Jump to content
Sign in to follow this  
pingwing

Ustawienie Magnepanów w pokoju

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

 

czy ktoś ma doświadczenie w ustawianiu w pokoju głośników magnetostatycznych? Mam Magnepany 1.5. Salon około 25m2.

 

Bardzo lubię przestrzeń i scenę w dźwięku.

 

Wrzucam zrzut ekranu z odkurzacza z zaznaczonymi głośnikami tak, jak aktualnie stoją w salonie.

 

Mogę bardzo swobodnie przemieszczać głośniki w salonie.

Aktualnie stoją około 1,5 metra od ściany za nimi i około metr od ścian bocznych. Na ścianie tylnej są duże podwójne drzwi balkonowe i duże podwójne okno, a przed nimi zasłony na całej szerokości ściany. Zasunięcie zasłon znacznie poprawia precyzję sceny.

1 i 2 to głośniki, 3 to subwoofer, 4 to miejsce odsłuchowe.

 

Pokój jest stosunkowo mało umeblowany, chętnie dodałbym na większości sufitu i ścian bocznych coś pochłaniającego wyższe częstotliwości, tak, aby nie przesadzić, ale poprawić jeszcze już i tak świetne obrazowanie stereo.

 

Macie jakieś pomysły gdzie spróbować przestawić głośniki? Balans tonalny mi odpowiada, bas jest dosyć wyrównany i nie mam z nim problemu, wysokie w większości muzyki są bardzo dobre, czasami w jazgotliwym metalu robią się zbyt ostre, mógłbym je trochę utemperować.

 

To moje pierwsze manepany, więc nie mam dużego doświadczenia w ustawianiu ich. Wcześniej słuchałem monitorów na standach, bardzo lubiłem bliskie pole i ustawienie ala Audio Physik.

 

Co mogę tutaj jeszcze przetestować?

 

signal-attachment-2020-03-24-001515_2.jpeg

signal-attachment-2020-03-24-001515.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, pingwing said:

Balans tonalny mi odpowiada, bas jest dosyć wyrównany i nie mam z nim problemu, wysokie w większości muzyki są bardzo dobre, czasami w jazgotliwym metalu robią się zbyt ostre, mógłbym je trochę utemperować.

Czyli chcesz ustawieniem głośników utemperować tylko wysokie, dobrze zrozumiałem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie, szukam ogólnie porad od osób, które wiedzą, jak ustawiać magnepany, żeby przetestować inne ich ustawienie dla jeszcze lepszej sceny.

 

W tym samym czasie chętnie poznam jakieś metody lekkiego przystosowania akustycznego pokoju, żeby lekko złagodzić wysokie. Nie jest ich za dużo, czasami stają się jazgotliwe.

Może być też ich lekko mniej, bo przeszedłem z głośników, które miały tekstylną kopułkę z ogólnie niedoborem wysokich, więc teraz jak neofita zachwycam się blachami, ale to może być przejściowe.

Ogólnie mam puste ściany i marzy mi się przytwierdzenie czegoś do sufitu, bardzo podobają mi się takie adaptacje. Przez to, że chcę utemperować wysokie, to chyba da się to zrobić domowymi metodami. Nie to, że jestem negatywnie nastawiony do gotowych rozwiązań, ale po prostu frajdę mi sprawia majsterkowanie w audio.

Będę chciał też w tym roku złożyć sobie prosty system pomiarowy z mikrofonem, ale to osobny temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
xavian

Foto, z odkurzacza....
Myślałem że to jakaś pomyłka
A to na serio!


Video;TV LG79",Epson eh-tw7300, adeo130" Audio;CD, BD, AVR, PM, MM; Marantz.

Kolumny; Wharfedale Diamond 10.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a nie jest tak że wszystko jest ok i tylko jazgotliwe wysokie masz w jazgotliwych nagraniach? Jak puścisz referencyjne nagranie to nie ma jazgotu? Jeśli tak to wszystko sztymuje a reklamacje ślij do realizatora dźwięku jazgotliwych nagrań.

W planarach możesz trochę zdjąć wysokich gdy ustawisz je tak że linia promieniowania wysokich (w uproszczeniu prostopadła do płaszczyzny promieniowania jesli płaski panel, lub do stycznej w punkcie środkowym sekcji odpowiedzialnej za wysokie tony jeśli ukształtowana w łuk) nie biegnie w ten sposób że na jej przedłużeniu są twoje uszy. Z fotki z odkurzacza (BTW mega pomysł 🙂 )_wynika że masz troszkę dogięte kolumny do środka. Odgięcie kolumn "na zewnątrz" o 5 stopni już powinno złagodzić wysokie tony, pytanie czy nie rozbalansuje ci się reszta dźwięku. Ew. możesz rozsunąć panele  w dotychczasowym ustawieniu o ok. 10 cm w lewo dla lewego i o 10 cm w prawo dla prawego głośnika nie zmieniając kątów dogięcia - powiększysz tym samym linię bazy - zazwyczaj dla planarów szeroka baza to nadal znakomita stereofonia bez utraty wypełnienia środka "sceny" - zdecydowanym błędem jest ustawianie planarów zbyt wąsko - scena i stereofonia cierpią wówczas.

Edited by Airmike

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, RAF77 napisał:

Foto, z odkurzacza....
Myślałem że to jakaś pomyłka emoji3.png
A to na serio!

