Jump to content
ciechu

Jaki Bias ustawić Tungsol 6550

Recommended Posts

Witam i mam pytanie Jaki Bias ustawić we wzmacniaczu Cayin A55TP W instrukcji podają 0,35 v ale do lampy kt88 ja mam wymienione Tungsole 6550 i tam czytam że około 0,4 i tak miałem ustawione ale teraz ustawiłem na 0,35 v Czy te ustawienia zmieniają dźwięk lub są jakieś sugerowane Może ktoś ma jakieś doświadczenie

10 godzin temu, Pio-Maj napisał:

Im niższe ustawienie biasu,tym więcej niskich tonów

nie tak do końca, raczej gaśnie góra i wydaje się przez to więcej basu ale to poniżej wartości 0,25V

Ja nigdy nie ustawiam powyżej 0,30v dlatego że przy głośniejszym słuchaniu wzmacniacz szybko wchodzi w przester,  i się "wydziera" Przy ustawieniu poniżej 0,30 jest swobodniej, i lampy mają zapas na większą dynamikę, tak jest u mnie, takie mam doświadczenia i polecam wypróbować.

Edited by Aleko

No tak , rzeczywiście góra się zwija przy niskim.Metodą ,, na ucho '' ustawiłem na 0.38 , wydaje się być optymalnie. Myślę , że na ostateczną charakterystykę brzmienia ma też wpływ reszta toru.

Sam już nie wiem, producent mojego Janka zalecał bias 0.55 V - 0.6 V, teraz mam 6550 zamiast KT88, a to lampy, które są dla siebie odpowiednikami. W wątku chyba mojego wzmacniacza ktoś, kto zapewne znał się na tym znacznie lepiej ode mnie wspomniał, że schodzenie poniżej 0.45 jest bez sensu i ja akurat zmieniając głośniki sprawdziłem u siebie wartości pomiędzy 0.45 a 0.50 i czuć różnicę i jest jaśniej zdecydowanie dla mnie na 0.5 V - poniżej 0.45 V nie schodziłem, bo na moich Sansui pewnie to nie wpłynie pozytywnie, owszem lampy dłużej wytrzymają ale bardziej zamuli.

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka

Mam A55TP( również Tungsole 6550) , Grzesiek z 16hz sugeruje trzymać dla 6550 0,35-0,47mV, a dla KT88 0,3-0,35mV. Ja mam 0,4 i jest dobrze, lampy nie nadwyrężone, gram ponad dwa lata i nic się złego nie dzieje:)

Cześć,

Panowie mam pytanie o lampy TS 6550 we a55tp

Jak wygląda getter w waszych lampach mocy po ok 1200-1500h grania?

U mnie po ok 1,5 roku eksploatacji jest biało-siwa otoczka dookoła gettera, a  bias lamp ustawiany normalnie na ok 0,4V nie trzyma parametrów dłużej niz 2 - 3 dni co jest już słyszalne w degradacji jakości dźwięku...

Różnice sięgają nawet 20%...

Przełączenie wtedy  wzmacniacza z trybu ultralinearnego w triodowy generuje bardzo głośny trzask w głośnikach co jest zjawiskiem mocno niepokojącym.

Po rozmowie ze sklepem z Kielc dowiedziałem się, że żywotność tych lamp jest szacowana na ok 2500h, a wspomniana otoczka jest normalnym zjawiskiem wypalania gazów we eksploatacji lamp...

Ciekaw jestem waszych spostrzeżeń w tym temacie.

W dniu 21.04.2019 o 22:17, Frantz2 napisał:

Przełączenie wtedy  wzmacniacza z trybu ultralinearnego w triodowy generuje bardzo głośny trzask w głośnikach co jest zjawiskiem mocno niepokojącym.

Nie znam a55tp i nie czytałem jego instrukcji ale w instrukcji do mojego Yaqina wyraźnie piszą, że przełączanie z trybu U na T musi być wykonywany przy wyłączonym zasilaniu.

W dniu 21.04.2019 o 22:17, Frantz2 napisał:

Cześć,

Panowie mam pytanie o lampy TS 6550 we a55tp

Jak wygląda getter w waszych lampach mocy po ok 1200-1500h grania?

U mnie po ok 1,5 roku eksploatacji jest biało-siwa otoczka dookoła gettera, a  bias lamp ustawiany normalnie na ok 0,4V nie trzyma parametrów dłużej niz 2 - 3 dni co jest już słyszalne w degradacji jakości dźwięku...

Różnice sięgają nawet 20%...

Po rozmowie ze sklepem z Kielc dowiedziałem się, że żywotność tych lamp jest szacowana na ok 2500h, a wspomniana otoczka jest normalnym zjawiskiem wypalania gazów we eksploatacji lamp...

Ciekaw jestem waszych spostrzeżeń w tym temacie.

Cześć,

normalne to nie jest. Mam też te lampy w A55TP. Ja sprawdzam bias co kilka miesięcy jak mi się przypomni i są bardzo małe różnice. Jak będę miał chwile co cyknę Ci zdjęcie jak wyglądają lampy po ponad dwóch latach u mnie. 

Jeśli chodzi o przełączanie trybów to u mnie jest piknięcie , ale nie jakieś głośne.