Jump to content
kecaj65

potencjometr w Taga Harmony

Recommended Posts

Mam 3-letni wzmacniacz hybrydowy Taga Harmony HTA700B, niestety, po pół roku użytkowania potencjometr "trzeszczy", źle rozdziela kanały itp itd nie da się użytkować...czy wymieniał ktoś sam taki potencjometr? lub inne wyjście z sytuacji???

Ja wymieniałem. Inne wyjście z sytuacji??? Trzeba zamontować nowy potencjometr. No chyba, że obecny trzeszczy dlatego, że jest brudny w środku. Wtedy trzeba go wyczyścić. 🙂

3 godziny temu, Kapstan_Biasu napisał:

Ja wymieniałem. Inne wyjście z sytuacji??? Trzeba zamontować nowy potencjometr. No chyba, że obecny trzeszczy dlatego, że jest brudny w środku. Wtedy trzeba go wyczyścić. 🙂

Wymieniałeś samodzielnie, czy oddałeś fachowcom (jaki koszt razem z potencjometrem?)...wyczytałem, że większość ludzi która kupiła ten wzmacniacz ma właśnie problemy z tym potencjometrem, mi zaczął trzeszczeć po pół roku od kupna (ok. 3lata temu) i tak stoi do teraz, więc czas coś z tym zrobić....( a znasz jakiś sposób na czyszczenie? szukałem w internecie, to spotkałem nawet poradę by go...kilka minut gotować we wrzątku(sic!)...

Edited by kecaj65

Wymieniałem samodzielnie. Koszt uzależniony od jakości nowego potencjometru.

Złe informacje znalazłeś o czyszczeniu potencjometrów. Są do tego odpowiednie preparaty. I tylko je należy stosować.

Kiedyś potencjometry pracowały 20-30 lat bez problemow, dzis trzeszcza po pol roku 🙂

• Thanks 1

Sansui AU-α 907MR, Sony CDP-557ESD, T+A Criterion TCI 3R

youtube.com/user/Mr1Raziel

4 godziny temu, Kapstan_Biasu napisał:

Wymieniałem samodzielnie. Koszt uzależniony od jakości nowego potencjometru.

Złe informacje znalazłeś o czyszczeniu potencjometrów. Są do tego odpowiednie preparaty. I tylko je należy stosować.

...czy ja jako laik dam sobie radę z wymianą??? może dasz jakieś porady? wnioskuję, że wymieniałeś w takim jak ja Taga Harmony HTA-700B...(zdecydowałem się na  wymianę, ponieważ w pół roku nie powinno się tam nic "zadziać")

• Thanks 1

27 minut temu, kecaj65 napisał:

...czy ja jako laik dam sobie radę z wymianą??? może dasz jakieś porady? wnioskuję, że wymieniałeś w takim jak ja Taga Harmony HTA-700B...(zdecydowałem się na  wymianę, ponieważ w pół roku nie powinno się tam nic "zadziać")

Od kiedy w języku polskim, zakładam, że jest to Twój język ojczysty, zdania zaczyna się małą literą? Nie wiem jak innych, ale mnie ta niechlujność zaczyna trochę w... wiać.

"Laikiem" to znaczy, że nigdy nie robiłeś takich napraw, nie umiesz lutować, itd.? Uściślij.

Porady? Popatrz na zdjęcia wnętrza tego wzmacniacza i spróbuj określić, w jaki sposób można zdemontować płytkę drukowaną z potencjometrem. 

Zaznaczenie_001.thumb.jpg.1866c13b38877ae232f84c4e669d3c5b.jpg

Albo odkręć cztery wkręty i obejrzyj wnętrze Twojego wzmacniacza.

Będziesz potrzebował porządnej lutownicy, najlepiej grzałkowej z grotem o promieniu 1,5mm lub płaskim o szer. 2mm. Odsysacza do lutowia, samego lutowia czyli tinolu czyli stopu lutowniczego Sn60Pb40. Topnika w żelu, który będzie pomocny przy wylutowywaniu obecnego potencjometru.

Narzędzi do prac mechanicznych, dobrego oświetlenia i miejsca do działania. 

