Skocz do zawartości
IGNORED

PMA720AE Potencjometr siły głosu


Deodekabokat
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, W moim wzmacniaczu przy niskim wysterowaniu kanały zaczynają grać nierówno. lewy szybko znika. Przy dużym wysterowaniu jest już OK. Bardzo podoba mi się brzmienie tego wzmacniacza i chciałbym przy nim pozostać. 

Mam możliwości i narzędzia żeby wymienić potencjometr. Już tam kiedyś zaglądałem. PCB jest niestety jednostronne z pianki ale mam super pistolet z odsysaczem i wlutuję go bez odpiekania padów. 

Problem w zamienniku. Kiedyś już do tego się przybierałem i kupiłem identyczny na allegro ALPS. Wyglądał identycznie ale nie nadał się, bo miał inaczej zorganizowane wyprowadzenia, wspólną masę i nie miał odczepu do sterowania Loudnesem. Kompletnie nie pasował.

Na schemacie DENONA ma on oznaczenie 

VR51      00D9430197305 CVV9Y13B503Z

Jeżeli dobrze pamiętam będzie to 50k na kanał. 

Jest dostępny w north cena 110+transport.

 

Wygląda na to że to samo idzie do denona 520 i Maranza 5004, 6003

Druga sprawa to szukając potencjometru natchnąłem się lekturą tego wątku

Gdzie McGyver opisuje jak zwolnić szybkość poprzez dwie diody. Czy w denonie zadziała tak samo?

 

Koś z was może już z tym walczył. Obawy moje są takie że np. ten z north nie będzie miał tego dodatkowego odczepu do sterowania tonem albo coś z wyprowadzeniami, cena nie zachęca.

Dziękuję za pomoc. 

Niżej ścinki ze schematu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Volume board.GIF

Volume motor.GIF

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Deodekabokat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może da radę 'naprawić' ten potencjometr co już tam masz? 

Naprawa mogłaby polegać na tym, aby suwaki, co ślizgają się po (dość szerokiej) ścieżce, w taki sposób lekko wygiąć (mówimy tutaj o przesunięciu rzędu ćwierć milimetra .. pół milimetra), aby ślizgały się po ścieżkę troszeczkę "z boku" względem tego śladu (zużytego), po którym się do tej pory ślizgały.  Być może jest jakiś prześwit na obudowie, że w określonej pozycji kątowej potencjometru będziesz w stanie się jakąś igłą / szpilką tam dostać do środka i lekko przesunąć/dogiąć ten suwak.  Oczywiście czynność należy wykonać w obu sekcjach potencjometru (stereo). 

Zaletą tej metody jest to, że być może się uda. Wtedy buzia jak banan i słuchanie muzyki. 

Wadą tej metody jest to, że być może się nie uda. Wtedy dupość, bladość, no i smutek wielki, bo pozostaniesz bez potencjometru. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd widziałeś?
Już na to wpadłem jak kupiłem ten z allegro. Rozebrałem oba (prosto sie to robi bo tylko dwie zagiete blaszki trzymaja) i do tego nowego ze slizgiem wlacznie włożyłem wyczyszczoną izopropanolem sekcję z węgla od starego. Słaby efekt bo np poprawiło się ze sprzeglem które miało luz ale kanały dalej zostały nierówno.
Problem pojawił się po zakupie dnp730 bo zaczęło być w domu dużo muzyki w backgroundzie i cicho nawet całe noce i stara wada dała o sobie znać. A że człowiek jest perfekcjonistą to cierpi. Korygowanie balansem nie ma sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jestem pewien i nawet podejrzewałem przekaźnik więc tą płytkę na której siedzi potencjometr wydłubał m z wtyczki piny i zamieniłem miejscami żeby lewy kanał stał się prawy a prawy stał się lewy czyli zrobiłem Crossa na tej małej płytce i to wyciszenie z lewego kanału przyniosło się na prawy więc jestem pewien że jest to potencjometr

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienione, dostawa z north dwa dni do paczkomatu. Kanały grają równo. Kiepskiej kakości zamiennik, nie jest to już alps i jest lekki luz na sprzęgle no ale kanały grają równo, rzadko reguluję pokrętłem, głownie pilotem. Do wylutowania użyłem rozlutownicy bo niestety ten lamiat to pianka jednostronna, a że miałem dostęp do takiego narzędzia to szkoda było by nie użyć. Obyło się bez odpieczonych padów.

Do tego zastosowałem patent od McGyver z diodami. Niestety nie było żadnego elementu w szereg do motoru więc nie obyło się bez przedrapania ścieżki motoru, zamontowałem zwykłe dwie diody SMD o spadku 0,5V  i zgodnie z radą około 1A złożone na kanapkę i motor teraz kręci zdecydowanie wolniej, zwłaszcza że zakres użytkowy dla tego potencjometru to jakieś 80÷90° i teraz można łatwiej doregulować głośność. Dzięki @McGyver  za protip. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Deodekabokat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit. 

Dodam że kontaktowałem się z serwisem w sprawie wymiany, opisałem objawy i zapytałem ile będzie kosztowała wymiana potencjometru, bo jeszcze wtedy nie miałem informacji o dostępności zamiennika. Otrzymałem w odpowiedzi że to serwis zadecyduje co jest do wymiany i na podstawie opisu nie mogą powiedzieć i potwierdzić ceny naprawy, przyjęcie sprzętu do serwisu to 150pln. Oczywiście rozumiem podejście bo nawet taki pma730 w mojej ocenie, co może niektórych rozśmieszy, to nie sprzęt do wyciągania gwoździ ze ściany. Do tego w mojej ocenie są aplitunery kina domowego o mocach zyliardów watów gdzie tor analogowy zaczyna się gdzieś przy końcówce mocy, które kupuje się na większe waty ilości wyjść wejść głośników zapominając zupełnie o dzwięku. Zastanawia mnie tylko co ma zrobić ktoś kto lubi swojego denona a natura wyposażyła go takimi uszami że nie musi mieć sprzętu (chociaż umówmy się chciałby) za kilkadziesiąt tysięcy i zostaje z problemem gdzie wymiana potencjometru prawdopodobnie równa się wartości tego sprzętu. Ani to naprawiać ani wyrzucić. Na szczęście niektórym dar słuchu trochę przeszedł na ręce i da się czasami z waszą pomocą coś wygmerać w swoim sprzęcie.

Pozdrawiam. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wszystko tak działa. Nie warto naprawiać pralki ,lodówki , telewizora więc trudno się dziwić że koszty serwisowania audio są podobne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.