No odkurzacz jeździ z dalmierzem laserowym i skanuje dokładnie pokój, dokładniej tego bym inaczej nie zrobił. W sumie to jedyny dalmierz laserowy jaki mam w domu 🙂

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Airmike napisał:

a nie jest tak że wszystko jest ok i tylko jazgotliwe wysokie masz w jazgotliwych nagraniach? Jak puścisz referencyjne nagranie to nie ma jazgotu? Jeśli tak to wszystko sztymuje a reklamacje ślij do realizatora dźwięku jazgotliwych nagrań.

Chyba niestety masz rację. Teraz posłuchałem Esbjörn Svensson Trio - Behind the Yashmak dosyć głośno, przy głośności na końcowym forte 83dB w miejscy odsłuchu. I wszystko było przyjemne, bez jazgotu.

 

Jak w takim razie na dobrym sprzęcie posłuchać złych masteringów? Macie jakieś sztuczki na to?

Jazgocze na przykład Placebo Meds, albo The Mars Volta Inertiatic ESP. Jeszcze przy 80 dB da się słuchać, ale pod 85 dB już jest to mało przyjemne, a poprzednie głośniki z ubogimi wysokimi grały to dobrze i głośniej.

 

Bardzo rzadko mam potrzebę posłuchać tak głośno muzyki, ale tak raz na tydzień chętnie. To co dodać equalizer i wycinać wysokie?

Mam cichą nadzieję, że teraz, gdy kończy się powoli era loudness war pojawią się remastery takiej muzyki za kilka lat. Płyty The Mars Volta to moim zdaniem arcydzieła godne początków prog rocka, równe dla mnie Jethro Tullowi.

Albo teraz System of a Down Dreaming: krew z uszu. Ktoś może to zweryfikować?

Edited by pingwing

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, pingwing said:

Jak w takim razie na dobrym sprzęcie posłuchać złych masteringów? Macie jakieś sztuczki na to?

puszczaj je z drugiego (innego) źródła za "stówkę" które akurat skompensuje nieprzyjemności w masterze i pewnie pozaciera też inne szczegóły ale to najtańsza metoda żeby nie rozwalić dobranego i ustawionego systemu do referecyjnego słuchania a jednoczesnie cieszyc się muzyką której nie chce się odrzucić bo się ją lubi. Inna metoda to zabawa z kabelkami ale ja bym nie szedł tą drogą, bo to może nie być tańsze. Dobry EQ też swoje kosztuje.. Nie ingeruj w system który gra bez zarzutu dobrze zrealizowane kawałki..no chyba że łapiesz się na tym że te referencyjne to nie muzyka której słuchasz a własnie te gorsze mastery częsciej u ciebie goszczą. Chyba ostatecznie po to się w to wszyscy bawimy - żeby sie cieszyć ulubioną muzyką, tą której najczęściej słuchamy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No zdecydowanie, że muzyka ma sprawiać przyjemność! Mam świetny zestaw słuchawkowy, na którym dobrze brzmią te masteringi, ale jak już podepnę moje topowe słuchawki:

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Rzadko już słucham takiej muzyki, ale wychowałem się na prog metalu i pochodnych, mam duży sentyment do tego. Teraz zaczynam słuchać więcej muzyki poważnej, poznaję głębsze zakamarki jazzu i ta muzyka brzmi u mnie rewelacyjnie.

Nie wiem, czy nie chciałbym drugich głośników do grania złych masterów. Na przykład dużych papierowych Tannoyów, albo innych brytyjskich głośników skupionych na średnich. Takich, żeby celowo narzucały swój charakter grania na te słabe mastery.

 

Szkoda mi tylko, bo ogólnie nie lubię takich głośników.

 

W Magnepanach mam wreszcie wrażenie, że gra muzyka, płyta, a nie głośniki, są tak niesamowicie przeźroczyste i dające wgląd w nagranie!

 

Ale wracając do głównego pytania.

 

Jak określić optymalną szerokość rozstawienia głośników, bazy stereo?

Odpaliłem teraz Lucien Dubuis Trio & Marc Ribot Ultime Cosmos i nawet głośno jest świetna jazda i nic nie jazgocze. Jak żyć? 🙂 Polecam, świetna płyta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, pingwing said:

Jak określić optymalną szerokość rozstawienia głośników, bazy stereo?

ma być subiektywnie optymalnie z miejsca odsłuchu, są ustawienia lepsze i gorsze. wybierz to najlepsze dla Ciebie w twoich warunkach akustycznych. Nawet zasada trójkąta równobocznego nie działa zawsze i w każdym przypadku. Np. elektrostaty uwielbiają jak się siedzi od nich daleko, podobnie horny. Także są  pewne wytyczne w zależnosci od typu konstrukcji i jej kierunkowości, ale już żelaznych zasad nie ma i musisz sam odnaleźć "swoje" ustawienie.

Nie wiem o jakich konkretnie dużych papierowych Tannoyach mówisz, ale są też takie duże Tannoye które nie koncentrują się na średnich., są też elektrostaty czy inne 'panelowce" które koncentrują się na średnicy. Są też stereotypy że "szmacianym" kopułkom brakuje wysokich lub to że elektrostatom czy magnetostatom brakuje basu czy że grają zwiewnym i lekkim dźwiękiem oraz wyostrzają górne pasmo. Po prostu w każdej kategorii znajdziesz zarówno babole jak i super produkty. Co gorsze I jedne i drugie można nieadekwatnie ocenić źle je zestawiając z innymi urządzeniami. W audio można popełnić gigantyczną ilość błędów już po tym jak producent starał się wyeliminować wszystkie potencjalne błędy w swoim produkcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.