Nie wymieniałem potencjometru w takim wzmacniaczu, ale masz chyba szczęście, bo potrzebujesz potencjometru bez odczepu do układu "loudness".

Edited by Kapstan_Biasu

1 godzinę temu, Kapstan_Biasu napisał:

Od kiedy w języku polskim, zakładam, że jest to Twój język ojczysty, zdania zaczyna się małą literą? Nie wiem jak innych, ale mnie ta niechlujność zaczyna trochę w... wiać.

"Laikiem" to znaczy, że nigdy nie robiłeś takich napraw, nie umiesz lutować, itd.? Uściślij.

Porady? Popatrz na zdjęcia wnętrza tego wzmacniacza i spróbuj określić, w jaki sposób można zdemontować płytkę drukowaną z potencjometrem. 

Zaznaczenie_001.thumb.jpg.1866c13b38877ae232f84c4e669d3c5b.jpg

Albo odkręć cztery wkręty i obejrzyj wnętrze Twojego wzmacniacza.

Będziesz potrzebował porządnej lutownicy, najlepiej grzałkowej z grotem o promieniu 1,5mm lub płaskim o szer. 2mm. Odsysacza do lutowia, samego lutowia czyli tinolu czyli stopu lutowniczego Sn60Pb40. Topnika w żelu, który będzie pomocny przy wylutowywaniu obecnego potencjometru.

Narzędzi do prac mechanicznych, dobrego oświetlenia i miejsca do działania. 

Nie wymieniałem potencjometru w takim wzmacniaczu, ale masz chyba szczęście, bo potrzebujesz potencjometru bez odczepu do układu "loudness".

Postawienie trzech kropek traktowałem jako kontynuację, rozwinięcie rozmowy (wątku) więc mogłem zacząć małą literą...ale (jak widzisz-też małą literą) widocznie szukasz dziury w całym, a szkoda...tak, czy inaczej, dziękuję za rady. PS. Zamiast "wylutowywaniu" ja użyłbym bardziej poprawnej wersji - odlutowywanie...(Jak widzisz, każdy każdemu znajdzie błędy, ale są one tak mało istotne w omawianym temacie, że przymknąłbym na to oko). Wracając do tematu : sam nie poradzę sobie z tym...

• Thanks 1

Tak, tak, szukam dziury w całym. 

Wlutować element w płytkę drukowaną, wylutować element z płytki. 

Dolutować wyprowadzenie elementu do wyprowadzenia drugiego elementu, odlutować wyprowadzenie. 

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale Wikipedia kłamie.

Powodzenia.

Edited by Kapstan_Biasu

Najbardziej prymitywny sposób to napsikaj do środka potka KontaktPR.

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

3 minuty temu, artw napisał:

Najbardziej prymitywny sposób to napsikaj do środka potka KontaktPR.

Nie wiem czy widziałeś jak wygląda Taga Harmony o której mówimy...trudno bez rozkręcania cokolwiek tam wcisnąć, chyba że masz na myśli rozkręcanie (otwieranie) wzmacniacza...ale mnie się wydaje, że to wadliwy potencjometr, słuchałem mało, może funkcjonował...hmmm...150 godzin czynnego słuchania....a "kręcenia" potencjometrem to by było około 100 razy (głośniej-ciszej)...

to rozkręć, potencjometru też nie wymienisz bez rozkręcania.

A czy Ty się na tym znasz ,że Ci się wydaje?

Kontakt spray kosztuje 5 zł, bardziej niż jest nie zepsujesz, co za problem spróbować prostego , zdroworozsądkowego a nieaudiofilskiego sposobu 

Edited by artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

3 godziny temu, artw napisał:

to rozkręć, potencjometru też nie wymienisz bez rozkręcania.

A czy Ty się na tym znasz ,że Ci się wydaje?

Kontakt spray kosztuje 5 zł, bardziej niż jest nie zepsujesz, co za problem spróbować prostego , zdroworozsądkowego a nieaudiofilskiego sposobu 

Oczywiście, że się nie znam...ale przez pół roku nie mógł chyba "zaśniedzieć-czy tam pokryć się jakimś syfem"...więc rozważam wymianę na nowy...aczkolwiek sprawdzę  sposób z tym "kontakt spray"...dzięki.

