musisz dobudowac maly mostek prostowniczy i kondensator, a jesli napiecie faktycznie wynosi ok 28V to nie obejdzie sie rowniez bez stabilizatora napiecia aby nie tracic zbyt duzo mocy na rezystorach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie poczytałem troszkę o ledach i chyba odpuszczę.....

Dzięki wszystkim za wpisy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi