Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki SUBWOOFER do stereo - temat zbiorczy


tomakl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Najczęściej porównywalne że Sobą są amplitunery ze wzmacniaczami w podobnej cenie. Taka prawda, że aby porównać jakościowo te sprzęty powinno się robić różnice w cenie minimum 1:2, na przykład wzmacniacz za 6 tys do ampli za 12 tys. Z głośnikami to wystarczy kolumny stereo i później dedykowane do nich głośniki centralny i surround. Mowa o dobrym zestawie 5.0 a nie porządne fronty i reszta aby była ledwo trzymające się głośniki kupy, aby były. 

Wtedy  dopiero kino ma szansę w jakiś sposób się obronić. 

Dobrym przykładem tutaj może być wzmacniacz arcam sa20 do amplitunera avr20

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, raiwan napisał:

na przykład wzmacniacz za 6 tys do ampli za 12 tys.

?!

Dokładnie pokazałeś i sam to dobrze wiesz widocznie, że w tym samym budżecie stereo będzie lepsze. 

Jak się ktoś nagle decyduje podwoić budżet to przecież będzie szukał lepszego wzmaka stereo do muzyki, a nie nagle stwierdzi że wyda 2x więcej kasy żeby mieć na podobnym poziomie amplituner do stereo. 

Inna sprawa Jak się ktoś decyduje na 5.1...wiadomo. 

Nie wiem skąd taka moda na ampli do stereo, sam takich znam, ale kto komu zabroni? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Ajothe napisał:

Jak się ktoś nagle decyduje podwoić budżet to przecież będzie szukał lepszego wzmaka stereo do muzyki, a nie nagle stwierdzi że wyda 2x więcej kasy żeby mieć na podobnym poziomie amplituner do stereo. 

Tak to mozna ciagnac bez konca. Jezeli ktos chce dobre stereo to kupi wzmacniacz stereo w zalozonym budzecie, jak ktos chce dobre 5.1 to kupi amplituner w zalozonym budzecie. 

Nie ma co gadac co jest lepsze bo to bez sensu. Przeciez wiadomo ze wzmacniacz stereo bedzie lepszy w stereo a amplituner bedzie lepszy w 5.1 bo wiadomo ze wzmacniacz stereo takiej opcji nie ma.

Kupowanie amplitunera dla trzech czy czterech koncertow nie ma sensu i wtedy faktycznie stereo bedzie lepszym wyborem, ale jak ktos ma jakas kolekcje muzyki wielokanalowej a do tego oglada filmy i lubi dzwiek przestrzenny to wzmacniacz stereo bedzie troche nie na miejscu.

Wiem ze zaraz ktos napisze ze jemu to stereo do wszystkiego wystarcza i nic mu nie brakuje, ale to taka troche gowno prawda. Mam jedno i drugie i pomimo tego ze zestaw 5.1 mam mniej wyrafinowany od stereo to czasami wole sobie wlaczyc koncert czy film wlasnie w 5.1 bo doznania sa zupelnie inne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stereo, żeby mieć efekty dźwięku przestrzennego i głos centralnie w miejscu obrazu, słuchacz musi siedzieć idealnie po środku między kolumnami w  odpowiedniej odległości i wysokości. Do tego pomieszczenie też musi spełniać wszystkie odpowiednie warunki, żeby nie zakłócić przekazu. 

W kinie gdziekolwiek się siedzi to dźwięk zawsze będzie tam gdzie obraz, tak samo dźwięk przestrzenny, może bardziej z lewej lub prawej strony, ale efekt się utrzyma. Nie ważne, czy się leży, czy stoi czy siedzi, nie ważne pod jakim kątem jest głowa i czy z tyłu są jakieś przeszkody, czy ich nie ma... 

Chciałem zostać przy stereo, ale często wygodnie układając się na kanapie wnerwiało mnie to na maksa, że obraz jest na środku a lektor mówi coś z prawej lub lewej strony pokoju... Tak samo z muzyką. Efekt stereo i dźwięku przestrzennego szlag trafiał. A siedzieć cały czas w tym samym miejscu przez cały film... 

Kino to też wygoda. Mając dobrej klasy amplituner i głośniki jest dobrze w stereo i kinie. 

W stereo najbardziej irytujące jest to, że żeby było dobrze to trzeba spełniać mnóstwo wymogów. Wystarczy coś nie tak i już nie ma efektu. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, raiwan napisał:

Może uderzyć w inne kolumny po prostu?

Do Twojego opisu idealnie pasuje sub. Czy będziesz zadowolony? Na to pytanie nie odpowie nikt - musisz sprawdzić. Pojawia się jeden problem: suba musisz sobie sam wyregulować, a po wydaniu sporej sumki, bardzo będziesz chciał go słyszeć i pewnie przesadzisz, efekt będzie mizerny. A prawidłowo wyregulowany sub gra tak, jakby go nie było. Najlepiej określił to kumpel "ale te Twoje monitorki mają zaje.sty bas, a teraz włącz suba".

24 minuty temu, raiwan napisał:

Chciałem zostać przy stereo

To w końcu mówimy o 2.0/2.1 czy 5.0/5.1?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, raiwan napisał:

W stereo najbardziej irytujące jest to, że żeby było dobrze to trzeba spełniać mnóstwo wymogów. Wystarczy coś nie tak i już nie ma efektu. 

Czytając Twoje wpisy dochodzę do wniosku, że stereo nie jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, przynajmniej na razie, na tym etapie rozwoju hobby. 

Myślę, że w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zostać z dotychczasowym sprzęcie i zrobić sobie porządne DSP. Ewentualnie dokupić jeszcze suba. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo kanałów tv, youtube i tak jest w stereo. W ampli można sobie przełączać w tryb 5.0 bez problemu nawet jak sygnał jest w stereo, ale to pewnie większość wie 🙂 Muzyki lubię słuchać w stereo. Tamto napisałem odnośnie tego co mnie skłania do pozostania przy kinie. Więcej czasu i tak spędzam oglądając tv. Moje hobby to raczej dobrej jakości dźwięk niż słuchanie muzyki 😉 ale tak chyba ma większość bo nie kupuje się drogiego sprzętu tylko żeby usłyszeć swoje ulubione utwory, ale głównie po to żeby usłyszeć je w lepszej jakości oraz wyciągnąć kilka szczegółów więcej 😁

Tak samo w filmach. Dużo bardziej wciąga ten sam film kiedy jest dobrej klasy dźwięk niż słabszej. Lepiej usłyszeć padający deszcz dookoła siebie niż tylko szum jakiś przed sobą. Skrzypienie  w horrorach za plecami też daje większy efekt niż podobny pisk z przodu. 

Jeden z lepszych efektów przestrzennych tylko w trybie 5.0 słyszałem w filmie Riddick kiedy stworki latały nad moja głowa po metalowym dachu 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szymon1977 napisał:

A prawidłowo wyregulowany sub gra tak, jakby go nie było

Musi byc jeszcze prawidlowo ustawiony w pomieszczeniu, najlepiej miedzy kolumnami bo inaczej jest latwy do zlokalizowania jako odrebne zrodlo dzwieku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szymon1977 napisał:

Do Twojego opisu idealnie pasuje sub. Czy będziesz zadowolony? Na to pytanie nie odpowie nikt - musisz sprawdzić. Pojawia się jeden problem: suba musisz sobie sam wyregulować, a po wydaniu sporej sumki, bardzo będziesz chciał go słyszeć i pewnie przesadzisz, efekt będzie mizerny. A prawidłowo wyregulowany sub gra tak, jakby go nie było. Najlepiej określił to kumpel "ale te Twoje monitorki mają zaje.sty bas, a teraz włącz suba".

To w końcu mówimy o 2.0/2.1 czy 5.0/5.1?

No właśnie chce uzyskać jak najlepsze stereo używając amplitunera 😉 Stąd mam Arcama a nie inne cuda

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zostań przy dźwięku przestrzennym. Rozważ DSP lub zmianę kolumn na takie które lepiej wpasują się w Twoje oczekiwania oczywiście kolumny lepszej klasy niż masz teraz. Pisałeś o Dynaudio, może to jest dobry trop? Jeżeli w przyszłości zmienisz zdanie to spokojnie sprawdzą się w stereo. 

2 minuty temu, raiwan napisał:

No właśnie chce uzyskać jak najlepsze stereo używając amplitunera. Stąd mam Arcama a nie inne cuda 😉

Dokup do tego Arcama najlepsze kolumny na jakie Cię stać. Co jest źródłem w Twoim systemie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W muzyce pliki flac z serwera, później tidal, lubię słuchać muzyki z youtube ze składanek no i później filmy, czyli tv 

Najlepiej chyba jak poszukam w recenzjach kolumn, które schodzą bardzo nisko na wykresie a nie tylko w opisie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, raiwan napisał:

W muzyce pliki flac z serwera, później tidal, lubię słuchać muzyki z youtube ze składanek no i później filmy, czyli tv

Jeżeli wszystko idzie z serwera czy kompa to pomyślał bym jeszcze o jakimś dacu. 

 

21 minut temu, raiwan napisał:

Najlepiej chyba jak poszukam w recenzjach kolumn, które schodzą bardzo nisko na wykresie a nie tylko w opisie.

Jaki miałbyś budżet na kolumny? Nowe czy używane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

Jeśli do wzmacniacza NAD C375 podepnę zewnętrzną końcówkę do pre out 2 z potencjometrem i stłumię poziom sygnału dla HF w kolumnach, jeśli wykorzystam takie właśnie połączenie Bi-amping, uzyskałby wrażenie mocniejszego basu? 
Czy nie będzie to przypominało funkcji loudness? Nie lubię głośno słuchać muzyki, więc i basu względem średnicy jest jakby mniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, raiwan napisał:

Używane, do 6 tysięcy jakoś. Są fajne akurat Dynaudio Focus 260

Brać i spróbować posłuchać jeszcze z jakimś dacem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pancerek napisał:

Mam pytanie.

Jeśli do wzmacniacza NAD C375 podepnę zewnętrzną końcówkę do pre out 2 z potencjometrem i stłumię poziom sygnału dla HF w kolumnach, jeśli wykorzystam takie właśnie połączenie Bi-amping, uzyskałby wrażenie mocniejszego basu? 
Czy nie będzie to przypominało funkcji loudness? Nie lubię głośno słuchać muzyki, więc i basu względem średnicy jest jakby mniej.

Tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pancerek napisał:

Mam pytanie.

Jeśli do wzmacniacza NAD C375 podepnę zewnętrzną końcówkę do pre out 2 z potencjometrem i stłumię poziom sygnału dla HF w kolumnach, jeśli wykorzystam takie właśnie połączenie Bi-amping, uzyskałby wrażenie mocniejszego basu? 
Czy nie będzie to przypominało funkcji loudness? Nie lubię głośno słuchać muzyki, więc i basu względem średnicy jest jakby mniej.

Nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie, jeśli można zmienić poziom sygnału dla HF lub LF w zależności od sposobu podłączania? Pomijam sensowność takiego rozwiązania w kontekście omawianych tu zagadnień, ale czy nie jest tak, że jeśli zmieniamy proporcje jakichś składników tworzących całość, jeden z nich staje się bardziej lub mniej czytelny, wyrazisty, intensywny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, pancerek napisał:

Dlaczego nie,

 Po prawdzie to

3 godziny temu, BlueDot napisał:

Tak

Czyli

2 godziny temu, szymon1977 napisał:

Nie

Bo zadziała, ale efekt będzie inny niż oczekujesz. 

5 godzin temu, pancerek napisał:

Czy nie będzie to przypominało funkcji loudness?

Nie, loudness to podbicie dołu, a Ty podbijesz dół i środek, więc efekt będzie zupełnie inny.

43 minuty temu, pancerek napisał:

Pomijam sensowność takiego rozwiązania w kontekście omawianych tu zagadnień

Rozwiązanie jest bezsensowne, bo wystarczy zrobić tak, by za 5zł uzyskać podobny efekt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, pancerek napisał:

Mam pytanie.

Jeśli do wzmacniacza NAD C375 podepnę zewnętrzną końcówkę do pre out 2 z potencjometrem i stłumię poziom sygnału dla HF w kolumnach, jeśli wykorzystam takie właśnie połączenie Bi-amping, uzyskałby wrażenie mocniejszego basu? 
Czy nie będzie to przypominało funkcji loudness? Nie lubię głośno słuchać muzyki, więc i basu względem średnicy jest jakby mniej.

Jeżeli ściszysz wysokie to Ci średnica i tak zostanie głośniej. Zepsuje to cały przekaz. Najlepiej jakbyś miał regulację basu i podkręcił go trochę. Albo odwrotnie podłącz końcówkę pod LF i dał głośniej, wtedy podkręcisz bas. Tylko pytanie, czy HF jest tylko do samych wysokich? To są kolumny 3 czy 2 drozne? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, szymon1977 napisał:

 Po prawdzie to

Czyli

Bo zadziała, ale efekt będzie inny niż oczekujesz. 

Nie, loudness to podbicie dołu, a Ty podbijesz dół i środek, więc efekt będzie zupełnie inny.

Rozwiązanie jest bezsensowne, bo wystarczy zrobić tak, by za 5zł uzyskać podobny efekt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ten rezystor na wysokich to nie powinien być przed głośnikiem za zwrotnica? Przed zwrotnica to tak raczej do głośnika basowego się daje, żeby regulować poziom. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, raiwan napisał:

Ten rezystor na wysokich to nie powinien być przed głośnikiem za zwrotnica? Przed zwrotnica to tak raczej do głośnika basowego się daje, żeby regulować poziom. 

Ja się nie znam, znalazłem tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

48 minut temu, raiwan napisał:

Albo odwrotnie podłącz końcówkę pod LF i dał głośniej, wtedy podkręcisz bas.

Głośniej LF czy ciszej HF? Na jedno wychodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, pancerek napisał:

Dwudrożne, więc faktycznie nie jest chyba niczym uzasadniona taka kombinacja.

To jedynie pozostaje postawić kolumny bliżej tylnej ściany jak jest bas reflex lub nawet bliżej narożnika pomieszczenia. Wzmocni na pewno to najniższe, ale pytanie na ile nie popsuje reszty. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, że pytanie na ile nie popsuje. U mnie akurat wzmacnia. Tak też jest często w instrukcjach od subwooferów, że jak się postawi w rogu to wzmocni najniższe, ale też może i za bardzo powodując dudnienie i inne niechciane. 

To może postawić w rogu, ale zatkać bas reflex. Trzeba kombinować. 

Ja mam teraz z przymusu tak, że jedna kolumna stoi w rogu a druga na środku salonu. Inaczej mieć nie dam rady. Zrobiłem tak, że ta w rogu ma zatkany br a ta na środku otwarty i tak jest idealnie. Kolumny stoją 28 cm od tylnej ściany. Nic nie buczy, nic nie huczy a ta w rogu wzmacnia ładnie najniższe 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym tu wcale nie szufladkował amplitunerów i wzmacniaczy pod kątem ceny.

Przykładowo amplituner kina domowego Denona czy Yamahy za 10 000 zł nie zagra tak jak wzmacniacz stereo za 5000

Ale Arcam za 10000 zagra spokojnie na poziomie wzmacniacza za 5000 czy nawet 7000.

Są firmy które produkują amplitunery kina domowego stawiając na jakość wyjściowego sygnału audio na przykład kosztem ilości kanałów czy ilości złącz.

Natomiast wróćmy do kwestii subwooferów bo o tym jest ten wątek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Ale Arcam za 10000 zagra spokojnie na poziomie wzmacniacza za 5000 czy nawet 7000.

Wraz z reklamami Arcam-a przybywa tych, co się na nich przejechali - tyle w kwestii poziomu wzmacniaczy i amplitunerów tej marki.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arcam uwielbia robić problemy przy użytkowaniu w kwestii obsługi i oprogramowania. Z dźwiękiem rzadko mnie zawodzi. 

Co do subwooferów to się zastanawiam, czy nie lepiej samemu zbudować subwoofer i podpiąć go pod końcówkę, która będzie podłączona pod wyjście sub w amplitunerze. Są końcówki co też mają możliwość przesunięcia facy o 180 stopni i regulacja głośności. Takie dwa subwoofery 26 cm robiły by robotę. 

Plusem tego jest to, że można kupić głośniki pasujące do reszty. Minusem to poświęcenie dużo czasu na zbudowanie obudów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.