• Haha 1

Jak już zdejmiesz dolną pokrywę...to zlokalizuj mniej więcej w tym miejscu

Zaznaczenie_001.jpg.4042b6bf800d701fcb7faea1508cc97d.thumb.jpg.4b08ecb71c7d775c515b468ca30f18d0.jpg

...oczywiście na tym zdjęciu tego nie widać, bo zasłania płytka, prawdopodobnie zieloną kostkę wlutowaną w płytkę...jeśli ona będzie zielona istotnie, to masz pecha, bo takie potencjometry są dość szczelne i dotarcie środka czyszczącego ścieżek do oporowych i ślizgaczy będzie bardzo utrudnione...poza tym, czyszczenie ma za zadanie wypłukanie z wnętrza potencjometru wszelkich "śmieci" usuniętych z elementów znajdujących się w środku...w przeciwnym razie, wewnątrz zrobi się breja i czyszczenie będzie nieskuteczne...po pewnym czasie objawy powrócą...no i jeszcze może być tak, że powstały "zimne" luty na wyprowadzeniach potencjometru.

2 godziny temu, Kapstan_Biasu napisał:

Zaznaczenie_001.jpg.4042b6bf800d701fcb7faea1508cc97d.thumb.jpg.4b08ecb71c7d775c515b468ca30f18d0.jpg

...oczywiście na tym zdjęciu tego nie widać, bo zasłania płytka, prawdopodobnie zieloną kostkę wlutowaną w płytkę...jeśli ona będzie zielona istotnie, to masz pecha, bo takie potencjometry są dość szczelne i dotarcie środka czyszczącego ścieżek do oporowych i ślizgaczy będzie bardzo utrudnione...poza tym, czyszczenie ma za zadanie wypłukanie z wnętrza potencjometru wszelkich "śmieci" usuniętych z elementów znajdujących się w środku...w przeciwnym razie, wewnątrz zrobi się breja i czyszczenie będzie nieskuteczne...po pewnym czasie objawy powrócą...no i jeszcze może być tak, że powstały "zimne" luty na wyprowadzeniach potencjometru.

Co prawda mam inny model wzmacniacza (HTA-700B), ale wyjaśniłeś jasno o co chodzi...za wymianę się nie wezmę, ale wyczyścić oczywiście spróbuję. (mam nadzieję, że w Pile kupię gdzieś ten spray). Dziękuję za poświęcony mi czas.

3 godziny temu, kecaj65 napisał:

za wymianę się nie wezmę, ale wyczyścić oczywiście spróbuję

Czyszczenie jest trudniejsze niż wymiana. 
Chyba że zamierzasz tylko napsikać preparatu do potka przez dziurę (co faktycznie może doraźnie pomóc), ale to żadne czyszczenie.

Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie. John Acton

www.valvencore.pl

3 godziny temu, McGyver napisał:

Chyba że zamierzasz tylko napsikać preparatu do potka przez dziurę (co faktycznie może doraźnie pomóc), ale to żadne czyszczenie.

Jeżeli uda mi się kupić w Pile ten spray - - spróbuję czyszczenie...w innym wypadku poszukam kogoś, kto będzie miał większą wiedzę ode mnie i mi wymieni...ale na chwilę obecną nie narzekam, nauczyłem się słuchać poprzez słuchawki bezpośrednio z CD i mogę zarekomendować Słuchawki Creative Aurvana Platinum...jakoś tak "więcej" słyszę niż z kolumny castle knight 2...może z uwagi na mało akustyczny pokoik w którym słuchałem...

oryginalny potencjometr + wymiana powinna zamknac sie w 100zl i zrobi to nawet malo kumaty serwisant i ta droga radze isc, nie psikaj bo i tak pomoze tylko na klilka dni a jedynie usyfisz cala obudowe i plytke a w perspektywie lat zniszczeniu ulegna elementy plastikowe i sciezki.

Sansui AU-α 907MR, Sony CDP-557ESD, T+A Criterion TCI 3R

youtube.com/user/Mr1Raziel

34 minuty temu, SynSama napisał:

Tak, to jest specjalność owego pana :-))))

No, no....dzięki temu masz okazję do palnięcia błyskotliwym tekścikiem....buahahahahaha...:-)))))))))))))))))))...bez obrazy oczywiście...my sobie tak tylko żartujemy...a poważnie, to mam nadzieję, że czytasz wszystko i wiesz doskonale, że to nie jest jedyna moja specjalność.

Edited by Kapstan_Biasu

2 godziny temu, Bumpalump napisał:

oryginalny potencjometr + wymiana powinna zamknac sie w 100zl i zrobi to nawet malo kumaty serwisant i ta droga radze isc, nie psikaj bo i tak pomoze tylko na klilka dni a jedynie usyfisz cala obudowe i plytke a w perspektywie lat zniszczeniu ulegna elementy plastikowe i sciezki.

Dzięki za odpowiedź, ale chyba nigdy nie byłeś w Pile...serwisant za wymianę lasera w CD (laser kupiłem ja i mam go do teraz...czeka) chciał 180PLN (sic!)...także rozumiesz??? za te pieniądze w Pile nikt mi tego nie zrobi...

W dniu 28.12.2019 o 13:10, McGyver napisał:

Kupiłem ten spray, płytkę z potencjometrem wymontowałem...przez 2 otwory potencjometra " wpsikałem" chyba połowę pojemnika (robiłem to nad zlewem)...zamontowałem i...nic nie działa???? przed demontażem zrobiłem zdjęcie aby nie pomylić kabelków...odczekałem godzinę, może w tym potencjometrze jeszcze nie wysechł (wyparował) ten płyn czyszczący???...

Pewnie coś urwałeś.

www.valvencore.pl

W dniu 28.12.2019 o 07:13, Kapstan_Biasu napisał:

Rozkręciłem, wymontowałem płytkę wraz z potencjometrem, "otworzyłem" go, wypsikałem sprayem, złożyłem całość i...cisza, przekręciłem lekko potencjometr i...strasznie głośno zagrało, (dobrze, że testowałem na starych słuchawkach)...pokręciłem jeszcze tym potencjometrem i nie trzeszczy, ale jest w takim "dziwnym" położeniu, że robię głośniej kręcąc gałką w prawo, czy też w lewo...poddaję się, przynajmniej na dzisiaj nie wiem o co teraz mu chodzi...

18 godzin temu, kecaj65 napisał:

... "otworzyłem" go, wypsikałem sprayem, złożyłem całość i...cisza, przekręciłem lekko potencjometr i...strasznie głośno zagrało, (dobrze, że testowałem na starych słuchawkach)....

..."otworzyłeś go"... to znaczy?...że otworzyłeś obudowę potencjometru?...jeśli tak, to go pewnie uszkodziłeś przy otwieraniu i "zamykaniu"...

• Like 1

9 godzin temu, Funnykris napisał:

Nie prościej byłoby po prostu oddać do jakiegoś serwisu? Jakbyś zainwestował to może by się udało zrobić na pilota.

Taga Harmony nie jest sterowana pilotem...

33 minuty temu, kecaj65 napisał:
10 godzin temu, Funnykris napisał:

Nie prościej byłoby po prostu oddać do jakiegoś serwisu? Jakbyś zainwestował to może by się udało zrobić na pilota.

Taga Harmony nie jest sterowana pilotem...

A jaki problem dorobić takie sterowanie?

www.valvencore.pl

14 minut temu, McGyver napisał:

A jaki problem dorobić takie sterowanie?

Jakbym zmieniał potencjometr to tylko na sterowany. Więcej zabawy i koszt pilota ale zleciłbym to komuś i tyle. 

1 minutę temu, Funnykris napisał:

koszt pilota

Nie tylko. Musi być układ sterownika i "oczko" dla odbiornika sygnałów z pilota. Istnieją gotowe zestawy, jest tu nawet zestaw forumowy.

www.valvencore.pl